Hypotéky nejlíp nabízí Moneta, ukázal test dvanácti bank

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 9. 2019

Zájemce o hypoteční úvěr dokáže nejkvalitněji obsloužit Moneta Money Bank. Vyplynulo to z čerstvého průzkumu agentury Market Vision, který se zaměřil na dvanáct nejvýznamnějších poskytovatelů hypoték na tuzemském trhu.

Moneta obhájila vítězství z loňského průzkumu, její Index kvality obsluhy teď dosáhl 82 z možných 100 procent. Druhá letos skončila Raiffeisenbank (79 procent), třetí Česká spořitelna (77 procent). Pořadí dalších bank agentura nezveřejnila, ta poslední ale skončila s hodnotou indexu 60 procent.

Agentura vychází hlavně z takzvaného mystery shoppingu: Vyškolení spolupracovníci vystupují podle předem připraveného scénáře jako potenciální klienti. Projeví zájem o informace ohledně hypotéky. Mystery shopping začíná hodnocením webových stránek a následným kontaktováním infolinky. Na základě domluvy s operátorem je potenciální klient buď je objednán k poradci, nebo jde na pobočku bez objednání.

Na začátku osobního jednání pak „průzkumník“ říká poradci, že má zájem o informace k hypotečnímu úvěru. V průběhu rozhovoru se pak chová přirozeně a vystupuje jako „příjemně pasivní klient“ – aktivitu nechává na straně poradce, jeho návrhy neodmítá, diskutuje o nich a pokládá doplňující otázky k tématům, která ho zajímají. Na závěr schůzky poradci sděluje, že si vše ještě důkladně rozmyslí a případně se sám ozve.

Nejvyšší váhu v celkovém hodnocení – 64 procent – má obchodní schůzka. Každá z dvanácti bank byla otestována desetkrát. Modelový klient nemá běžný účet ve stejné bance. Je ve věku 25 až 40 let, čistý měsíční příjem jeho domácnosti dosahuje 60 až 65 tisíc korun (podle lokality), nemá žádné pravidelné měsíční závazky. Výdaje má maximálně 25 tisíc korun měsíčně, v domácnosti žijí celkem dva dospělí a jedno dítě. Zájemce chce úvěr na nemovitosti v hodnotě 2,5 milionu korun, má našetřeno zhruba 500 tisíc korun.

„Sledované instituce se v obsluze, kterou poskytují zájemcům o hypotéky, zlepšily oproti loňsku celkově o čtyři procentní body. Aktuální průměr trhu činí sedmdesát procent,“ říká Michal Skalický, senior consultant agentury Market Vision.

V období, kdy trh s hypotékami meziročně stagnuje, lákají banky na kvalitnější poradenské služby. Oproti loňsku se nejvýrazněji zlepšily právě v této oblasti, na vyšší úroveň se však dostaly i v celkové obsluze svých zákazníků. „Banky vylepšují a cizelují služby osobního kontaktu s klienty, v nichž jsou proti konkurenci, například v podobě startupů, unikátní,“ hodnotí Skalický.

Studie má za sebou už dvanáctý ročník. Poprvé však letos agentura sledovala i Index zákaznického zážitku. Vyhrála Česká spořitelna (96 procent) před Monetou (95 procent) a Raiffeisenbank (92 procent).

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

9. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky výrazně zlevnily, ukazují nová čísla z bank

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku klesla na nejnižší hodnotu od června 2022. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

ČSOB upozadí značku Hypoteční banka, tradiční logo končí

7. 2. 2024 | Olga Skalková, Petr Kučera | 1 komentář

ČSOB upozadí značku Hypoteční banka, tradiční logo končí

Podobné jméno, jednotná modrá barva i logo. Změny mají zdůraznit, že ČSOB je jedna velká skupina. Jen Patria se tomu zatím vyhne.

Partners Financial Services