Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku
11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.
Zdroj: Martin Vlnas, NextPage Media
Chráněné účty v Česku začnou vznikat o tři měsíce později, než předpokládá zákon schválený letos v lednu. Dlužníkům tak začnou pomáhat až od začátku července místo původně plánovaného začátku dubna. Banky totiž měly málo času na přípravu novinky. Kdyby měly chráněné účty spustit hned od dubna, mohli by lidé v praxi narážet na problémy. Odklad účinnosti dnes, týden po poslancích, schválili senátoři.
Chráněné účty mají skoncovat se současnou praxí, kdy nezabavitelné minimum ve skutečnosti není nezabavitelné. Banky už před schválením zákona upozorňovaly, že s novinkou budou mít hodně práce. Konečné schválení se navíc protahovalo, mimo jiné i proto, že senátoři chtěli jinou podobu chráněných účtů než poslanci. Než si pak banky vyjasnily definitivní pravidla v rámci své asociace a s Českou národní bankou, uplynul další měsíc. Některé banky připravené jsou, jiné by však musely od dubna zavést nějaký provizorní systém, což není ideální stav.
S odkladem počítá novela, pod jejíž návrh se podepsali poslanci ze všech stran ve sněmovně s výjimkou ODS. Obsahuje i další dvě změny: Lidem v exekuci pomůže v době vrcholící epidemie další dočasná stopka na provádění takzvaných mobiliárních exekucí. Dočasně stoupne i částka, kterou si dlužníci mohou vybrat při obstavení účtu exekutorem.
Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.
Novela bude účinná od 1. dubna. Ještě poslední březnový den ji podepsal prezident a vyšla ve Sbírce zákonů.
„Banky by uvítaly i delší odklad účinnosti zákona, ten tříměsíční pro ně bude technologickou výzvou. Nicméně i tak věříme, že bankám poskytne čas potřebný k implementaci softwarových a technologických řešení a procesů tak, aby byly schopny poskytovat službu spočívající ve zřízení a vedení chráněného účtu svým klientům v souladu s požadavky zákona,“ říká Filip Hanzlík, hlavní právník České bankovní asociace.
Novela také do konce června znovu zavádí moratorium na provádění exekucí v terénu, exekutoři nebudou moct zabavovat věci, tedy provádět takzvané mobiliární exekuce (původně jsme zde nepřesně uvedli, že novela do konce června zakazuje i dražby nemovitostí, za chybu se omlouváme). Zástupci exekutorů a některých věřitelů jsou proti – plošné opatření podle nich nedává smysl a mělo by se nechat na posouzení exekutorů v terénu, kteří dlužníci jsou pandemií skutečně zasažení.
Když dlužníkům od dubna zatím nebude pomáhat chráněný účet, zvedne se aspoň částka, kterou dlužník může ze svého účtu vybrat, když mu ho nově obstaví exekutor. V březnu už platí standardní limit ve výši dvojnásobku životního minima, novela ho do konce června zvedne na čtyřnásobek, jako už to bylo několik předešlých „pandemických“ měsíců.
Podle experta na dluhovou oblast Radka Hábla dávají tyto změny smysl. Banky podle něj skutečně měly málo času na zavedení chráněných účtů do praxe. V době vrcholící epidemie pomůže také zastavení mobiliárních exekucí, při nichž vykonavatelé exekutorských úřadů chodí do bytů dlužníků.
Po schválení senátory jsem zaktualizovali text, který původně vyšel 24. března.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
25. 3. 2021 6:51, David
Namísto toho, aby stat udelal poradek v exekutorech, hodil to na banky.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
25. 3. 2021 1:49, Filip
Kdy se konecne udela aspon neco malo pro skutecne chudaky - veritele?
V diskuzi je celkem (25 komentářů) příspěvků.