Nejlevnější hypotéka? Nabídka od startupu má háčky, přesto se vyplatí

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 24. 9. 2019 | 1 komentář
I když škrtneme všechny podmínky pro získání nejnižšího možného úroku, vychází výhodnější sazba, než je průměr trhu.
Nejlevnější hypotéka? Nabídka od startupu má háčky, přesto se vyplatí

Refinancovaná hypotéka s úrokem 1,68 procenta. Na takovou nabídku láká fintechový startup Refinanso.cz, který zprostředkovává úvěry pro Monetu. Rovnou ale přiznává, že takhle výhodná sazba není pro každého.

Na zmíněných 1,68 procenta můžou dosáhnout především zájemci s kratší splatností a nižší částkou k refinancování. Zároveň musí mít na běžném účtu uloženy stovky tisíc korun. Veškeré prostředky, které se na běžném účtu v daném měsíci nacházejí, totiž ve stejné době snižují jistinu splátky.

„Na roční efektivní úrokovou sazbu 1,68 procenta bez problémů dosáhne například klient, který refinancuje milion korun se sedmiletou splatností, sedmiletou fixací, pojištěním schopnosti splácet a zůstatkem na běžném účtu ve výši 200 tisíc korun,“ říká Matěj Novák, šéf Refinanso.cz.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Lepší než průměr

„Běžný úrok se u nás pohybuje okolo 2,1 procenta. Na online kalkulačce na našich stránkách si zájemci mohou rychle zjistit, jak by to vycházelo jim,” dodává Novák. Nízkou úrokovou sazbu si firma může podle něj dovolit díky automatizaci zpracování hypotečních úvěrů.

I když jsme do kalkulačky na Refinanso.cz zadali hypotéku, která neodpovídá výše zmíněným specifikům pro získání nejnižší sazby, vyšel nám úrok stále nižší, než jaká je dnes průměrná sazba podle Fincentrum Hypoindexu.

Refinancovaná hypotéka ve výši 1,5 milionu korun se splatností na 15 let, fixací na pět let, bez pojištění schopnosti splácet a bez úspor na účtu vyšla u Refinanso s úrokem 2,3 procenta. Na celém tuzemském trhu dosahoval průměrný úrok v srpnu 2,61 procenta.

Refinanso to ale s přetahováním klientů od konkurence nebude mít snadné, přestože láká na nízký úrok. „Banky v posledních letech hodně zapracovaly na retenci, tedy na udržení klientů. Pokud klient řádně splácel, určitě si ho nenechají jen tak utéct a budou se snažit konkurenční nabídku minimálně dorovnat nebo i překonat," říká Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

„Co se týče uvedené úrokové sazby 2,3 %, tak je určitě dobrá. Ale musím dodat, že na tuto i nižší sazby dosáhnou naši klienti i u klasických nově sjednávaných hypoték," dává Ostatek přímé srovnání s trhem.

Fintech startup Refinanso.cz vstoupil na český hypoteční trh letos na jaře, vznikl v dílně Creative Dock. Investorem projektu a poskytovatelem úvěrů je Moneta Money Bank. Schválení hypotéky probíhá online, smlouva se následně podepisuje na pobočce Monety.

Využijte úspory

Jak už jsme napsali, Refinanso láká i na takzvanou offsetovou hypotéku – tedy takovou, která proti sobě započítává úspory. Veškeré prostředky, které se na běžném účtu v daný měsíc nachází, snižují jistinu splátky – tedy základ, z něhož se počítá úrok.

„Například klient, který splácí milionovou hypotéku a v daný měsíc má na běžném účtu v průměru 100 000 Kč, tak platí úroky pouze z částky 900 000 Kč. Peníze na běžném účtu jsou tak klientovi de facto úročeny stejným úrokem, na který je sjednána hypotéka, což jsou podmínky, které vám dnes žádný spořicí účet nenabídne. A navíc jsou peníze kdykoliv k dispozici,” vysvětluje Novák.

Hypotéku se započtením úspor nabízí kromě Refinanso.cz (Moneta Money Bank) také Air Bank, Fio banka a Raiffeisenbank. I v těchto bankách tedy můžete úspory využít ke snížení splátek za hypotéku.

Úvěry od Refinanso se řídí sazebníkem této Monety. Sjednání hypotéky i měsíční vedení hypotečního účtu je zdarma. Jednou za rok banka umožňuje splatit až polovinu hypotéky, jednou za půl roku pak čtvrtinu. Je to víc, než co nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru: Podle něj musí banky umožnit zdarma splacení čtvrtiny hypotéky jednou za rok.

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

7. 9. 2021 | Gabriel Pleska | 19 komentářů

Covid připravil českou domácnost v průměru o 17 tisíc

Tři pětiny domácností pocítily letos propad příjmů a/nebo růst výdajů kvůli covidu. A to i v porovnání s loňskem, kdy covid mnoho z nich zasáhl podobně. K úvěru ale muselo sáhnout jen... celý článek

Dvě největší banky zdražují hypotéky

2. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Dvě největší banky zdražují hypotéky

Hypotéky dál zdražují. Zvýšení nabídkových úrokových sazeb shodně o 0,2 procentního bodu oznámily dvě největší hypoteční banky – Česká spořitelna a skupina ČSOB, pod kterou patří Hypoteční... celý článek

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

26. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Jak dlouho se teď čeká na hypotéku? Průvodce přehřátým trhem

Kde se čeká týdny a kde jen pár dnů? Stává se, že kvůli zdržení kupující přijde o nemovitost? A co si ohlídat třeba v rezervační smlouvě, když víte, že na hypotéku budete čekat?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.