Vyplatí se Evropa?

Vyplatí se Evropa?
Bude v nejbližších letech tempo růstu evropského hospodářství vyšší než ekonomiky americké? Šéfové fondu Euro, který představíme v příštích dnech, tvrdí, že bude zhodnocovat majetek až o dvacet procent ročně. Zajímalo nás, zda je takový růst dosažitelný. Vyplatí se do Evropy investovat již teď, nebo je stále ještě lepší mít peníze za oceánem?

Výhled evropského teritoria se jeví jako poměrně příznivý, nicméně předpoklad vývoje společné evropské měny (profil, názory) a stavu evropského hospodářství na letošní rok byl původně více optimističtější, než je současná realita. Nízký směnný kurs EUR/USD (profil, názory)(ale jen do určité míry) a relativně silně rostoucí hospodářství by mohl přispět k posilování evropské konjunktury. Růst v Eurozóně by měl letos dosáhnout 3,5 procenta a v příštím roce by tato hodnota mohla být ještě vyšší. Hospodářství v Evropě by mohlo rovněž přinést dodatečný stimul již legislativně potvrzené snížení daní v Německu a obdobný připravovaný krok i ve Francii.

Naopak jako nepříznivé se jeví slabé euro zdražující dovozy. Slabá měna již ovlivnila vzedmutí inflační hladiny v Eurozoně na 2,6 procenta. Do konce letošního roku budou na trzích (v globálním měřítku) hrát hlavní roli tyto faktory:

- Reportovací období společností o výsledcích hospodaření za třetí čtvrtletí a zpřesněné výhledy zisku za celý rok 2000 (jedná se především o americké firmy, ale tyto zprávy mají vliv i na evropské trhy).
- V současném období kdy kapitálové trhy procházejí určitou korekcí, tohoto využívají institucionální investoři a manažeři fondů k redukci svých hotovostních držeb.
- V minulosti vždy mělo na situaci na trzích pozitivní vliv konání amerických presidentských voleb (říjen a listopad).
- V úvahu je třeba brát i tzv. sezónní faktory dlouhodobě platné na akciových trzích, kdy podle těchto pravidel by investoři měli v závěru roku nakupovat akcie a prodávat je v červnu příštího roku.

Ohodnocení akciových titulů je na základě relativně pozitivních perspektiv v současné době poměrně atraktivní. Velké společnosti mohou i v příštím roce dosáhnout zřejmě i dvouciferného zhodnocení kurzu akcií.

K nejperspektivnějším budou patřit společnosti z bankovnictví, petrochemie (stoupající zisky), farmaceutiky a zřejmě i energetiky. Na tomto do značné míry umírněném pozitivním výhledu by neměla nic změnit ani Evropská centrální banka svým případným dalším rozhodnutím o pohybu úrokových sazeb.

Technologické a telekomunikační akcie, resp. celý sektor TMT (technologie, média, telekomunikace) by měl být součástí portfolií, ale tyto společnosti by měly reprezentovat spíše firmy z USA a podíl obdobných evropských firem by měl být poněkud nižší. Dále rovněž záleží na profilu investora jaké riziko je schopen na sebe vzít a jaký podíl akciových fondů z oblasti TMT bude chtít mít ve svém portfoliu. Nicméně růst evropských TMT nebude takového tempa jako růst obdobných amerických společností. Americká hospodářská politika je z dlouhodobého horizontu založena lépe, než společná evropská hospodářská politika.

Myslím, že čas vhodný pro zainvestování právě nastává. Doporučuji zainvestovat právě nyní , minimálně na dobu 2-3 let - samozřejmě platí staré známé - čím déle tím lépe.

Josef Stoulil
Baader SecuritiesVěříte více Evropě, nebo Americe? Jakou část portfolia doporučujete dát na starý a jakou na nový kontinent? Napište svůj názor.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 11. 2000 9:48

Na každém trhu se objeví tituly, které rostou i přes obecný pokles. Háček je v tom je "objevit".
To už zde ale spousta lidí psala, např. srovnání se sportkou, atd.

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 11. 2000 18:38, Tomas_Prouza

Intervence národních bank jsou těžko předpověditelné (jinak by neměly cenu). Problém, který ale možná bude muset ČNB řešit, je její politizace a silný tlak vlády na přizpůsobení politiky banky cílům ČSSD. Pokud vstupuje tato možnost do hry, činí investice, ve kterých jde o vztah koruny a eura výrazně riskantnější než by napovídaly statistické data.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.