Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec certifikátů v Čechách

Konec certifikátů v Čechách
Novela zákona o bankách je na spadnutí. Nová pravidla hry se významně dotknou právě depozitních certifikátů. Jejich podmínky vydávání se změní natolik, že pravděpodobně zmizí z českého trhu.

co jsou to depozitní certifikáty?
Depozitní certifikáty (vkladové listy) jsou dluhové cenné papíry vydávané bankou jako potvrzení o vkladu klienta. Jde o listinné cenné papíry na doručitele s neomezenou převoditelností. Představují alternativu termínovaných vkladů. Mezi jejich výhody patří vyšší výnosnost, anonymita vkladu, neomezená převoditelnost a jednoduchost nákupu. Více se o výhodách a nevýhodách depozitních certifikátů dočtete v článku Depozitní certifikáty, přežijete?

Parlament v současné době projednává novelu zákona o bankách, která depozitní certifikáty staví naroveň ostatním vkladům. V praxi to znamená, že by byly zahrnuty do zákonného pojištění vkladů a byla by zrušena jejich anonymita. Takový zásah ale radikálně snižuje jejich atraktivitu a nedává jim mnoho šancí na přežití.

Doposud mohly být depozitní certifikáty vydávány podle zákona o dluhopisech a úspěšně se vyhýbat zahrnutí do zákonného pojištění vkladů. Banky tak ušetřily půl procenta z jejich hodnoty (v takové výši je v současné době odváděn příspěvek do Fondu pojištění vkladů) a mohly si dovolit nabídnout klientovi vyšší zhodnocení jeho prostředků než například u termínovaných vkladů.

Připravovaná novela zákona o bankách nařizuje povinné pojištění i u certifikátů. Banky by podle návrhu musely odvádět tři desetiny procenta z jejich hodnoty do fondu pojištění. Znamenalo by to sice vyšší bezpečnost uložených prostředků, avšak zvýšené náklady banky by jistě byly přeneseny na klienta v podobě snížení úrokového výnosu.

Nabídka depozitních certifikátů na českém trhu
banka nominální hodnota splatnost úroková sazba *)
Raiffeisenbank 10 a 50 tisíc korun 13. 12. 2001 4,0 % p. a.
Plzeňská banka 1, 5, 10 a 50 tisíc korun 2, 4, 6, 9, 12 a 18 měsíců od data prodeje 4,2 - 4,45 % p. a.
Poznámka: *) v případě Raiffeisenbank jde o čistý výnos, u Plzeňské banky je nutné počítat se sražením patnáctiprocentní daně z příjmu

Druhým významným zásahem do současného stavu je zrušení anonymity vkladových listů. Doposud mohly být využívány jako dárky - například vnoučatům - nebo jako kdykoli převoditelné depozitum. To se mohlo hodit například v případě dědictví - na rozdíl od bankovního vkladu, který se jistě dědickému řízení nevyhne, je velmi snadné vkladní listy zamlčet. Nikde totiž nejsou evidováni vlastníci vkladu. Pokud ale budou banky nuceny uvádět do textu listiny jméno vlastníka certifikátu, značně se tím zkomplikuje jejich prodej i případný převod na jinou osobu. "Evidence majitelů vkladů a složitější procedura při prodeji přinesou bance další náklady, které se negativně odrazí ve výnosnosti," vysvětluje dopad změn Jana Lvová, ředitelka divize retailových produktů v Raiffeisenbank.

depozitní certifikáty v Česku
V první polovině devadesátých let zažívaly depozitní certifikáty svůj boom. Poté ale začaly postupně z nabídek bank mizet (např. České spořitelna skončila s jejich prodejem v roce 1998). Důvodem byl všeobecný trend upouštění od vkladů s neznámým majitelem, obdobně jako u anonymních vkladních knížek. V současné době nabízí depozitní certifikáty pouze Raiffeisenbank a Plzeňská banka.

Depozitní certifikáty v nové podobě tedy mnoho šancí u investorů nemají. V Plzeňské bance proto v druhé polovině roku prodej vkladových listů ukončí. "Na konci dubna jsme zahájili prodej poslední tranše, která je již téměř vyprodána, a další již vydávat nebudeme," přiblížila situaci v Raiffeisenbank Jana Lvová a dodala, že klientům nabízejí jako alternativní produkt hypoteční zástavní listy. Připravuje se také nový produkt, který by mohl certifikáty nahradit. Mělo by jít o krátkodobé bankovní dluhopisy v listinné podobě. Kdo ale chce investovat ještě do 'starých' depozitních certifikátů, má opravdu poslední šanci.

Máte zkušenosti s certifikáty? Proč je nakupujete? V čem jsou výhodnější, než klasický termínovaný vklad? Napište nám své zkušenosti či rady.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 6. 2001 8:27, hink

Není to k ničemu, výnosy jsou směšné jako u termínovaných vkladů.

Reagovat

 

+33
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

13. 6. 2001 | 8:27 | hink

Není to k ničemu, výnosy jsou směšné jako u termínovaných vkladů. více

6. 6. 2001 | 18:44 | TGP

Není jich příliš škoda, podle mě šlo stejně o produkt na vyhynutí, takže není důvod plakat. Jedině kdyby přinášely výrazně vyšší výnosy, pro což ale není důvod. více

6. 6. 2001 | 11:24 | Honza

Zas tak moc truchlit není potřeba. S tím úrokovým bonusem to zase nebylo tak horké, protože vetšinou šlo nesložené úročení a v konečném efektu to nebylo tak znát; v případě vyšších částek se s bankou dohodnete na principu...více

6. 6. 2001 | 9:45 | TGP

Škoda, nakupoval jsem pravidelně a bylo to dobré, protože o transakci nikde neexistoval záznam a dalo se to používat jako náhradní měna. více

6. 6. 2001 | 9:17 | TGP

Škoda jich, používal jsem stejně jako povodňové dluhopisy. Je dobré mít doma nějaký kus papíru, na který si jde sáhnout. Na druhou stranu ale co s tím, když mě vykradou? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK