Změnily ho americké farmy

Změnily ho americké farmy
Žil by zřejmě v nějakém malém městě nebo na vesnici na rodné Českomoravské vrchovině. O kariéře ve světě financí by asi neuvažoval. Před deseti lety ale jako student odjel do USA a v jeho profesních zájmech nastal zlom. Ve světě financí se Ivan Klusáček (33) pohybuje již osmým rokem.

Amerika pro mě znamenala obrat v dosavadním životě. Do USA jsem odjel v létě roku devadesát spolu s několika kamarády z vysoké zemědělské. Půlroční stáž po americkém venkově se nakonec protáhla na rok a půl. Pracoval jsem tam na farmách a po večerech se učil angličtinu. Projel jsem spíše východní část Států, začínal jsem v severní Dakotě, což není moc zajímavá oblast, nejdelší část pobytu jsem strávil na Floridě a nakonec jsem byl v severní Karolíně. Na mé cestě bylo nejlepší, že člověk kromě jazyka krátce po revoluci získal hodně jiný pohled na finance. Uvádění nových finančních nástrojů na český trh pro mě pak nebylo žádným překvapením. Už jsem je znal a věděl, že finance jsou branží, ve které chci pracovat. Léta předtím jsem zcela vážně myslel, že budu zemědělcem doma v Chotěboři.

Na konci roku 1991 jsem se vrátil zpět do Prahy dodělat přerušenou školu. Chtěl jsem ji rozhodně dostudovat, protože vzdělání vykázané na papíře je u nás pořád hodně důležité a otevírá dveře k zajímavým zaměstnáním. Bez Ameriky bych se k investičnímu bankovnictví dostával pomaleji, možná bych na chuť tomuto oboru nepřišel vůbec. Kdybych byl celou dobu tady v České republice, musel bych určitě projít dnes již zaniklými pseudobrokerskými firmami vykupujícími kupónové knížky. Jsem rád, že jsem to neabsolvoval, nebylo myslím o co stát.

Do Raiffeisen Capital jsem přišel před dvěma a půl lety ze Živnobanky, kdy jsem byl vedoucím akciových obchodů. Kariéru po škole jsem začínal v Agrobance. Zatím jsem na žádném z míst nevydržel déle než dva a půl roku. Tentokrát to ale myslím bude jiné. Domnívám se, že lepší roky pro kolektivní investování teprve přijdou. Hodně se to ale odvíjí od výhledů kapitálových trhů a od toho, co píší vlivná média. Lidé nakupují, když jsou očekávání a články optimistická, při výhledech negativních se všeho zbavují. Dělám klasickou a fondovou správu portfolií. Moje odpovědnost je v nabídce fondů, budování distribuční sítě, péči o klienty. Pracovní den začínám mezi osmou a půl devátou čtením tisku, mapováním trhu, uděláním si představy, jak se dnes situace může vyvíjet. Potom následují pravidelné porady celé firmy. Od devíti začínají schůzky, příprava nebo realizace objednávek, zadávání objednávek. Přesně se nedá říci, co dělám, struktura práce se mění, jsou věci, které musím řešit operativně. Do toho přicházejí neplánované schůzky s klienty. Svým pánem jsem znovu až po šesté hodině večerní.

Ještě asi před dvěma lety jsem svoji budoucnost s Českou republikou příliš nespojoval, nyní již tu mám více závazků: oženil jsem se, na vrchovině mám matku, jsem tady spokojený. Pokud by ale byla příležitost pracovat v zahraničí, nebránil bych se – odcházelo by se daleko složitěji, než před deseti lety. Svojí kariéru neplánuji, vím jen, že bych chtěl bych dále zůstat v investičním bankovnictví. I za několik let chci raději zůstat zaměstnancem, než se pouštět do samostatného podnikání.

