O podílové listy je menší zájem než o zlato a diamanty

Petr Vykoukal | 8. 9. 2000
O podílové listy je menší zájem než o zlato a diamanty
Kam ukládáte své peníze? Patříte ke konzervativní části našich spoluobčanů, kteří stále spoří na vkladních knížkách, nebo jste již objevili další atraktivní možnosti, mezi které patří například podílové fondy nebo životní pojištění?

Investiční chování Čechů je velmi konzervativní a s novými možnostmi investic se mění pouze pomalu: z každé koruny úspor mají české domácnosti stále ještě sedmdesát haléřů v bankách. V rozvinutých zemích se sice přesná skladba úspor stát od státu liší, banky však vždy spravují pouze 20 až 25 procent úspor domácností. Zbytek je tvořen nástroji, které peníze lépe chrání před jejich hlavním nepřítelem – inflací. Nejvýznamnější podíl na úsporách západoevropských domácností mají především akcie, životní pojištění a penze.

Přesun úspor z bank do jiných instrumentů u nás v současnosti stimulují především různé daňové úlevy či státní příspěvky a právě vysoké státní příspěvky a zaručené zhodnocení jsou jedním z hlavních důvodů úspěchu stavebního spoření u nás. V podílu stavebního spoření na úsporách jsme sice před vyspělou Evropou, k jeho výraznému prosazení (smlouvu má podle letošního průzkumu Sofres Factum 43 procent obyvatel) však kromě vysokého zhodnocení peněz zřejmě přispělo i to, že jde o pojištěný vklad.

Investice do "nepojištěných" instrumentů nejsou mezi českými domácnostmi příliš rozšířené. Penzijní připojištění a životní pojištění u nás představuje pouhých jedenáct procent úspor, ve většině evropských zemí je to však více než dvacet procent, v Británii dokonce více než polovina. Češi mají z těchto nástrojů v oblibě hlavně životní pojištění, mimo jiné i díky agresivní prodejní politice řady pojišťoven a distributorských sítí. Díky státnímu příspěvku postupně roste zájem i o penzijní připojištění, které podle průzkumu Sofres Factum používá 32 procent obyvatel.

České podílové fondy si zatím silnou pozici nevydobyly a na začátku září spravovaly zhruba 70 miliard korun. Podle průzkumu Sofres Factum má dokonce více občanů zájem o nákup zlata a diamantů než o podílové listy, žádný jiný investiční nástroj však nenabízí tak širokou škálu možností jako podílové fondy. Fondy peněžního trhu lze použít ke krátkodobému uložení úspor, pro dlouhodobější investice jsou k dispozici fondy akciové a smíšené. Oproti jiným formám úspor navíc výnosy z prodeje podílových listů nepodléhají zdanění v případě, že mezi jejich nabytím a prodejem uplynulo alespoň šest měsíců.

Nejčastější způsoby ukládání volných peněz českými domácnostmi
  procento obyvatel využívajících danou investiční možnost *
vkladní knížka 54
sporožiro 53
slamník 41
životní pojištění 34
stavební spoření 43
penzijní připojištění 32
termínovaný vklad krátkodobý 22
koupě bytu či domu 15
nákup cizí měny 7
české akcie 5
pozemek 5
zlato a diamanty 4
podílové fondy 2
* letošní průzkum agentury Sofres Factum; bylo dotazováno 919 občanů starších 18 let

Podle Šárky Trchové z Unie investičních společností ČR mají české investiční společnosti v současnosti okolo 900 tisíc klientů. "Někteří investoři ale mohou být klienty několika firem současně, takže konečné číslo bude nižší," dodává. Pokud bychom vzali v úvahu dvě procenta zájemců o podílové fondy ve výzkumu Sofres Factum, dostali bychom zhruba 200 tisíc majitelů podílových listů, vzhledem ke statistické chybě u malého vzorku jich ale bude pravděpodobně více. Většina odborníků navíc očekává silný růst zájmu o podílové fondy, ať už nabízené českými investičními společnostmi nebo jejich zahraničními konkurenty.

Nevíte, jaký produkt si vybrat a proč? Podívejte se do sekce Život nebo přímo na termínované vklady (TV), otevřené podílové fondy (OF), penzijní fondy (PF) a stavební spoření (SS)

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services