Změnou sazebníků porušují banky zákon

Změnou sazebníků porušují banky zákon
Pokud vaše banka změnila sazebník poplatků a odměn a vy se s tím nechcete smířit, nemusíte. Zákon je na vaší straně. Banka nesmí měnit sazebník jen ze své libovůle!

Klienty bank nezajímá pouze kvalita nabízených produktů, ale především výše poplatků. Dokazuje to i počet kritických názorů, kterými čtenáři serveru Peníze.CZ reagovali například na články Aprílový kousek spořitelny a Nemilé překvapení... I takřka nepatrná změna bankovních sazeb může citelně ovlivnit zůstatek účtu. Například klient České spořitelny zaplatí po dubnovém zdražení za deset výběrů z bankomatu čtyřicet korun, což je o sto procent více, než tomu bylo do konce března.

Změnu sazebníku poplatků a odměn mají banky zakotvenou ve smlouvě o běžném účtu. "Banka si účtuje za bankovní služby a produkty uvedené v této Smlouvě odměny a poplatky dle platného sazebníku poplatků a odměn za poskytování peněžních a obchodních služeb pro fyzické osoby," uvádí se například ve smlouvě Československé obchodní banky. Podobné formulace se objevují i u konkurenčních bank. Dosavadní praxe je taková, že klientovi nezbývá nic jiného, než se novému sazebníku přizpůsobit a poplatky platit. Pokud se změnou cen nesouhlasí, může sice vypovědět smlouvu a založit si účet u konkurenčního bankovního ústavu – tam ho však při případné změně sazebníku čeká obdobný problém.

Bankovní Absurdistán

Představte si následující příklad. Založíte si běžný účet u banky, která si za své služby účtuje velice nízké poplatky a nabízí zdarma mnohé služby, například výběr z bankomatu. Se svým účtem jste spokojeni až do doby, než banka sazebník změní. Banka nově zpoplatní výběr z bankomatu dvanácti korunami, za výpis si naúčtuje čtyřicet korun a navíc celkově znevýhodní klienty, kteří nehodlají používat přímé komunikační kanály. Rozhodnete se tedy svůj účet zrušit, protože smlouva o běžném účtu může být majitelem účtu kdykoli s okamžitou platností písemně vypovězena. Ale ejhle - banka zvýšila poplatek za zrušení účtu z dvou set na dva tisíce korun! Příklad je samozřejmě přehnaný a žádná banka tak radikálně své poplatky nezvýšila, ke změnám sazebníků dochází poměrně často.

Braňte se!

Smlouva o běžném účtu se totiž řídí ustanoveními obchodního zákoníku, jehož třetí odstavec paragrafu 269 povoluje dohodu o dodatečném určení obsahu závazku pouze, pokud tento způsob nezávisí na vůli jedné strany. Od této normy není možné se odchýlit, ani ji smluvně změnit – jde o takzvané kogentní ustanovení. Změna sazebníku však ve skutečnosti závisí pouze na vůli banky. Pokud svůj souhlas s novým sazebníkem nepotvrdíte podepsáním nové smlouvy, nemá banka právo vám účtovat podle nového sazebníku. "Řešení je jednoznačné, původní sazebník by měl nadále pro váš účet platit," říká specialistka na bankovní právo Jana Marčanová.

Dosavadní praxe bank však tuto normu porušuje. V současné době zatím není znám žádný případ, kdy by se klient obrátil se sazebníkem na soud. "Soud by měl rozhodnout ve prospěch klienta, protože se jedná o porušení kogentního ustanovení," míní autor obchodního zákoníku a profesor Vysoké školy ekonomické Jan Dědič.

Dočkají se banky žalob?

Mohly by mít problémy
K porušení zákona došlo například při nedávné změně sazebníku České spořitelny, kdy banka poplatky a odměny změnila jednostranně a nenabídla klientům možnost podepsat novou smlouvu. Podobná praxe je ale v bankovnictví běžná. V nejbližší době také Česká spořitelna a ČSOB mohou mít potíže, pokud přistoupí k jednostrannému zpoplatnění svých přímých komunikačních kanálů.

