Konec českých fondů?

Konec českých fondů?
Předminulý týden sice nabídl záchvěv naděje, ale výsledky minulého týdne jsou ještě horší, než se očekávalo. Investoři z českých fondů utíkají stále rychleji a náladu alespoň trochu zachraňují fondy investující v zahraničí.

Fondy investující do zahraničí jsou u všech českých investičních společností ale jenom kapkou v moři. Zatímco týdenní čisté prodeje (což je rozdíl mezi penězi, které investoři přinesou a které si vyberou zpět) u pěti "českých" fondů IKS Komerční banky (profil, názory) činily mínus 93 milionů korun, čisté prodeje dvou nových "zahraničních" fondů IKS (IKS světových indexů (OFIKSFSI) a IKS fondu fondů, který jsme představili v pátek (profil, názory)) dosáhly necelých 29 milionů korun. Ještě výraznější je tento nepoměr u dominantního hráče na trhu, Spořitelní investiční společnosti (ISSIS). V desíti především v ČR investujících fondech je od minulého pátku o 316 milionů korun méně, zatímco zářijové novinky SIS, Eurotrend (OFSISEUR) a Globaltrend (OFSISFF), mají na svých účtech o necelých 17 milionů korun více. Spolu s novými fondy IKS ale dokazují, že je o investice směřující do zahraničí velký zájem.

Zatímco předminulý týden se zdálo, že vlna výběrů pomalu končí, týden minulý přinesl ještě horší výsledky, než bývalo v létě a počátkem podzimu zvykem. Zatímco příliv nových peněz (necelých 329 milionů korun) odpovídal průměru posledního půl roku, výběr peněz z fondů (645 milionů korun) byl nejvyšší od doby, kdy tyto statistiky sledujeme. Tak velký výkyv má "na svědomí" především největší podílový fond v České republice, Sporoinvest (OFSISSPI).

Tento fond, který díky vysokým a stabilním výnosům a aktivní nabídce v široké síti České spořitelny před třemi lety v podstatě zachránil kolektivní investování, v dobách své největší slávy získával přes 300 milionů korun týdně. Minulý týden to bylo jenom 128 milionů korun - a investoři si z fondu vybrali téměř 332 milionů korun. Sporoinvest navíc ztrácí něco, na co byl vždy nejpyšnější - pozici nejvýnosnějšího fondu peněžního trhu. Poslední dva portfolio manažeři (Ivo Hoffman, dnes ředitel skupiny řízení fondů SIS a Patrik Hochmal, který v září přešel do Komerční banky) si vždy dokázali před zbytkem udržet náskok, zatímco novému portfolio manažerovi, Martinu Šmídovi, se v jejich šlépějích pokračovat nedaří. (Sporoinvest dokonce jako jediný fond peněžního trhu minulý týden vykázal negativní zhodnocení).

Řeč čísel

Podíváme-li se naše tradiční tabulky, uvidíme několik novinek a pár dobrých známých. V čele fondů s nejvyššími čistými prodeji (tedy s nejvyšším rozdílem nově vložených a vybraných peněz) je Pioneer Trust (profil, názory) s necelými 37 miliony korun. Na druhém místě je IKS fond světových indexů (profil, názory) s 19 miliony korun, na třetím poněkud netradičně PIAS IPB akciový (OFPISAK) se 17 miliony korun. Na čtvrtém je na Evropu zaměřený Eurotrend (OFSISEUR) s 11 miliony korun a na pátém novinka minulého týdne, IKS fond fondů (profil, názory) s 10 miliony korun. Následují IPB fond fondů (profil, názory), další fond fondů SIS Globaltrend (OFSISFF), posledním fondem s výraznějšími čistými prodeji za minulý týden je Živnobanka-KBF (profil, názory).

Zatímco v předchozím odstavci jsou především fondy nové a agresivní (většina z nich by měla investorům přinést nadprůměrné zhodnocení), v žebříčku fondů s nejnižšími čistými prodeji jsou především fondy peněžního trhu a dluhopisové, jejichž zhodnocení poslední dobou klesá na úroveň termínovaných vkladů či dokonce níže. V čele je s mínus 204 miliony korun již zmiňovaný Sporoinvest (OFSISSPI), následovaný nedávno otevřeným fondem SIS Všeobecný (OFSISVSE) s mínus 54 miliony korun. Třetí je IKS Plus balancovaný s mínus 52 miliony korun, čtvrtý Sporobond (OFSISSPB) s mínus 30 miliony korun a pátý IKS Peněžní trh (profil, názory) s mínus 19 miliony korun. Následují IKS Dluhopisový (profil, názory), SIS Český (OFSISCES), Sporotrend (OFSISSPT), nově otevřený IPB Restituční (bývalý RIF, OFPISRES) a Živnobanka-Sporokonto (OFZBTSPK).

