Nejlevnější hypotéka? Nabídka od startupu má háčky, přesto se vyplatí

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 24. 9. 2019 | 1 komentář
I když škrtneme všechny podmínky pro získání nejnižšího možného úroku, vychází výhodnější sazba, než je průměr trhu.
Nejlevnější hypotéka? Nabídka od startupu má háčky, přesto se vyplatí

Refinancovaná hypotéka s úrokem 1,68 procenta. Na takovou nabídku láká fintechový startup Refinanso.cz, který zprostředkovává úvěry pro Monetu. Rovnou ale přiznává, že takhle výhodná sazba není pro každého.

Na zmíněných 1,68 procenta můžou dosáhnout především zájemci s kratší splatností a nižší částkou k refinancování. Zároveň musí mít na běžném účtu uloženy stovky tisíc korun. Veškeré prostředky, které se na běžném účtu v daném měsíci nacházejí, totiž ve stejné době snižují jistinu splátky.

„Na roční efektivní úrokovou sazbu 1,68 procenta bez problémů dosáhne například klient, který refinancuje milion korun se sedmiletou splatností, sedmiletou fixací, pojištěním schopnosti splácet a zůstatkem na běžném účtu ve výši 200 tisíc korun,“ říká Matěj Novák, šéf Refinanso.cz.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Lepší než průměr

„Běžný úrok se u nás pohybuje okolo 2,1 procenta. Na online kalkulačce na našich stránkách si zájemci mohou rychle zjistit, jak by to vycházelo jim,” dodává Novák. Nízkou úrokovou sazbu si firma může podle něj dovolit díky automatizaci zpracování hypotečních úvěrů.

I když jsme do kalkulačky na Refinanso.cz zadali hypotéku, která neodpovídá výše zmíněným specifikům pro získání nejnižší sazby, vyšel nám úrok stále nižší, než jaká je dnes průměrná sazba podle Fincentrum Hypoindexu.

Refinancovaná hypotéka ve výši 1,5 milionu korun se splatností na 15 let, fixací na pět let, bez pojištění schopnosti splácet a bez úspor na účtu vyšla u Refinanso s úrokem 2,3 procenta. Na celém tuzemském trhu dosahoval průměrný úrok v srpnu 2,61 procenta.

Refinanso to ale s přetahováním klientů od konkurence nebude mít snadné, přestože láká na nízký úrok. „Banky v posledních letech hodně zapracovaly na retenci, tedy na udržení klientů. Pokud klient řádně splácel, určitě si ho nenechají jen tak utéct a budou se snažit konkurenční nabídku minimálně dorovnat nebo i překonat," říká Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

„Co se týče uvedené úrokové sazby 2,3 %, tak je určitě dobrá. Ale musím dodat, že na tuto i nižší sazby dosáhnou naši klienti i u klasických nově sjednávaných hypoték," dává Ostatek přímé srovnání s trhem.

Fintech startup Refinanso.cz vstoupil na český hypoteční trh letos na jaře, vznikl v dílně Creative Dock. Investorem projektu a poskytovatelem úvěrů je Moneta Money Bank. Schválení hypotéky probíhá online, smlouva se následně podepisuje na pobočce Monety.

Využijte úspory

Jak už jsme napsali, Refinanso láká i na takzvanou offsetovou hypotéku – tedy takovou, která proti sobě započítává úspory. Veškeré prostředky, které se na běžném účtu v daný měsíc nachází, snižují jistinu splátky – tedy základ, z něhož se počítá úrok.

„Například klient, který splácí milionovou hypotéku a v daný měsíc má na běžném účtu v průměru 100 000 Kč, tak platí úroky pouze z částky 900 000 Kč. Peníze na běžném účtu jsou tak klientovi de facto úročeny stejným úrokem, na který je sjednána hypotéka, což jsou podmínky, které vám dnes žádný spořicí účet nenabídne. A navíc jsou peníze kdykoliv k dispozici,” vysvětluje Novák.

Hypotéku se započtením úspor nabízí kromě Refinanso.cz (Moneta Money Bank) také Air Bank, Fio banka a Raiffeisenbank. I v těchto bankách tedy můžete úspory využít ke snížení splátek za hypotéku.

Úvěry od Refinanso se řídí sazebníkem této Monety. Sjednání hypotéky i měsíční vedení hypotečního účtu je zdarma. Jednou za rok banka umožňuje splatit až polovinu hypotéky, jednou za půl roku pak čtvrtinu. Je to víc, než co nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru: Podle něj musí banky umožnit zdarma splacení čtvrtiny hypotéky jednou za rok.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

22. 9. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

Nenakupujte impulzivně a pořádně si ten kus hlíny proklepněte. Možná na něm strávíte zbytek života a možná tu budou vyrůstat i děti vašich dětí. Tady jsou tipy, na co nezapomenout,... celý článek

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

Ownest přináší do Česka trend z anglosaských zemí. Míří na lidi v perspektivních oborech, kteří před sebou mají rychlý kariérní růst a s tím spojený růst příjmů. Pro začátek jim stačí... celý článek

Zdražování hypoték se zastavilo. Zájem o ně prudce klesá

7. 9. 2022 | Petr Kučera

Zdražování hypoték se zastavilo. Zájem o ně prudce klesá

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, po mnoha měsících růstu mírně klesl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Hypotéky nejlépe nabízí Moneta, ukázal test bank

5. 9. 2022 | Petr Kučera

Hypotéky nejlépe nabízí Moneta, ukázal test bank

Zájemce o hypoteční úvěr dokáže nejkvalitněji obsloužit Moneta Money Bank. Vyplynulo to z průzkumu agentury Market Vision, který se letos v květnu a červnu zaměřil na devět nejvýznamnějších... celý článek

Předčasné splacení hypotéky může zdražit, souhlasí úřad

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Předčasné splacení hypotéky může zdražit, souhlasí úřad

Pravidla pro předčasné splacení úvěru na bydlení mají být jasnější. Ministerstvo financí vychází vstříc bankám, podle kterých dosavadní podmínky jednostranně zvýhodňují dlužníky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.