Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Rodina ŽB Trustu se rozrůstá

Rodina ŽB Trustu se rozrůstá
Osvědčeným lákadlem na získání nových podílníků se během podzimu staly do zahraničí investující akciové fondy. Recept na úspěch odzkoušený Spořitelní investiční a IKS Komerční banky se nyní pokouší zopakovat ŽB Trust.

Doplnit rodinu fondů o čistě akciový se rozhodl ŽB Trust (profil, názory). Novinku je od tohoto týdne možné zakoupit na bankovních pobočkách, v sídle společnosti a u vybraných finančních poradců. "V základní nabídce nyní chybí jen fond dluhopisový, tím se ale po otevření stane 1. IF Živnobanka," řekl šéf ŽB Trustu Jiří Brabec. Uvedení novinky neprovází žádná reklamní kampaň, informace o ní zatím nejde získat ani na webových stránkách správcovské společnosti, ani na pobočkách Živnostenské banky. Jediným zdrojem informací pro veřejnost tak zatím je bezplatná telefonní linka ŽB Trustu (a Peníze.CZ).

Mezi tuzemskými akciovými fondy renomovaných společností má akciový fond (profil, názory) ŽB Trustu nejvyšší poplatky. Do konce roku sice prodává společnost fond bez vstupní srážky a maximálně za nominální jednu korunu, od nového roku bude ale na vstupu srážet pětiprocentní poplatek, na výstupu jedno procento. To v podstatě znamená, že na průměrně rostoucím trhu první půlrok po vstupu do fondu vyděláváte prakticky jen na úhradu poplatků.

V souladu se statutem bude fond investovat celosvětově, především ve Spojených státech a západní Evropě. Předseda představenstva ŽB Asset Management Jindřich Weiss nevylučuje ani vstup na asijské a latinskoamerické trhy, případně i do jiných než blue chips titulů "Počítáme s nákupy malých a středních firem, do kterých půjdeme prostřednictvím specializovaných akciových fondů. Na portfoliu se ale nebudou podílet více než dvaceti procenty," říká. Fond by měl být stejně jako ostatní fondy ŽB Trustu pasivnější, než je průměr segmentu, v tomto případě akciových fondů. Ročně by měl zobchodovat majetek rovnající se přibližně polovině jeho portfolia [oproti tomu například Sporotrend (OFSISSPT) letos své portfolio zobchodoval již pětinásobně], ušetří tedy na poplatcích za transakce zaplacené zprostředkovatelům. Aby byli podílníci chráněni před vlivem pohybů kursu koruny, počítá se i se zajištěním proti kurzovému riziku.

Portfolio manažer Richadr Doležal, jenž také spravuje zatím nepříliš úspěšný Korunový balancovaný fond (profil, názory) (jeho anualizovaná roční výkonnost je v tříletém investičním horizontu nižší než půl procenta), bude moci alokaci výrazně měnit podle aktuální situace na trzích a velikosti fondu. Benchmark, podle kterého bude správce hodnotit úspěšnost svého portfolio manažera, je složen z poloviny z amerického indexu S&P 500, sledujícího 500 velkých amerických firem, z druhé poloviny pak z Bloomberg Europe 500, tedy pětistovky velkých firem evropských. Srovnávací benchmark je regionálně užší než zamýšlená regionální alokace, rozšířen bude až získá fond pod správu prvních sto milionů korun a portfolio manažer se rozhodne expandovat i mimo USA a Evropu. Prvními dvaceti miliony do majetku fondu přispěl ŽB Trust, fond tedy začíná na zahraničních trzích investovat okamžitě a nemusí nejprve několik měsíců sbírat potřebný "startovní" kapitál. Uvidíme, jak se ŽB Trustu povedlo načasování trhu. V září uvedené nové fondy SIS zatím spíše trpí poklesem trhů, pokud by nyní došlo k výraznějšímu růstu, bude mít ŽB akciový lepší pozici než jeho zatím ztrátoví konkurenti.

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
pět let vysoké vysoká

Nový akciový fond výrazně zatraktivňuje rodinu fondů ŽB Trustu. Je prozatím nejrizikovější a potenciálně nejvýnosnější alternativou správce. Jeho nevýhodou jsou vysoké vstupní, výstupní i správcovské poplatky, výhodou naopak nízký pětisetkorunový práh pro první i opakovanou investici, stejně jako renomé a konzervativnost správce. Ke koupi ho doporučujeme příznivcům značky ŽB Trust, případně těm, kteří jsou ochotni obětovat část výnosů za důvěryhodné jméno správce.

Kolik peněz letos akciový fond ŽB Trustu získá? Myslíte, že má šanci zamíchat kartami? Vylepší si jím ŽB Trust svůj tržní podíl? Investovali byste do něj? Napiště svůj názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 11. 2000 16:22, SkrivanekT

Domnívám sem, že ŽB-T se vždy snažil chovat jako dlouhodobý investor ve standardních podmínkách. Odpovídalo tomu ladění reklamních kampaní, transparentnost, přístup k akcionářům a podílníkům..., ostatní investiční společnosti se mnohem více musely přizpůsobovat samoregulaci vyhlašované Unisem. Tvůrcem regulačních pravidel a šéfem Unisu byl do minulého roku Jiří Brabec, šéf ŽB-T. Máte pravdu, že v dnešní době jsou na tom všechny velké podobně, nebylo tomu tak ale vždy.

Reagovat

 

+16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (viktora 22. 11. 2000 13:23)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 11. 2000 13:23, viktora

Můžu vědět, čím se ŽB-Trust zasloužil o svou důvěryhodnost? Zdá se mi, že je hodnocen jako důvěryhodnější ze všech důvěryhodných. Nejsou takové snad všechny velké investičky?

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

23. 11. 2000 | 18:02

"Portfolio manažer Richadr Doležal, jenž také spravuje zatím nepříliš úspěšný Korunový balancovaný fond (OFZBTKBF) (jeho anualizovaná roční výkonnost je v tříletém investičním horizontu nižší než půl procenta), bude moci...více

23. 11. 2000 | 9:23 | brezmenp

Plně souhlasím. Ty poplatky jsou přehnané. Jejich investiční strategie je značně povrchní a má velmi široký rozptyl. více

22. 11. 2000 | 19:51 | TGP

Dnes už jsou důvěryhodné i ostatní, ale pokud by mělo jít o etiku podnikání, myslím, že ŽB Trust bude vždy o krok dopředu. více

22. 11. 2000 | 19:32 | wojtechm

Jistě. Patří renomované bance, která má více než stoletou historii. IS ani banku neprovází žádná aféra, představitelé banky se drží stranou politiky. více

22. 11. 2000 | 19:28 | TGP

Především je to dlouhá historie mateřské banky, která nikdy nepodstupovala přílišná rizika a spíše se starala o dlouhodobý úspěch. Nikdy taky neměli žádný velký průšvih a právě to je pro mě velmi důležité. Je-li banka bez...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK