Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 26. 6. 2022 | 6 komentářů
Druhé milostivé léto začne 1. září a skončí 30. listopadu 2022. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se pro pokračování akce mírně změnila.
Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Zdroj: Shutterstock

Takzvané milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, čeká pokračování. Po poslancích to už potvrdili i senátoři a zbývá jen formalita: podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů. 

Na dlouhou dobu má jít o poslední podobnou akci. První „amnestii sankcí” mohli lidé využít od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Během tohoto období měli šanci zbavit se exekucí vedených na dluh vůči státu a organizacím jako jsou například dopravní podniky, ČEZ či zdravotní pojišťovny. Lidem stačilo zaplatit nebo doplatit celou jistinu, tedy původní dluh, plus náklady na zastavení exekuce 907 korun a 50 haléřů včetně DPH. Veškeré narostlé příslušenství – tedy sankce – jim pak bylo odpuštěno.

Druhé milostivé léto má fungovat prakticky stejně. Včetně toho, že se bude vztahovat pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021, protože vlastně jen prodlužuje původní akci o další tři měsíce. „Mnoho dlužníků se na tuto akci nestihlo připravit i z důvodu dramatického nárůstu cen energií, případně čelili obstrukcím ze strany některých exekutorů. Proto je třeba ji zopakovat,” vysvětluje Marek Výborný, šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL, který je autorem původního i nového návrhu.

„Milostivé léto 2 začne 1. září a skončí 30. listopadu 2022 (pokud exekutoři nepošlou pozdě vyčíslení – mají na to 15 dnů),” upřesňuje poslanec Patrik Nacher (ANO), spoluautor návrhu.

Původní pravidla se pro pokračování mírně změnila:

Exekutoři budou mít například nově povinnost reagovat do 15 dnů na dotazy dlužníků – pokud tak neučiní, tak se lhůta tří měsíců, během nichž může dlužník jistinu splatit, protáhne o počet dní, kdy nebyla odpověď doručena.

Politici také vyjasnili spornou záležitost u penále, které je nově označeno vždy za příslušenství.

Odměna exekutorovi za ukončení exekuce se má zdvojnásobit na 1815 korun. Exekutoři si stěžovali, že původní částka ani zdaleka nekryla náklady, které s ukončováním exekucí měli. Pro dlužníky bude i dvojnásobný poplatek stále výhodný, protože příslušenství mnohdy dosahuje desítek tisíc – a někdy i víc.

Exekutorská komora opakování akce kritizuje. „Překvapilo mě, jak malý zájem měli o tuto dobročinnou akci ze strany státu samotní dlužníci. Přitom mnozí na ní mohli opravdu vydělat. Pokud ani takto velkoryse nabídnuté řešení nepřiměje některé lidi, aby dostáli svým závazkům vůči věřiteli, pak opakování milostivého léta je přinejmenším diskutabilní,“ řekl nedávno prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík, když představoval data za milostivé léto. Podle nich akci využily maximálně nižší desítky tisíc lidí v exekuci. S akcemi typu milostivé léto bude ochota dlužníků platit dluhy čím dál menší, varoval Mlynarčík.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Podmínky druhého milostivého léta kritizuje například i Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení. „Přestože druhá oddlužovací akce bude obsahovat určitá legislativní zlepšení týkající se například lhůt na odpověď exekutora, nebude obsahovat změny, které odborníci považovali za důležité. Mluvilo se například o rozšíření na daňové a správní exekuce, přeprodané pohledávky nebo zahrnutí Pražské energetiky,“ říká.

K opakování akce jsou podle navrhovatelů objektivní důvody, když první milostivé léto provázely „porodní“ těžkosti. „Měsíc jsme řešili se zdravotními pojišťovnami, zda je penále jistina či příslušenství. Následně hledali někteří exekutoři kličky a snahy násobit zákonnou odměnu za zastavení exekucí. A do toho přišel dramatický růst cen energií a někteří dlužníci museli primárně myslet na uhrazení násobně vyšších složenek," připomíná Výborný.

Dodává, že milostivé léto dál vnímá jako mimořádný nástroj a tudíž by mělo jít o poslední opakování na dlouhou dobu. V žertu odkázal na původní biblické milostivé léto, které se opakovalo po 49 letech.

„Za 10 let se povedly velké věci: snížení šílených odměn advokátů, zákaz rozhodčích řízení či regulace úvěrů, takže nové dluhy vznikají férověji. Ale tyto změny nemohly zpětně zrušit miliony již běžících exekucí. Proto jsou třeba i nesystémové změny jako milostivé léto," připomíná Daniel Hůle, specialista na dluhové poradenství z neziskové organizace Člověk v tísni.

Na rok 2023 pak vládní koalice připravuje novelu daňového řádu, která pomůže i lidem ve správních (daňových) exekucích. Dluhů se tak budou moci zbavit například ti, kteří dluží na sociálním pojištění. Tím vláda reaguje na další kritiku od Exekutorské komory, která upozorňuje, že milostivé léto se netýká exekucí vedených přímo státními institucemi.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 6. 2022 5:50

Nepřestává mne překvapovat obsese některých politiků pomáhat lemplům, a to stále dokola se stále stejnými mizernými výsledky. Ale proč ne - dálniční síť máme kompletní, rychlovlaky sviští, mzdy jsou na úrovni Německa, Dukovany II postaveny...

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 6. 2022 8:47, Alice

Zdravím vespolek. Vím o případu, kdy mladý muž si udělal trošku prázdniny po škole a neplatil si sociální pojíštění - asi 3 měsíce. Nějak na to zapomněl a po několika letech mu přišel poměrně velký nedoplatek včetně úroků a penálí... protože to nějak neřešil, dostal se do exekuce. Exekuci již uhradil právě v rámci prvního milostivého léta a myslel, že je vše ok. Jenže na jaře tohoto roku mu přišly vyčíslené náklady na vymáhání exekuce od exekutora, který měl jeho případ na starosti. A hádejte kolik po něm chtěli.. skoro 85% původní výše exekuce (tedy i z penálí a úroků OSSZ). A aby se vyhnuli milostivému létu, vyfakturovali si to tak, aby do toho nespadli... onen mladý trouba to už řeší s právníkem... A pak pište, že dlužníci neměli zájem.. houbeles, exekutorům se to nelíbí, přicházejí o svoje tučné odměny...

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 7. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od července víc peněz.

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Důchodcům v exekuci zůstávalo půl roku méně peněz, než mělo. Česká správa sociálního zabezpečení, která prováděla vyšší srážky kvůli nejasnému výkladu zákona, to sice po rozhodnutí... celý článek

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

10. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 15 komentářů

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Moneta opakuje milostivé léto, odpouští sankce

1. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Moneta opakuje milostivé léto, odpouští sankce

Moneta Money Bank umožňuje od dneška svým klientům s dluhy jejich splacení za výhodnějších podmínek. Znovu se tak dobrovolně přidává ke státnímu milostivému létu, o jehož prodloužení... celý článek

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, nejspíš čeká ještě jedno opakování od začátku září do konce listopadu. Návrh na pokračování dnes ve zrychleném... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.