Banka Creditas od září rozšiřuje nabídku o hypoteční úvěry. „Hlavními výhodami jsou rychlost celého procesu vyřízení, úroková sazba začínající na hodnotě 2,57 % ročně a možnost zvolit si pojištění podle klientových preferencí,“ říká Věra Pavlišová, ředitelka retailového bankovnictví. O testování nového produktu informoval web Peníze.cz už v červenci.
„Klient může kdykoli hypoteční úvěr splatit, případně vložit mimořádnou splátku, a to zcela zdarma, bez sankcí či poplatků. Úvěr je splácen z běžného účtu vedeného u Banky Creditas – ani u něj se lidé nemusejí obávat poplatků, protože i vedení účtu je zdarma,“ dodává Pavlištová.
Creditas poskytuje nové i refinancované hypotéky s pevnou úrokovou sazbou – tu si lze zafixovat na tři, pět, sedm nebo deset let. Výše úvěru může dosahovat až 80 procent hodnoty zastavené nemovitosti s tím, že úvěr může být zajištěn i více nemovitostmi. Kromě hypotéky na vlastní bydlení nabízí Creditas i hypotéku na investici, kdy se zakoupená nemovitost využívá k pronájmu, a také takzvanou americkou hypotéku, což je neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí.
Za vstup zaplatíte, odchod je zdarma
Z ceníku vyplývá, že Creditas vybírá u své hypotéky poplatek za zpracování úvěru a smluvní dokumentace ve výši 2700 korun. Podobný vstupní poplatek dřív běžně vybírala i konkurence, ale postupně od něj upouštěla.
Například z trojice největších bank – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka – ovládajících většinu hypotečního trhu účtuje takový poplatek už jenom Komerční banka (u nových hypoték 2900 korun, refinancování je zadarmo). Třeba v Air Bank, Fio bance, Monetě nebo v Raiffeisenbank žádný vstupní poplatek neplatíte.
Samozřejmě nelze říct, že když banka poplatek účtuje, je hypotéka automaticky dražší. Vždycky musíme porovnat celkové náklady, tedy hlavně výši úrokové sazby a dalších poplatků. Některé banky si účtují třeba odhad ceny nemovitosti, hlavně v minulosti byl rozšířený i paušální poplatek za měsíční „správu úvěru“ (spočívající prakticky jen ve vedení speciálního účtu). Ideální je poptat stejnou hypotéku ve více bankách a porovnat výši měsíčních splátek a všech dalších poplatků.
Mimořádná splátka zadarmo
Creditas láká i na možnost kdykoliv hypoteční úvěr předčasně splatit, případně vložit mimořádnou splátku, a to zcela zdarma, bez sankcí či poplatků.
Podmínky pro mimořádné splácení úvěrů už dnes výrazně reguluje zákon, klienti mají lepší postavení než dřív: V případě vážné nemoci, úmrtí nebo na konci fixace může klient celou hypotéku splatit bez poplatků či sankcí. Stejně tak může jednou ročně „beztrestně“ splatit až čtvrtinu celkové výše úvěru. A pokud člověk prodává byt či dům zatížený hypotékou, nesmí mu banka naúčtovat víc než procento a maximálně 50 tisíc korun ze zbytku úvěru.
V ostatních případech smějí banky účtovat při předčasném splacení hypotéky převážně jenom administrativní náklady – ve svém výkladu zákona to na začátku roku zdůraznila i ČNB. Sankce za předčasné splacení by se tak měla většinou pohybovat v řádech stokorun.
Creditas se nicméně přidává k Air Bank a Fio bance, které klientům dopředu dávají úplnou svobodu a umožňují jim odejít bez jakékoli sankce. Nevyužijí tedy ani toho menšího prostoru povoleného zákonem. „Běžné to zatím úplně není a je to možné považovat za určitou konkurenční výhodu, ale nikoliv tu zásadní. Klienti se primárně rozhodují podle celkové cenové náročnosti financování, tedy úrokové sazby a poplatků souvisejících s vyřízením úvěru,“ myslí si Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.
Plná produktová nabídka
Na hypotečním trhu je už teď velká konkurence. Z toho těží klienti, úroky díky souboji bank opět klesají.
Proč se Creditas rozhodla hypotéky zařadit do své nabídky? „Chceme mít pro retailové klienty plnou produktovou nabídku, aby mohli pokrýt svoje potřeby nejen v oblasti transakcí, spoření a investic, ale i u úvěrů. Proto přibyly nyní hypotéky a připravují se další nové produkty,“ odpovídá mluvčí Lucie Brunclíková.
Zástupci Banky Creditas nechtějí prozradit, jak velký tržní podíl plánují na hypotečním trhu získat.
„Trh je v tuto chvíli vysoce konkurenční a sazby rychle klesají, což vstup na trh zrovna neusnadňuje. Důležité je najít nějakou zásadní konkurenční výhodu. A tu zatím v nabídce Creditas nevidím,“ říká Ostatek.
Analytička společnosti Partners Lucie Drásalová nečeká, že by si banka sáhla na zásadní podíl. Češi jsou podle ní konzervativní a i z toho důvodu pochází drtivá převaha poskytnutých hypoték od velkých bank.
Tři největší banky (už zmíněné ČS, ČSOB a KB, přičemž do skupiny ČSOB patří i Hypoteční banka) se na celkovém objemu prodaných hypoték podílejí víc než 60 procenty. Když k nim přičteme ještě Raiffeisenbank a UniCredit Bank, dostaneme se lehce přes tři čtvrtiny trhu. Creditas by zřejmě byla ráda, pokud by se dostala aspoň na pozici Sberbank, která měla v první polovině letošního roku tržní podíl 2,5 procenta – nejmenší z těch bank, které hlásí své výsledky ministerstvu pro místní rozvoj.
„V době, kdy je zde zákon o spotřebitelském úvěru a celá řada doporučení či omezení ze strany ČNB, je velmi těžké v metodice, ceně či procesu hledat odlišnosti, jak nalákat velké množství klientů k nové bance. Ale velmi jim fandím, pokud přijdou s něčím inovativním – především na poli procesu a administrativy,“ říká Drásalová.
Šedesát tisíc nových klientů za dva a půl roku
Creditas v úterý také oznámila, že celkově překonala hranici 80 tisíc klientů. Když na začátku roku 2017 vstupovala na bankovní trh, začínala se zhruba 20 tisíci klienty.
Creditas tehdy po získání bankovní licence navázala na historii družstevní záložny, která vznikla v roce 1996 pod názvem 1. Třebíčská záložna. Po přemístění centrály do Olomouce 2010 změnila záložna i jméno, od té doby je Creditas.
Banka se drží mezi nejlepšími spořicími účty, zároveň nabízí dobrý běžný účet bez poplatků, její mobilní aplikace Richee patří mezi průkopníky takzvaného multibankingu.
Banku ovládá olomoucký finančník Pavel Hubáček, vlastnící také investiční skupinu Unicapital.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
4. 9. 2019 9:18, Matěj
Ten vstupní poplatek tam určitě mají jenom proto, aby mohli každou chvíli lákat na akce a slevy "odpustíme vám 2700 Kč" :)
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
4. 9. 2019 14:27, Prudas80
Úrok 2,57 tak to mají 80tis volů.
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.