Další šance pro dluhy z dětství. Formální opatrovník nestačí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 11. 2019

Zastoupení dítěte při soudním sporu týkajícím se dluhu z jízd načerno nesmí být pouhou formalitou. Zdůraznil to Ústavní soud, když rozhodl ve prospěch ženy, kterou jako dítě několikrát přistihli revizoři plzeňského dopravního podniku.

Jako devítiletá jela dívka v roce 2007 bez jízdenky. O existenci dluhu, který se mezitím z 1006 korun vyšplhal na desítky tisíc, se žena dozvěděla až v roce 2019, když zjistila, že je proti ní vedena exekuce.

O devítiletou dívku měla pečovat drogově závislá matka, protože to ale nezvládala, dívku jí odebrali a umístili do ústavní výchovy. V roce 2009, kdy řešil dluh z jízdy na černo, ustanovil Okresní soud v Plzni dívce opatrovníka – justičního čekatele.

Matka sice na výzvy nereagovala, okresní soud se pak ale ani nepokusil během řízení kontaktovat samotnou dívku a ustanovil jí opatrovníka jako účastníkovi neznámého pobytu, ačkoliv byl její pobyt známý (v ústavní péči, resp. u strýce).

Opatrovník pak prakticky jenom přihlížel, nedostavil se ani k jednomu soudnímu jednání a jeho jedinou rolí bylo vlastně pouze usnadnit doručování písemností. Tehdy šlo o obvyklý postup, připomněl Ústavní soud.

Ústavní soud teď konstatoval, že okresní soud tím porušil několik ústavně zaručených práv nezletilé: právo na přístup k soudu, právo být přítomen projednávání své věci, právo na zvláštní ochranu dětí či právo na ochranu vlastnictví.

V konkrétním sporu ohledně pohledávky, kterou dopravní podnik předal společnosti Český inkasní kapitál, šlo sice o takzvanou bagatelní částku, podle Ústavního soudu má ale případ zobecňující a precedenční potenciál. Může tak přinést šanci dalším stovkám lidí, kteří se zadlužili ještě v dětství a teď čelí exekuci.

Případ se teď vrátí k okresnímu soudu, který by se podle ústavních soudců měl vypořádat i s otázkou samotné odpovědnosti nezletilé za vzniklý dluh. Má posoudit také přiměřenost nákladů řízení, tedy celkového navýšení původního dluhu. Exekuční řízení bylo už se souhlasem společnosti Český inkasní kapitál nedávno zastaveno, firma údajně ženě nabídla smírné řešení sporu.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

23. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od října z výplaty či důchodu víc peněz. Růst, který souvisí se zvýšením normativů na bydlení, ale vláda tentokrát omezila.

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

1. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Poslední šance pro dlužníky. Vrací se Milostivé léto

Akce, díky které se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, od 1. září pokračuje. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se mírně změnila. Na dlouhou dobu má jít o poslední podobnou... celý článek

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

5. 7. 2022 | Petr Kučera | 21 komentářů

Dlužníkům zůstane víc. Spočítejte si, jak stoupne nezabavitelná částka

Zvýšení životního minima má vliv i na srážky ze mzdy. Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane od července víc peněz.

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

26. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Druhé milostivé léto začne 1. září a skončí 30. listopadu 2022. Původní pravidla této „amnestie sankcí“ se pro pokračování akce mírně změnila.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.