Pohyblivou nebo pevnou?

Pohyblivou nebo pevnou?
Víte, jaký je rozdíl mezi pohyblivou a pevnou úrokovou sazbou? Víte, která z nich je pro vás výhodnější? Pokud jste odpověděli na obě otázky záporně, nenechte si ujít následující článek, ve kterém vám vysvětlíme, jak se vás tyto sazby dotýkají.

Na počátku devadesátých let jste si mohli běžně vybrat pro svůj účet jednu ze dvou sazeb – pevnou nebo pohyblivou. Jak ale narůstala poptávka po pevné sazbě, ta pohyblivá z nabídek bank pomalu mizela. Jednoznačně se tak dělo proto, že lidé preferují jistotu, což pro ně znamená také pevnou úrokovou sazbu (ta se nemění po celou dobu trvání vkladu nebo úvěru). Dnes už málokterá banka nabízí na výběr dvě sazby. Tedy alespoň pro drobné klienty. Těm velkým banky vycházejí s možností volby i nadále vstříc.

Jak se liší?

Pevnou úrokovou sazbu banka nezmění po celou dobu trvání vkladu nebo úvěru. V této výši je tedy garantována a klient přesně ví, kolik bude mít na konci období na účtu peněz. Ten, kdo si od banky vzal například spotřebitelský úvěr, si zase může spočítat, na kolik ho vlastně půjčka vyjde.

Pohyblivou úrokovou sazbu naproti tomu může banka kdykoliv změnit. Je vázána na úrokové sazby na mezibankovním trhu depozit. Když dojde na trhu k výraznější změně, banky zareagují úpravou svých sazeb a sníží (či zvýší) také pohyblivou sazbu. Čím je pro klienty zajímavá? Podle Pavla Sobíška, hlavního ekonoma Bank Austria Creditanstalt, je velkou výhodou pohyblivé sazby to, že klient platí (nebo dostává) úroky v závislosti na situaci na trhu. Pokud sazby na mezibankovním trhu rostou, je výhodná pro klienty s vkladem. Jejich sazba se tak dostane nad úroveň pevné sazby, která není na situaci na trhu nijak vázaná. Úvěrovaní klienti zase ocení tuto sazbu v případě poklesu úrokových sazeb. Za svůj úvěr pak zaplatí méně, než kdyby měli sazbu pevnou.

Která ze sazeb je tedy pro klienta výhodnější? Obecně by měla být pevná sazba u vkladů nižší, než pohyblivá, u úvěrů by tomu mělo být naopak. Příčinu spatřuje Pavel Sobíšek v tom, že jistota něco stojí: „Na trhu banka obchoduje za tržní úrokovou sazbu a klientům platí pevnou. Ta pak pro ně musí být o něco méně výhodná,“ vysvětluje Sobíšek.

Proč tedy pohyblivá sazba z nabídky bank prakticky vymizela? Prvním důvodem je přirozený sklon lidí k jistotě. Řada klientů si raději zvolí pevnou úrokovou sazbu, u níž mají jistotu, že zůstane beze změny. Druhým důvodem nezájmu je příliš malá diference mezi oběma sazbami. I když by se vám nakrásně povedlo předpovědět vývoj sazeb na mezibankovním trhu, rozdíl mezi výnosy z obou sazeb bude zanedbatelný. Dnes se totiž od sebe pevná a pohyblivá sazba liší minimálně. Zisky tak mohou realizovat pouze velcí klienti.

Banky nabízejí k většině svých produktů pevnou sazbu, pohyblivá je pouze pro rozšíření struktury nabízených služeb. Ve většině případů pouze pro velké klienty. O ty se ale stará zvláštní oddělení banky a snaží se jim vycházet maximálně vstříc – pokud o pohyblivou sazbu požádají, dostanou ji.

Sázíte také na jistotu a dáváte přednost pevně stanovenému úroku, nebo naopak? A proč? Svěřte se nám se svými názory.

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

26. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku... celý článek

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 8 komentářů

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

22. 10. 2021 | Petr Kučera

Platební terminály už mohou přijímat i kryptoměny

Kryptoměnami půjde v Česku zaplatit stejně snadno jako platebními kartami. Slibují to společnosti GoCrypto a Global Payments, které spouštějí novou službu pro zatím osm tisíc svých... celý článek

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio chystá vlastní dluhopisy, slibuje ochranu před inflací

Fio banka plánuje do konce letošního vydat dluhopisy minimálně v objemu 500 milionů korun. Nabízet je bude drobným investorům a slibuje investici, která peníze ochrání před znehodnocováním. celý článek

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koupit nováčka na burze? Druhá Pilulka to není, ale...

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Fixed.zone, českého výrobce příslušenství k mobilům? Zeptali jsme se investičních expertů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.