Konkurence v hypotékách sílí. Čím chce zaujmout Creditas?

Banka Creditas se pouští do další oblasti. Zároveň oznámila, že celkově má už 80 tisíc klientů.
Konkurence v hypotékách sílí. Čím chce zaujmout Creditas?

Banka Creditas od září rozšiřuje nabídku o hypoteční úvěry. „Hlavními výhodami jsou rychlost celého procesu vyřízení, úroková sazba začínající na hodnotě 2,57 % ročně a možnost zvolit si pojištění podle klientových preferencí,“ říká Věra Pavlišová, ředitelka retailového bankovnictví. O testování nového produktu informoval web Peníze.cz už v červenci.

„Klient může kdykoli hypoteční úvěr splatit, případně vložit mimořádnou splátku, a to zcela zdarma, bez sankcí či poplatků. Úvěr je splácen z běžného účtu vedeného u Banky Creditas – ani u něj se lidé nemusejí obávat poplatků, protože i vedení účtu je zdarma,“ dodává Pavlištová.

Creditas poskytuje nové i refinancované hypotéky s pevnou úrokovou sazbou – tu si lze zafixovat na tři, pět, sedm nebo deset let. Výše úvěru může dosahovat až 80 procent hodnoty zastavené nemovitosti s tím, že úvěr může být zajištěn i více nemovitostmi. Kromě hypotéky na vlastní bydlení nabízí Creditas i hypotéku na investici, kdy se zakoupená nemovitost využívá k pronájmu, a také takzvanou americkou hypotéku, což je neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí.

Za vstup zaplatíte, odchod je zdarma

Z ceníku vyplývá, že Creditas vybírá u své hypotéky poplatek za zpracování úvěru a smluvní dokumentace ve výši 2700 korun. Podobný vstupní poplatek dřív běžně vybírala i konkurence, ale postupně od něj upouštěla. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Například z trojice největších bank – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka – ovládajících většinu hypotečního trhu účtuje takový poplatek už jenom Komerční banka (u nových hypoték 2900 korun, refinancování je zadarmo). Třeba v Air Bank, Fio bance, Monetě nebo v Raiffeisenbank žádný vstupní poplatek neplatíte. 

Samozřejmě nelze říct, že když banka poplatek účtuje, je hypotéka automaticky dražší. Vždycky musíme porovnat celkové náklady, tedy hlavně výši úrokové sazby a dalších poplatků. Některé banky si účtují třeba odhad ceny nemovitosti, hlavně v minulosti byl rozšířený i paušální poplatek za měsíční „správu úvěru“ (spočívající prakticky jen ve vedení speciálního účtu). Ideální je poptat stejnou hypotéku ve více bankách a porovnat výši měsíčních splátek a všech dalších poplatků.

Mimořádná splátka zadarmo

Creditas láká i na možnost kdykoliv hypoteční úvěr předčasně splatit, případně vložit mimořádnou splátku, a to zcela zdarma, bez sankcí či poplatků.

Podmínky pro mimořádné splácení úvěrů už dnes výrazně reguluje zákon, klienti mají lepší postavení než dřív: V případě vážné nemoci, úmrtí nebo na konci fixace může klient celou hypotéku splatit bez poplatků či sankcí. Stejně tak může jednou ročně „beztrestně“ splatit až čtvrtinu celkové výše úvěru. A pokud člověk prodává byt či dům zatížený hypotékou, nesmí mu banka naúčtovat víc než procento a maximálně 50 tisíc korun ze zbytku úvěru.

V ostatních případech smějí banky účtovat při předčasném splacení hypotéky převážně jenom administrativní náklady – ve svém výkladu zákona to na začátku roku zdůraznila i ČNB. Sankce za předčasné splacení by se tak měla většinou pohybovat v řádech stokorun.

Hypotéku?

Předčasné splacení hypotéky dostalo jasná pravidla, která pomůžou klientům bank. Poštovné si banky účtovat můžou, ušlý zisk z úroků ne.

Hypotéky se zbavíte snáz. ČNB jasně řekla, co si banky smí účtovat


Česká národní banka zřejmě dostane hypotéky pod větší kontrolu. „Hodnější“ ale bude na lidi do 36 let. Je to dobrý nápad? A potřebuje hypoteční trh vůbec krotit?

