Jak investovat do podílových fondů

Jak investovat do podílových fondů
Stále populárnější investiční alternativou se u nás stávají otevřené podílové fondy. Proto nebude na škodu připomenout si několik obecných zásad, které by měl znát každý, kdo se vydá na nákup podílových listů.

Než vkročíte do své banky nebo někam jinam, abyste své těžce vydělané úspory vyměnili za podílové listy některého z přehršle podílových fondů, musíte si nejprve udělat pořádek takříkajíc před vlastním prahem. Musíte zvážit několik pro vaši investici podstatných věcí:

Cíl, respektive účel investice. Ujasněte si, co od investice očekáváte. Tento krok je klíčový a bude ve větší či menší míře ovlivňovat vaše budoucí kroky. Chcete nashromáždit dostatek prostředků na to, aby váš potomek mohl studovat za oceánem? Chcete si pořídit i nějaký jiný vůz, než z mladoboleslavské fabriky? Toužíte po dovolené pod žhavým seychelským sluncem? Je patrné, že takových alternativ může být nekonečně mnoho, protože co člověk, to přání nebo touha. Vám bude stačit, když si pro začátek ujasníte, co je vaším cílem, respektive proč chcete investovat. Už na první pohled je patrné, že jinak bude investovat člověk, který touží po vile za deset milionů a jinak zrovna tak majetný člověk, který chce mít během stejného období na kontě peníze na plavbu Karibikem. Vaše představy o cíli ovšem musejí být realistické. Nikde není psáno, že si za pět let nemůžete investováním nashromáždit milion dolarů. Můžete, ale pravděpodobnost toho je velmi nízká a navíc se v tomto případě už ani nejedná o investování, ale o spekulaci. Pokud máte odvahu a prostředky na to, abyste si mohli dovolit riziko spekulace, tak spekulujte, ale pravděpodobně si budete muset najít nový finanční server, protože Peníze.CZ nejsou továrna na zázračné plány rychlého zbohatnutí, ale přinášejí návody, které vám pomohou minimálně nezchudnout. Možná se vám to zdá málo, ale vězte, že život je příliš krátký na to, abyste mohli hazardovat se svým osudem.

 • ujasněte si, proč chcete investovat
 • čím neskromnější je váš cíl, tím klikatější a riskantnější cesta k němu vede
 • buďte realističtí při stanovování svých investičních cílů
 • nespekulujte, ale investujte!

Investiční horizont. Může se stát, že přesně nevíte, k jakému účelu budete v budoucnosti peníze potřebovat. To je úplně v pořádku. Pakliže je to váš případ, důkladně si promyslete, za jak dlouho je pravděpodobné, že budete investované peníze potřebovat. Toto je rovněž klíčový krok. Je rozdíl v tom, jestli hodláte nechat peníze netknuté po dobu například dvaceti let, nebo myslíte, že je budete potřebovat během pár let. S růstem investičního horizontu by i měla růst vaše tolerance k riziku, respektive rizikovějším aktivům. Nestačí si pouze stanovit investiční horizont, ale je třeba i odhadnout pravděpodobnost, se kterou budete vámi investované peníze potřebovat ještě před tímto horizontem (kupříkladu zapřemýšlejte o tom, zda je před uplynutím investičního horizontu například reálný přírůstek do vaší rodiny nebo jiná milá či nemilá událost...).

 • stanovte si svůj investiční horizont a odhadněte svou finanční situaci i její vývoj v budoucnu
 • čím větší podíl má investovaná částka na vašem celkovém majetku, tím buďte při investování obezřetnější
 • uvažte, zda a jak je pravděpodobné, že váš skutečný investiční horizont bude kratší než ten předem stanovený
 • čím kratší je váš investiční horizont, tím by měla být nižší vaše tolerance k riziku, respektive rizikovým aktivům a naopak

Pokud vám bude nějaký finanční poradce či přímo investiční společnost tvrdit, že nějaké aktivum je rizikové, zeptejte se, jaké riziko mají na mysli a k jakému časovému úseku se dané riziko váže. Nejčastěji se setkáte s tvrzením, že investice do dluhopisů je relativně bezpečná a potažmo, že je i bezpečnější, než investice do akcií. Takové paušální tvrzení je mylné a zavádějící a proto uděláte nejlépe, když slušně poděkujete a vydáte se hledat někoho kompetentnějšího. Existuje obrovské množství dluhopisů a akcií, jež se samozřejmě mohou lišit svou rizikovostí. Další rizika se objevují, pokud investujete do těchto instrumentů přes prostředníka (podílový fond, penzijní fond, makléř...). Navíc je léty ověřený fakt, že akcie jako investiční třída jsou v dlouhodobém horizontu daleko bezpečnější, než dluhopisy a samozřejmě i pokladniční poukázky. Inflace nikdy nespí, pouze nenápadně a téměř nepozorovaně jako bacil vám užírá kousek po kousku z vašich peněz.

