Nejlevnější hypotéka? Nabídka od startupu má háčky, přesto se vyplatí

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 24. 9. 2019 | 1 komentář
I když škrtneme všechny podmínky pro získání nejnižšího možného úroku, vychází výhodnější sazba, než je průměr trhu.
Nejlevnější hypotéka? Nabídka od startupu má háčky, přesto se vyplatí

Refinancovaná hypotéka s úrokem 1,68 procenta. Na takovou nabídku láká fintechový startup Refinanso.cz, který zprostředkovává úvěry pro Monetu. Rovnou ale přiznává, že takhle výhodná sazba není pro každého.

Na zmíněných 1,68 procenta můžou dosáhnout především zájemci s kratší splatností a nižší částkou k refinancování. Zároveň musí mít na běžném účtu uloženy stovky tisíc korun. Veškeré prostředky, které se na běžném účtu v daném měsíci nacházejí, totiž ve stejné době snižují jistinu splátky.

„Na roční efektivní úrokovou sazbu 1,68 procenta bez problémů dosáhne například klient, který refinancuje milion korun se sedmiletou splatností, sedmiletou fixací, pojištěním schopnosti splácet a zůstatkem na běžném účtu ve výši 200 tisíc korun,“ říká Matěj Novák, šéf Refinanso.cz.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Lepší než průměr

„Běžný úrok se u nás pohybuje okolo 2,1 procenta. Na online kalkulačce na našich stránkách si zájemci mohou rychle zjistit, jak by to vycházelo jim,” dodává Novák. Nízkou úrokovou sazbu si firma může podle něj dovolit díky automatizaci zpracování hypotečních úvěrů.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

I když jsme do kalkulačky na Refinanso.cz zadali hypotéku, která neodpovídá výše zmíněným specifikům pro získání nejnižší sazby, vyšel nám úrok stále nižší, než jaká je dnes průměrná sazba podle Fincentrum Hypoindexu.

Refinancovaná hypotéka ve výši 1,5 milionu korun se splatností na 15 let, fixací na pět let, bez pojištění schopnosti splácet a bez úspor na účtu vyšla u Refinanso s úrokem 2,3 procenta. Na celém tuzemském trhu dosahoval průměrný úrok v srpnu 2,61 procenta.

Refinanso to ale s přetahováním klientů od konkurence nebude mít snadné, přestože láká na nízký úrok. „Banky v posledních letech hodně zapracovaly na retenci, tedy na udržení klientů. Pokud klient řádně splácel, určitě si ho nenechají jen tak utéct a budou se snažit konkurenční nabídku minimálně dorovnat nebo i překonat," říká Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

„Co se týče uvedené úrokové sazby 2,3 %, tak je určitě dobrá. Ale musím dodat, že na tuto i nižší sazby dosáhnou naši klienti i u klasických nově sjednávaných hypoték," dává Ostatek přímé srovnání s trhem.

Fintech startup Refinanso.cz vstoupil na český hypoteční trh letos na jaře, vznikl v dílně Creative Dock. Investorem projektu a poskytovatelem úvěrů je Moneta Money Bank. Schválení hypotéky probíhá online, smlouva se následně podepisuje na pobočce Monety.

Využijte úspory

Jak už jsme napsali, Refinanso láká i na takzvanou offsetovou hypotéku – tedy takovou, která proti sobě započítává úspory. Veškeré prostředky, které se na běžném účtu v daný měsíc nachází, snižují jistinu splátky – tedy základ, z něhož se počítá úrok.

„Například klient, který splácí milionovou hypotéku a v daný měsíc má na běžném účtu v průměru 100 000 Kč, tak platí úroky pouze z částky 900 000 Kč. Peníze na běžném účtu jsou tak klientovi de facto úročeny stejným úrokem, na který je sjednána hypotéka, což jsou podmínky, které vám dnes žádný spořicí účet nenabídne. A navíc jsou peníze kdykoliv k dispozici,” vysvětluje Novák.

Hypotéku se započtením úspor nabízí kromě Refinanso.cz (Moneta Money Bank) také Air Bank, Fio banka a Raiffeisenbank. I v těchto bankách tedy můžete úspory využít ke snížení splátek za hypotéku.

Úvěry od Refinanso se řídí sazebníkem této Monety. Sjednání hypotéky i měsíční vedení hypotečního účtu je zdarma. Jednou za rok banka umožňuje splatit až polovinu hypotéky, jednou za půl roku pak čtvrtinu. Je to víc, než co nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru: Podle něj musí banky umožnit zdarma splacení čtvrtiny hypotéky jednou za rok.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Partners Financial Services