Nejlevnější hypotéka? Nabídka od startupu má háčky, přesto se vyplatí

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 24. 9. 2019 | 1 komentář
I když škrtneme všechny podmínky pro získání nejnižšího možného úroku, vychází výhodnější sazba, než je průměr trhu.
Nejlevnější hypotéka? Nabídka od startupu má háčky, přesto se vyplatí

Refinancovaná hypotéka s úrokem 1,68 procenta. Na takovou nabídku láká fintechový startup Refinanso.cz, který zprostředkovává úvěry pro Monetu. Rovnou ale přiznává, že takhle výhodná sazba není pro každého.

Na zmíněných 1,68 procenta můžou dosáhnout především zájemci s kratší splatností a nižší částkou k refinancování. Zároveň musí mít na běžném účtu uloženy stovky tisíc korun. Veškeré prostředky, které se na běžném účtu v daném měsíci nacházejí, totiž ve stejné době snižují jistinu splátky.

„Na roční efektivní úrokovou sazbu 1,68 procenta bez problémů dosáhne například klient, který refinancuje milion korun se sedmiletou splatností, sedmiletou fixací, pojištěním schopnosti splácet a zůstatkem na běžném účtu ve výši 200 tisíc korun,“ říká Matěj Novák, šéf Refinanso.cz.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Lepší než průměr

„Běžný úrok se u nás pohybuje okolo 2,1 procenta. Na online kalkulačce na našich stránkách si zájemci mohou rychle zjistit, jak by to vycházelo jim,” dodává Novák. Nízkou úrokovou sazbu si firma může podle něj dovolit díky automatizaci zpracování hypotečních úvěrů.

I když jsme do kalkulačky na Refinanso.cz zadali hypotéku, která neodpovídá výše zmíněným specifikům pro získání nejnižší sazby, vyšel nám úrok stále nižší, než jaká je dnes průměrná sazba podle Fincentrum Hypoindexu.

Refinancovaná hypotéka ve výši 1,5 milionu korun se splatností na 15 let, fixací na pět let, bez pojištění schopnosti splácet a bez úspor na účtu vyšla u Refinanso s úrokem 2,3 procenta. Na celém tuzemském trhu dosahoval průměrný úrok v srpnu 2,61 procenta.

Refinanso to ale s přetahováním klientů od konkurence nebude mít snadné, přestože láká na nízký úrok. „Banky v posledních letech hodně zapracovaly na retenci, tedy na udržení klientů. Pokud klient řádně splácel, určitě si ho nenechají jen tak utéct a budou se snažit konkurenční nabídku minimálně dorovnat nebo i překonat," říká Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

„Co se týče uvedené úrokové sazby 2,3 %, tak je určitě dobrá. Ale musím dodat, že na tuto i nižší sazby dosáhnou naši klienti i u klasických nově sjednávaných hypoték," dává Ostatek přímé srovnání s trhem.

Fintech startup Refinanso.cz vstoupil na český hypoteční trh letos na jaře, vznikl v dílně Creative Dock. Investorem projektu a poskytovatelem úvěrů je Moneta Money Bank. Schválení hypotéky probíhá online, smlouva se následně podepisuje na pobočce Monety.

Využijte úspory

Jak už jsme napsali, Refinanso láká i na takzvanou offsetovou hypotéku – tedy takovou, která proti sobě započítává úspory. Veškeré prostředky, které se na běžném účtu v daný měsíc nachází, snižují jistinu splátky – tedy základ, z něhož se počítá úrok.

„Například klient, který splácí milionovou hypotéku a v daný měsíc má na běžném účtu v průměru 100 000 Kč, tak platí úroky pouze z částky 900 000 Kč. Peníze na běžném účtu jsou tak klientovi de facto úročeny stejným úrokem, na který je sjednána hypotéka, což jsou podmínky, které vám dnes žádný spořicí účet nenabídne. A navíc jsou peníze kdykoliv k dispozici,” vysvětluje Novák.

Hypotéku se započtením úspor nabízí kromě Refinanso.cz (Moneta Money Bank) také Air Bank, Fio banka a Raiffeisenbank. I v těchto bankách tedy můžete úspory využít ke snížení splátek za hypotéku.

Úvěry od Refinanso se řídí sazebníkem této Monety. Sjednání hypotéky i měsíční vedení hypotečního účtu je zdarma. Jednou za rok banka umožňuje splatit až polovinu hypotéky, jednou za půl roku pak čtvrtinu. Je to víc, než co nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru: Podle něj musí banky umožnit zdarma splacení čtvrtiny hypotéky jednou za rok.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.