Výhled evropského teritoria se jeví jako poměrně příznivý, nicméně předpoklad vývoje společné evropské měny (profil, názory) a stavu evropského hospodářství na letošní rok byl původně více optimističtější, než je současná realita. Nízký směnný kurs EUR/USD (profil, názory)(ale jen do určité míry) a relativně silně rostoucí hospodářství by mohl přispět k posilování evropské konjunktury. Růst v Eurozóně by měl letos dosáhnout 3,5 procenta a v příštím roce by tato hodnota mohla být ještě vyšší. Hospodářství v Evropě by mohlo rovněž přinést dodatečný stimul již legislativně potvrzené snížení daní v Německu a obdobný připravovaný krok i ve Francii.
Naopak jako nepříznivé se jeví slabé euro zdražující dovozy. Slabá měna již ovlivnila vzedmutí inflační hladiny v Eurozoně na 2,6 procenta. Do konce letošního roku budou na trzích (v globálním měřítku) hrát hlavní roli tyto faktory:
- Reportovací období společností o výsledcích hospodaření za třetí čtvrtletí a zpřesněné výhledy zisku za celý rok 2000 (jedná se především o americké firmy, ale tyto zprávy mají vliv i na evropské trhy).
- V současném období kdy kapitálové trhy procházejí určitou korekcí, tohoto využívají institucionální investoři a manažeři fondů k redukci svých hotovostních držeb.
- V minulosti vždy mělo na situaci na trzích pozitivní vliv konání amerických presidentských voleb (říjen a listopad).
- V úvahu je třeba brát i tzv. sezónní faktory dlouhodobě platné na akciových trzích, kdy podle těchto pravidel by investoři měli v závěru roku nakupovat akcie a prodávat je v červnu příštího roku.
Ohodnocení akciových titulů je na základě relativně pozitivních perspektiv v současné době poměrně atraktivní. Velké společnosti mohou i v příštím roce dosáhnout zřejmě i dvouciferného zhodnocení kurzu akcií.
K nejperspektivnějším budou patřit společnosti z bankovnictví, petrochemie (stoupající zisky), farmaceutiky a zřejmě i energetiky. Na tomto do značné míry umírněném pozitivním výhledu by neměla nic změnit ani Evropská centrální banka svým případným dalším rozhodnutím o pohybu úrokových sazeb.
Technologické a telekomunikační akcie, resp. celý sektor TMT (technologie, média, telekomunikace) by měl být součástí portfolií, ale tyto společnosti by měly reprezentovat spíše firmy z USA a podíl obdobných evropských firem by měl být poněkud nižší. Dále rovněž záleží na profilu investora jaké riziko je schopen na sebe vzít a jaký podíl akciových fondů z oblasti TMT bude chtít mít ve svém portfoliu. Nicméně růst evropských TMT nebude takového tempa jako růst obdobných amerických společností. Americká hospodářská politika je z dlouhodobého horizontu založena lépe, než společná evropská hospodářská politika.
Myslím, že čas vhodný pro zainvestování právě nastává. Doporučuji zainvestovat právě nyní , minimálně na dobu 2-3 let - samozřejmě platí staré známé - čím déle tím lépe.
Josef Stoulil Baader Securities |
Věříte více Evropě, nebo Americe? Jakou část portfolia doporučujete dát na starý a jakou na nový kontinent? Napište svůj názor.Sdílejte článek, než ho smažem
Oblíbená témata
Akcie, akciové fondy, akciové trhy, akciový fond, Akciový trh, americký dolar, Amerika, bankovnictví, banky, centrální banka, dolar, dovoz, euro, eurozóna, Evropa, faktor, faktory, Fond, fondy, Francie, horizont, hospodaření, hospodářská politika, hospodářství, hotovostní, institucionální, investor, Kapitálový trh, konjunktura, korekce, kurs, Kurz, Kurz akcií, kurzy, manažer, manažeři, média, měna, Měny, Moje banka, Německo, ohodnocení, perspektiva, Portfolio, potvrzení, reality, redukce, riziko, růst, sazba, sazby, stáří, technologie, úroková sazba, úrokové sazby, USA, volba, volby, vyhled, zhodnocení
A tohle už jste četli?
5. 10. 2024 | Tomáš Krause
Na Blízkém východě je horko, srazí to cenu bitcoinu? Těžařům klesají zisky a sága Ripple versus regulátor má další díl, Solana odstrašujícím příkladem. A Robinhood potěšil Evropu. Je... celý článek
2. 10. 2024 | Petr Kučera
Skupina Direct kupuje stoprocentní podíl v investiční platformě Fondee, kterou dosud vlastnili její zakladatelé Eva a Jan Hlavsovi a finančně ji podporovala také J&T banka.... celý článek
28. 9. 2024 | Tomáš Krause
Poslanci řeší danění prodeje kryptoměn. Hnuly se mince z doby, kdy těžil jen Satoshi a jeho věrní. Peněženka Samourai Wallet žije dál. Caroline Ellisonová dostala dva roky za krach... celý článek
24. 9. 2024 | redakce Peníze.CZ
Fintechová společnost Revolut spustila v Česku, Dánsku a v Řecku pilotní verzi aplikace Revolut Invest, která je určená pro zkušené investory.
24. 9. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře
Prostřednictvím podílových fondů investuje už každý třetí obyvatel Česka, což je skoro o deset procent víc než před rokem. Ukázal to srpnový průzkum Banky Creditas na reprezentativním... celý článek
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
2. 11. 2000 9:48
Na každém trhu se objeví tituly, které rostou i přes obecný pokles. Háček je v tom je "objevit".
To už zde ale spousta lidí psala, např. srovnání se sportkou, atd.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
3. 11. 2000 18:38, Tomas_Prouza
Intervence národních bank jsou těžko předpověditelné (jinak by neměly cenu). Problém, který ale možná bude muset ČNB řešit, je její politizace a silný tlak vlády na přizpůsobení politiky banky cílům ČSSD. Pokud vstupuje tato možnost do hry, činí investice, ve kterých jde o vztah koruny a eura výrazně riskantnější než by napovídaly statistické data.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.