Možná to, že nemohu příliš ovlivnit svůj pracovní den způsobuje, že mou nejoblíbenější zálibou je mít pocit svobody, možnost dělat co chci, rozhodnout se, že se budu válet, sportovat, nebo koukat na televizi. Mám rád, když nikdo neříká, co mám nebo nemám dělat. Kromě toho rád cestuji, to je taky věc, kterou jsem objevil až v roce 1990 cestou do Států. Letos jsem se do USA vrátil, byl jsem tam s manželkou na svatební cestě. Baví mě tenis a řídit auto, nepropadl jsem zatím módní vášni golfu, možná i na něj ale časem dojde. Preferuji rockovou a klasickou muziku, občas rád zajdu do kina, nejsem ale filmožrout. Většinou se na film dostanu, až když běží jen v zapadlých kinech a já je pak musím objíždět. Dříve jsem hodně četl, dnes stihnu většinou jen noviny. Říkám si, že kdybych měl čas, četl bych normální nefinanční knížky.

Dotazník

Silné stránky: slušnost

Slabé stránky: slušnost

Oblíbený nápoj: Coca Cola

Rodinný stav: ženatý (čerstvě)

Nejdražší koníček: fotografování

Osobní automobil: Daewoo

První výdělek: brigáda na gymnáziu

Největší životní vydání: pokud je myšleno finanční, pak to byla koupě auta

Nejvýhodnější nákup: nákup USD letos v srpnu na dovolenou

Největší sen: doživotní rentiér

Tři věci, které byste si nevzal na pustý ostrov: kreditní kartu, elektrický zapalovač, pytel písku

Největší vynález lidstva: postel

Nejobyčejnější věc na světě: ?????

Kolik kroků je od Churchillovy sochy v Praze před VŠE k Churchillově soše v Londýně před parlamentem: Zajímavá otázka. Určitě hodně. Půjdeme-li na východ, pak ještě víc.

Jak podle vás vypadá ideální finančník? Svěřili byste Ivanu Klusáčkovi své peníze? .

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 11. 2000 9:32

Ano. Prijemny, slusny clovek

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 10. 2000 11:43, SkrivanekT

Velmi zajímavý člověk. Společnost pro mě tímto vystoupila z anonymity. Jestli je tam více takových jako Klusáček, určitě bych k nim s penězi šel.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Bitcoin spadl pod 30 tisíc, za týden ztratil čtvrtinu

22. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Bitcoin spadl pod 30 tisíc, za týden ztratil čtvrtinu

Cena virtuální měny bitcoin dnes poprvé od začátku letošního roku klesla pod hranici 30 tisíc dolarů. Pokračuje tak v postupném propadu, který začal zhruba v první polovině května,... celý článek

Spojení Monety a Air Bank neprošlo, rozhodli akcionáři

22. 6. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Spojení Monety a Air Bank neprošlo, rozhodli akcionáři

Valná hromada neschválila plán skupiny PPF a představenstva Monety na vznik třetí největší banky v Česku. Naprostá většina akcionářů sice souhlasila se samotným spojením, chybělo však... celý článek

Začít investovat? Nemám dost peněz. Experti radí, co s tím

22. 6. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Začít investovat? Nemám dost peněz. Experti radí, co s tím

„Budu investovat, až budu mít peníze. Je něco jako: začnu sportovat, až budu fit. Funguje to přesně opačně. Nejdůležitější je hlavně začít i s pár stokorunami měsíčně. Neodkládejte... celý článek

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

21. 6. 2021 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

Drtivá většina dluhopisů, které označujeme jako high yield, česky vysoce výnosové, se dočká splacení. Že čtete o těch, jejichž vydavatelé krachují a nesplácejí, je spíš povahou zpravodajství... celý článek

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

16. 6. 2021 | Petr Kučera

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

Valná hromada telekomunikační společnosti O2 ze společnosti PPF odsouhlasila návrh představenstva ohledně dividendy. Za standardní akcii vyplatí celkem 21 korun před zdaněním.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.