Když se někdo dívá...

Když se někdo dívá...
Nedávné varování před gangstery číhajícími u bankomatů, aby mohli zneužít vaši platební kartu, přineslo na pořad dne otázku, jak se bránit.

Pokud už se stane s vaší kartou cokoliv podezřelého - tedy v případě, před nimž varovala nedávno Česká spořitelna, kdy si bankomat "pohrává" s kartou a kolem vás se potuluje nápadně ochotný chlapík, který se vám snaží pomoci -, je vhodné uvažovat o jejím zablokování.

Se zablokováním karty se však nevyplácí dlouho otálet, proto byste měli svůj požadavek nahlásit bance co nejdříve, i když preventivní opatření nebude zadarmo.

Jak zneškodnit kartu

Jestliže se jedná o běžnou elektronickou kartu, je její blokace okamžitá. V některých bankách je nutné blokaci ještě osobně nebo písemně potvrdit. Klienta přijde blokace na stokoruny, ale od této chvíle již není možné s kartou provádět žádné autorizované transakce.

Blokace ovšem neochrání kartu před zneužitím v obchodě, kde je využíváno při platbě takzvaného imprinteru ("žehličky"). Zde poslouží zařazení na takzvaný stoplist, tedy seznam karet se zakázanou platností.

Kdy už za nic nemůžete

Zablokováním karty se klient automaticky nezbavuje odpovědnosti z transakcí uskutečněných jeho kartou. Banky totiž nepřebírají odpovědnost za zneužití karty okamžitě po blokaci, ale až s určitým odstupem. Majitel karty ručí většinou za škody vzniklé zneužitím karty až do půlnoci od nahlášení karty a teprve od půlnoci přebírá odpovědnost banka.

Ale i zde se najdou výjimky. Například Citibank přebírá odpovědnost ihned po nahlášení, naopak Komerční banka u karet Visa a Eurocard/MasterCard až po uplynutí osmi pracovních dnů. Tyto podmínky se ještě mění v závislosti na tom, zda byl při zneužití karty použit PIN kód - v takovém případě bývá spoluúčast klienta vyšší nebo dokonce neomezená.

Stalo se vám někdy, že jste museli zablokovat svoji kartu? Z jaké příčiny - a jak jste dopadli? Vybral si někdo peníze z vašeho účtu? Svěřte se nám se svými zkušenostmi.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 6. 2001 15:36, FekarZ

Však až Komerčku zprivatizujou, ona se hned začne chovat jinak. Těžko tam vydržej lenoši přemýšlející o zákaznících stylem jako dneska.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 6. 2001 12:39, FekarZ

Je to normální, když to Komerční bance trvá tak dlouho?

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.