(Ne)upisujte se ďáblovi!

(Ne)upisujte se ďáblovi!
Osobní půjčky bez ručitele. Půjčky a úvěry. Krátkodobé překlenovací půjčky. To je jen namátkový výběr z názvů internetových stránek, přes které různé společnosti nabízejí řešení tíživé životní situace, do níž se může dostat každý z nás. Abyste nenaletěli lichváři, připravili jsme pro vás několik zásad, jejichž dodržením toto riziko snížíte.

Od počátku devadesátých let se pomalu mění styl myšlení a zadlužení již neznamená společenský handicap. Stále více lidí se raději zadluží, než aby na vysněnou pračku čekali půl roku.

První kroky těch, co si chtějí peníze půjčit, vedou do banky. Tam nejčastěji žádají o spotřebitelský úvěr a když neuspějí, začnou se poohlížet jinde. Jednou z možností jsou společnosti specializující se na půjčky občanům, jako jsou Provident Financial, Capital Invest & Consulting nebo firma eFFe. Kde ale na ně sehnat kontakt? Na sloupech veřejného osvětlení, na zastávkách hromadné dopravy a hlavně na internetu. A všechny mají jedno společné – jsou velmi stručné. Ve většině případů je to jen jedna věta a základní kontakt na zastupující osobu, ať už formou emailu nebo čísla mobilního telefonu. Jméno této osoby však někdy zůstává utajeno. Pokud na určené číslo zavoláte, dotyčný si s vámi domluví termín schůzky (běžné je u vás doma), kde veškeré záležitosti kolem půjčky vyřídíte. Nemáte možnost zajít na pobočku společnosti a popovídat si nezávazně o podmínkách úvěru.

Proč inkognito?

Tento postup budí dojem, že úvěrující subjekt nehraje čistou hru. Co mu brání ve zveřejnění jména a kontaktní adresy? Důvodů může být více: dotyčný nemá k takovéto činnosti oprávnění, nechce zveřejnit kontakt z obavy z možných následků nespokojených dlužníků nebo má jen velmi vysoké úroky, za které se "stydí". Ale co když je půjčování peněz zástěrkou pro kriminální činnost, například pro tipování bytů? Není to zajímavý způsob, jak se do bytu dostat a "omrknout" situaci? Přestože je tato možnost méně pravděpodobná, nelze ji předem vyloučit.

Pokud společnost nemá pobočku a její zástupci kontaktují zájemce o úvěr doma, nemusí to ještě znamenat nečisté jednání. Ve výběru hrají roli také reference o společnosti, třeba od vašeho známého. Pobočky totiž nemá ani nejznámější ze společností na trhu půjček - Provident Financial. První kontakt se zákazníky obstarává zelená linka, na níž vám podá operátor nejen informace o podmínkách získání úvěru, ale zaznamená též vaše údaje do počítače a zkontaktuje obchodního zástupce. Ten si pak s vámi domluví schůzku. Snaha dostavit se na některou z poboček vyjde naprázdno: podle jedné z pracovnic společnosti je takový postup nemožný.

Je to výhodné?

Pokud vám záleží na výši úrokové sazby, vezměte si raději úvěr od banky. Na anonymním trhu půjček se totiž její hodnota pohybuje velmi vysoko a nezřídka překračuje i sto procent za rok. Lichvářskou sazbu pak společnosti maskují například tím, že místo její roční výše uvádějí týdenní. Vzbudí tak dojem levného úvěru, na který bohužel hodně lidí naletí. Chcete půjčku bez ručitele a bez zástavy? Pak budete mít problém. Peníze sice nakonec dostanete, ale rozhodně to nebudou statisíce. Požadovat jistinu, která nezřídka několikanásobně přesahuje hodnotu úvěru, se stalo nepsaným pravidlem zvláště u zastaváren. V tomto případě se vám tedy rozhodně nesplácet nevyplatí. Je dobré si výši splátek dobře promyslet, aby vám později neodnesli třeba televizi.

