Home Credit zastavuje všechny exekuce z rozhodčích doložek

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 5. 2020 18:30 aktualizováno 24. 5. 2020 19:24
Home Credit zastavuje všechny exekuce z rozhodčích doložek

Zdroj: Shutterstock

Úvěrová společnost Home Credit se rozhodla zastavit exekuce běžící na základě takzvaných rozhodčích doložek.

„Žádný z těchto nesplácených úvěrů jsme neodprodali inkasním agenturám a ztrátu z toho tak neseme sami,“ oznámila společnost.

„Trvalo to hodně dlouho, ale jsem rád, že se Home Credit konečně vypořádal se svojí minulostí. Řada bank tuhle odvahu dosud nenašla, tak snad teď,“ okomentoval rozhodnutí David Borges, analytik společnosti Člověka v tísni.

Web Seznam Zprávy ve čtvrtek večer dodal, že tímto způsobem Home Credit, který vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner společně s Jiřím Šmejcem, odepsal asi 300 milionů korun. Navíc bude muset zaplatit alespoň částečné náklady exekutorům.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podobných exekucí v Česku běží přinejmenším desítky tisíc. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová loni v červenci vyzvala soudy, aby prověřili 133 tisíc „podezřelých“ exekucí. A měla na mysli právě exekuce z rozhodčích doložek.

Firmy totiž v minulosti pochybily, když v některých rozhodčích doložkách k úvěrovým smlouvám nejmenovaly konkrétního rozhodce. V mnoha rozhodčích doložkách je uvedena třeba jen firma, která spory bude rozhodovat a nikoli konkrétní rozhodce. Podle Nejvyššího soudu nebyl takový výběr transparentní.

Takto postupovala například Společnost pro rozhodčí řízení známého advokáta Tomáše Sokola, s níž spolupracovali velcí věřitelé jako třeba právě Home Credit nebo Komerční banka. Sokol tak patří k hlasitým kritikům zastavování exekucí na základě neplatných rozhodčích doložek.

Soudy následně exekuce na základě těchto doložek prohlásily za nezákonné, když se o to dlužník přihlásil a exekuce rušily. Soudy, exekutoři i firmy se však dlouho bránily exekuce zastavovat plošně ze své vlastní iniciativy.

Tyto rozhodčí doložky ve svých smlouvách používala i úvěrová společnost Essox ze skupiny Komerční banky. Ani ona už podle její generální ředitelky Jany Hanušové dluhy vzniklé na základě rozhodnutí podle doložek nevymáhá.

„Společnost Essox nepoužívá ve svých smlouvách rozhodčí doložky již řadu let a nevede nejen žádné exekuce na základě rozhodčí doložky, ale ani insolvenční řízení. Současně takové dluhy nevymáhá ani přes inkasní společnosti," říká Hanušová.

Podle Daniela Hůleho z Člověk v tísni to ale není pravda a společnost dál tyto dluhy vymáhá. V aplikaci Doložkomat, kterou Člověk v tísni volně nabízí lidem jako pomocníka při zastavování exekucí, se stále běžně objevují návrhy na zastavení exekuce od Essoxu.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

30. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Nedlužíte státu? Vylepšená aplikace ukazuje zajímavá čísla

Češi dluží státu na pokutách za dopravní přestupky, daních, ale i sociálním nebo zdravotním pojištění desítky miliard korun. Jejich vymáhání je pro ně ale často nesrozumitelné. Proto... celý článek

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

11. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nedlužíte na daních? Finanční správa spouští novinku

Případný nedoplatek si můžete snadno zjistit přes internet. Podobnou službu nedávno zavedla i sociální správa.

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

3. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Začalo třetí milostivé léto. Takhle se zbavíte dluhů na daních a u sociálky

Oddlužovací akce státu, při které se lidé mohou zbavit penále na sociálním pojištění, z nezaplacených daní či z dluhů vůči soudům nebo celní správě, potrvá pět měsíců. To je dobře,... celý článek

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

22. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Oddlužení bude snadnější, změnu podpořila vláda

Z dluhové pasti se lidé dostanou už za tři roky místo současných pěti. Novela insolvenčního zákona vychází z pravidel Evropské unie. Návrh se ale nelíbí věřitelům.

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

11. 4. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Neplatiče z nájmu jen tak nevyženete. Jaké jsou možnosti a proč to trvá

Noční můrou každého pronajímatele je neplatič, který se navíc nechce vystěhovat. Dostat ho z bytu není ani lehké, ani rychlé. Co s tím?

Partners Financial Services