Lepší už to nebude

Lepší už to nebude
Ani v uplynulém krátkém pracovním týdnu na tom fondy nebyly lépe. Za pouhé čtyři pracovní dny stačil z fondů "odtéci" majetek za bezmála čtvrt miliardy korun. Již i největším optimistům začíná být jasné, že letos už to lepší nebude.

Předvánoční nákupy a s nimi spojené vybírání úspor uhodily na fondový sektor v plné síle. Investoři do fondů vložili 270 milionů korun, zpět na hotovost ale převedli více než půl miliardy korun. Saldo prodejů zůstalo, ostatně jak jsme si již v průběhu podzimu zvykli, záporné. Protože kolega v minulých týdnech všechny chmurné progózy budoucnosti českých fondů načrtl, omezím se na pouhé konstatování faktů.

Tabulku fondů, které svým mateřským investičním společnostem dělají radost, vedou stále novinky. Fond světových indexů (profil, názory) (+41,8 miliónů korun) a fond fondů (profil, názory) (+28 milionů korun) IKS spolu s Eurotrendem (OFSISEUR) (+12 milionů korun) a Globaltrendem FF (OFSISFF) (+5,7 milionů korun) Spořitelní investiční získaly přes 87 milionů nových vkladů. Objemem přítoku čerstvých investic jim zdatně sekunduje pouze král přímé dealerské distribuce – Pioneer Trust (profil, názory) s desetimilionovým přírůstkem. Úspěch jmenovaných globálních akciových fondů láká k následování další tuzemské správce - 20. listopadu uvádí na trh podobně koncipovanou novinku ŽB-Trust (profil, názory).

Růst objemu majetku pod správou zaznamenalo kromě zmíněné pětice ještě dalších patnáct fondů. Ze 67 Unií investičních společností sledovaných je to tedy pouze necelá třetina. Jedenáct fondů nezaznamenalo žádnou změnu objemu spravovaného majetku, investoři nenakupovali ani neprodávali. Rozdělení fondů na nové rostoucí a post kupónové klesající ale možná nebude tak žhavé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Není vyloučeno, že růstu pomáhají mateřské investiční společnosti "z vlastních zdrojů." Příkladem takového křížení je například Eurobondový (profil, názory) fond IKS. Na jeho 85 milionovém majetku se podle webových stránek správce podílí více než třiceti miliony Globální fond (profil, názory).

Druhý konec tabulky, tedy fondy, jejichž čisté prodeje byly nejnižší, obsadila tradičně Spořitelní investiční. Rozhodující měrou se na tom podílel Sporoinvest (OFSISSPI) (-174 milionů korun). Aktuální propad je sice výrazně menší než půlmiliarda před čtrnácti dny a 219 milionů o týden později, přesto ale Sporoinvest počtem vydaných podílových listů klesl k počátku letošního roku. Podle objemu odkupů následuje peněžní trh IKS (profil, názory) (-35 milionů korun), Sporobond (OFSISSPB) (-33 milionů korun), 2.OPF (OFSIS2) s 30 miliony korun. O 28 milionů korun, tedy o čtrnáct procent portfolia, klesl fond AG 7 (profil, názory).

Zatímco změny v objemu spravovaného majetku se podílníků přímo netýkají a často je ani nezajímají, na pokles majetku připadajícího na jeden podílový list jsou obzvláště citliví. Čelo nejztrátovějších fondů obsadila První investiční (profil, názory), její Fond fondů klesl o více než čtyři procenta, Středoevropský a Akciový o více než dvě procenta, nedařilo se ani Eurotechu Akro (profil, názory) a Eurotrendu SIS. Vyššího než půlprocentního týdenního zhodnocení dosáhl jen fond YSE akcionářů spravovaný od října společností Newton.

Co si myslíte o křížení portfolií fondů v rámci jedné investiční skupiny? Kam až klesne Sporoinvest, zůstane i v budoucnu největším fondem v zemi? Kdy začne majetek spravovaný fondy opět růst? Napiště svůj názor.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 49 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 11. 2000 12:56, pjt

Myslim, ze Pioneeru nezbyva nic jineho, i kdyz je balancovany. V soucasne dobe ma asi 30% v dluhopisech. Pokud by chtel zvysit dluhopisovou cast nema moc na vyber - ceske dluhopisy jiz nejsou tak zajimave a jsou i drahe. Akcie - tam si v soucasne dobe nevyberete, skoro vsechny jsou na svych minimech. Spis mne udivuje ta volatilita svetovych trhu, indexy litaji i 5% denne. Proc to tak je?

Zobrazit celé vlákno

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 11. 2000 15:09, brezmenp

Ale je (pro mě) nepochopitelné, proč mají pionýři větší pokles než akciové fondy. Takovou míru rizika pro typ smíš. fondu bych jako podílník nesl těžko. Vy jste asi dost ostřílený, ale zajímal by mě názor ostatních podílníků. CO NA VÝKYV ŘÍKÁTE VY, klienti pionýrů?

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (49 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 25 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

20. 11. 2020 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Rekord na dohled. Bitcoinová raketa očima expertů

Co stojí za raketovým růstem bitcoinu? Kdy jeho hodnota překoná hranici 20 tisíc dolarů? A co bude pro kryptoměny příští rok klíčové?

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

19. 11. 2020 | Petr Kučera

Kofola vyplatí dividendu, potvrdila valná hromada

Společnost Kofola vyplatí dividendu ve výši 13,50 Kč na akcii před zdaněním. To znamená zhruba šest procent z ceny 218 až 225 korun za akci, na níž se pohybovala v posledních týdnech před... celý článek

Bitcoin letí nad 18 tisíc dolarů, blíží se rekordu

18. 11. 2020 | Petr Kučera

Bitcoin letí nad 18 tisíc dolarů, blíží se rekordu

Nejznámější a nejrozšířenější kryptoměna posílila za poslední týden skoro o pětinu. Bitcoin se dnes ráno středoevropského času dostal nad hranici 18 tisíc dolarů, ukazují data webu... celý článek

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

16. 11. 2020 | Petr Kučera

Síť pizzerií chce vydat akcie na pražské burze

Skupina Coloseum, která provozuje síť italských restaurací pod stejným názvem, chystá vstup na pražskou burzu. Na trhu Start plánuje na jaře příštího roku nabídnout až 30 procent akcií. celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.