Odlivy pokračují

Tomáš Prouza | 11. 9. 2000
Odlivy pokračují
Ani první zářijový týden nebyl pro investiční společnosti příliš příznivý. Z fondů již tři měsíce odcházejí peníze, za minulý týden to bylo téměř 150 milionů korun.

Na první pohled by se mohlo zdát, že začátek září přinesl větší zájem investorů. Ti si po delší době ve fondech uložili přes 300 milionů korun, což by někdo mohl označit za první příznak oživení. Stačí se ale podívat o sloupek dále a je po optimismu – investoři si z podílových fondů minulý měsíc vybrali přes 450 milionů korun a celkové vlastní jmění podílových fondů spravovaných členy Unie investičních společností ČR kleslo na 70,660 mld. korun.

Nejlépe si minulý týden podle čistých prodejů (tedy rozdílu přijatých a vyplacených peněz) vedly fondy IKS Peněžní trh (profil, názory) (+27,7 mil. korun), IPB akciový (profil, názory) (+9 mil. korun), na Českou republiku zaměřený akciový fond Sporotrend (OFSISSPT) (+5 mil. korun), konzervativní novinka v nabídce SIS Merkur (OFSISMER) (+4,6 mil. korun) a smíšený fond Union vyvážený (profil, názory) (+2 mil. korun).

Na druhém konci tabulky, tedy mezi fondy, jejichž čisté prodeje byly výrazně v červených číslech, lze najít největší fond peněžního trhu Sporoinvest (OFSISSPI) (-111 mil. korun), dluhopisový Sporobond (OFSISSPB) (-51 mil. korun) a tři kupónové fondy, ze kterých postupně vystupují investoři z dob kupónové privatizace: IKS Globální (profil, názory) (-8,5 mil. korun), SIS 2. OPF (OFSIS2) (-6 mil. korun) a SIS Český (OFSISCES) (-4,6 mil. korun).

Pokud bychom se podívali, o které fondy měli investoři minulý týden největší zájem, zřejmě bychom se nedočkali žádného překvapení. Na prvním místě je již tradičně Sporoinvest (+125 mil. korun), následovaný Sporotrendem (+51 mil. korun), fondem IKS Peněžní trh (+45 mil. korun), smíšeným fondem Pioneer Trust (profil, názory) (+18 mil. korun) a fondem IPB akciový (+9 mil. korun) pod správou První investiční společnosti (profil, názory). Zdá se tedy, že dlouhodobý zájem o fondy peněžního trhu přetrvává (i když kde jsou ty doby, kdy investoři do Sporoinvestu ukládali miliardu měsíčně?). Řadu lidí začínají zajímat také fondy akciové a smíšené fondy, které agresivněji investují do českých i zahraničních akcií.

Téměř stejná pětice fondů se objevuje také v přehledu fondů, ze kterých investoři minulý týden nejvíce vybrali. První tři místa obsadily Sporofondy Spořitelní investiční společnosti (ISSIS) Sporoinvest (-236 mil. korun), následovaný Sporobondem (-57 mil. korun) a Sporotrendem (-46,5 mil. korun). Čtvrté místo s odlivem 22 mil. korun obsadil Pioneer Trust a páté IKS Peněžní trh (-17 mil. korun).

Obecně řečeno, největší odlivy prožívají fondy smíšené. U nich jde ale především o výběry peněz u otevíraných fondů z kupónové privatizace. Řada investorů odchází také z fondů dluhopisových, kterým se v posledních měsících příliš nedaří. Odliv zaznamenávají také fondy peněžního trhu, sloučení fondu Credit Suisse dynamický (profil, názory) s Pioneer Trustem (profil, názory) a nedávná nejistota okolo IPB znamenají, že objem majetku klesá také v sektoru fondů fondů.

Jak vnímáte jednotlivé fondy vy? Po kliknutí na symbol fondu v závorkách se dostanete na jeho profil, kde můžete hlasovat o vaší spokojenosti, případně přidat vlastní komentář k fondu či investiční společnosti.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 2 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 31 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.