Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 13. 5. 2021 | 6 komentářů
Nezabavitelné minimum má být díky chráněnému účtu opravdu nezabavitelné. Jenže v Air Bank k němu nedají platební kartu.
Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

Zdroj: Shutterstock

Chráněné účty mají skoncovat se současnou praxí, kdy nezabavitelné minimum ve skutečnosti není nezabavitelné. Banky je začnou zakládat letos v červenci.

Autoři schváleného zákona – poslanci Kateřina Valachová (ČSSD) a Patrik Nacher (ANO) – si od něj kromě jiného slibují, že lidé s více exekucemi nebudou odcházet do šedé ekonomiky, kde se neplatí daně. S chráněným účtem dostanou jistotu, že jim nezabavitelné minimum zůstane.

Nemilé překvapení však na zájemce čeká u Air Bank, která jinak bývá ke klientům vstřícnější než řada konkurentů. Chráněný účet totiž – bude přinejmenším zpočátku – zakládat bez platební karty. Ostatní banky přitom karty k těmto účtům vydávat budou, jak si web Peníze.cz u nich ověřil.

S chráněným účtem od Air Bank tak nepůjde třeba platit za nákupy v obchodech. Peníze, které jim po exekuci zbydou, budou moci lidé jenom převádět na jiné účty, nebo si vybrat hotovost v bankomatech Air Bank přes speciální kód, který jim banka na požádání vydá na pobočkách.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Seznamte se

Zdroj: Shutterstock

Jak bude novinka v praxi fungovat a komu pomůže, vysvětluje v rozhovoru poslankyně Kateřina Valachová, spoluautorka zákona

Nová cesta z dluhové pasti? Takhle má fungovat chráněný účet

Proč Air Bank jako jediná nechce karty k chráněným účtům vydávat? „Vyvíjíme speciální účet, který klientům se zájmem o chráněný účet otevřeme. Naše vývojové kapacity, které nejsou neomezené, v tuto chvíli alokujeme na funkce, které jsou pro jeho využívání podstatnější,“ odpovídá mluvčí banky Jana Pokorná. Odkazuje na krátký čas, který banky na přípravu nového typu účtu mají. 

Konkrétně se teď Air Bank zaměřuje na to, aby dokázala převádět peníze z blokovaného účtu na chráněný účet v co nejrychlejších termínech. V praxi budou banky zakládat chráněný účet jako další konto k už existujícímu klasickému běžnému účtu, který bude nejprve muset obstavit exekutor. Zřízení chráněného účtu musí schválit exekutor, který dá také bance seznam účtů, z nichž lze peníze na chráněný účet převádět.

Stejný vývoj nicméně musí zvládnout i další banky, které omezení týkající se karet nechystají. Bankám se navíc podařilo prosadit odklad. Chráněné účty, o jejichž vzniku politici dlouho mluvili, měly banky původně zakládat už od dubna. Protože to ale některé nestíhaly, odložili poslanci jejich vznik na červenec. Spolu s odkladem poslanci schválili třeba i prodloužení stopky mobiliárních exekucí do konce června.

Zpátky k Air Bank. Karty prý možná časem nabídne i ona. „Vydávání platebních karet k tomuto speciálnímu chráněnému účtu se do budoucna nezříkáme. V individuálních případech budeme umět platební kartu manuálním procesem vydat,“ říká Pokorná.

Podle ní je důležité zmínit i to, že chráněné účty jsou určené jen na omezenou dobu využívání. „Exekuční proces, pro který je určen chráněný účet, trvá obvykle jen v řádu měsíců. Nejedná se tedy o službu, kterou by většina klientů využívala několik let. Po ukončení klientovy exekuce uzavřeme jeho chráněný účet, ale on bude moct už zas dál využívat svůj standardní účet, kde platební kartu už pravděpodobně má,“ vysvětluje mluvčí.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Podle Radka Hábla, ředitele Institutu prevence a řešení předlužení, je takový argument lichý. „Nevidím jediný důvod, proč by se k chráněnému účtu neměly vydávat platební karty. Argumentace, že se jedná o dočasnou službu, nemůže obstát. Řada lidí sice splatí svou exekuci relativně rychle, ale většina je v exekuci naopak velmi dlouho. Více než 2,5 milionu aktuálně běžících exekucí je vedeno déle než tři roky,“ zdůrazňuje.

Mluvčí Air Bank naznačuje, že bude záležet i na skutečném zájmu klientů o založení chráněného účtu. „Už několik let máme povinnost poskytovat i takzvaný základní účet, ale zájem klientů o něj je nulový. Proto naše vývojové kapacity v tuto chvíli směřujeme do oblastí, kde už nyní víme, že je klienti využijí. Jejich reálný zájem o chráněný účet budeme sledovat,“ říká Pokorná.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 5. 2021 8:34, Vysmech

Takto je fakt humus banka. Pry banku muzeme mit radi. Poplatek 35 kc vyber z atm - tak to bezte do riti- odesel sem hned co zrusili top3 garanci naporad! O to jsem mel bonusovy urok +0,2 kdyz sem si zakladal ucet jako jeden z prvnich

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 5. 2021 12:12, Tomáš Marný

No mám pocit, že momentálně v top3 jsou i bez té garance...

Zobrazit celé vlákno

-16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

3. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

Oddlužovací akce státu, při které se lidé mohou zbavit penále na sociálním pojištění, z nezaplacených daní či z dluhů vůči soudům nebo celní správě, potrvá pět měsíců. To je dobře,... celý článek

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

22. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

Z dluhové pasti se lidé dostanou už za tři roky místo současných pěti. Novela insolvenčního zákona vychází z pravidel Evropské unie. Návrh se ale nelíbí věřitelům.

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

11. 4. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

Noční můrou každého pronajímatele je neplatič, který se navíc nechce vystěhovat. Dostat ho z bytu není ani lehké, ani rychlé. Co s tím?

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

30. 1. 2023 | Petr Kučera | 5 komentářů

Důchodci dostali méně, než měli. Napravit to neumíme, říká úřad

Desítky tisíc důchodců v exekuci nebo insolvenci opět dostaly méně peněz, než podle zákona měly. Zpátky je už od státu nedostanou.

Partners Financial Services