Pohyblivou nebo pevnou?

Pohyblivou nebo pevnou?
Víte, jaký je rozdíl mezi pohyblivou a pevnou úrokovou sazbou? Víte, která z nich je pro vás výhodnější? Pokud jste odpověděli na obě otázky záporně, nenechte si ujít následující článek, ve kterém vám vysvětlíme, jak se vás tyto sazby dotýkají.

Na počátku devadesátých let jste si mohli běžně vybrat pro svůj účet jednu ze dvou sazeb – pevnou nebo pohyblivou. Jak ale narůstala poptávka po pevné sazbě, ta pohyblivá z nabídek bank pomalu mizela. Jednoznačně se tak dělo proto, že lidé preferují jistotu, což pro ně znamená také pevnou úrokovou sazbu (ta se nemění po celou dobu trvání vkladu nebo úvěru). Dnes už málokterá banka nabízí na výběr dvě sazby. Tedy alespoň pro drobné klienty. Těm velkým banky vycházejí s možností volby i nadále vstříc.

Jak se liší?

Pevnou úrokovou sazbu banka nezmění po celou dobu trvání vkladu nebo úvěru. V této výši je tedy garantována a klient přesně ví, kolik bude mít na konci období na účtu peněz. Ten, kdo si od banky vzal například spotřebitelský úvěr, si zase může spočítat, na kolik ho vlastně půjčka vyjde.

Pohyblivou úrokovou sazbu naproti tomu může banka kdykoliv změnit. Je vázána na úrokové sazby na mezibankovním trhu depozit. Když dojde na trhu k výraznější změně, banky zareagují úpravou svých sazeb a sníží (či zvýší) také pohyblivou sazbu. Čím je pro klienty zajímavá? Podle Pavla Sobíška, hlavního ekonoma Bank Austria Creditanstalt, je velkou výhodou pohyblivé sazby to, že klient platí (nebo dostává) úroky v závislosti na situaci na trhu. Pokud sazby na mezibankovním trhu rostou, je výhodná pro klienty s vkladem. Jejich sazba se tak dostane nad úroveň pevné sazby, která není na situaci na trhu nijak vázaná. Úvěrovaní klienti zase ocení tuto sazbu v případě poklesu úrokových sazeb. Za svůj úvěr pak zaplatí méně, než kdyby měli sazbu pevnou.

Která ze sazeb je tedy pro klienta výhodnější? Obecně by měla být pevná sazba u vkladů nižší, než pohyblivá, u úvěrů by tomu mělo být naopak. Příčinu spatřuje Pavel Sobíšek v tom, že jistota něco stojí: „Na trhu banka obchoduje za tržní úrokovou sazbu a klientům platí pevnou. Ta pak pro ně musí být o něco méně výhodná,“ vysvětluje Sobíšek.

Proč tedy pohyblivá sazba z nabídky bank prakticky vymizela? Prvním důvodem je přirozený sklon lidí k jistotě. Řada klientů si raději zvolí pevnou úrokovou sazbu, u níž mají jistotu, že zůstane beze změny. Druhým důvodem nezájmu je příliš malá diference mezi oběma sazbami. I když by se vám nakrásně povedlo předpovědět vývoj sazeb na mezibankovním trhu, rozdíl mezi výnosy z obou sazeb bude zanedbatelný. Dnes se totiž od sebe pevná a pohyblivá sazba liší minimálně. Zisky tak mohou realizovat pouze velcí klienti.

Banky nabízejí k většině svých produktů pevnou sazbu, pohyblivá je pouze pro rozšíření struktury nabízených služeb. Ve většině případů pouze pro velké klienty. O ty se ale stará zvláštní oddělení banky a snaží se jim vycházet maximálně vstříc – pokud o pohyblivou sazbu požádají, dostanou ji.

Sázíte také na jistotu a dáváte přednost pevně stanovenému úroku, nebo naopak? A proč? Svěřte se nám se svými názory.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 4 komentáře

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

15. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Dražší ropa i zlato? Panika kvůli Íránu se nekoná

Přestože byl víkendový útok Íránu na Izrael podle řady expertů bezprecedentním krokem, světové trhy ho podle všeho zatím ustály.

Partners Financial Services