Komerční banka zrychlila odesílání zahraničních plateb v nejrozšířenějších měnách i v případě, že nejde o takzvané SEPA převody. Jde především o ostatní platby v eurech či korunách a dále o platby v dolarech a librách.
„V květnu tohoto roku jsme zrychlili připisování běžných SEPA plateb. Nyní budeme připisovat na účet banky příjemce v den zadání příkazu i zahraniční platby, a to bez nutnosti, aby klient požadoval sám rychlejší urgentní zpracování,“ říká Monika Truchlíková, která má v Komerční bance na starosti platební metody.
Když klient zadá v pracovní den do 11. hodiny zahraniční platbu v eurech, amerických či kanadských dolarech, librách, švýcarských francích nebo českých, dánských, norských či švédských korunách, předá je Komerční banka tak, aby byly připsány na účet banky příjemce v den jejich zadání, tedy ve lhůtě označované D+0. Už od června stačí do 11. hodiny zadat také SEPA platby, tedy převody eur v rámci Evropské unie a některých dalších evropských států.
Zrychlení se týká nejenom příkazů zadaných v internetovém bankovnictví, ale také na papírovém příkazu přes pobočku nebo jako plateb z trvalých příkazů. K dalšímu zpracování je banka předává do systému SWIFT (do slovenských bank přes systém SIPS).
Zatímco SEPA platby nesmí od loňského prosince podle unijních pravidel stát víc než tuzemské převody, u ostatních zahraničních plateb může banka dál účtovat poplatky bez omezení. Za převody přes systém SWIFT tak Komerční banka vybírá 0,9 procenta z převáděné částky, avšak minimálně 250 Kč a maximálně 1500 Kč.
Kdo nestihne zadání do 11. hodiny a přesto na převod spěchá, může dál využít možnost zadat platbu jako urgentní. Uzávěrka se tím posune na 13. hodinu u zahraničních převodů v korunách (CZK, DKK, NOK, SEK) a švýcarských francích a na 14. hodinu u převodů v dolarech (USD, CAD), eurech a librách. K základní ceně si banka v takovém případě přidá ještě příplatek – u nepodnikatelů 600 Kč při elektronickém a 1300 Kč při papírovém zadání.
Psali jsme víc:
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem