Už nebude jedničkou

Už nebude jedničkou
Stavební spoření je dobrý produkt, shodují se obchodní zástupci. Jedním dechem však dodávají, že v prodejích ho začínají dohánět další státem protěžovaní konkurenti – penzijní připojištění a životní pojistky.

Z pohledu stavebních spořitelen byl minulý rok mimořádně úspěšný, podle nezávislých obchodních zástupců se však zájem klientů začíná přesouvat jinam.

Vývoj počtu účastníků
jednotlivých finančních produktů
(v tis.)
1997199819992000
stavební spoření1989244229693686
životní pojištění509051055183n/a
penzijní připojištění1637174021442300
Pramen: Asociace penzijních fondů ČR, Česká asociace pojišťoven, Asociace českých stavebních spořitelen

Čtyřicet procent loňského rekordního počtu milionu dvou set tisíc smluv o stavebním spoření připadlo na zákazníky, kterým skončilo spoření započaté před pěti lety. Zájem o tento produkt v současnosti udržují především klesající úrokové sazby na termínovaných vkladech, které se pohybují mezi třemi až čtyřmi procenty před zdaněním. Výnos ze stavebního spoření totiž může činit až dvanáct procent ročně. Jeho nevýhodou je však obtížný výběr peněz před koncem smlouvy.

Všichni už to mají

Podle Radka Manna ze Společnosti ekonomických poradců se zájem o stavební spoření snižuje, a to především pro naplněnost trhu, naopak je uzavíráno více smluv o penzijním připojištění a životních pojistek. "Kromě těchto státem podporovaných produktů je poptávka i po podílových fondech a investičních službách a to i po prudkém poklesu cen akcií na světových trzích," dodává Mann.

Chtějí mít všechno

Jakou podporu poskytuje stát?
Stavební spoření: účastník dostává příspěvek ve výši 25 procent z částky naspořené za uplynulý rok. Maximální výše této podpory je 4500 korun. Nárok na tyto peníze mají pouze ti, kteří splnili ostatní podmínky (především spořit nejméně pět let). Více najdete v sekci Stavební spoření.
Penzijní připojištění: za rok lze získat státní příspěvek až 1800 korun (spoříte-li šest tisíc korun ročně) a navíc je možno odečíst dalších až dvanáct tisíc korun (ze zaplacených příspěvků nad šest tisíc) z daňového základu. Podmínkou pro výplatu peněz je být účastníkem alespoň pět let a být starší šedesáti let. Další podrobnosti si můžete přečíst v oddíle Penzijního připojištění.
Životní pojistka: o pojistné zaplacené na životní pojištění, maximálně však o dvanáct tisíc korun, můžete snížit svůj daňový základ. Podmínkou je doba trvání pojistky alespoň pět let a šedesát let věku při jejím skončení. Detaily najdete v rubrice Životní pojištění.

O síle pozic, které má stavební spoření v očích veřejnosti svědčí loňský krok nizozemské ING. Samotná bankovní skupina nabízí u nás životní pojištění a penzijní fond. Od konce minulého roku je nabídka dealerů skupiny doplněna i o stavební spoření. Podle názoru nezávislých finančních poradců je tento produkt v nabídce nutností. Běžní klienti totiž většinou využívají služeb poradce, který může nabídnout nejvíce produktů. Chybějící stavební spoření tedy může vést k přechodu zákazníků ke konkurenci se širší nabídkou. O trošku jiném pohledu stavebních spořitelen na tuto otázku svědčí výrok šéfa jedné z nich. Ten prý pohrozil vyhozením každému vedoucímu skupiny dealerů, který začne prodávat i něco jiného. Zástupci stavebních spořitelen tak pravděpodobně zatím neztrácí klienty kvůli tomu, že nenabízejí širokou škálu produktů.

Konkurenci pomáhá reklama

Zájem o životní pojištění - a loni penzijní připojištění - je hodně podpořen masivní reklamou. Hodně potenciálních klientů je lákáno možností daňového odpočtu, o které se dozví právě prostřednictvím novinových a jiných inzerátů. Sami prodejci potvrzují, že zatímco dříve bylo mezi klienty nejžádanější stavební spoření, nyní se ptají spíše na životní pojištění a penzijní fondy. Díky daňovému odpočtu jsou také tyto produkty více doporučovány samotnými poradci. Petr Syrový ze Sophia Finance uvádí, že nyní doporučují životní pojištění více klientům právě kvůli daním.

Podle názoru Václavy Krohové působící v dealerské síti OVB doženou životní pojistky a penzijní fondy stavební spoření ještě letos. Největší problém vidí v neznalosti zákazníků, kteří se neznámých produktů "bojí". Většina finančních poradců se však shodne, že díky dobrým výnosům zůstane stavební spoření mezi oblíbenými produkty i nadále.

Myslíte si, že stavební spoření má odzvoněno? Který z dalších státem podporovaných produktů získá jeho místo?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 5. 2001 10:51, FekarZ

Zájem o stavební spoření bude určitě trvat. Dovolím si jen podotknout, že náš text nebyl o tom, že jako produkt končí, ale že má hlavní boom za sebou.

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 5. 2001 18:54, vaclava

Můžete mi objasnit,jak získat na st.sp.zhodnocení 1.000 % p.a.? Souhlasím s.Fekarem,ale je otázka,co by nám st.sp.mohlo přinést za překvapení do budoucna? Lidé by měli mít svá finanční portfolia co nejpestřejší,aby pokrývala všechny možné životní situace a etapy. A ne jenom zaměřeno na "nejvýnosnější" a "krátko likvidní",za které je st.sp.považováno.Finanční prostředky by nám měly plnit i jiné funkce než pouze spoření,zejména "zajištění pracovní síly"=životní pojištění nebo "zajištění stáří"=penzijní fondy. Každý určitě chceme mít dobré spaní a důstojné stáří,se životní úrovní,na kterou jsme byli zvyklí.A třeba si i konečně ve stáří cestovat,jak to vidíme u zahr.turistů,kteří cestují nejen k nám a určitě to není za jejich penze,které dostávají od státu.Když někdo hovoří o "malé likviditě" ŽP tak to svědčí o špatné informovanosti. Stejně tak si myslím,že výnosnost ŽP a penz.fondů vylepšená o daňové výhody se staví na roveň st.sp.a v mnohých případech je zejména ŽP,jak znám z vlastní zkušenosti,i předčí.Získání informací o možnostech, které v současné době naše finanční scéna nabízí musíme věnovat hodně času a úsilí a oznávám,že bohužel se někdy těch nejlepších kombinací jako soukromá osoba nedobereme.Nyní zpět ke st.sp.Z celkového počtu uzavřených smluv st.sp. je těch na "stavební účely" využíváno podle mých informací 1/3,tak abychom si státní dotace do budoucna nepokazili?! Co vím z okolních států, nejsou pouze "spořící" účastníci st.sp. tak jednoznačně ve všech směrech zvýhodňováni. Setkávám se s mnoha lidmi,kteří nemají st.sp.,protože nechtějí "stavět". Je to jejich "hloupost",že st.sp. nemají nebo .....?

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.