Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

eTrader €uroBarometr: Proč se koruna přilepila na hodnotu 26 za euro

| rubrika: FINEXPO | 26. 11. 2018 | 3 komentáře
Česká koruna v půlce listopadu oslabila nad hranici 26 korun za euro. Ne sice na trvalo, ale i v druhé polovině měsíce dál osciluje kolem této hranice. Makroekonomické prognózy i odhady analytiků přitom od konce intervencí očekávaly posilování měny. Co je příčinou vývoje, který málokdo odhadoval?

Mezi hlavní vlivy lze zařadit zhoršení nálad na světových trzích, které dopadá víc na „rozvojové“ trhy. K tomu přispívá třeba agresivní politika Donalda Trumpa, nebo nyní – mnohem výrazněji – jednání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Další důležitý faktor ale hledejme doma. Jsou jím dozvuky kurzových intervencí České národní banky, které začaly na měsíc přesně před pěti lety. Tehdejší krok centrální banky dnes ekonomický mainstream – v kontextu plnění hlavního cíle ČNB – spíš obhajuje. Dochází ale na slova některých kritiků: intervence nevedly k oslabování koruny pouze v době, kdy probíhaly, ale i po svém skončení. Dopady tak pociťujeme stále.

Anketa

Poslední týdny kurz koruny osciluje kolem 26 Kč za euro. Koruna do konce roku:

Česká národní banka totiž v rámci intervence natlačila do ekonomiky stovky miliard nových korun, které dál prohlubovaly přebytek české měny na trzích a v bankách. Došlo tedy k předzásobení korunou a to teď brzdí jak poptávku po koruně, tak i nabídku. Předzásobené subjekty nové koruny ve velké míře nepotřebují. Když se teď koruny zbavují, tlumí veškeré tendence k jejímu zhodnocení.

To jsou tedy důvody, proč lze odhadovat, že koruna bude i do konce roku spíš oslabovat a setrvá nad hranicí 26 korun za euro.

Vyhodnocení minulé ankety eTrader €urobarometr

Anketa čtenářů: naprostá důvěra v „eurokonstruktivní“ strany!

V anketě u minulého článku Tomáše Krejčího, hlavního analytika eTrader, jsme chtěli vědět, jestli čtenáři čekají další fragmentaci Evropské unie. Příští rok nás čekají volby do europarlamentu a přes 40 % hlasujících věří, že politické proudy zůstanou vyvážené jako dosud, víc než 37 % čtenářů se dokonce přiklání k názoru, že převládnou tradiční proevropské strany, jako jsou socialisté nebo křesťanští demokraté. Za nejméně pravděpodobný scénář čtenáři považují, že populistické a národně laděné strany zvýší své zastoupení, obdržel necelých 22 % hlasů.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+52
Ano
Ne

Diskuze

28. 11. 2018 | 5:42 | Lloyd

kde jsou ti kluci co to v CNB zprodukovali? více

27. 11. 2018 | 18:37 | valinalo

Lumpové z ČNB trvale zbídačují obyvatelstvo ČR. Nejlepší by bylo zrušit tuto organizaci a přijmout euro. Pak nebudou machinace s kurzem konečně možné. více

27. 11. 2018 | 10:08 | honzak

prý, že "podobně jako s neobvykle dlouhým létem je to s českou ekonomikou. Současná konjunktura je také neobvykle dlouhá, růst trvá bez přestávky téměř pět let. Kdybychom se nestřelili do vlastní nohy příliš rychlou fiskální...více

Oblíbená témata

etrader eurobarometr

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK