Sedm pohledů pro Peníze... Tomáše Hampla

Sedm pohledů pro Peníze... Tomáše Hampla
Kdo si stěžoval, že až dosud jsme politiku ignorovali, si nyní užije. V jedné řadě dnes defilují rozdavačný Špidla, odcházející Mertlík a přicházející Rusnok, zapomnětlivý Grégr, falešný ministerský inženýr Braha, nezvolený Mickey Mouse... a zatčený Železný. Že posledně jmenovaný nemá s politikou nic společného? Máte vlastně pravdu - už nemá.

Špidla bojuje se zaměstnaností

Díky poklesu nezaměstnanosti o 0,3 procenta náš stát ušetří nemalé peníze. Ministr Vladimír Špidla se bleskurychle rozhodl pokles zastavit a navrhuje o ušetřené peníze zvýšit podporu v nezaměstnanosti. Tímto krokem chce apelovat především na ty, kteří pracují, práce je nebaví, ale ještě se definitivně nerozhodli s tím skončit.

Mertlík zlepšil náladu členům vlády

Ministr financí Pavel Mertlík podal v úterý demisi, kterou potěšil většinu ostatních členů kabinetu a především pak ministra Miroslava Grégra. Tomu teď už nikdo nebude bránit ve velkolepě pojatých resuscitačních pokusech na krachujících podnicích. Jedinou nadějí, že celý státní rozpočet nepadne na oživování, a že většina pokusných podniků nakonec stejně nezemře, je vibrující potrubí v jaderné elektrárně Temelín. Grégr totiž v roce 1998 slíbil, že odstoupí, pokud nebude dodržena cena elektrárny. A tak doufejme, že se opravy co nejdéle protáhnou a pořádně se prodraží. Samotný Grégr se ke svému dřívějšímu slibu nezná. Inu co, do konce funkčního období mu zbývá již jen čtrnáct měsíců a on to nějak doklepe. Zbývá jen doufat, že do té doby nedojde k velkému třesku ani v případě českého hospodářství, ani elektrárny Temelín.

Jasný plán nového ministra

Premiér Miloš Zeman byl po demisi ministra Mertlíka ve velmi dobré náladě, a proto nepřetáhl ani jednoho z novinářů svou holí, na což by měl samozřejmě právo. Naopak, byl velmi vstřícný a sdílný a prozradil to, co se již delší dobu šuškalo v kuloárech. Ministrem nebude myšák Mickey. Nakonec nebyla jmenována ani žádná jiná komiksová postavička, ale náměstek ministra práce a sociálních věcí Jiří Rusnok. Zdá se však, že volba byla správná. Rusnok totiž přišel s jasným plánem udržet úřad v chodu, což nikdo nečekal.

Nevolejte řediteli

Ve čtvrtek před sedmou ráno v pražských Střešovicích u vily generálního ředitele TV Nova zazvonili detektivové z ekonomické kontrarozvědky, aby mu předali obvinění z trestného činu a požádali o vysvětlení. Velikonoční program televize Nova byl již připraven, a tak si televizní magnát mohl dovolit celý čtvrtek a pátek věnovat policii. Některá nepřející média hovořila o zatčení či zadržení (tuto verzi zastává i vyšetřovatel). Informaci o vyšetřování potvrdily i novácké Televizní noviny v druhé polovině své relace a upřesnily, že Železného právníci již chystají žaloby na ta média, která v souvislosti se Železným použila slova "byl zatčen". Do budoucna by vysílání zábavných pořadů s výjimkou sobotní polední půlhodinky na tomto televizním kanálu nemělo být ohroženo.

Stavař z Ukrajiny na ministerstvu

Po falešných doktorech práv z nedávných dob se objevil falešný inženýr. Náměstek ministra dopravy Pavel Braha dosud tvrdil, že vysokoškolské vzdělání získal na univerzitě v Kyjevě (Kyjevský inženýrsko-stavební institut). Nyní se přišlo na to, že diplom je falešný. Univerzita na žádost Mladé fronty Dnes potvrdila, že žádný Braha studium neabsolvoval a tudíž žádný diplom nemohl získat. Ministr dopravy Jaromír Schling nechce o odvolání svého náměstka ani slyšet s tím, že si buď počká na sdělení ministerstva školství či na to, že pan Braha sám uzná své pochybení. Doufejme, že se pan ministr do konce svého ministrování dočká, a že pan Braha se po odstoupení ze své funkce nevrhne do stavebnictví.

Zajímavá investice

V uplynulém týdnu se opět rozšířily možnosti investování na českém trhu. Zejména pro diverzifikaci portfolia by mohla být vhodná koupě starého komína Všetulského cukrovaru, který za jednu korunu nabízí správce konkurzní podstaty. Pokud už je snad vaše portfolio diverzifikované dostatečně, pak si komín můžete koupit jen tak - pro radost. A jedna dobrá rada na konec. Než na komín vylezete, mrkněte se do sekce životní pojištění našeho serveru.

Mokré Velikonoce

Prodloužený víkend byl ve znamení tradičních křesťanských svátků, Velikonoc. Vzhledem k víkendovému počasí mnozí museli přehodnotit své plány na různé výlety a procházky. Ať jste se před nepřízní počasí ukryli doma, na chalupě, v nákupním centru či v kulturním zařízení, doufám, že jste si den volna navíc užili a odpočinuli jste si. Snad do příští soboty a neděle vysvitne sluníčko a bude konečně tepleji a více sucho.

A jak jste vy strávili Velikonoce? Chodili byste do práce, kdyby podpora v nezaměstnanosti byla dostatečně vysoká? Byl Železný zatčen, nebo jen podával vysvětlení? Znáte ve svém okolí někoho, kdo má zfalšované vysvědčení či vysokoškolský diplom? Napište nám, co vy si myslíte o událostech uplynulého týdne.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 4. 2001 16:56, tsp

Fakt dobré....

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 4. 2001 11:51, TGP

Ono to ale bez titulu vypadá docela hloupě a zvlášť mimo velká města (a v určitých sociodemografických skupinách) stále platí, že bez titulu je člověk mnohem méně než s ním. Takže se nedivím, že si jej rádi píšou.

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

29. 11. 2023 | Petra Nová | 3 komentáře

Výnos na pár kliků a hned? Napřed se vzdělat, pak investovat

Lidé od investic čekají to, na co si zvykli při nákupech v e-shopu. Chtějí výnos na pár kliků a hned. „S takovým nastavením mysli většinou o peníze rychle přijdou,“ říká Michael Kopta,... celý článek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

27. 11. 2023 | Štěpán Hájek

Pozor na sázky na umělou inteligenci, každý na ní nevydělá

Rok 2022 se zapíše do historie jako rok, kdy přišla generativní umělá inteligence. Ta nám pomůže s produktivitou, efektivností a snad se díky ní budeme i trochu lépe rozhodovat. Pro... celý článek

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

25. 11. 2023 | Tomáš Krause

Obří pokuta pro Binance. Bude Německo platit bitcoinem? Týden v kryptu

Binance zaplatí 99 miliard korun, fanoušek bitcoinu je prezidentem, německá poslankyně prosazuje bitcoin jako zákonné platidlo, Santander ho nabízí klientům a žaloba na Apple kvůli... celý článek

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Partners Financial Services