Poznejte sami sebe. Troufám si tvrdit, že pokud si neodnesete z tohoto článku nic jiného než toto, je účel splněn. Není problémem zapamatovat si několik důležitých investičních pouček, to zvládne každý; mnohem složitější však je poznat sám sebe. Pořád se potvrzuje, že největším nepřítelem investora je on sám a nic jiného. Vaše duše je mnohdy tím hlavním faktorem, který rozhoduje o tom, zda vaše investiční kroky povedou správným směrem nebo se od něj budou odchylovat. Řekněte si, jak byste reagovali na různé situace, které můžete při cestě investováním zažít. Představte si, jaká by byla vaše reakce na to, že se hodnota vašeho portfolia snížila o třicet procent během několika dní. Při investování je důležitá trpělivost, proto si představte, že i po dvou letech, co jste investovali, se hodnota vašeho portfolia nezměnila. Poznání sama sebe by vás měla uchránit od toho, abyste učinili chybná rozhodnutí, která by směřovala v rozporu s vaším investičním cílem a investičním horizontem. Stejně tak by nicméně bylo krátkozraké bagatelizovat své investiční neúspěchy. Pokaždé, když se vaše investice nebudou vyvíjet zrovna tak, jak jste si naplánovali nebo představovali, zjistěte, co je toho příčinou. Buď zjistíte, že hodnota vaší investice se vyvíjí v souladu s očekáváním, což samozřejmě nemusí být dvakrát příjemný pohled, ale pro vás zůstává prioritní, abyste stále šli vytyčenou cestou. Druhou možností je, že skutečně došlo ke změně vnějších faktorů související s danou investicí (například poplatky či změna strategie fondu). V takovém případě zvažte, zda pro vás bude výhodnější u daného fondu zůstat nebo se porozhlédnout po některém jiném fondu podobného zaměření.

 • pokuste si představit, jak byste zareagovali na negativní vývoj své investice
 • pokud jste na začátku zvolili dobře, setrvejte, i když máte nutkání něco změnit
 • v případě, že se změnily okolnosti, za nichž jste investovali, přizpůsobte tomu i svou investiční strategii

V příštím díle tohoto miniseriálu si představíme první ze základních pilířů investování do podílových fondů, jímž jsou poplatky, které musí investor přímo či nepřímo zaplatit.

Jaké jsou vaše investorské cíle? Nepletete si spekulace s investicemi? o svých zkušenostech.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 5. 2001 8:54

Asi jste investoval do fondu s doporučeným investičním horizontem delším než 6 měsíců. Když vám vadí propady měl jste zvolit fond peněžního trhu nebo ČSOB Konzervativní fondu.

Zobrazit celé vlákno

+22
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

4. 3. 2021 | Jaroslav Šura | 1 komentář

Kouzelná Pilulka. Akcie posílí o dalších 100 %, věří fanoušek

Jaroslav Šura patří na Twitteru k nejvýraznějším tvářím mezi českými investory. Ve svém nadšení pro akcie Pilulky nemá konkurenci. Kdo ho v říjnu poslechl a nakoupil za 424 Kč, mohl... celý článek

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

4. 3. 2021 | Renata Lichtenegerová

Soud jako byznys. Pojďme vyhrát spor

Odměna až z toho, co dokážeme vysoudit. Ve sporech, které za své klienty vede společnost LitFin, se právě teď hraje o víc než miliardu. Eur.

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

Jak zhodnotit úspory, které vám na bankovních vkladech požírá inflace? Zkuste se naučit investovat. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to můžete vzít jako hru. Vysvětlíme její... celý článek

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

1. 3. 2021 | Radim Zelený | 13 komentářů

Bitcoin za sto tisíc dolarů? Klidně

Raketový růst ceny bitcoinu přináší pozornost kryptoměnovým a blockchainovým projektům z celého světa. Jedna z tuzemských technologických firem, která se chce prosadit, je Platon Finance... celý článek

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.