Máme omezit hypotéky zákonem? Plány ČNB očima expertů


Lidé mladší 36 let dosáhnou na hypotéku snáz než starší žadatelé – aspoň teoreticky. Počítá s tím návrh, který podpořila vláda. Co přesně přináší?

Omezení hypoték: Vláda podpořila výjimku pro mladé

Creditas se nicméně přidává k Air Bank a Fio bance, které klientům dopředu dávají úplnou svobodu a umožňují jim odejít bez jakékoli sankce. Nevyužijí tedy ani toho menšího prostoru povoleného zákonem. „Běžné to zatím úplně není a je to možné považovat za určitou konkurenční výhodu, ale nikoliv tu zásadní. Klienti se primárně rozhodují podle celkové cenové náročnosti financování, tedy úrokové sazby a poplatků souvisejících s vyřízením úvěru,“ myslí si Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance.

Plná produktová nabídka

Na hypotečním trhu je už teď velká konkurence. Z toho těží klienti, úroky díky souboji bank opět klesají.

Proč se Creditas rozhodla hypotéky zařadit do své nabídky? „Chceme mít pro retailové klienty plnou produktovou nabídku, aby mohli pokrýt svoje potřeby nejen v oblasti transakcí, spoření a investic, ale i u úvěrů. Proto přibyly nyní hypotéky a připravují se další nové produkty,“ odpovídá mluvčí Lucie Brunclíková.

Zástupci Banky Creditas nechtějí prozradit, jak velký tržní podíl plánují na hypotečním trhu získat. 

„Trh je v tuto chvíli vysoce konkurenční a sazby rychle klesají, což vstup na trh zrovna neusnadňuje. Důležité je najít nějakou zásadní konkurenční výhodu. A tu zatím v nabídce Creditas nevidím,“ říká Ostatek.

Analytička společnosti Partners Lucie Drásalová nečeká, že by si banka sáhla na zásadní podíl. Češi jsou podle ní konzervativní a i z toho důvodu pochází drtivá převaha poskytnutých hypoték od velkých bank.

Tři největší banky (už zmíněné ČS, ČSOB a KB, přičemž do skupiny ČSOB patří i Hypoteční banka) se na celkovém objemu prodaných hypoték podílejí víc než 60 procenty. Když k nim přičteme ještě Raiffeisenbank a UniCredit Bank, dostaneme se lehce přes tři čtvrtiny trhu. Creditas by zřejmě byla ráda, pokud by se dostala aspoň na pozici Sberbank, která měla v první polovině letošního roku tržní podíl 2,5 procenta – nejmenší z těch bank, které hlásí své výsledky ministerstvu pro místní rozvoj.

„V době, kdy je zde zákon o spotřebitelském úvěru a celá řada doporučení či omezení ze strany ČNB, je velmi těžké v metodice, ceně či procesu hledat odlišnosti, jak nalákat velké množství klientů k nové bance. Ale velmi jim fandím, pokud přijdou s něčím inovativním – především na poli procesu a administrativy,“ říká Drásalová.

Šedesát tisíc nových klientů za dva a půl roku

Creditas v úterý také oznámila, že celkově překonala hranici 80 tisíc klientů. Když na začátku roku 2017 vstupovala na bankovní trh, začínala se zhruba 20 tisíci klienty.

Creditas tehdy po získání bankovní licence navázala na historii družstevní záložny, která vznikla v roce 1996 pod názvem 1. Třebíčská záložna. Po přemístění centrály do Olomouce 2010 změnila záložna i jméno, od té doby je Creditas. 

Banka se drží mezi nejlepšími spořicími účty, zároveň nabízí dobrý běžný účet bez poplatků, její mobilní aplikace Richee patří mezi průkopníky takzvaného multibankingu.

Banku ovládá olomoucký finančník Pavel Hubáček, vlastnící také investiční skupinu Unicapital.

Klidně nás sledujte! 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 9. 2019 9:18, Matěj

Ten vstupní poplatek tam určitě mají jenom proto, aby mohli každou chvíli lákat na akce a slevy "odpustíme vám 2700 Kč" :)

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 9. 2019 14:27, Prudas80

Úrok 2,57 tak to mají 80tis volů.

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

7. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

2. 11. 2023 | Petr Kučera

Úrokové sazby zatím nezměníme, rozhodla ČNB

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, kde se drží už od loňského června.... celý článek

Partners Financial Services