Odlivy pokračují

Tomáš Prouza | 11. 9. 2000
Odlivy pokračují
Ani první zářijový týden nebyl pro investiční společnosti příliš příznivý. Z fondů již tři měsíce odcházejí peníze, za minulý týden to bylo téměř 150 milionů korun.

Na první pohled by se mohlo zdát, že začátek září přinesl větší zájem investorů. Ti si po delší době ve fondech uložili přes 300 milionů korun, což by někdo mohl označit za první příznak oživení. Stačí se ale podívat o sloupek dále a je po optimismu – investoři si z podílových fondů minulý měsíc vybrali přes 450 milionů korun a celkové vlastní jmění podílových fondů spravovaných členy Unie investičních společností ČR kleslo na 70,660 mld. korun.

Nejlépe si minulý týden podle čistých prodejů (tedy rozdílu přijatých a vyplacených peněz) vedly fondy IKS Peněžní trh (profil, názory) (+27,7 mil. korun), IPB akciový (profil, názory) (+9 mil. korun), na Českou republiku zaměřený akciový fond Sporotrend (OFSISSPT) (+5 mil. korun), konzervativní novinka v nabídce SIS Merkur (OFSISMER) (+4,6 mil. korun) a smíšený fond Union vyvážený (profil, názory) (+2 mil. korun).

Na druhém konci tabulky, tedy mezi fondy, jejichž čisté prodeje byly výrazně v červených číslech, lze najít největší fond peněžního trhu Sporoinvest (OFSISSPI) (-111 mil. korun), dluhopisový Sporobond (OFSISSPB) (-51 mil. korun) a tři kupónové fondy, ze kterých postupně vystupují investoři z dob kupónové privatizace: IKS Globální (profil, názory) (-8,5 mil. korun), SIS 2. OPF (OFSIS2) (-6 mil. korun) a SIS Český (OFSISCES) (-4,6 mil. korun).

Pokud bychom se podívali, o které fondy měli investoři minulý týden největší zájem, zřejmě bychom se nedočkali žádného překvapení. Na prvním místě je již tradičně Sporoinvest (+125 mil. korun), následovaný Sporotrendem (+51 mil. korun), fondem IKS Peněžní trh (+45 mil. korun), smíšeným fondem Pioneer Trust (profil, názory) (+18 mil. korun) a fondem IPB akciový (+9 mil. korun) pod správou První investiční společnosti (profil, názory). Zdá se tedy, že dlouhodobý zájem o fondy peněžního trhu přetrvává (i když kde jsou ty doby, kdy investoři do Sporoinvestu ukládali miliardu měsíčně?). Řadu lidí začínají zajímat také fondy akciové a smíšené fondy, které agresivněji investují do českých i zahraničních akcií.

Téměř stejná pětice fondů se objevuje také v přehledu fondů, ze kterých investoři minulý týden nejvíce vybrali. První tři místa obsadily Sporofondy Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) Sporoinvest (-236 mil. korun), následovaný Sporobondem (-57 mil. korun) a Sporotrendem (-46,5 mil. korun). Čtvrté místo s odlivem 22 mil. korun obsadil Pioneer Trust a páté IKS Peněžní trh (-17 mil. korun).

Obecně řečeno, největší odlivy prožívají fondy smíšené. U nich jde ale především o výběry peněz u otevíraných fondů z kupónové privatizace. Řada investorů odchází také z fondů dluhopisových, kterým se v posledních měsících příliš nedaří. Odliv zaznamenávají také fondy peněžního trhu, sloučení fondu Credit Suisse dynamický (profil, názory) s Pioneer Trustem (profil, názory) a nedávná nejistota okolo IPB znamenají, že objem majetku klesá také v sektoru fondů fondů.

Jak vnímáte jednotlivé fondy vy? Po kliknutí na symbol fondu v závorkách se dostanete na jeho profil, kde můžete hlasovat o vaší spokojenosti, případně přidat vlastní komentář k fondu či investiční společnosti.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

1. 2. 2023 | redakce Peníze.CZ

Skupina Premiot nesplatila část závazků z dluhopisů

Investiční skupina Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka je v prodlení s úhradou přinejmenším části svých závazků z vydaných dluhopisů. Upozornil na to Martin Dočekal, provozovatel... celý článek

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

31. 1. 2023 | Lucie Weissová | 1 komentář

Investování není sprint, spíš maraton, říká šéf Fingoodu

Krize, nebo příležitost? Kde zhodnocovat úspory, na co dávat pozor a jak pracovat s investičním portfoliem, když trhy kolísají a inflace je vysoko? Odpovídá Vít Endler, spolumajitel... celý článek

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

12. 1. 2023 | Vladimír Pikora | 1 komentář

Místo růstu recese. Jaká je teď vhodná investiční strategie?

Válka všechno změnila. Před rokem všichni čekali po konci korony uvolnění a růst procyklických akcií. To se nenaplnilo. Místo růstu přišla recese a inflace. V mnoha zemí dosáhne vrcholu... celý článek

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.