O podílové listy je menší zájem než o zlato a diamanty

Petr Vykoukal | 8. 9. 2000
O podílové listy je menší zájem než o zlato a diamanty
Kam ukládáte své peníze? Patříte ke konzervativní části našich spoluobčanů, kteří stále spoří na vkladních knížkách, nebo jste již objevili další atraktivní možnosti, mezi které patří například podílové fondy nebo životní pojištění?

Investiční chování Čechů je velmi konzervativní a s novými možnostmi investic se mění pouze pomalu: z každé koruny úspor mají české domácnosti stále ještě sedmdesát haléřů v bankách. V rozvinutých zemích se sice přesná skladba úspor stát od státu liší, banky však vždy spravují pouze 20 až 25 procent úspor domácností. Zbytek je tvořen nástroji, které peníze lépe chrání před jejich hlavním nepřítelem – inflací. Nejvýznamnější podíl na úsporách západoevropských domácností mají především akcie, životní pojištění a penze.

Přesun úspor z bank do jiných instrumentů u nás v současnosti stimulují především různé daňové úlevy či státní příspěvky a právě vysoké státní příspěvky a zaručené zhodnocení jsou jedním z hlavních důvodů úspěchu stavebního spoření u nás. V podílu stavebního spoření na úsporách jsme sice před vyspělou Evropou, k jeho výraznému prosazení (smlouvu má podle letošního průzkumu Sofres Factum 43 procent obyvatel) však kromě vysokého zhodnocení peněz zřejmě přispělo i to, že jde o pojištěný vklad.

Investice do "nepojištěných" instrumentů nejsou mezi českými domácnostmi příliš rozšířené. Penzijní připojištění a životní pojištění u nás představuje pouhých jedenáct procent úspor, ve většině evropských zemí je to však více než dvacet procent, v Británii dokonce více než polovina. Češi mají z těchto nástrojů v oblibě hlavně životní pojištění, mimo jiné i díky agresivní prodejní politice řady pojišťoven a distributorských sítí. Díky státnímu příspěvku postupně roste zájem i o penzijní připojištění, které podle průzkumu Sofres Factum používá 32 procent obyvatel.

České podílové fondy si zatím silnou pozici nevydobyly a na začátku září spravovaly zhruba 70 miliard korun. Podle průzkumu Sofres Factum má dokonce více občanů zájem o nákup zlata a diamantů než o podílové listy, žádný jiný investiční nástroj však nenabízí tak širokou škálu možností jako podílové fondy. Fondy peněžního trhu lze použít ke krátkodobému uložení úspor, pro dlouhodobější investice jsou k dispozici fondy akciové a smíšené. Oproti jiným formám úspor navíc výnosy z prodeje podílových listů nepodléhají zdanění v případě, že mezi jejich nabytím a prodejem uplynulo alespoň šest měsíců.

Nejčastější způsoby ukládání volných peněz českými domácnostmi
  procento obyvatel využívajících danou investiční možnost *
vkladní knížka 54
sporožiro 53
slamník 41
životní pojištění 34
stavební spoření 43
penzijní připojištění 32
termínovaný vklad krátkodobý 22
koupě bytu či domu 15
nákup cizí měny 7
české akcie 5
pozemek 5
zlato a diamanty 4
podílové fondy 2
* letošní průzkum agentury Sofres Factum; bylo dotazováno 919 občanů starších 18 let

Podle Šárky Trchové z Unie investičních společností ČR mají české investiční společnosti v současnosti okolo 900 tisíc klientů. "Někteří investoři ale mohou být klienty několika firem současně, takže konečné číslo bude nižší," dodává. Pokud bychom vzali v úvahu dvě procenta zájemců o podílové fondy ve výzkumu Sofres Factum, dostali bychom zhruba 200 tisíc majitelů podílových listů, vzhledem ke statistické chybě u malého vzorku jich ale bude pravděpodobně více. Většina odborníků navíc očekává silný růst zájmu o podílové fondy, ať už nabízené českými investičními společnostmi nebo jejich zahraničními konkurenty.

Nevíte, jaký produkt si vybrat a proč? Podívejte se do sekce Život nebo přímo na termínované vklady (TV), otevřené podílové fondy (OF), penzijní fondy (PF) a stavební spoření (SS)

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.