Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Odlivy pokračují

| 11. 9. 2000
Odlivy pokračují
Ani první zářijový týden nebyl pro investiční společnosti příliš příznivý. Z fondů již tři měsíce odcházejí peníze, za minulý týden to bylo téměř 150 milionů korun.

Na první pohled by se mohlo zdát, že začátek září přinesl větší zájem investorů. Ti si po delší době ve fondech uložili přes 300 milionů korun, což by někdo mohl označit za první příznak oživení. Stačí se ale podívat o sloupek dále a je po optimismu – investoři si z podílových fondů minulý měsíc vybrali přes 450 milionů korun a celkové vlastní jmění podílových fondů spravovaných členy Unie investičních společností ČR kleslo na 70,660 mld. korun.

Nejlépe si minulý týden podle čistých prodejů (tedy rozdílu přijatých a vyplacených peněz) vedly fondy IKS Peněžní trh (profil, názory) (+27,7 mil. korun), IPB akciový (profil, názory) (+9 mil. korun), na Českou republiku zaměřený akciový fond Sporotrend (OFSISSPT) (+5 mil. korun), konzervativní novinka v nabídce SIS Merkur (OFSISMER) (+4,6 mil. korun) a smíšený fond Union vyvážený (profil, názory) (+2 mil. korun).

Na druhém konci tabulky, tedy mezi fondy, jejichž čisté prodeje byly výrazně v červených číslech, lze najít největší fond peněžního trhu Sporoinvest (OFSISSPI) (-111 mil. korun), dluhopisový Sporobond (OFSISSPB) (-51 mil. korun) a tři kupónové fondy, ze kterých postupně vystupují investoři z dob kupónové privatizace: IKS Globální (profil, názory) (-8,5 mil. korun), SIS 2. OPF (OFSIS2) (-6 mil. korun) a SIS Český (OFSISCES) (-4,6 mil. korun).

Pokud bychom se podívali, o které fondy měli investoři minulý týden největší zájem, zřejmě bychom se nedočkali žádného překvapení. Na prvním místě je již tradičně Sporoinvest (+125 mil. korun), následovaný Sporotrendem (+51 mil. korun), fondem IKS Peněžní trh (+45 mil. korun), smíšeným fondem Pioneer Trust (profil, názory) (+18 mil. korun) a fondem IPB akciový (+9 mil. korun) pod správou První investiční společnosti (profil, názory). Zdá se tedy, že dlouhodobý zájem o fondy peněžního trhu přetrvává (i když kde jsou ty doby, kdy investoři do Sporoinvestu ukládali miliardu měsíčně?). Řadu lidí začínají zajímat také fondy akciové a smíšené fondy, které agresivněji investují do českých i zahraničních akcií.

Téměř stejná pětice fondů se objevuje také v přehledu fondů, ze kterých investoři minulý týden nejvíce vybrali. První tři místa obsadily Sporofondy Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) Sporoinvest (-236 mil. korun), následovaný Sporobondem (-57 mil. korun) a Sporotrendem (-46,5 mil. korun). Čtvrté místo s odlivem 22 mil. korun obsadil Pioneer Trust a páté IKS Peněžní trh (-17 mil. korun).

Obecně řečeno, největší odlivy prožívají fondy smíšené. U nich jde ale především o výběry peněz u otevíraných fondů z kupónové privatizace. Řada investorů odchází také z fondů dluhopisových, kterým se v posledních měsících příliš nedaří. Odliv zaznamenávají také fondy peněžního trhu, sloučení fondu Credit Suisse dynamický (profil, názory) s Pioneer Trustem (profil, názory) a nedávná nejistota okolo IPB znamenají, že objem majetku klesá také v sektoru fondů fondů.

Jak vnímáte jednotlivé fondy vy? Po kliknutí na symbol fondu v závorkách se dostanete na jeho profil, kde můžete hlasovat o vaší spokojenosti, případně přidat vlastní komentář k fondu či investiční společnosti.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK