ČNB zahájila intervence. Brání oslabování koruny

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 4. 3. 2022 09:59 aktualizováno 4. 3. 2022 16:10 | 22 komentářů
ČNB zahájila intervence. Brání oslabování koruny

Zdroj: Shutterstock

Česká národní banka začala chránit kurz koruny před dalším oslabováním.

„ČNB sděluje, že je aktivní na devizovém trhu a provádí operace, aby tlumila nadměrné výkyvy kurzu a oslabování koruny. Tato aktivita ČNB je nezbytná pro plnění jejích zákonných cílů,“ oznámila mluvčí centrální banky Markéta Fišerová po půl desáté dopoledne.

„ČNB má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy, jejichž využití ve výjimečné situaci, v jaké se momentálně nacházíme, je plně opodstatněné. ČNB nebude sdělovat další podrobnosti k těmto svým operacím,“ dodala Fišerová. Centrální banka měla ke konci ledna v rezervách 157 miliard eur.

„Tento krok lze v současné situaci považovat za žádoucí a ČNB k němu přistoupila patrně za dvou důvodu: aby uklidnila trh i veřejnost, že koruna nebude následkem zvýšené nejistoty z titulu ruské agrese na Ukrajině výrazněji oslabovat, a aby koruna svým oslabováním dále nezvyšovala v tuzemské ekonomice inflaci výrazněji nad 10% hranici,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Koruna v posledních dnech v reakci na válku na Ukrajině výrazně oslabovala, dnes dopoledne až nad 25,85 koruny za euro. Před desátou pak přišlo náhlé posílení pod hranici 25,6 koruny. Kolem čtvrté odpoledne se česká měna obchodovala na úrovni 25,73 koruny za euro, vyplývá z dat Patria.cz.

Cíl ČNB je tentokrát opačný než u intervencí, které prováděla od listopadu 2013 do dubna 2017: tehdy dlouhodobě bránila koruně v posílení nad 27 korun za euro, a to kvůli obavám z deflace. Teď je to kvůli zpomalení zdražování: slabší koruna zvyšuje inflační tlaky, když zdražují dovozy. Dobře je to vidět třeba na rekordních cenách benzinu.

„Děkuji za zahájení intervencí. Je třeba ujistit české domácnosti, že kurz naší měny bude silný. Určitě by nám nepomohlo, kdyby Češi začali mohutně převádět koruny na eura či dolary,“ reagoval Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

„Vzhledem k velikosti devizových rezerv je ČNB v komfortní pozici a její intervence ve prospěch koruny, kdy centrální banka prodává devizové rezervy, budou pro trh dostatečně důvěryhodné. To by mělo snižovat současnou míru nejistoty nejen na trhu, ale také u širší veřejnosti,“ říká Seidler.

„Nadešel čas využít nabobtnalé devizové rezervy. K čemu jinému by byly, než bránit stabilitu vnější: kurz ale i vnitřní: domácí inflaci,“ komentovala začátek intervencí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! A už jsme i na Instagramu.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro24,445+0,05 Kč
Americký dolar22,985+0,18 Kč
Britská libra28,184-0,02 Kč
Švýcarský frank25,387-0,03 Kč
Turecká lira0,848+0,01 Kč

Kurz eura ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

Kurz dolaru ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 3. 2022 13:05

Přesně proto musí ČNB zvednou i úroky, aby se lidi nebáli o svoje úspory a pěkně je dále spořili. Poslední co ČNB chce, aby veřejnost stratila důvěru v naší měnu. Pokud tady příjde pár stovek tisíc ukrajinců tak nízka nezaměstnanost bude historii, protože ukrajinci narozdíl od jaderných fyziku z afriky, jsou šikovní a pracovití.

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 3. 2022 10:25, deprese

Za tři dny to bude zpátky.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Poznáte, čí je to euro? Velký kvíz plný peněz

3. 9. 2023 | Gabriel Pleska

Poznáte, čí je to euro? Velký kvíz plný peněz

Každá země eurozóny si nechává razit svoji variantu mincí, některé mají í víc variant. Zkuste, kolik jich poznáte. Většinou to na nich bývá napsané – ale to by bylo příliš jednoduché,... celý článek

Kvíz plný peněz. Ukažte se, jak znáte světové měny

26. 7. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kvíz plný peněz. Ukažte se, jak znáte světové měny

Máme pro vás peníze z celého světa. Koruny, libry, pesa, marky, rupie, dolary... Vynechali jsme snad jen jen. A na vás je, abyste ukázali, jak je znáte. Do toho.

Turecká lira slábne každý den. Jak to zlevní dovolenou?

17. 7. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Turecká lira slábne každý den. Jak to zlevní dovolenou?

Kurz hraje českým návštěvníkům do karet. Turecká měna je nejslabší v historii, a naopak koruna jako by celou zimu chodila do fitka. Jak s tím ale správně naložit? Měnit peníze v Česku?... celý článek

Skandinávské koruny v bankách končí. Bez karty na sever nejezděte

4. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Skandinávské koruny v bankách končí. Bez karty na sever nejezděte

Banky ve Skandinávii přestávají od cizích bank vykupovat své domácí měny. V českých bankách už proto norské, švédské ani dánské koruny až na jedinou výjimku neseženete.

Která karta má nejlepší kurz eura? Porovnali jsme banky

3. 7. 2023 | Petr Kučera, Ivana Novotná | 5 komentářů

Která karta má nejlepší kurz eura? Porovnali jsme banky

Vyměnili byste si před dovolenou ve směnárně, která chce za jedno euro o dost víc než jiná? Nejspíš jenom v krajním případě. Jenže když platíte v cizině bezhotovostně, nevidíte kurz... celý článek

Partners Financial Services