HVB: nečinností k průměru

HVB: nečinností k průměru
Vypadá to, že v HVB Bank se zastavil čas, přinejmenším v oddělní pro rozvoj internetového bankovnictví. Její aplikace se za poslední tři roky totiž téměř nezměnila. A tak zatímco tehdy nabízela z pohledu dostupných služeb slušný nadstandard, dnes jde spíše o podprůměr.

HVB na český trh vstoupila už počátkem devadesátých let. To, co je dnes HVB Bank (profil, názory), byly ještě před několika lety čtyři banky – HypoBank, Vereinsbank, Bank Austria a Creditanstalt. Kromě krátké epizody Creditanstaltu v kupónové privatizaci se ani jedna z nich v minulosti příliš v retailu neangažovala. Současná pobočková síť banky čítá 23 poboček, především v Praze a krajských městech. Stejně jako pro řadu již testovaných bank i pro HVB je přímé bankovnictví nejdůležitějším komunikačním kanálem.Internetová banka roku

Připravili jsme pro vás seriál o internetovém bankovnictví, ve kterém vám mezi 4. dubnem a 23. květnem představíme fungování této služby u 13 bank na českém trhu.

Všechny aplikace prověřila porota Peníze.CZ z šesti různých pohledů - přihlášení, menu a základní ovládání, zadávání příkazů k úhradě, zobrazování výpisů, dispozice s účtem a vizuální dojem. Po skončení seriálu vám přineseme celkové výsledky a vyhlásíme Internetovou banku roku v kategorii porota Peníze.CZ

Tématu bezpečnosti internetbankingu a výše poplatků s touto službou souvisejících budeme věnovat speciální články.

O tom, která banka získá ocenění v kategorii čtenářů Peníze.CZ, můžete rozhodnout i vy - stačí dát hlas svému favoritovi. Registrovaní čtenáři budou zařazeni do slosování o zajímavé ceny.

Vše o Internetové bance roku najdete na
www.ibankaroku.cz

Podle informací zaměstnanců banky využívalo internetové bankovnictví ke konci roku 2004 asi 14 tisíc uživatelů, což znamená necelou třetinu retailových klientů (kteří mají běžné účty).

Pokud si porovnáte dnešní a minulé hodnocení z roku 2000 , zjistíte, že aplikace doznala spíše kosmetických změn. Chcete-li si chcete udělat svůj názor na ovládání a vzhled aplikace, můžete si ji prohlédnout ve funkčním demu přímo na stránkách banky.

Instalace

HW a SW požadavky
Banka uvádí běžný počítač s internetovým prohlížečem. Tím je však myšleno však běžné PC, protože například na počítači Apple s operačním systémem Mac OS aplikace nefunguje.

Banka k autentizaci operací a vstupu do aplikace používá "Bezpečnostní klíč", laicky řečeno kalkulačku, která generuje vstupní kódy do aplikace. Díky tomuto způsobu zabezpečení není třeba nic instalovat či generovat. V bance si jen vyzvednete bezpečnostní klíč (stojí 490 Kč).

Větší obrázek zobrazíte kliknutím na náhled

Přihlášení

Co umí internetové bankovnictví HVB Bank
příkaz k úhradě:
jednorázový ANO
hromadný ANO
trvalý příkaz k úhradě:
zřízení ANO
změna ANO
zrušení ANO
souhlas k inkasu ANO
příkaz k inkasu ANO
vytváření vzorů plateb ANO
zahraniční platby ANO
výpis ANO
historie účtu ANO
termínované vklady:
zřízení ANO
změna či zrušení NE
informace o platebních kartách ANO

Vstup do aplikace (její české i anglické verze) najdete přímo na domovské stránce banky. I při surfování stránkami HVB zůstává přihlašovací odkaz na liště vlevo, takže vstoupit do aplikace můžete téměř z kterékoliv stránky.
Po kliknutí na vstup se otevře nové okno, do kterého se začne načítat aplikace. Při prvním přihlašovaní musíte chvilku počkat (řádově do jedné minuty), při každém dalším už je to velmi rychlé. Po skončení načítání jste vyzváni, abyste kurzorem myši přejížděli přes obrázek klíče na obrazovce – tím vygenerujete klíč, kterým je šifrována vaše komunikace s bankovním serverem. Pak už jen stačí zadat Osobní číslo (osmimístné), vygenerovat heslo (sedmimístné) a jste uvnitř.
Našim porotcům se použití "kalkulačky" moc nelíbilo. Jan Komeda z Peníze.CZ vnímá jako mínus to, že klíč je potřeba i pro pasivní operace s účtem. Nutnost použití klíče označil za mínus i Petr Dvořák z katedry bankovnictví VŠE. Výhody v něm ale našla Eva Souhradová. Ta se sice bojí situace, že by "kalkulačku" někde ztratila, současně však poznamenává: "jednodušší než čekat na SMS".

Ovládání a vzhled

Celou aplikaci ovládáte pomocí odkazů v levé části jejího okna. Vždy po kliknutí na některou z možností se rozbalí submenu a z něj si vyberete přímo danou transakci (například příkaz k úhradě). V okně samotné transakce se pak pohybujete i pomoci tlačítek v dolní části obrazovky (více viz obrázky).

