Změnily ho americké farmy

Změnily ho americké farmy
Žil by zřejmě v nějakém malém městě nebo na vesnici na rodné Českomoravské vrchovině. O kariéře ve světě financí by asi neuvažoval. Před deseti lety ale jako student odjel do USA a v jeho profesních zájmech nastal zlom. Ve světě financí se Ivan Klusáček (33) pohybuje již osmým rokem.

Amerika pro mě znamenala obrat v dosavadním životě. Do USA jsem odjel v létě roku devadesát spolu s několika kamarády z vysoké zemědělské. Půlroční stáž po americkém venkově se nakonec protáhla na rok a půl. Pracoval jsem tam na farmách a po večerech se učil angličtinu. Projel jsem spíše východní část Států, začínal jsem v severní Dakotě, což není moc zajímavá oblast, nejdelší část pobytu jsem strávil na Floridě a nakonec jsem byl v severní Karolíně. Na mé cestě bylo nejlepší, že člověk kromě jazyka krátce po revoluci získal hodně jiný pohled na finance. Uvádění nových finančních nástrojů na český trh pro mě pak nebylo žádným překvapením. Už jsem je znal a věděl, že finance jsou branží, ve které chci pracovat. Léta předtím jsem zcela vážně myslel, že budu zemědělcem doma v Chotěboři.

Na konci roku 1991 jsem se vrátil zpět do Prahy dodělat přerušenou školu. Chtěl jsem ji rozhodně dostudovat, protože vzdělání vykázané na papíře je u nás pořád hodně důležité a otevírá dveře k zajímavým zaměstnáním. Bez Ameriky bych se k investičnímu bankovnictví dostával pomaleji, možná bych na chuť tomuto oboru nepřišel vůbec. Kdybych byl celou dobu tady v České republice, musel bych určitě projít dnes již zaniklými pseudobrokerskými firmami vykupujícími kupónové knížky. Jsem rád, že jsem to neabsolvoval, nebylo myslím o co stát.

Do Raiffeisen Capital jsem přišel před dvěma a půl lety ze Živnobanky, kdy jsem byl vedoucím akciových obchodů. Kariéru po škole jsem začínal v Agrobance. Zatím jsem na žádném z míst nevydržel déle než dva a půl roku. Tentokrát to ale myslím bude jiné. Domnívám se, že lepší roky pro kolektivní investování teprve přijdou. Hodně se to ale odvíjí od výhledů kapitálových trhů a od toho, co píší vlivná média. Lidé nakupují, když jsou očekávání a články optimistická, při výhledech negativních se všeho zbavují. Dělám klasickou a fondovou správu portfolií. Moje odpovědnost je v nabídce fondů, budování distribuční sítě, péči o klienty. Pracovní den začínám mezi osmou a půl devátou čtením tisku, mapováním trhu, uděláním si představy, jak se dnes situace může vyvíjet. Potom následují pravidelné porady celé firmy. Od devíti začínají schůzky, příprava nebo realizace objednávek, zadávání objednávek. Přesně se nedá říci, co dělám, struktura práce se mění, jsou věci, které musím řešit operativně. Do toho přicházejí neplánované schůzky s klienty. Svým pánem jsem znovu až po šesté hodině večerní.

Ještě asi před dvěma lety jsem svoji budoucnost s Českou republikou příliš nespojoval, nyní již tu mám více závazků: oženil jsem se, na vrchovině mám matku, jsem tady spokojený. Pokud by ale byla příležitost pracovat v zahraničí, nebránil bych se – odcházelo by se daleko složitěji, než před deseti lety. Svojí kariéru neplánuji, vím jen, že bych chtěl bych dále zůstat v investičním bankovnictví. I za několik let chci raději zůstat zaměstnancem, než se pouštět do samostatného podnikání.

Možná to, že nemohu příliš ovlivnit svůj pracovní den způsobuje, že mou nejoblíbenější zálibou je mít pocit svobody, možnost dělat co chci, rozhodnout se, že se budu válet, sportovat, nebo koukat na televizi. Mám rád, když nikdo neříká, co mám nebo nemám dělat. Kromě toho rád cestuji, to je taky věc, kterou jsem objevil až v roce 1990 cestou do Států. Letos jsem se do USA vrátil, byl jsem tam s manželkou na svatební cestě. Baví mě tenis a řídit auto, nepropadl jsem zatím módní vášni golfu, možná i na něj ale časem dojde. Preferuji rockovou a klasickou muziku, občas rád zajdu do kina, nejsem ale filmožrout. Většinou se na film dostanu, až když běží jen v zapadlých kinech a já je pak musím objíždět. Dříve jsem hodně četl, dnes stihnu většinou jen noviny. Říkám si, že kdybych měl čas, četl bych normální nefinanční knížky.

Dotazník

Silné stránky: slušnost

Slabé stránky: slušnost

Oblíbený nápoj: Coca Cola

Rodinný stav: ženatý (čerstvě)

Nejdražší koníček: fotografování

Osobní automobil: Daewoo

První výdělek: brigáda na gymnáziu

Největší životní vydání: pokud je myšleno finanční, pak to byla koupě auta

Nejvýhodnější nákup: nákup USD letos v srpnu na dovolenou

Největší sen: doživotní rentiér

Tři věci, které byste si nevzal na pustý ostrov: kreditní kartu, elektrický zapalovač, pytel písku

Největší vynález lidstva: postel

Nejobyčejnější věc na světě: ?????

Kolik kroků je od Churchillovy sochy v Praze před VŠE k Churchillově soše v Londýně před parlamentem: Zajímavá otázka. Určitě hodně. Půjdeme-li na východ, pak ještě víc.

Jak podle vás vypadá ideální finančník? Svěřili byste Ivanu Klusáčkovi své peníze? .

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 11. 2000 9:32

Ano. Prijemny, slusny clovek

+17
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 10. 2000 11:43, SkrivanekT

Velmi zajímavý člověk. Společnost pro mě tímto vystoupila z anonymity. Jestli je tam více takových jako Klusáček, určitě bych k nim s penězi šel.

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.