Tak jednoduchý, že se nestačíte divit. S EET pomůže nový formulář

| rubrika: Aktuality | 21. 2. 2020 13:34 | 4 komentáře

Finanční správa výrazně zjednodušila formulář pro zvláštní režim evidence tržeb.

První verzi zveřejnila na začátku února a například pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík formulář označil jako „šílenou byrokracii“.

Podnikatelé by totiž kromě identifikačních údajů museli vyplnit počet a výši tržeb i storen za každý den v daném čtvrtletí a k tomu přidat i první a poslední číslo vydané účtenky.

Poslanci kvůli tomu minulý týden interpelovali ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) a ta už ve sněmovně oznámila, že byl původní formulář stažen a chystá se nový.

„Bude tak jednoduchý, že se nebudete stačit divit,“ řekla interpelujícímu Petru Beitlovi (ODS).

A svá slova splnila. V nové verzi formuláře budou podnikatelé kromě identifikačních údajů vyplňovat už jen počet a výši tržeb i storen za celé čtvrtletí. Formulář je nově ke stažení na webu ministerstva financí.

zvláštní režim EET mohou podnikatelé, na které se vztahuje elektronická evidence tržeb, žádat od začátku února. Používat ho pak bude možné od začátku května. Jde o novou možnost pro malé podnikatele, kteří nejsou plátci DPH, mají maximálně dva zaměstnance a souhrnný obrat za poslední čtyři čtvrtletí nepřevýšil 600 tisíc korun.

Díky zvláštnímu režimu zůstanou podnikatelé v off-line světě a mohou evidovat tržby v klasické papírové podobě na speciálních účtenkách, které si vyzvednou na finančním úřadě. Podnikatel ve zvláštním režimu nemusí žádat finanční úřad o autentizační údaje a generovat si certifikát pro evidenci tržeb. Po převzetí bloků účtenek tak rovnou začne tržby evidovat.

Při využití tohoto režimu podnikatel nemusí pořizovat pokladnu, tiskárnu ani stálé připojení k internetu.

Zvláštní režim je třetí variantou evidence tržeb k dosavadnímu běžnému (kód FIK) a zjednodušenému režimu (kód PKP, kdy se data z off-line terminálu odešlou se zpožděním nejpozději do pěti dnů). Ministerstvo financí ho prosadilo v balíku změn, se kterým se EET od května rozšíří na zbývající obory podnikání.

Vzorová účtenka zvláštního režimu a jak ji vyplnit.

Vzorová účtenka zvláštního režimu a jak ji vyplnit. Zdroj: etrzby.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.