Hypotéky nejlíp nabízí Moneta, ukázal test dvanácti bank

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 9. 2019 15:15

Zájemce o hypoteční úvěr dokáže nejkvalitněji obsloužit Moneta Money Bank. Vyplynulo to z čerstvého průzkumu agentury Market Vision, který se zaměřil na dvanáct nejvýznamnějších poskytovatelů hypoték na tuzemském trhu.

Moneta obhájila vítězství z loňského průzkumu, její Index kvality obsluhy teď dosáhl 82 z možných 100 procent. Druhá letos skončila Raiffeisenbank (79 procent), třetí Česká spořitelna (77 procent). Pořadí dalších bank agentura nezveřejnila, ta poslední ale skončila s hodnotou indexu 60 procent.

Agentura vychází hlavně z takzvaného mystery shoppingu: Vyškolení spolupracovníci vystupují podle předem připraveného scénáře jako potenciální klienti. Projeví zájem o informace ohledně hypotéky. Mystery shopping začíná hodnocením webových stránek a následným kontaktováním infolinky. Na základě domluvy s operátorem je potenciální klient buď je objednán k poradci, nebo jde na pobočku bez objednání.

Na začátku osobního jednání pak „průzkumník“ říká poradci, že má zájem o informace k hypotečnímu úvěru. V průběhu rozhovoru se pak chová přirozeně a vystupuje jako „příjemně pasivní klient“ – aktivitu nechává na straně poradce, jeho návrhy neodmítá, diskutuje o nich a pokládá doplňující otázky k tématům, která ho zajímají. Na závěr schůzky poradci sděluje, že si vše ještě důkladně rozmyslí a případně se sám ozve.

Nejvyšší váhu v celkovém hodnocení – 64 procent – má obchodní schůzka. Každá z dvanácti bank byla otestována desetkrát. Modelový klient nemá běžný účet ve stejné bance. Je ve věku 25 až 40 let, čistý měsíční příjem jeho domácnosti dosahuje 60 až 65 tisíc korun (podle lokality), nemá žádné pravidelné měsíční závazky. Výdaje má maximálně 25 tisíc korun měsíčně, v domácnosti žijí celkem dva dospělí a jedno dítě. Zájemce chce úvěr na nemovitosti v hodnotě 2,5 milionu korun, má našetřeno zhruba 500 tisíc korun.

„Sledované instituce se v obsluze, kterou poskytují zájemcům o hypotéky, zlepšily oproti loňsku celkově o čtyři procentní body. Aktuální průměr trhu činí sedmdesát procent,“ říká Michal Skalický, senior consultant agentury Market Vision.

V období, kdy trh s hypotékami meziročně stagnuje, lákají banky na kvalitnější poradenské služby. Oproti loňsku se nejvýrazněji zlepšily právě v této oblasti, na vyšší úroveň se však dostaly i v celkové obsluze svých zákazníků. „Banky vylepšují a cizelují služby osobního kontaktu s klienty, v nichž jsou proti konkurenci, například v podobě startupů, unikátní,“ hodnotí Skalický.

Studie má za sebou už dvanáctý ročník. Poprvé však letos agentura sledovala i Index zákaznického zážitku. Vyhrála Česká spořitelna (96 procent) před Monetou (95 procent) a Raiffeisenbank (92 procent).

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

20. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Ceny hypoték míří ke 4 %, přehřátý trh zpomaluje

Statistika Fincentrum Hypoindex za září sice ukazuje hodnotu 2,43 %, jenže takový úrok vám už dnes banky k nové hypotéce nenabídnou. Trh čeká zchlazení.

Největší banky výrazně zvedají úroky u hypoték

4. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Největší banky výrazně zvedají úroky u hypoték

Úroky u nových hypoték se dostávají nad tři procenta procentům rychleji, než si experti ještě nedávno mysleli. Česká spořitelna a ČSOB, dvě největší banky v Česku, dnes oznámily výrazné... celý článek

ČNB výrazně zvyšuje úroky, banky vylepší spoření

30. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

ČNB výrazně zvyšuje úroky, banky vylepší spoření

Bankovní rada chce zkrotit inflaci. Dvoutýdenní repo sazba stoupne o 75 bazických bodů na 1,50 %. První banky už reagují zvýšením úroku na spořicích účtech.

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.