Vyplatí se Evropa?

Vyplatí se Evropa?
Bude v nejbližších letech tempo růstu evropského hospodářství vyšší než ekonomiky americké? Šéfové fondu Euro, který představíme v příštích dnech, tvrdí, že bude zhodnocovat majetek až o dvacet procent ročně. Zajímalo nás, zda je takový růst dosažitelný. Vyplatí se do Evropy investovat již teď, nebo je stále ještě lepší mít peníze za oceánem?

Výhled evropského teritoria se jeví jako poměrně příznivý, nicméně předpoklad vývoje společné evropské měny (profil, názory) a stavu evropského hospodářství na letošní rok byl původně více optimističtější, než je současná realita. Nízký směnný kurs EUR/USD (profil, názory)(ale jen do určité míry) a relativně silně rostoucí hospodářství by mohl přispět k posilování evropské konjunktury. Růst v Eurozóně by měl letos dosáhnout 3,5 procenta a v příštím roce by tato hodnota mohla být ještě vyšší. Hospodářství v Evropě by mohlo rovněž přinést dodatečný stimul již legislativně potvrzené snížení daní v Německu a obdobný připravovaný krok i ve Francii.

Naopak jako nepříznivé se jeví slabé euro zdražující dovozy. Slabá měna již ovlivnila vzedmutí inflační hladiny v Eurozoně na 2,6 procenta. Do konce letošního roku budou na trzích (v globálním měřítku) hrát hlavní roli tyto faktory:

- Reportovací období společností o výsledcích hospodaření za třetí čtvrtletí a zpřesněné výhledy zisku za celý rok 2000 (jedná se především o americké firmy, ale tyto zprávy mají vliv i na evropské trhy).
- V současném období kdy kapitálové trhy procházejí určitou korekcí, tohoto využívají institucionální investoři a manažeři fondů k redukci svých hotovostních držeb.
- V minulosti vždy mělo na situaci na trzích pozitivní vliv konání amerických presidentských voleb (říjen a listopad).
- V úvahu je třeba brát i tzv. sezónní faktory dlouhodobě platné na akciových trzích, kdy podle těchto pravidel by investoři měli v závěru roku nakupovat akcie a prodávat je v červnu příštího roku.

Ohodnocení akciových titulů je na základě relativně pozitivních perspektiv v současné době poměrně atraktivní. Velké společnosti mohou i v příštím roce dosáhnout zřejmě i dvouciferného zhodnocení kurzu akcií.

K nejperspektivnějším budou patřit společnosti z bankovnictví, petrochemie (stoupající zisky), farmaceutiky a zřejmě i energetiky. Na tomto do značné míry umírněném pozitivním výhledu by neměla nic změnit ani Evropská centrální banka svým případným dalším rozhodnutím o pohybu úrokových sazeb.

Technologické a telekomunikační akcie, resp. celý sektor TMT (technologie, média, telekomunikace) by měl být součástí portfolií, ale tyto společnosti by měly reprezentovat spíše firmy z USA a podíl obdobných evropských firem by měl být poněkud nižší. Dále rovněž záleží na profilu investora jaké riziko je schopen na sebe vzít a jaký podíl akciových fondů z oblasti TMT bude chtít mít ve svém portfoliu. Nicméně růst evropských TMT nebude takového tempa jako růst obdobných amerických společností. Americká hospodářská politika je z dlouhodobého horizontu založena lépe, než společná evropská hospodářská politika.

Myslím, že čas vhodný pro zainvestování právě nastává. Doporučuji zainvestovat právě nyní , minimálně na dobu 2-3 let - samozřejmě platí staré známé - čím déle tím lépe.

Josef Stoulil
Baader SecuritiesVěříte více Evropě, nebo Americe? Jakou část portfolia doporučujete dát na starý a jakou na nový kontinent? Napište svůj názor.

Líbil se vám článek?

-44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 11. 2000 9:48

Na každém trhu se objeví tituly, které rostou i přes obecný pokles. Háček je v tom je "objevit".
To už zde ale spousta lidí psala, např. srovnání se sportkou, atd.

Zobrazit celé vlákno

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 11. 2000 18:38, Tomas_Prouza

Intervence národních bank jsou těžko předpověditelné (jinak by neměly cenu). Problém, který ale možná bude muset ČNB řešit, je její politizace a silný tlak vlády na přizpůsobení politiky banky cílům ČSSD. Pokud vstupuje tato možnost do hry, činí investice, ve kterých jde o vztah koruny a eura výrazně riskantnější než by napovídaly statistické data.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

7. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

PPF vytěsní akcionáře z O2. Měli by dát víc, říká analytik

Skupina PPF stáhne zbylé akcie operátora O2 z pražské burzy za 270 korun za akcii. Skupina dnes oznámila, že obdržela souhlas České národní banky se zahájením procesu výkupu minoritních... celý článek

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

7. 12. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Kolik vydělaly podílové fondy? Cenu akcií srazil omikron

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za listopad, od začátku letošního roku nebo třeba za posledních... celý článek

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

2. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

Fio banka začne zhruba od poloviny prosince nabízet své dluhopisy s pětiprocentním ročním výnosem. Budou šestileté, tedy se splatností v prosinci 2027.

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.