Konec certifikátů v Čechách

Konec certifikátů v Čechách
Novela zákona o bankách je na spadnutí. Nová pravidla hry se významně dotknou právě depozitních certifikátů. Jejich podmínky vydávání se změní natolik, že pravděpodobně zmizí z českého trhu.

co jsou to depozitní certifikáty?
Depozitní certifikáty (vkladové listy) jsou dluhové cenné papíry vydávané bankou jako potvrzení o vkladu klienta. Jde o listinné cenné papíry na doručitele s neomezenou převoditelností. Představují alternativu termínovaných vkladů. Mezi jejich výhody patří vyšší výnosnost, anonymita vkladu, neomezená převoditelnost a jednoduchost nákupu. Více se o výhodách a nevýhodách depozitních certifikátů dočtete v článku Depozitní certifikáty, přežijete?

Parlament v současné době projednává novelu zákona o bankách, která depozitní certifikáty staví naroveň ostatním vkladům. V praxi to znamená, že by byly zahrnuty do zákonného pojištění vkladů a byla by zrušena jejich anonymita. Takový zásah ale radikálně snižuje jejich atraktivitu a nedává jim mnoho šancí na přežití.

Doposud mohly být depozitní certifikáty vydávány podle zákona o dluhopisech a úspěšně se vyhýbat zahrnutí do zákonného pojištění vkladů. Banky tak ušetřily půl procenta z jejich hodnoty (v takové výši je v současné době odváděn příspěvek do Fondu pojištění vkladů) a mohly si dovolit nabídnout klientovi vyšší zhodnocení jeho prostředků než například u termínovaných vkladů.

Připravovaná novela zákona o bankách nařizuje povinné pojištění i u certifikátů. Banky by podle návrhu musely odvádět tři desetiny procenta z jejich hodnoty do fondu pojištění. Znamenalo by to sice vyšší bezpečnost uložených prostředků, avšak zvýšené náklady banky by jistě byly přeneseny na klienta v podobě snížení úrokového výnosu.

Nabídka depozitních certifikátů na českém trhu
banka nominální hodnota splatnost úroková sazba *)
Raiffeisenbank 10 a 50 tisíc korun 13. 12. 2001 4,0 % p. a.
Plzeňská banka 1, 5, 10 a 50 tisíc korun 2, 4, 6, 9, 12 a 18 měsíců od data prodeje 4,2 - 4,45 % p. a.
Poznámka: *) v případě Raiffeisenbank jde o čistý výnos, u Plzeňské banky je nutné počítat se sražením patnáctiprocentní daně z příjmu

Druhým významným zásahem do současného stavu je zrušení anonymity vkladových listů. Doposud mohly být využívány jako dárky - například vnoučatům - nebo jako kdykoli převoditelné depozitum. To se mohlo hodit například v případě dědictví - na rozdíl od bankovního vkladu, který se jistě dědickému řízení nevyhne, je velmi snadné vkladní listy zamlčet. Nikde totiž nejsou evidováni vlastníci vkladu. Pokud ale budou banky nuceny uvádět do textu listiny jméno vlastníka certifikátu, značně se tím zkomplikuje jejich prodej i případný převod na jinou osobu. "Evidence majitelů vkladů a složitější procedura při prodeji přinesou bance další náklady, které se negativně odrazí ve výnosnosti," vysvětluje dopad změn Jana Lvová, ředitelka divize retailových produktů v Raiffeisenbank.

depozitní certifikáty v Česku
V první polovině devadesátých let zažívaly depozitní certifikáty svůj boom. Poté ale začaly postupně z nabídek bank mizet (např. České spořitelna skončila s jejich prodejem v roce 1998). Důvodem byl všeobecný trend upouštění od vkladů s neznámým majitelem, obdobně jako u anonymních vkladních knížek. V současné době nabízí depozitní certifikáty pouze Raiffeisenbank a Plzeňská banka.

Depozitní certifikáty v nové podobě tedy mnoho šancí u investorů nemají. V Plzeňské bance proto v druhé polovině roku prodej vkladových listů ukončí. "Na konci dubna jsme zahájili prodej poslední tranše, která je již téměř vyprodána, a další již vydávat nebudeme," přiblížila situaci v Raiffeisenbank Jana Lvová a dodala, že klientům nabízejí jako alternativní produkt hypoteční zástavní listy. Připravuje se také nový produkt, který by mohl certifikáty nahradit. Mělo by jít o krátkodobé bankovní dluhopisy v listinné podobě. Kdo ale chce investovat ještě do 'starých' depozitních certifikátů, má opravdu poslední šanci.

Máte zkušenosti s certifikáty? Proč je nakupujete? V čem jsou výhodnější, než klasický termínovaný vklad? Napište nám své zkušenosti či rady.

Líbil se vám článek?

-9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 6. 2001 8:27, hink

Není to k ničemu, výnosy jsou směšné jako u termínovaných vkladů.

+33
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bitcoin je nejdražší v historii, pomohl mu nový fond

Bitcoin hlásí nový rekord. Cena nejrozšířenější kryptoměny dnes překonala 66 tisíc dolarů za kus a dostala se těsně pod 67 tisíc, vyplývá z dat webu CoinMarketCap.com.

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

18. 10. 2021 | Lukáš Kovanda | 3 komentáře

Bitcoin míří k rekordu. Pomáhá mu nový fond

Bitcoin míří k novému cenovému rekordu. Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v pátek přehoupla přes hodnotu 62 500 dolarů za kus, během víkendu pak klesla na úroveň kolem... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.