Co na to říkají banky? Většina z oslovených bankéřů až do uzávěrky nebyla schopna uspokojivě vysvětlit, proč se rozchází jimi praktikované způsoby s výklady renomovaných právníků. Banky si však zřejmě nejsou nebo nechtějí být vědomy porušování zákona a právo si vykládají po svém.

"Ceny nejsou předmětem smlouvy o běžném účtu, řídí se aktuálním sazebníkem. Banka oznamuje své úrokové sazby i změny sazebníku měsíc předem a naši klienti mají dostatek času se s nimi seznámit," řekl Josef Řeřicha, mluvčí Union banky. Podle právníků banky tento postup odpovídá obchodnímu zákoníku. Podpis klienta pod ustanovením odkazujícím na libovolně aktualizovaný sazebník je pro Českou spořitelnu silnější argument, než zákon. "Souhlas klienta s účtováním cen dle sazebníku platného v době poskytování služby je s klientem smluvně sjednáván v konkrétní smlouvě," uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. Podobná vysvětlení lze přitom očekávat i od ostatních bank.

Potíž je ale v tom, že ani klientův podpis nemůže banku oprávnit k porušení nezměnitelného ustanovení zákona.

Záleží tedy na klientovi, zda se bude bránit, či ne. Právo na to má.

Obrátili byste se při změně sazebníku na soud nebo vám připadají změny poplatků malicherné? Napište nám své názory.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 49 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 4. 2001 9:51, Katerinka

souhlasím, ale
kdo bude ten statečný, který se bude soudit s (libovolnou) bankou? Ten případ nejspíš dostane velkou publicitu a nebožák se může rozloučit se službami všech bank v ČR.

+36
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 4. 2001 11:04, Katerinka

Zdravy rozum
Zdravy rozum mi rika, ze poplatky (uz vzhledem k infalci) by mely stoupat. Nemyslim si, ze nekdo ceka, ze treba za 10 let bude platit ty stejne poplatky. A co kdyz bude mit nekdo u jedne banky ucet 50 let?
Proste v rozumne mire zdrazovani chapu, zlevnovani v libovolne mire. Az kdyz prekroci hranici, tak je zazaluju at je sranda.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (49 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Bitcoin: rekord padne s Trumpem. Týden v kryptu

2. 11. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin: rekord padne s Trumpem. Týden v kryptu

Tedy – aby bylo jasno, když Trump propadne, rekord možná ještě nepadne. Ale jestli Trump bude prezidentem, bitcoin zdolá historické maximum. A to je mu teprve sladkých šestnáct. Floridský... celý článek

Když ptáčka lapají. Na co si dát pozor u firemních dluhopisů

31. 10. 2024 | Josef Uchytil

Když ptáčka lapají. Na co si dát pozor u firemních dluhopisů

Je sváteční ráno 28. října. Už pár minut si s rodinou užíváme atrakce v Mirákulu, když v tom mi přichází SMS: obchodní sdělení zprostředkované mobilním operátorem O2. A ve mně to začíná... celý článek

Kupujete jen část akcie? Šance, že neztratíte daňové úlevy, roste

31. 10. 2024 | Petr Kučera

Kupujete jen část akcie? Šance, že neztratíte daňové úlevy, roste

Čím dál víc obchodníků nabízí frakce neboli zlomky akcií. Věří, že klienty ochrání i před ztrátou daňových úlev. Naději jim dává také nové vyjádření Generálního finančního ředitelství.... celý článek

V boji o férové danění bitcoinu padají rány pod pás. Týden v kryptu

26. 10. 2024 | Tomáš Krause

V boji o férové danění bitcoinu padají rány pod pás. Týden v kryptu

V Česku se hraje o férové danění zisků z krypta. A státní úřady nehrajou čistě. Šílené daňové nápady i v Dánsku. Braiins vstupují do Firefish a Microsoft zváží nákup bitcoinů. Michael... celý článek

Bitcoin roste skoro o 10 tisíc dolarů za sedm dní. Týden v kryptu

19. 10. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin roste skoro o 10 tisíc dolarů za sedm dní. Týden v kryptu

Likvidátor burzy Mt. Gox uklidnil trhy, Tesla hýbe bitcoiny, samozvaný Satoshi zase škodí, stablecoin od PayPalu má problém a velké praní peněz ve Spojených státech. Je tu další Týden... celý článek

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services