Pohyblivou nebo pevnou?

Pohyblivou nebo pevnou?
Víte, jaký je rozdíl mezi pohyblivou a pevnou úrokovou sazbou? Víte, která z nich je pro vás výhodnější? Pokud jste odpověděli na obě otázky záporně, nenechte si ujít následující článek, ve kterém vám vysvětlíme, jak se vás tyto sazby dotýkají.

Na počátku devadesátých let jste si mohli běžně vybrat pro svůj účet jednu ze dvou sazeb – pevnou nebo pohyblivou. Jak ale narůstala poptávka po pevné sazbě, ta pohyblivá z nabídek bank pomalu mizela. Jednoznačně se tak dělo proto, že lidé preferují jistotu, což pro ně znamená také pevnou úrokovou sazbu (ta se nemění po celou dobu trvání vkladu nebo úvěru). Dnes už málokterá banka nabízí na výběr dvě sazby. Tedy alespoň pro drobné klienty. Těm velkým banky vycházejí s možností volby i nadále vstříc.

Jak se liší?

Pevnou úrokovou sazbu banka nezmění po celou dobu trvání vkladu nebo úvěru. V této výši je tedy garantována a klient přesně ví, kolik bude mít na konci období na účtu peněz. Ten, kdo si od banky vzal například spotřebitelský úvěr, si zase může spočítat, na kolik ho vlastně půjčka vyjde.

Pohyblivou úrokovou sazbu naproti tomu může banka kdykoliv změnit. Je vázána na úrokové sazby na mezibankovním trhu depozit. Když dojde na trhu k výraznější změně, banky zareagují úpravou svých sazeb a sníží (či zvýší) také pohyblivou sazbu. Čím je pro klienty zajímavá? Podle Pavla Sobíška, hlavního ekonoma Bank Austria Creditanstalt, je velkou výhodou pohyblivé sazby to, že klient platí (nebo dostává) úroky v závislosti na situaci na trhu. Pokud sazby na mezibankovním trhu rostou, je výhodná pro klienty s vkladem. Jejich sazba se tak dostane nad úroveň pevné sazby, která není na situaci na trhu nijak vázaná. Úvěrovaní klienti zase ocení tuto sazbu v případě poklesu úrokových sazeb. Za svůj úvěr pak zaplatí méně, než kdyby měli sazbu pevnou.

Která ze sazeb je tedy pro klienta výhodnější? Obecně by měla být pevná sazba u vkladů nižší, než pohyblivá, u úvěrů by tomu mělo být naopak. Příčinu spatřuje Pavel Sobíšek v tom, že jistota něco stojí: „Na trhu banka obchoduje za tržní úrokovou sazbu a klientům platí pevnou. Ta pak pro ně musí být o něco méně výhodná,“ vysvětluje Sobíšek.

Proč tedy pohyblivá sazba z nabídky bank prakticky vymizela? Prvním důvodem je přirozený sklon lidí k jistotě. Řada klientů si raději zvolí pevnou úrokovou sazbu, u níž mají jistotu, že zůstane beze změny. Druhým důvodem nezájmu je příliš malá diference mezi oběma sazbami. I když by se vám nakrásně povedlo předpovědět vývoj sazeb na mezibankovním trhu, rozdíl mezi výnosy z obou sazeb bude zanedbatelný. Dnes se totiž od sebe pevná a pohyblivá sazba liší minimálně. Zisky tak mohou realizovat pouze velcí klienti.

Banky nabízejí k většině svých produktů pevnou sazbu, pohyblivá je pouze pro rozšíření struktury nabízených služeb. Ve většině případů pouze pro velké klienty. O ty se ale stará zvláštní oddělení banky a snaží se jim vycházet maximálně vstříc – pokud o pohyblivou sazbu požádají, dostanou ji.

Sázíte také na jistotu a dáváte přednost pevně stanovenému úroku, nebo naopak? A proč? Svěřte se nám se svými názory.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.