Šéf exekutorů musí vrátit odměnu. Prohrál soud

jih | rubrika: Aktuality | 19. 9. 2019 10:10 aktualizováno 19. 9. 2019 13:13

Prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil prohrál soud o vrácení peněz z protiprávní exekuce. Zhruba 25 tisíc korun si před deseti lety naúčtoval v souladu s tarify jako náklady exekuce, nyní je musí vrátit.

Přestože byl v roce 2017 zmíněný zásah označen jako protiprávní, Plášil peníze vrátit nechtěl. Ve středu mu to pravomocně nařídil odvolací pražský městský soud, informuje web Novinky.cz. Podle soudu došlo k bezdůvodnému obohacení.

Případ ukazuje na další větev vleklého sporu o nesprávně vedené exekuce na základě rozhodčích doložek. V tomto případě právní zástupce dlužnice exekuci zastavil, protože šlo o velmi nevýhodné podmínky půjčky s vysokým úrokem i sankcemi. Když dojde k zastavení exekuce, musí exekutoři podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu vracet peníze, které od dlužníků vymohli na svou odměnu a náhradu nákladů.

Poradna při finanční tísni

Zápasíte s dluhy? Nedělejte unáhlená rozhodnutí, raději se obraťte na odborníky.

Bezplatná poradna při finanční tísni

To se nyní potvrdilo i ve sporu Plášila a dlužnice, která si půjčila deset tisíc korun, nezvládala je splácet a nakonec po ní úvěrová firma vymáhala 200 tisíc korun.

Právník Petr Němec, který ženu zastupoval, se nyní chystá na další případy. „S judikátem z Nejvyššího soudu jsme připraveni začít nepoctivé exekutory žalovat ve velkém, jakož i skupovat pohledávky povinných za exekutory. Na to totiž exekutoři spoléhají, že povinní nepůjdou do soudního sporu, protože na něj nebudou mít peníze a odvahu,“ řekl Novinkám Němec.

Zároveň vyzval Plášila k rezignaci na post prezidenta komory. „V praxi se setkáváme s tím, že někteří exekutoři si takto vymožené peníze nechávají a nechtějí je vydat. Jiní exekutoři je vracejí a jednají poctivě. Prezident Exekutorské komory si vybral tu špatnou stranu, čímž se v zásadě vysmál poctivým exekutorům,“ řekl právník.

Plášil se rezignovat nechystá. Mluvčí exekutorské komory Lenka Desatová poslala médiím reakci, podle které komora sice respektuje rozhodnutí soudu, ale Plášil podle ní nepochybil.

„V řešené věci nedošlo k žádnému pochybení soudního exekutora, který naopak zhruba 8 let konal na základě pokynu exekučního soudu. Lze tedy pouze polemizovat, zda by vhodnějším řešením nebylo, aby údajnou újmu (resp. bezdůvodné obohacení), která vznikla žalobkyni, nahradil stát, neboť to byl právě stát, kdo prostřednictvím soudu, exekuci nařídil a jejím vedením pověřil soudního exekutora,“ uvedla Desatová.


Protiprávní exekuce na Peníze.cz:

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

27. 9. 2021 | Veronika Hejná | 5 komentářů

Jak dosáhnout na oddlužení. Podmínky pro osobní bankrot

Kdo a kdy může žádat o oddlužení? Na co si dát pozor při sepsání návrhu? Jak probíhá osobní bankrot? Tady je aktuální průvodce.

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Milostivé léto se blíží. Návod, jak se zbavit exekucí

Stovky tisíc lidí dostanou tři měsíce na to, aby se za zvýhodněných podmínek vykoupili z některých dluhů. Jaké jsou podmínky a co je potřeba udělat? Připravili jsme průvodce.

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

21. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Exekuční novinky v praxi: Milostivé léto se blíží, chráněné účty drhnou

Na konci října startuje takzvané milostivé léto. Stovkám tisíc lidí nabízí možnost, jak se zbavit statisícových dluhů z minulosti. Jak to vidí Daniel Hůle, dluhový expert neziskové... celý článek

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

9. 8. 2021 | Jakub Jetmar | 5 komentářů

Výhrůžky a pandemie strachu. Práce poslance v mimořádné době

Větší nebezpečí než pandemie covidu představuje pandemie strachu, kdy podlehneme dojmu, že se blíží konec světa. „Pod tlakem společenské atmosféry se proměňovala i komunikace veřejnosti,“... celý článek

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

7. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 18 komentářů

Exekuce čeká milostivé léto, marné vymáhání skončí dříve. Přehled změn

Velký balík změn v exekucích definitivně schválili poslanci. Skončí stovky tisíc marných exekucí a dlužníci dostanou šanci zbavit se levněji „veřejnoprávních“ dluhů. Exekuce v terénu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.