Zlevní hypotéky, penzijko vynese víc. Díky dluhopisům. Jenže...

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 16. 7. 2019 | 8 komentářů
Klesající úroky dluhopisů pravděpodobně sníží cenu hypoték. A konzervativní podílové fondy, včetně těch z penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, vynesou víc. Jenže efekt bude krátkodobý. A navíc se taky zastaví růst úroků spořicích účtů, inflace jim zase daleko uteče.
Zlevní hypotéky, penzijko vynese víc. Díky dluhopisům. Jenže...

Podle stále vyššího počtu ukazatelů se zdá, že globální ekonomika výrazně zpomaluje a hrozí recese. Vědomy si toho jsou i centrální banky. A tak americká centrální banka Fed i Evropská centrální banka radikálně změnily rétoriku a mluví o snižování úrokových sazeb a další monetární expanzi („tištění peněz“). Od Fedu se nyní dokonce očekává, že úrokové sazby sníží už v červenci. V důsledku těchto očekávání začaly po celém světě výrazně klesat úrokové výnosy dluhopisů.

Konkrétně – výnos do splatnosti desetiletých amerických státních dluhopisů klesl za posledního půl roku z 3,2 procenta až k nynějším zhruba dvěma procentům ročně. Podobně se vyvíjejí úrokové výnosy i ve zbytku světa, i když speciálně v USA byl pokles opravdu hodně razantní.

I na českém dluhopisovém trhu je patrná výrazná změna trendu, ačkoliv Česká národní banka zatím o snižování úrokových sazeb patrně neuvažuje. Přesto výnos do splatnosti desetiletého českého státního dluhopisu klesl od konce loňského roku z 2,2 procenta už mírně pod 1,5 procenta ročně.

Desetileté české státní dluhopisy. Výnos do splatnosti

Většinu lidí vývoj úrokových výnosů na dluhopisových trzích pochopitelně nezajímá. Přitom ale existují souvislosti mezi tímto vývojem a finančním rozpočtem běžné domácnosti. Jaké?

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Zlevní hypotéky

S úroky státních dluhopisů korelují také úroky bankovní. Ještě před pár měsíci jsem říkal, že úroky hypoték se ustálí v průměru kolem tří procent, teď to podle vývoje na dluhopisových trzích vypadá, že průměrný úrok u hypotéky brzy klesne odhadem ke 2,5 procenta. Poslední tři měsíce už průměrné úroky hypoték mírně klesají. Podle Fincentrum Hypoindexu klesla v květnu průměrná úroková sazba hypoték na 2,8 procenta. Údaje za červen ještě nejsou k dispozici, ale očekávám, že klesající tendence bude ještě několik měsíců trvat.

Spořicí účty nedoženou inflaci

Na druhou stranu se musíme smířit také s tím, že je pravděpodobně konec s růstem úroků u spořicích účtů a jiných bankovních vkladů. Prozatím by snad nemusely klesat – pokud tedy Česká národní banka nesníží úrokové sazby. Každopádně takřka jisté je, že výnosy spořicích účtů budou nadále silně zaostávat za inflací. Úspory je dnes zkrátka potřeba zhodnocovat jinak.

Konzervativní fondy vynesou víc. Jednou a dost

Na státních dluhopisech je závislá většina penzijních produktů, zejména staré penzijní připojištění (dnes takzvané transformované fondy) a také všechny konzervativní účastnické fondy v rámci doplňkového penzijního spoření. Jestliže teď prudce klesají úrokové výnosy státních dluhopisů, je to doprovázeno růstem jejich tržní ceny. Takže konzervativní fondy, které v nich mají převážnou část majetku, momentálně vedle inkasovaných úroků účetně vydělávají také na růstu ceny dluhopisů. To by se tedy mělo krátkodobě pozitivně promítnout do výnosů těchto fondů. Za rok 2019 tedy můžete očekávat po delší době solidnější zhodnocení i u starého penzijního připojištění, dokonce by mohlo i překonat inflaci.

O autorovi

Jan Traxler

Jan Traxler je privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management.

Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Je to ale vykoupeno nižším výnosovým potenciálem do budoucna. Zjednodušeně řečeno si tyto fondy vybírají své výnosy dopředu. Když loni ČNB zvedala úrokové sazby a stoupaly úroky u dluhopisů, svitla konzervativním penzijním fondům naděje, že by se v dohledné době mohly jejich výnosy začít alespoň přibližovat inflaci

Nyní je situace opačná. Vypadá to, že letos sice vykážou účetně dobré výsledky, ale do budoucna budou výnosy konzervativního penzijka za inflací dál výrazně zaostávat.

A to samé v bleděmodrém se v podstatě týká všech konzervativních dluhopisových fondů, které investují převáženě do českých státních dluhopisů.

Jan Traxler

Autor článku Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 7. 2019 6:56

S akciemi mu to nevychází už léta, tak to zkouší s dluhopisy. A opět si myslí, že bude mít pravdu. Ten co doporučuje shortovat na páku. Nechte už prosím psát někoho kdo to má v hlavě v pořádku. Díky.

+10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Podílové fondy v září nezářily. Proč klesají akcie i dluhopisy

9. 10. 2023 | Martin Mašát

Podílové fondy v září nezářily. Proč klesají akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v září, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Protiinflační dluhopisy: vyplatí se je teď prodat, nebo dál držet?

9. 10. 2023 | Jan Traxler | 9 komentářů

Protiinflační dluhopisy: vyplatí se je teď prodat, nebo dál držet?

O poslední emisi státních Dluhopisů Republiky – konkrétně jejich protiinflační variantu – byl na konci roku 2021 obrovský zájem. Byla z toho jedna z nejlepších investic v posledních... celý článek

Partners Financial Services