Další šance pro dluhy z dětství. Formální opatrovník nestačí

| rubrika: Aktuality | 25. 11. 2019 16:35

Zastoupení dítěte při soudním sporu týkajícím se dluhu z jízd načerno nesmí být pouhou formalitou. Zdůraznil to Ústavní soud, když rozhodl ve prospěch ženy, kterou jako dítě několikrát přistihli revizoři plzeňského dopravního podniku.

Jako devítiletá jela dívka v roce 2007 bez jízdenky. O existenci dluhu, který se mezitím z 1006 korun vyšplhal na desítky tisíc, se žena dozvěděla až v roce 2019, když zjistila, že je proti ní vedena exekuce.

O devítiletou dívku měla pečovat drogově závislá matka, protože to ale nezvládala, dívku jí odebrali a umístili do ústavní výchovy. V roce 2009, kdy řešil dluh z jízdy na černo, ustanovil Okresní soud v Plzni dívce opatrovníka – justičního čekatele.

Matka sice na výzvy nereagovala, okresní soud se pak ale ani nepokusil během řízení kontaktovat samotnou dívku a ustanovil jí opatrovníka jako účastníkovi neznámého pobytu, ačkoliv byl její pobyt známý (v ústavní péči, resp. u strýce).

Opatrovník pak prakticky jenom přihlížel, nedostavil se ani k jednomu soudnímu jednání a jeho jedinou rolí bylo vlastně pouze usnadnit doručování písemností. Tehdy šlo o obvyklý postup, připomněl Ústavní soud.

Ústavní soud teď konstatoval, že okresní soud tím porušil několik ústavně zaručených práv nezletilé: právo na přístup k soudu, právo být přítomen projednávání své věci, právo na zvláštní ochranu dětí či právo na ochranu vlastnictví.

V konkrétním sporu ohledně pohledávky, kterou dopravní podnik předal společnosti Český inkasní kapitál, šlo sice o takzvanou bagatelní částku, podle Ústavního soudu má ale případ zobecňující a precedenční potenciál. Může tak přinést šanci dalším stovkám lidí, kteří se zadlužili ještě v dětství a teď čelí exekuci.

Případ se teď vrátí k okresnímu soudu, který by se podle ústavních soudců měl vypořádat i s otázkou samotné odpovědnosti nezletilé za vzniklý dluh. Má posoudit také přiměřenost nákladů řízení, tedy celkového navýšení původního dluhu. Exekuční řízení bylo už se souhlasem společnosti Český inkasní kapitál nedávno zastaveno, firma údajně ženě nabídla smírné řešení sporu.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.