Neplatí někdo vaší kartou?

Neplatí někdo vaší kartou?
Jen během uplynulého roku vzrostl objem podvodů s českými platebními kartami na trojnásobek. Větší část tohoto skoku mají na svědomí transakce, u kterých není karta fyzicky přítomna, především při placení na internetu.

Množství podvodných transakcí s kartami Eurocard/MasterCard (EC/MC) vzrostlo v minulém roce celosvětově a zatímco v roce 1999 představoval podíl plateb uskutečněných zneužitou kartou necelých devět desetin promile všech tržeb uskutečněných prostřednictvím karet, loni už to bylo 1,1 promile, což je o dvacet procent více.

Podíl podvodných transakcí na celkovém objemu plateb kartami EC/MC
(svět versus vybrané země střední Evropy, v setinách %)
region podíl
svět 10,6
Česko 3,8
Slovensko 2,9
Polsko 2,1
Rusko 6,8
Ukrajina 17,4
Pramen: Europay International

U nás zatím nejsou čísla tak významná, množství podvodných transakcí je proti světu pouze třetinové. Zatímco v roce 1999 činily podvody u EC/MC karet vydaných českými bankami necelých sedm milionů korun, o rok později to bylo již přes třiadvacet milionů. Dvě třetiny z této částky představovaly zneužití karty při internetových transakcích. Vzhledem k tomu, že celkový objem operací s EC/MC kartami za uplynulý rok dosáhl více než sto miliard korun, nejsou tato čísla až tak hrozivá. V relativním porovnání jsme na tom pořád lépe, než většina západní Evropy. Tam se podle prognózy asociace Europay mohou objemy podvodných transakcí do roku 2005 ztrojnásobit. To však pouze v případě, že nebudou zavedena další opatření proti podvodníkům.

Čip sníží zneužití až o tři čtvrtiny

Vydavatelé platebních karet se samozřejmě brání. Podle vedoucích představitelů Europay je nejdůležitějším krokem boje proti podvodníkům zavedení čipové technologie. V zemích, kde je tato technologie zatím v plenkách, by to však mohlo znamenat další ohrožení. Zatímco nyní se téměř devadesát procent nekalých transakcí odehraje v pěti zemích (Německu, Velké Británii, Francii, Itálii a Španělsku), zavedení čipu by mohlo přivést kriminální živly z těchto zemí tam, kde budou ještě stále používány staré technologie. Po zavedení čipu ve Francii kleslo zneužití platebních karet o sedmdesát procent. Zatímco v Británii a Francii jsou v oběhu desítky milionů čipových karet, čeští bankéři sice deklarují cíl dodržet termíny stanovené kartovými asociacemi pro jejich zavedení, kroků vedoucích k tomu, aby i jejich klienti měli tyto karty v peněženkách zatím moc neudělali.

Kromě čipové technologie se především u transakcí e-commerce nabízí možnost použití takzvaně virtuální platební karty. Její držitel nemá fyzickou kartu, ale pouze šestnáctimístné číslo, které používá při placení na internetu. Pro tuto kartu je možno nastavit jiné podmínky a limity, než pro fyzickou kartu. Představitelé velkých českých bank bez dalšího upřesnění slibují její nabídku v brzké budoucnosti. Klienti slovenské Tatrabanky se už tohoto produktu dočkali.

Používáte svoji kartu k platbám na internetu? Zneužil někdo na síti vaši ztracenou kartu? Jak se k vám pak zachoval váš bankéř? Podělte se o své zkušenosti s ostatními.

Podklady pro článek autor shromáždil na bankovní konferenci Europay, probíhající v Mnichově

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

17. 5. 2022 | Dominik Stroukal | 4 komentáře

Na rozbouřených trzích hledají investoři méně rizika. Kde ho najít?

Ani hotovost nemusí být špatná investice, přestože je inflace mezi 12 a 13 procenty. Zní to podivně, ale dává to smysl.

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

12. 5. 2022 | Jana Divinová | 15 komentářů

Burza Coinbase vylekala uživatele. Můžou o všechno přijít

Největší americká kryptoměnová burza Coinbase, kde mají účty s bitcoinem a dalšími kryptoměnami i mnozí Češi, během včerejšího dne ztratila téměř čtvrtinu své hodnoty. Vykázala totiž... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.