Neplatí někdo vaší kartou?

Neplatí někdo vaší kartou?
Jen během uplynulého roku vzrostl objem podvodů s českými platebními kartami na trojnásobek. Větší část tohoto skoku mají na svědomí transakce, u kterých není karta fyzicky přítomna, především při placení na internetu.

Množství podvodných transakcí s kartami Eurocard/MasterCard (EC/MC) vzrostlo v minulém roce celosvětově a zatímco v roce 1999 představoval podíl plateb uskutečněných zneužitou kartou necelých devět desetin promile všech tržeb uskutečněných prostřednictvím karet, loni už to bylo 1,1 promile, což je o dvacet procent více.

Podíl podvodných transakcí na celkovém objemu plateb kartami EC/MC
(svět versus vybrané země střední Evropy, v setinách %)
region podíl
svět 10,6
Česko 3,8
Slovensko 2,9
Polsko 2,1
Rusko 6,8
Ukrajina 17,4
Pramen: Europay International

U nás zatím nejsou čísla tak významná, množství podvodných transakcí je proti světu pouze třetinové. Zatímco v roce 1999 činily podvody u EC/MC karet vydaných českými bankami necelých sedm milionů korun, o rok později to bylo již přes třiadvacet milionů. Dvě třetiny z této částky představovaly zneužití karty při internetových transakcích. Vzhledem k tomu, že celkový objem operací s EC/MC kartami za uplynulý rok dosáhl více než sto miliard korun, nejsou tato čísla až tak hrozivá. V relativním porovnání jsme na tom pořád lépe, než většina západní Evropy. Tam se podle prognózy asociace Europay mohou objemy podvodných transakcí do roku 2005 ztrojnásobit. To však pouze v případě, že nebudou zavedena další opatření proti podvodníkům.

Čip sníží zneužití až o tři čtvrtiny

Vydavatelé platebních karet se samozřejmě brání. Podle vedoucích představitelů Europay je nejdůležitějším krokem boje proti podvodníkům zavedení čipové technologie. V zemích, kde je tato technologie zatím v plenkách, by to však mohlo znamenat další ohrožení. Zatímco nyní se téměř devadesát procent nekalých transakcí odehraje v pěti zemích (Německu, Velké Británii, Francii, Itálii a Španělsku), zavedení čipu by mohlo přivést kriminální živly z těchto zemí tam, kde budou ještě stále používány staré technologie. Po zavedení čipu ve Francii kleslo zneužití platebních karet o sedmdesát procent. Zatímco v Británii a Francii jsou v oběhu desítky milionů čipových karet, čeští bankéři sice deklarují cíl dodržet termíny stanovené kartovými asociacemi pro jejich zavedení, kroků vedoucích k tomu, aby i jejich klienti měli tyto karty v peněženkách zatím moc neudělali.

Kromě čipové technologie se především u transakcí e-commerce nabízí možnost použití takzvaně virtuální platební karty. Její držitel nemá fyzickou kartu, ale pouze šestnáctimístné číslo, které používá při placení na internetu. Pro tuto kartu je možno nastavit jiné podmínky a limity, než pro fyzickou kartu. Představitelé velkých českých bank bez dalšího upřesnění slibují její nabídku v brzké budoucnosti. Klienti slovenské Tatrabanky se už tohoto produktu dočkali.

Používáte svoji kartu k platbám na internetu? Zneužil někdo na síti vaši ztracenou kartu? Jak se k vám pak zachoval váš bankéř? Podělte se o své zkušenosti s ostatními.

Podklady pro článek autor shromáždil na bankovní konferenci Europay, probíhající v Mnichově

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 2 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services