Nepodepsal dodatek, ale službu využíval dál. Spor s operátorem rozsekl úřad

| rubrika: Co se děje | 25. 11. 2019 | 2 komentáře
Klient převzal nové zařízení a souhlasil tak se změnou tarifu. Neznamená to ale, že by automaticky souhlasil i s přiloženým dodatkem ke smlouvě.

Když od operátora „na dálku“ převezmete modem, telefon nebo podobné zařízení a dál ho využíváte, neznamená to automaticky, že souhlasíte s rozsáhlejší změnou písemně uzavřené smlouvy z dřívější doby. Zdůraznil to Český telekomunikační úřad ve sporu zákazníka s operátorem Air Telecom.

Klient využíval služby Air Telecomu od července 2013. Operátor ho v roce 2017 kontaktoval s tím, že přistupuje k modernizaci sítě a související změně dosavadních tarifů služeb. Zákazník souhlasil se zasláním nového zařízení a tím se změnou tarifu. S novým zařízením mu firma poslala i písemný návrh dodatku smlouvy, který – v jeho neprospěch – prodlužoval délku závazku a upravoval smluvní pokutu.

Podepsaný dodatek však zákazník zpátky nezaslal, přestože služby a převzaté zařízení dál využíval a později zaslaná vyúčtování řádně platil. Po deseti měsících od změny technologie klient službu vypověděl. Air Telecom to považoval za předčasné ukončení smlouvy a naúčtoval mu sankci: pětinu součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy.

Když zákazník neuspěl s reklamací u operátora, obrátil se na Český telekomunikační úřad jako regulátora trhu.

Bez podpisu to nejde

Úřad při přezkoumání reklamace zjistil, že změna typu služby i její ceny byla učiněna pouze konkludentně (tedy jinak než výslovným ústním nebo písemným souhlasem) tím, že si zákazník převzal zaslané zařízení a pokračoval ve využívání služeb. Písemný dodatek, který měnil délku původní smlouvy a případnou sankci za její předčasné ukončení, však nepodepsal.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„A jelikož požadavek na podpis písemného smluvního dokumentu nelze nahradit konkludentním jednáním, nelze nepodepsaný dodatek považovat za platné a účinné právní jednání, které by obě smluvní strany zavazovalo,“ zdůraznil Český telekomunikační úřad. 

Když klient nepodepsal dodatek, nezměnila se tedy podle úřadu ani ta část původní písemné smlouvy uzavřené v roce 2013, podle níž šlo o smlouvu na dobu určitou, uzavřenou (pouze) na dobu 24 měsíců. 

Úřad dospěl k závěru, že po uplynutí sjednaného závazku v roce 2015 automaticky došlo ke změně smlouvy z doby určité na neurčitou, jak to stanovují všeobecné obchodní podmínky operátora. A smlouvu na dobu neurčitou může klient vypovědět bez sankce prakticky kdykoliv (byť se stanovenou výpovědní lhůtou), a to i bez udání důvodu.

V daném případě se tedy podle ČTÚ nejednalo o předčasné ukončení smlouvy. Sjednaná doba jejího trvání už totiž uplynula dávno před podáním výpovědi, respektive v době podání výpovědi už šlo o smlouvu na dobu neurčitou. Proto operátor nemůže požadovat smluvní pokutu.

„Sankcionovat lze pouze porušení povinnosti, ne výkon práva (výpověď smlouvy) učiněný zcela v souladu s písemně uzavřenou smlouvou,“ vysvětluje úřad. Zákazník tedy nemusí platit nic navíc.

Výpovědi pište jasně

Nezávisle na výše popsaném případu pak úřad také upozorňuje spotřebitele na nutnost formulovat znění výpovědi smluv přesně a určitě. Lidé si tím ušetří případné spory nebo si pro jejich řešení vytvoří lepší výchozí pozici, uvedl ČTÚ ve své zprávě monitorující dění na trhu.

Výpověď musí být dostatečně srozumitelná a má jasně vést k závěru o tom, že klient zamýšlí konkrétní smluvní vztah ukončit. Výpověď je vždy jednostranné právní jednání, které nevyžaduje souhlas nebo potvrzení druhé strany.

„Pro její doručení však doporučujeme volit takovou formu, která bude průkazná. Například ústní sdělení výpovědi v průběhu telefonického hovoru může být sice smlouvou považováno za dostatečné a může se jevit jako nejsnazší cesta k ukončení smluvního vztahu, vhodnější však je volit takový způsob, který umožňuje doložit (dodejkou nebo potvrzeným podacím lístkem), že výpověď byla operátorovi účinně doručena,“ upřesňuje úřad.

ČTÚ už zaznamenal i případy, kdy ani řádně zaslanou a prokazatelně doručenou výpověď operátor nezohlednil a zákazníkovi i po skončení výpovědní doby dál zasílal faktury. Pokud se lidé s podobnou negativní zkušeností při výpovědi setkají, měli by se bránit a informovat o tom i úřad.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+126
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.