Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 13. 5. 2021 | 6 komentářů
Nezabavitelné minimum má být díky chráněnému účtu opravdu nezabavitelné. Jenže v Air Bank k němu nedají platební kartu.
Chráněný účet bez karty. Jedna z bank bude k dlužníkům přísnější

Zdroj: Shutterstock

Chráněné účty mají skoncovat se současnou praxí, kdy nezabavitelné minimum ve skutečnosti není nezabavitelné. Banky je začnou zakládat letos v červenci.

Autoři schváleného zákona – poslanci Kateřina Valachová (ČSSD) a Patrik Nacher (ANO) – si od něj kromě jiného slibují, že lidé s více exekucemi nebudou odcházet do šedé ekonomiky, kde se neplatí daně. S chráněným účtem dostanou jistotu, že jim nezabavitelné minimum zůstane.

Nemilé překvapení však na zájemce čeká u Air Bank, která jinak bývá ke klientům vstřícnější než řada konkurentů. Chráněný účet totiž – bude přinejmenším zpočátku – zakládat bez platební karty. Ostatní banky přitom karty k těmto účtům vydávat budou, jak si web Peníze.cz u nich ověřil.

S chráněným účtem od Air Bank tak nepůjde třeba platit za nákupy v obchodech. Peníze, které jim po exekuci zbydou, budou moci lidé jenom převádět na jiné účty, nebo si vybrat hotovost v bankomatech Air Bank přes speciální kód, který jim banka na požádání vydá na pobočkách.

Seznamte se

Zdroj: Shutterstock

Jak bude novinka v praxi fungovat a komu pomůže, vysvětluje v rozhovoru poslankyně Kateřina Valachová, spoluautorka zákona

Nová cesta z dluhové pasti? Takhle má fungovat chráněný účet

Proč Air Bank jako jediná nechce karty k chráněným účtům vydávat? „Vyvíjíme speciální účet, který klientům se zájmem o chráněný účet otevřeme. Naše vývojové kapacity, které nejsou neomezené, v tuto chvíli alokujeme na funkce, které jsou pro jeho využívání podstatnější,“ odpovídá mluvčí banky Jana Pokorná. Odkazuje na krátký čas, který banky na přípravu nového typu účtu mají. 

Konkrétně se teď Air Bank zaměřuje na to, aby dokázala převádět peníze z blokovaného účtu na chráněný účet v co nejrychlejších termínech. V praxi budou banky zakládat chráněný účet jako další konto k už existujícímu klasickému běžnému účtu, který bude nejprve muset obstavit exekutor. Zřízení chráněného účtu musí schválit exekutor, který dá také bance seznam účtů, z nichž lze peníze na chráněný účet převádět.

Stejný vývoj nicméně musí zvládnout i další banky, které omezení týkající se karet nechystají. Bankám se navíc podařilo prosadit odklad. Chráněné účty, o jejichž vzniku politici dlouho mluvili, měly banky původně zakládat už od dubna. Protože to ale některé nestíhaly, odložili poslanci jejich vznik na červenec. Spolu s odkladem poslanci schválili třeba i prodloužení stopky mobiliárních exekucí do konce června.

Zpátky k Air Bank. Karty prý možná časem nabídne i ona. „Vydávání platebních karet k tomuto speciálnímu chráněnému účtu se do budoucna nezříkáme. V individuálních případech budeme umět platební kartu manuálním procesem vydat,“ říká Pokorná.

Podle ní je důležité zmínit i to, že chráněné účty jsou určené jen na omezenou dobu využívání. „Exekuční proces, pro který je určen chráněný účet, trvá obvykle jen v řádu měsíců. Nejedná se tedy o službu, kterou by většina klientů využívala několik let. Po ukončení klientovy exekuce uzavřeme jeho chráněný účet, ale on bude moct už zas dál využívat svůj standardní účet, kde platební kartu už pravděpodobně má,“ vysvětluje mluvčí.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Podle Radka Hábla, ředitele Institutu prevence a řešení předlužení, je takový argument lichý. „Nevidím jediný důvod, proč by se k chráněnému účtu neměly vydávat platební karty. Argumentace, že se jedná o dočasnou službu, nemůže obstát. Řada lidí sice splatí svou exekuci relativně rychle, ale většina je v exekuci naopak velmi dlouho. Více než 2,5 milionu aktuálně běžících exekucí je vedeno déle než tři roky,“ zdůrazňuje.

Mluvčí Air Bank naznačuje, že bude záležet i na skutečném zájmu klientů o založení chráněného účtu. „Už několik let máme povinnost poskytovat i takzvaný základní účet, ale zájem klientů o něj je nulový. Proto naše vývojové kapacity v tuto chvíli směřujeme do oblastí, kde už nyní víme, že je klienti využijí. Jejich reálný zájem o chráněný účet budeme sledovat,“ říká Pokorná.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 5. 2021 8:34, Vysmech

Takto je fakt humus banka. Pry banku muzeme mit radi. Poplatek 35 kc vyber z atm - tak to bezte do riti- odesel sem hned co zrusili top3 garanci naporad! O to jsem mel bonusovy urok +0,2 kdyz sem si zakladal ucet jako jeden z prvnich

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 5. 2021 12:12, Tomáš Marný

No mám pocit, že momentálně v top3 jsou i bez té garance...

Zobrazit celé vlákno

-16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

26. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Druhé milostivé léto začne 1. září a skončí 30. listopadu 2022. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se pro pokračování akce mírně změnila.

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Důchodcům v exekuci zůstávalo půl roku méně peněz, než mělo. Česká správa sociálního zabezpečení, která prováděla vyšší srážky kvůli nejasnému výkladu zákona, to sice po rozhodnutí... celý článek

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

10. 6. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 12 komentářů

Nezabavitelná částka je vyšší, potvrdil soud. Spočítejte si, jak se změnila

Lidem v exekuci nebo insolvenci má zůstat z výplaty či důchodu víc peněz, rozhodl Nejvyšší soud.

Moneta opakuje milostivé léto, odpouští sankce

1. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Moneta opakuje milostivé léto, odpouští sankce

Moneta Money Bank umožňuje od dneška svým klientům s dluhy jejich splacení za výhodnějších podmínek. Znovu se tak dobrovolně přidává ke státnímu milostivému létu, o jehož prodloužení... celý článek

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, nejspíš čeká ještě jedno opakování od začátku září do konce listopadu. Návrh na pokračování dnes ve zrychleném... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.