Home Credit zastavuje všechny exekuce z rozhodčích doložek

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 5. 2020 18:30 aktualizováno 24. 5. 2020 19:24 | 71 komentářů
Home Credit zastavuje všechny exekuce z rozhodčích doložek

Zdroj: Shutterstock

Úvěrová společnost Home Credit se rozhodla zastavit exekuce běžící na základě takzvaných rozhodčích doložek.

„Žádný z těchto nesplácených úvěrů jsme neodprodali inkasním agenturám a ztrátu z toho tak neseme sami,“ oznámila společnost.

„Trvalo to hodně dlouho, ale jsem rád, že se Home Credit konečně vypořádal se svojí minulostí. Řada bank tuhle odvahu dosud nenašla, tak snad teď,“ okomentoval rozhodnutí David Borges, analytik společnosti Člověka v tísni.

Web Seznam Zprávy ve čtvrtek večer dodal, že tímto způsobem Home Credit, který vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner společně s Jiřím Šmejcem, odepsal asi 300 milionů korun. Navíc bude muset zaplatit alespoň částečné náklady exekutorům.

Podobných exekucí v Česku běží přinejmenším desítky tisíc. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová loni v červenci vyzvala soudy, aby prověřili 133 tisíc „podezřelých“ exekucí. A měla na mysli právě exekuce z rozhodčích doložek.

Firmy totiž v minulosti pochybily, když v některých rozhodčích doložkách k úvěrovým smlouvám nejmenovaly konkrétního rozhodce. V mnoha rozhodčích doložkách je uvedena třeba jen firma, která spory bude rozhodovat a nikoli konkrétní rozhodce. Podle Nejvyššího soudu nebyl takový výběr transparentní.

Takto postupovala například Společnost pro rozhodčí řízení známého advokáta Tomáše Sokola, s níž spolupracovali velcí věřitelé jako třeba právě Home Credit nebo Komerční banka. Sokol tak patří k hlasitým kritikům zastavování exekucí na základě neplatných rozhodčích doložek.

Soudy následně exekuce na základě těchto doložek prohlásily za nezákonné, když se o to dlužník přihlásil a exekuce rušily. Soudy, exekutoři i firmy se však dlouho bránily exekuce zastavovat plošně ze své vlastní iniciativy.

Tyto rozhodčí doložky ve svých smlouvách používala i úvěrová společnost Essox ze skupiny Komerční banky. Ani ona už podle její generální ředitelky Jany Hanušové dluhy vzniklé na základě rozhodnutí podle doložek nevymáhá.

„Společnost Essox nepoužívá ve svých smlouvách rozhodčí doložky již řadu let a nevede nejen žádné exekuce na základě rozhodčí doložky, ale ani insolvenční řízení. Současně takové dluhy nevymáhá ani přes inkasní společnosti," říká Hanušová.

Podle Daniela Hůleho z Člověk v tísni to ale není pravda a společnost dál tyto dluhy vymáhá. V aplikaci Doložkomat, kterou Člověk v tísni volně nabízí lidem jako pomocníka při zastavování exekucí, se stále běžně objevují návrhy na zastavení exekuce od Essoxu.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 71 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, nejspíš čeká ještě jedno opakování od začátku září do konce listopadu. Návrh na pokračování dnes schválila vláda... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 4. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty víc peněz.

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

31. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

O milostivé léto nebyl zájem, tvrdí exekutoři. Jen hra, namítají poslanci

Během takzvaného milostivého léta zastavili exekutoři 42 tisíc exekucí a 15 tisíc lidí se zcela zbavilo exekucí. Čísla dnes zveřejnila Exekutorská komora. Podle autorů této „amnestie... celý článek

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

22. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Nezabavitelná částka roste, řeklo ministerstvo. Soudy jsou proti

Jedna novela, dva výklady. Nezabavitelné minimum se v roce 2022 počítá různě. Jde o tisíce korun pro lidi v exekucích či oddlužení.

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

10. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Poroste nezabavitelné minimum? Řeší se mimořádné navýšení

Když stoupnou takzvané normativní náklady na bydlení, standardně vzroste také nezabavitelné minimum, které po srážkách zůstává lidem v exekuci či v oddlužení. Jenže: Po mimořádném zvýšení... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.