Nejvíce nových peněz minulý týden získaly Sporoinvest (128 milionů korun), na druhém místě je Pioneer Trust (43 milionů korun), na třetím Sporotrend (40 milionů korun), na čtvrtém IKS fond světových indexů (19 milionů korun) a na pátém IPB akciový (17 milionů korun).

Nejvíce peněz si lidé minulý týden vybrali z následujících fondů: Sporoinvestu (332 milionů korun), SIS Všeobecného (54 milionů korun), IKS Plus balancovaného (54 milionů korun), Sporotrendu (46 milionů korun) a Sporobondu (33 milionů korun).

Nulový zájem investorů o vložení nových peněz nebo vybrání minulý týden vzbudily ČSOB český akciový (OFOBICAK), ČSOB český peněžní trh (profil, názory) a ČSOB smíšený (profil, názory), investAGe AG21 (profil, názory), Newton Praděd (OFNTNPRA), Patria Evropský akciový (OFPATEA), PPF smíšený (OFPPFSMI) a Balancovaný fond nadací ŽB-Trustu (profil, názory).

Kam podle vás mizí peníze vybírané z podílových fondů? Myslíte si, že bude pokračovat exodus z fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů? Budou hrát akciové fondy a fondy fondů výraznější roli? Do kterého z nových fondů byste investovali? Dejte nám vědět.

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 122 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 11. 2000 13:42

Docela zajímavé čtení,ale dost bylo tlachání,nyní musí nastoupit činy.Fondy peněžního trhu jsou v nejbližším horizontu mrtvé,nabízí se prostor pro zajímavý zisk u dluhopisových fondů (ovšem tak do 7% víc ne) Myslím,že nastal čas T, den D, a hodina H pro investování do akciových fondů, které již doufám nazazily na dno. To platí i pro tuzemské fondy fondů s kvalitními správci. Proto nehleďte na vánoce a s chutí do toho! Přece nenecháte ležet peníze v bance za ubohých 3,5% čistého, navíc pokud letos projde novela daňového zákona, můžeme se o fondů těšit jen na 15% daň, možná i za rok 2000!!!

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 10. 2000 9:32, viktora

:-) Ano, souhlas, ale v onom kritickém týdnu IKS byla také jediná. :-) Oba dva poklesy ale souvisejí se stejným problémem. Proto si myslím, že je nekorektní psát o Sporoinvestu jako o "jediném" fondu, který v nějakém týdnu klesl, protože dřív nebo později klesly snad všechny fondy peněžního trhu. (Některé to možná teprve čeká.)

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (122 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

15. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

Česká investiční platforma Bondster se chce víc prosadit i za hranicemi. Příští cíle: Německo, Rakousko a Švýcarsko. Od března je to úkol pro Pavla Klemu, který platformě nově šéfuje. celý článek

Bitcoin se propadl, přestala ho přijímat Tesla

13. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Bitcoin se propadl, přestala ho přijímat Tesla

Cena bitcoinu se propadla v jednu chvíli téměř o pětinu. Trhy tak reagovaly na sdělení Elona Muska, že jeho Tesla přestává přijímat platby v bitcoinech, protože k jeho těžbě je často... celý článek

Kde to ještě nese: venture kapitál a venture dluh

12. 5. 2021 | David Kufa

Kde to ještě nese: venture kapitál a venture dluh

Ještě před pár lety jste uložili peníze u banky a dostali úrok dvě procenta. Půjčili jste státu, koupili dluhopis a mohli jste mít tři až pět procent ročně s velmi nízkým rizikem. Kdo... celý článek

Developer uspěl s nemovitostními fondy

11. 5. 2021 | Ondřej Tůma

Developer uspěl s nemovitostními fondy

V developerském byznysu je třicet let. Jen tak něco ho v branži nepřekvapí. Po minulém roce, který měl potenciál na trhu zamíchat kartami, stojí zatím Zdeněk Prázdný, majitel developerské... celý článek

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

8. 5. 2021 | Martin Mašát | 8 komentářů

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za duben, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.