Už nebude jedničkou

Už nebude jedničkou
Stavební spoření je dobrý produkt, shodují se obchodní zástupci. Jedním dechem však dodávají, že v prodejích ho začínají dohánět další státem protěžovaní konkurenti – penzijní připojištění a životní pojistky.

Z pohledu stavebních spořitelen byl minulý rok mimořádně úspěšný, podle nezávislých obchodních zástupců se však zájem klientů začíná přesouvat jinam.

Vývoj počtu účastníků
jednotlivých finančních produktů
(v tis.)
1997199819992000
stavební spoření1989244229693686
životní pojištění509051055183n/a
penzijní připojištění1637174021442300
Pramen: Asociace penzijních fondů ČR, Česká asociace pojišťoven, Asociace českých stavebních spořitelen

Čtyřicet procent loňského rekordního počtu milionu dvou set tisíc smluv o stavebním spoření připadlo na zákazníky, kterým skončilo spoření započaté před pěti lety. Zájem o tento produkt v současnosti udržují především klesající úrokové sazby na termínovaných vkladech, které se pohybují mezi třemi až čtyřmi procenty před zdaněním. Výnos ze stavebního spoření totiž může činit až dvanáct procent ročně. Jeho nevýhodou je však obtížný výběr peněz před koncem smlouvy.

Všichni už to mají

Podle Radka Manna ze Společnosti ekonomických poradců se zájem o stavební spoření snižuje, a to především pro naplněnost trhu, naopak je uzavíráno více smluv o penzijním připojištění a životních pojistek. "Kromě těchto státem podporovaných produktů je poptávka i po podílových fondech a investičních službách a to i po prudkém poklesu cen akcií na světových trzích," dodává Mann.

Chtějí mít všechno

Jakou podporu poskytuje stát?
Stavební spoření: účastník dostává příspěvek ve výši 25 procent z částky naspořené za uplynulý rok. Maximální výše této podpory je 4500 korun. Nárok na tyto peníze mají pouze ti, kteří splnili ostatní podmínky (především spořit nejméně pět let). Více najdete v sekci Stavební spoření.
Penzijní připojištění: za rok lze získat státní příspěvek až 1800 korun (spoříte-li šest tisíc korun ročně) a navíc je možno odečíst dalších až dvanáct tisíc korun (ze zaplacených příspěvků nad šest tisíc) z daňového základu. Podmínkou pro výplatu peněz je být účastníkem alespoň pět let a být starší šedesáti let. Další podrobnosti si můžete přečíst v oddíle Penzijního připojištění.
Životní pojistka: o pojistné zaplacené na životní pojištění, maximálně však o dvanáct tisíc korun, můžete snížit svůj daňový základ. Podmínkou je doba trvání pojistky alespoň pět let a šedesát let věku při jejím skončení. Detaily najdete v rubrice Životní pojištění.

O síle pozic, které má stavební spoření v očích veřejnosti svědčí loňský krok nizozemské ING. Samotná bankovní skupina nabízí u nás životní pojištění a penzijní fond. Od konce minulého roku je nabídka dealerů skupiny doplněna i o stavební spoření. Podle názoru nezávislých finančních poradců je tento produkt v nabídce nutností. Běžní klienti totiž většinou využívají služeb poradce, který může nabídnout nejvíce produktů. Chybějící stavební spoření tedy může vést k přechodu zákazníků ke konkurenci se širší nabídkou. O trošku jiném pohledu stavebních spořitelen na tuto otázku svědčí výrok šéfa jedné z nich. Ten prý pohrozil vyhozením každému vedoucímu skupiny dealerů, který začne prodávat i něco jiného. Zástupci stavebních spořitelen tak pravděpodobně zatím neztrácí klienty kvůli tomu, že nenabízejí širokou škálu produktů.

Konkurenci pomáhá reklama

Zájem o životní pojištění - a loni penzijní připojištění - je hodně podpořen masivní reklamou. Hodně potenciálních klientů je lákáno možností daňového odpočtu, o které se dozví právě prostřednictvím novinových a jiných inzerátů. Sami prodejci potvrzují, že zatímco dříve bylo mezi klienty nejžádanější stavební spoření, nyní se ptají spíše na životní pojištění a penzijní fondy. Díky daňovému odpočtu jsou také tyto produkty více doporučovány samotnými poradci. Petr Syrový ze Sophia Finance uvádí, že nyní doporučují životní pojištění více klientům právě kvůli daním.

Podle názoru Václavy Krohové působící v dealerské síti OVB doženou životní pojistky a penzijní fondy stavební spoření ještě letos. Největší problém vidí v neznalosti zákazníků, kteří se neznámých produktů "bojí". Většina finančních poradců se však shodne, že díky dobrým výnosům zůstane stavební spoření mezi oblíbenými produkty i nadále.

Myslíte si, že stavební spoření má odzvoněno? Který z dalších státem podporovaných produktů získá jeho místo?

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-40
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 5. 2001 10:51, FekarZ

Zájem o stavební spoření bude určitě trvat. Dovolím si jen podotknout, že náš text nebyl o tom, že jako produkt končí, ale že má hlavní boom za sebou.

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 5. 2001 18:54, vaclava

Můžete mi objasnit,jak získat na st.sp.zhodnocení 1.000 % p.a.? Souhlasím s.Fekarem,ale je otázka,co by nám st.sp.mohlo přinést za překvapení do budoucna? Lidé by měli mít svá finanční portfolia co nejpestřejší,aby pokrývala všechny možné životní situace a etapy. A ne jenom zaměřeno na "nejvýnosnější" a "krátko likvidní",za které je st.sp.považováno.Finanční prostředky by nám měly plnit i jiné funkce než pouze spoření,zejména "zajištění pracovní síly"=životní pojištění nebo "zajištění stáří"=penzijní fondy. Každý určitě chceme mít dobré spaní a důstojné stáří,se životní úrovní,na kterou jsme byli zvyklí.A třeba si i konečně ve stáří cestovat,jak to vidíme u zahr.turistů,kteří cestují nejen k nám a určitě to není za jejich penze,které dostávají od státu.Když někdo hovoří o "malé likviditě" ŽP tak to svědčí o špatné informovanosti. Stejně tak si myslím,že výnosnost ŽP a penz.fondů vylepšená o daňové výhody se staví na roveň st.sp.a v mnohých případech je zejména ŽP,jak znám z vlastní zkušenosti,i předčí.Získání informací o možnostech, které v současné době naše finanční scéna nabízí musíme věnovat hodně času a úsilí a oznávám,že bohužel se někdy těch nejlepších kombinací jako soukromá osoba nedobereme.Nyní zpět ke st.sp.Z celkového počtu uzavřených smluv st.sp. je těch na "stavební účely" využíváno podle mých informací 1/3,tak abychom si státní dotace do budoucna nepokazili?! Co vím z okolních států, nejsou pouze "spořící" účastníci st.sp. tak jednoznačně ve všech směrech zvýhodňováni. Setkávám se s mnoha lidmi,kteří nemají st.sp.,protože nechtějí "stavět". Je to jejich "hloupost",že st.sp. nemají nebo .....?

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services