Pokud jste zvážili všechny možnosti a pevně jste se rozhodli zavolat na některé z telefonních čísel, ať už z inzerátu nebo z internetových stránek, zkuste dodržet následující základní zásady. V případě náhodného výběru totiž můžete natrefit na podvodníka nebo na lichváře, který bude požadovat stoprocentní úrok. Pokud nebudete mít na splácení, nechá vás zmlátit (abyste konečně splácet začali) a když ani to nepomůže, sebere vám skříň po babičce.

I takhle se to dělá

Jako odstrašující případ, s čím vším se můžete setkat, slouží společnost Yakima. Před nedávnem inzerovala vysoké úroky těm, kteří si u ní uloží své peníze. Po varování Komise pro cenné papíry, že podnikání inkriminované firmy je krajně podezřelé, obrátili představitelé Yakimy o sto osmdesát stupňů - nyní nabízejí půjčky. A to ještě velmi zvláštním způsobem. Aby se vaší žádostí o úvěr vůbec zabývali, musíte poslat na jejich účet u eBanky jedno procento z požadované půjčky! Převedli jsme tedy na uvedený účet tři koruny, abychom zjistili identitu jeho majitele. Světe div se, není to Yakima, ale pan František Krása.

Rady jak nenaletět

  1. Inzeráty bez podrobného uvedení jména a kontaktní adresy jsou podezřelé.
  2. Důvěryhodnější je taková společnost, do které můžete zajít a o jejíž nabídce si můžete pohovořit jinde než u vás doma. Nemožnost návštěvy pobočky však na druhou stranu automaticky neznamená, že jde o neseriózní firmu.
  3. Jistější je taková společnost, o které máte reference někoho, kdo si již od ní půjčil.
  4. Pečlivě si propočítejte výši úroku. Pokud Vám budou dávat jen údaje o úvěru a výši splátek, buďte pozorní. Společnost nezřídka zakrývá nehoráznou úrokovou sazbu.
  5. Dejte si pozor na výši zástavy, často je mnohem větší než výše půjčky
  6. Při podezření na podvodné jednání okamžitě ukončete s danou společností jednání a obraťte se na někoho jiného

Získat peníze můžete třemi cestami, zde jsou pro porovnání jejich výhody a nevýhody:

Banky
- Vyřizování trvá obvykle nejdéle
- Na bonitu klienta jsou kladeny vysoké požadavky
+ Zpravidla nejnižší úroková sazba
+ Jistota seriózního přístupu

Splátkové společnosti
- Vyšší úroková sazba (až dvacet procent ročně)
+ Nižší nároky na bonitu klienta

Neznámé společnosti bez kontaktu
- Riziko nelegálního jednání (tipování bytů, násilné vymáhání dluhu)
- Velmi vysoká úroková sazba (výjimkou není ani sto procent za rok)
- Vysoké zástavy
+ Úvěr získá prakticky každý

Půjčili byste si od neznámé společnosti? Připadá vám anonymní jednání seriózní? Jaký mají tyto společnosti důvod pro nezveřejnění kontaktní adresy? Napište nám to.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 63 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 6. 2001 22:05, Marek1

Je fakt,že tato firma má velmi vysoké navýšení.Když ale potřebuji peníze druhý den,mám je a s tím úrokem se musí počítat.

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 1. 2005 0:02, broker

Jsem dlouholetý majitel a jednatel jedné z uvedených firem. Velice by mě zajímalo, kde autor článku přišel na to, že půjčujeme kde komu, a také na to, jak vysoké jsou úrokové sazby a poplatky s tím spojené??? Přemýšlím nad tím, že se budu hájit soudně, neboť srovnávat mě s Providentem....

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (63 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

2. 3. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin vyletěl o čtvrtinu. V korunách je nejdražší v historii. Týden v kryptu

Cena bitcoinu vyskočila o 25 procent, bitcoinová ETF nabízejí i velké americké banky a to od BlackRocku expanduje do Brazílie. Na světlo se dostaly další e-maily Satoshiho Nakamota... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

24. 2. 2024 | Tomáš Krause

ECB si kopla do bitcoinu. Čas nakupovat? Týden v kryptu

Evropská centrální banka si zkusila kopnout do bitcoinu. Asi jako když se mladistvý intelektuál pokusí nakopnout merunu. Spočítáno: 51% útok na bitcoin se nemůže vyplatit. Nigérie a... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Partners Financial Services