Rodina ŽB Trustu se rozrůstá

Rodina ŽB Trustu se rozrůstá
Osvědčeným lákadlem na získání nových podílníků se během podzimu staly do zahraničí investující akciové fondy. Recept na úspěch odzkoušený Spořitelní investiční a IKS Komerční banky se nyní pokouší zopakovat ŽB Trust.

Doplnit rodinu fondů o čistě akciový se rozhodl ŽB Trust (profil, názory). Novinku je od tohoto týdne možné zakoupit na bankovních pobočkách, v sídle společnosti a u vybraných finančních poradců. "V základní nabídce nyní chybí jen fond dluhopisový, tím se ale po otevření stane 1. IF Živnobanka," řekl šéf ŽB Trustu Jiří Brabec. Uvedení novinky neprovází žádná reklamní kampaň, informace o ní zatím nejde získat ani na webových stránkách správcovské společnosti, ani na pobočkách Živnostenské banky. Jediným zdrojem informací pro veřejnost tak zatím je bezplatná telefonní linka ŽB Trustu (a Peníze.CZ).

Mezi tuzemskými akciovými fondy renomovaných společností má akciový fond (profil, názory) ŽB Trustu nejvyšší poplatky. Do konce roku sice prodává společnost fond bez vstupní srážky a maximálně za nominální jednu korunu, od nového roku bude ale na vstupu srážet pětiprocentní poplatek, na výstupu jedno procento. To v podstatě znamená, že na průměrně rostoucím trhu první půlrok po vstupu do fondu vyděláváte prakticky jen na úhradu poplatků.

V souladu se statutem bude fond investovat celosvětově, především ve Spojených státech a západní Evropě. Předseda představenstva ŽB Asset Management Jindřich Weiss nevylučuje ani vstup na asijské a latinskoamerické trhy, případně i do jiných než blue chips titulů "Počítáme s nákupy malých a středních firem, do kterých půjdeme prostřednictvím specializovaných akciových fondů. Na portfoliu se ale nebudou podílet více než dvaceti procenty," říká. Fond by měl být stejně jako ostatní fondy ŽB Trustu pasivnější, než je průměr segmentu, v tomto případě akciových fondů. Ročně by měl zobchodovat majetek rovnající se přibližně polovině jeho portfolia [oproti tomu například Sporotrend (OFSISSPT) letos své portfolio zobchodoval již pětinásobně], ušetří tedy na poplatcích za transakce zaplacené zprostředkovatelům. Aby byli podílníci chráněni před vlivem pohybů kursu koruny, počítá se i se zajištěním proti kurzovému riziku.

Portfolio manažer Richadr Doležal, jenž také spravuje zatím nepříliš úspěšný Korunový balancovaný fond (profil, názory) (jeho anualizovaná roční výkonnost je v tříletém investičním horizontu nižší než půl procenta), bude moci alokaci výrazně měnit podle aktuální situace na trzích a velikosti fondu. Benchmark, podle kterého bude správce hodnotit úspěšnost svého portfolio manažera, je složen z poloviny z amerického indexu S&P 500, sledujícího 500 velkých amerických firem, z druhé poloviny pak z Bloomberg Europe 500, tedy pětistovky velkých firem evropských. Srovnávací benchmark je regionálně užší než zamýšlená regionální alokace, rozšířen bude až získá fond pod správu prvních sto milionů korun a portfolio manažer se rozhodne expandovat i mimo USA a Evropu. Prvními dvaceti miliony do majetku fondu přispěl ŽB Trust, fond tedy začíná na zahraničních trzích investovat okamžitě a nemusí nejprve několik měsíců sbírat potřebný "startovní" kapitál. Uvidíme, jak se ŽB Trustu povedlo načasování trhu. V září uvedené nové fondy SIS zatím spíše trpí poklesem trhů, pokud by nyní došlo k výraznějšímu růstu, bude mít ŽB akciový lepší pozici než jeho zatím ztrátoví konkurenti.

Jak dlouho Riziko a výkonnost Likvidita
pět let vysoké vysoká

Nový akciový fond výrazně zatraktivňuje rodinu fondů ŽB Trustu. Je prozatím nejrizikovější a potenciálně nejvýnosnější alternativou správce. Jeho nevýhodou jsou vysoké vstupní, výstupní i správcovské poplatky, výhodou naopak nízký pětisetkorunový práh pro první i opakovanou investici, stejně jako renomé a konzervativnost správce. Ke koupi ho doporučujeme příznivcům značky ŽB Trust, případně těm, kteří jsou ochotni obětovat část výnosů za důvěryhodné jméno správce.

Kolik peněz letos akciový fond ŽB Trustu získá? Myslíte, že má šanci zamíchat kartami? Vylepší si jím ŽB Trust svůj tržní podíl? Investovali byste do něj? Napiště svůj názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 11. 2000 16:22, SkrivanekT

Domnívám sem, že ŽB-T se vždy snažil chovat jako dlouhodobý investor ve standardních podmínkách. Odpovídalo tomu ladění reklamních kampaní, transparentnost, přístup k akcionářům a podílníkům..., ostatní investiční společnosti se mnohem více musely přizpůsobovat samoregulaci vyhlašované Unisem. Tvůrcem regulačních pravidel a šéfem Unisu byl do minulého roku Jiří Brabec, šéf ŽB-T. Máte pravdu, že v dnešní době jsou na tom všechny velké podobně, nebylo tomu tak ale vždy.

Zobrazit celé vlákno

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 11. 2000 13:23, viktora

Můžu vědět, čím se ŽB-Trust zasloužil o svou důvěryhodnost? Zdá se mi, že je hodnocen jako důvěryhodnější ze všech důvěryhodných. Nejsou takové snad všechny velké investičky?

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.