Sedm pohledů pro Peníze... Michala Haziho

Sedm pohledů pro Peníze... Michala Haziho
Určit největší událost minulého týdne tentokrát představuje mimořádně obtížný úkol. Krach investiční společnosti Private Investors a události kolem těžko mohou vytlačit volbu předsedy KDU-ČSL či volbu Rady České televize a naopak. Zkusme si tedy ty nejdůležitější události zrekapitulovat.

Pondělní zemětřesení

Začátek uplynulého týdne byl poznamenaný ukončením činnosti největšího domácího obchodníka s americkými akciemi. "Společnost Private Investors (PI), a. s. byla vzhledem k dlouhodobému nepříznivému vývoji na kapitálových trzích v USA nucena vyhlásit úpadek," uváděla tisková zpráva. Zpravodajské servery i tištěné deníky se předháněly v odhalování senzací a neustále přinášely nové a nové pohledy k této kritické situaci. Úpadek Private Investors však v konečném důsledku může ovlivnit i další firmy. Komise pro cenné papíry totiž minulý pátek večer vydala tiskovou zprávu upozorňující na problémy, které může krach PI způsobit některým podílovým fondům. Čeho se ještě dočkáme?

Poradí si nová Rada ČT?

Po dlouhém období nestability přichází šest let klidu a míru, kdy nad Českou televizí bude bdít nová rada. Věřme, že nepůjde o období sterility a nečinnosti. Poslední květnový pátek zvolili poslanci do Rady České televize například ředitele Národní galerie Milana Knížáka, ale i filozofa Erazima Koháka či duchovního Svatopluka Karáska. Volbě předcházelo vyjednávání jednotlivých politických stran, které dokázaly, že se mohou dohodnout, a tak se pro patnáct míst v radě hlasovalo pouze patnáctkrát. V případě tří kandidátů dokonce nebyl nikdo proti. Výběr kandidátů se neobešel bez problémů. Členové volebního výboru sněmovny totiž přiznali, že se dopustili několika chyb. Rada je sestavena, situace stabilizována. Vezme si však nová Rada České televize z uplynulých událostí příklad?

EU bude omezovat

Evropská unie se přidává k protikuřáckému trendu, který je nejsilnější ve Spojených státech, a chystá zákaz reklam na tabákové výrobky v tisku i na internetu. Zároveň znemožní sponzorování sportovních a jiných událostí výrobci cigaret. "Musíme chránit svou mládež," prohlásil evropský komisař pro ochranu spotřebitele David Byrne. Roste totiž počet kuřaček a čtyři z pěti nových kuřáků jsou mladiství. Nedávno se objevily názory a výzkumy, že účinnou zbraní proti cigaretě v ruce teenagera je mobilní telefon u jeho ucha. Podpoří EU reklamu na mobilní telefony?

Ztracená data

Neznámý pachatel chtěl opět přispět k větší informovanosti obyvatelstva a vynesl ven z České pojišťovny (ČP) citlivá data na náhradním pevném disku. Disk si údajně koupil zákazník jednoho z brněnských bazarů s výpočetní technikou. Česká pojišťovna se sice hájí tím, že z důkazů, které má k dispozici, nelze stoprocentně tvrdit, zda se jedná o pravdivá data o skutečných klientech či zda jde o fiktivní informace. V případě, že by byl únik dat potvrzen, jí hrozí až nejvyšší možná desetimilionová pokuta. Pojišťovna uvádí, že na prodaném pevném disku byly soubory, u kterých je prakticky vyloučeno, aby byly shromážděny společně v jednom počítači. "Celá záležitost vypadá velmi podezřele a jeví se nám jako účelová provokace," uvedl mluvčí ČP Michal Urban. Také mi je hodně věcí podezřelých…

Tmavomodrý útok

Kina trpí pod ofenzívou nového filmu tandemu Svěrák & Svěrák Tmavomodrý svět. Aby následky útoku nebyly tak velké, založili Jan a Zdeněk Svěrákovi nadační fond Tmavomodrý svět pro zlepšení životních podmínek válečných pilotů. Získané prostředky budou věnovány na podporu československých příslušníků britského Královského letectva a lidí jim blízkých. Partnerem nadace je RadioMobil, který pro příspěvky do nadace připravil telefonní číslo 0603/607080. Za každého, kdo vyslechne informaci o aktivitách nadace, poukáže RadioMobil na její konto pětikorunu. Přispět však lze i přímo (číslo konta: ČSOB Praha 4 - 116657733/0300).

Ústup od stíhaček

Asi se budeme muset bránit starými letadly. Ve výběrovém řízení na nákup šestatřiceti nadzvukových stíhaček zůstává pouze britsko-švédské konsorcium BAe-Systems nabízející letoun Gripen. O zakázku za sto miliard korun přestaly mít zájem obě americké firmy Lockheed Martin a McDonell-Douglas/Boeing i konsorcium EADS a francouzská společnost Mirage Dassault Aviation. O důvodech svého odstoupení odmítly firmy mluvit. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík prohlásil, že za těchto okolností nemusí tendr skončit vybráním dodavatele.

Vyhrál Svoboda

Cyril Svoboda se konečně dočkal zadostiučinění na sobotním volebním sjezdu KDU-ČSL. Bývalý lídr Čtyřkoalice Svoboda porazil díky 162 hlasům dosavadního šéfa strany Jana Kasala, kterého v tajné volbě podpořilo 145 delegátů. Sjezd rozhodoval i o změně nejužšího vedení strany. Svobodův mandát skončí za dva roky, znamená to tedy, že svoji stranu povede do příštích parlamentních voleb. Jedním z úkolů nového vedení by podle Svobody měla být větší otevřenost strany občanské společnosti. Svoboda mimo jiné prohlásil, že nechce potlačovat jiné názory a že je zastáncem posílení prvků přímé demokracie, jako je referendum a přímá volba prezidenta. Místopředsedy strany se stali Milan Šimonovský, Jan Kasal, Tomáš Kvapil, Zuzana Roithová a Miloslav Výborný. Nového lidoveckého předsedu přijali politici Čtyřkoalice poměrně pozitivně, nespokojenost netajil pouze předseda DEU Ratibor Majzlík. Cyril Svoboda představuje určitou politickou změnu a jistě se pokusí o reformu KDU-ČSL. Uvidíme, zda se mu to podaří.

Bude Svoboda dobrým předsedou? Jaký máte názor na kouření a případnou regulaci? Myslíte si, že nová Rada ČT zajistí stabilitu? Bude pro ni přínosem Svatopluk Karásek nebo Milan Knížák? Čekáme na vaše názory!

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

24. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Bitcoin i akcie padají. Trh se bojí války a růstu sazeb

Kryptoměny i akcie prožívají špatné dny.

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 3 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.