Hypotéky dál zlevňují, zájem o ně znovu spadl

jih | rubrika: Aktuality | 18. 9. 2019 07:00 aktualizováno 18. 9. 2019 10:57

Průměrný úrok u hypotečních úvěrů v srpnu klesl na 2,61 z červencových 2,68 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Úrokové sazby u hypoték tak pokračují v sestupném trendu letošního roku. Ještě v lednu banky hypotéky prodávaly s průměrným úrokem ve výši tří procent.

Na dosud nejnižší úroveň (1,77 procenta) se sazby dostaly v listopadu a prosinci 2016, od té doby rostly až na zmíněná tři procenta na začátku letošního roku.

„Uvolnění měnové politiky v hlavních světových ekonomikách dopadá i na český finanční trh bez ohledu na setrvání ČNB na svých sazbách, a dává českým bankám dostatečné indicie, že měnová politika se v ČR zpřísňovat nebude. V rámci intenzivního konkurenčního boje se tak i v srpnu posunuly průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu na nižší úroveň už téměř o 0,4 procentního bodu od hodnot z počátku roku,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Vývoj průměrné úrokové sazby u hypoték od roku 2003.

Vývoj průměrné úrokové sazby u hypoték od roku 2003. Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Měsíční splátka nové dvoumilionové hypotéky, uzavřené na dvacet let, teď dosahuje 10 706 korun. Kdo si dříve zafixoval rekordně nízkou sazbu, ušetří každý měsíc zhruba 800 korun.

Banky zapojené do Hypoindexu v srpnu sjednaly 6615 hypotečních úvěrů, což je o 462 méně než v červenci a dokonce o 2322 méně než loni v srpnu. Objem sjednaných hypoték v srpnu dělal 14,294 miliardy korun, což je meziročně méně téměř o 4,5 miliardy korun.

V srpnu roku 2018 byl průměrný úrok 2,53 procenta a banky sjednaly 8475 hypoték v celkovém objemu 18,788 miliardy. Za prvních osm měsíců roku 2019 banky sjednaly hypotéky za 113,3 miliardy korun, loni to za stejnou dobu bylo 138,9 miliardy.

Už jste to četli?

Komentář Vladimíra Staňury, hlavního poradce České bankovní asociace

Hypoindex za srpen klesl z 2,68 na 2,61 %. Banky se předhánějí, kdo nabídne lepší sazbu. Na trhu je celá řada akcí a slev ve snaze získat nového klienta nebo si udržet stávajícího při refixaci úrokové sazby. Přesto se trh dál propadá. Po dvou silných letech 2017 a 2018, kdy hypoteční trh byl na svém vrcholu a objemy nově poskytnutých hypotečních úvěrů byly kolem 220 mld. Kč za rok, letos se dá očekávat výrazný propad na úroveň mezi 180 a 190 mld. Kč. Pro tento propad stále trvají dva hlavní důvody. Jedním jsou vysoké ceny nemovitostí. Druhým je regulace ČNB, která ztížila přístup k hypotékám.

Pohyb Hypoindexu směrem dolů je v protikladu k tomu, jak nyní o své základní úrokové sazbě uvažuje ČNB. Ta je v kleštích. Na jednu stranu s ohledem na externí hrozby a riziko zpomalující se ekonomiky by měla uvažovat o snížení svých sazeb, aby podpořila ekonomiku. Na druhou stranu inflace za srpen je 2,9 %, a to se ČNB rozhodně nelíbí. Pokud chce udržet svůj celoroční inflační cíl na 2 %, musí uvažovat ne o snížení, ale o zvýšení sazeb. Což by bylo v přímém protipohybu k Hypoindexu, který klesá už sedm měsíců v řadě.

Protože na trhu je přebytek likvidity, banky si zatím nemusejí úrokových sazeb ČNB tak moc všímat. Do bank si pro hypoteční úvěr přišlo letos skoro o 20 % zájemců méně než v loňském roce. To nutí a bude nutit banky k dalším akcím a k dalším slevám. Když se podíváme po Evropě, sazby hypotečních úvěrů jsou obvykle nižší než v ČR. V průměru se pohybují mezi 1 a 2 % p.a. To dává jistý prostor pro další snižování sazeb hypotečních úvěrů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

16. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Nemovitosti ještě zdražovaly, ale obrat už je tu. Nová čísla

Prudký meziroční růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i v letošním třetím čtvrtletí. Tempo zdražování ale kleslo. A u bytů a rodinných domů už je vidět cenová stagnace – důsledek... celý článek

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

9. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, na začátku listopadu po dvou měsících mírného poklesu opět stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která... celý článek

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

3. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Úrokové sazby nezměníme, rozhodla ČNB. Dál chce bránit korunu

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

27. 10. 2022 | Olga Skalková

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

Úroky u hypoték jsou rekordně vysoké. Sázka na kratší fixace vypadá logicky. Inflace vrcholí, říká se. Až se bouře přežene, budou úroky klesat. Za jednoleté fixace se ale připlácí.

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

25. 10. 2022 | Petr Kielar | 1 komentář

Máte starší stavebko? Je to poklad, když chcete půjčit na bydlení

Třetina českých domácností může dosáhnout na výhodný úvěr ze stavebního spoření. Úrokové sazby u smluv sjednaných před rokem 2022 začínají na 2,99 % a končí (ano, končí!) na 4,50 %. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.