Jak se aplikace zamlouvala našim porotcům? Jiřímu Nápravníkovi, Aleně Urubkové a Petrovi Dvořákovi se nelíbilo, že okno nelze zvětšit na celou obrazovku. Jiří Nápravník ještě poznamenal, že okno je malé, a tím komplikuje ovládání. Alena Urubková byla ještě kritická k malým písmenkům a k tomu, že formuláře nekorespondují s navigací. Našli se ale i spokojení testující. Petr Dvořák (až na výše uvedené výhrady) shledává aplikaci přehlednou, ještě více se líbila Pavlovi Slavíkovi z Peníze.CZ. "Přehledné, jasné, bezproblémové," tak shrnul své hodnocení.
Provádění transakcí

Způsob zabezpečení
Veškerá komunikace je šifrována SSL 3.0. Ke vstupu do aplikace a k autorizaci transakcí je zapotřebí osobního čísla a jednorázového hesla generovaného "kalkulátorem". Vstup do něj je chráněn PINem.

Široká nabídka domácích i zahraničních platebních operací je v českém internetovém bankovnictví standardem. HVB tento standard rozhodně naplňuje, takže nabídce plateb není moc co vytknout. Možná uspořádání jednotlivých položek by mohlo být přehlednější. Pokud chcete zadat příkaz k inkasu, musíte jít do Příkazu k úhradě a z horního rozbalovacího menu vybrat pokyn "Výzva k inkasu". Podobnou neintuitivnost asi měl na mysli Petr Dvořák, když do hodnotícího protokolu poznamenal: "ne zcela přehledné uspořádání formuláře příkazu". Podobnou výhradu ale jinými slovy uvedla Alena Urubková, podle níž je "nepřehledné rozmístění pole, špatně umístěná hláška potvrzení".
Zvláštní přístup zvolila banka u vzorů transakcí. Ačkoliv je nabízí, Aleně Urubkové či Danu Lukešovi se je nepodařilo najít. Důvodem je pravděpodobně fakt, že se jmenují "Preferované platby". Jediným porotcem s pozitivním názorem byl Pavel Slavík, který pro hodnocení zadávání příkazu použil slovo "přehledné". Opět ale uvedl i svou oblíbenou výtku (viz předchozí testy), že vyhledávání kódu bank není podle abecedy. HVB je v tomto směru sice lepší než její konkurenti a podle abecedy hledat můžete, abeceda je to ale zvláštní – "Č" je až na konci seznamu.
Kromě tuzemských plateb nabízí aplikace i zahraniční (včetně možnost zaslání šeku) a zřizování termínovaných vkladů. Dan Lukeš k zahraničním platbám poznamenal, že aplikace neumožňuje v rámci EU provádět platby jen na základě IBAN.
Ostatní operace

Ačkoliv v platbách je banka na úrovni českého standardu, z ostatních operací toho už kromě výpisů moc nenabízí. Řadě uživatelů určitě budou chybět informace o autorizovaných transakcích s kartami (nicméně již zaúčtované operace si můžete prohlédnout i s řadou detailů), navázání na další služby banky například v oblasti investování do dluhopisů či podílových fondů. Eva Souhradová k tomu poznamenala "málo funkcí", Petr Dvořák zase "pouze základní produkty".
Aplikace nabízí historii transakcí (až rok zpět), vstoupit do ní můžete rovnou po přihlášení. Z přehledu účtů (vypadá skoro jako tabulka v excelu) si dvojklikem vyberete účet a zobrazí se vám jeho historie. Několika našim porotcům zde chyběla možnost filtrování, jediné co aplikace nabízí je třídění podle jednotlivých položek (datum, částka, popis, zůstatek). Stiskem tlačítka export si můžete vytvořit soubor s přehledem transakcí ve formátu .csv (comma separated value - hodnoty jsou odděleny čárkou). Soubor si můžete otevřít v excelu či jiném tabulkovém procesoru a dále s ním pracovat.

Náklady na služby HVB Bank Počet Konto Pohoda (Kč) Celkem (Kč)
vedení účtu měsíčně 12 64 768
výběry na přepážce 5 za rok 5 30 150
výběry z vlastního bankomatu 23 za rok 23 9 207
výběry z cizího bankomatu 7 za rok 7 9 63
vklady v hotovosti 9 za rok 9 10 90
počet příchozích plateb 20 ročně 20 5 100
počet odchozích plateb 36 ročně 36 3,5 126
počet odchozích plateb trvalým příkazem 30 ročně 30 5 150
zřízení trvalého příkazu 2 za rok 2 0 0
zrušení, změna trvalého příkazu 2 za rok 2 0 0
platební karta elektronická* 1 1 0 0
1 654
* součástí účtu Pohoda je embosovaná karta

Pokud vás zajímá více o námi zvoleném modelovém klientovi, podívejte se sem.

Jak se vám líbí internetové bankovnictví HVB Bank? Považujete úroveň přímého bankovnictví za důležitý faktor při volbě banky?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.