Když se někdo dívá...

Když se někdo dívá...
Nedávné varování před gangstery číhajícími u bankomatů, aby mohli zneužít vaši platební kartu, přineslo na pořad dne otázku, jak se bránit.

Pokud už se stane s vaší kartou cokoliv podezřelého - tedy v případě, před nimž varovala nedávno Česká spořitelna, kdy si bankomat "pohrává" s kartou a kolem vás se potuluje nápadně ochotný chlapík, který se vám snaží pomoci -, je vhodné uvažovat o jejím zablokování.

Se zablokováním karty se však nevyplácí dlouho otálet, proto byste měli svůj požadavek nahlásit bance co nejdříve, i když preventivní opatření nebude zadarmo.

Jak zneškodnit kartu

Jestliže se jedná o běžnou elektronickou kartu, je její blokace okamžitá. V některých bankách je nutné blokaci ještě osobně nebo písemně potvrdit. Klienta přijde blokace na stokoruny, ale od této chvíle již není možné s kartou provádět žádné autorizované transakce.

Blokace ovšem neochrání kartu před zneužitím v obchodě, kde je využíváno při platbě takzvaného imprinteru ("žehličky"). Zde poslouží zařazení na takzvaný stoplist, tedy seznam karet se zakázanou platností.

Kdy už za nic nemůžete

Zablokováním karty se klient automaticky nezbavuje odpovědnosti z transakcí uskutečněných jeho kartou. Banky totiž nepřebírají odpovědnost za zneužití karty okamžitě po blokaci, ale až s určitým odstupem. Majitel karty ručí většinou za škody vzniklé zneužitím karty až do půlnoci od nahlášení karty a teprve od půlnoci přebírá odpovědnost banka.

Ale i zde se najdou výjimky. Například Citibank přebírá odpovědnost ihned po nahlášení, naopak Komerční banka u karet Visa a Eurocard/MasterCard až po uplynutí osmi pracovních dnů. Tyto podmínky se ještě mění v závislosti na tom, zda byl při zneužití karty použit PIN kód - v takovém případě bývá spoluúčast klienta vyšší nebo dokonce neomezená.

Stalo se vám někdy, že jste museli zablokovat svoji kartu? Z jaké příčiny - a jak jste dopadli? Vybral si někdo peníze z vašeho účtu? Svěřte se nám se svými zkušenostmi.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 6. 2001 15:36, FekarZ

Však až Komerčku zprivatizujou, ona se hned začne chovat jinak. Těžko tam vydržej lenoši přemýšlející o zákaznících stylem jako dneska.

Zobrazit celé vlákno

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 6. 2001 12:39, FekarZ

Je to normální, když to Komerční bance trvá tak dlouho?

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 8 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.