Pivo do džbánu je extrém, reaguje úřad na devět variant DPH

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 5. 2. 2020 | 84 komentářů

Podnikatelé se budou muset od května vypořádat s devíti různými možnostmi, jak odvést daň z přidané hodnoty (DPH) u piva. Na komplikaci názorně upozornila tabulka, která se rozšiřuje na sociálních sítích a jejíž pravdivost ministerstvo financí nevyvrátilo.

Daň totiž bude záviset nejenom na tom, jestli jde o alkoholické či nealkoholické pivo, ale také na tom, jestli jde o točené (čepované) nebo „balené“ pivo a jestli ho spotřebitel bude pít v restauračním zařízení, nebo jinde.

Snaha ministerstva financí o „narovnání podnikatelského prostředí“, která byla jedním z hlavním argumentů pro zavedení elektronické evidence tržeb (EET), tak přinese opačný efekt. Zatímco točené pivo v restauraci a hospodě bude zatíženo jenom 10% DPH, stánkař bez zázemí (židlí či stolků) za totéž zaplatí 21 %.

Květnové změny DPH souvisejí právě s rozšířením EET na zbývající obory podnikání. Podle ministryně Aleny Schillerové (ANO) mají být určitou kompenzací podnikatelům. Sazba DPH klesne mimo jiné i na čepované pivo podávané jako stravovací nebo cateringová služba (ministerstvo mluví o točeném či sudovém).

Snížení daně na pivo prosazoval i premiér Andrej Babiš. Přitom další zástupce hnutí ANO – ministr zdravotnictví Adam Vojtěch – opakovaně varuje, jak je alkohol škodlivý; a odkázala se na něj i Schillerová, když odmítala podobný návrh podporující malé pivovary – akorát prosazovaný opozicí. Sama vláda současně schválila zvýšení spotřebních daní z lihu, což ovšem postihne jenom takzvaný tvrdý alkohol.

Na tabulku devíti různých variant reagovalo ministerstvo financí mimo jiné tvrzením, že čepování (nealkoholického) piva do džbánu je extrémem. Samo ministerstvo ho přitom na svém webu k EET uvádí jako jeden ze standardních modelů ve stravovacích službách.

„Tato tabulka není ničím jiným, než účelovou kombinací různých druhů nápojů, konzumovaných v různém prostředí, a to včetně extrémních modelových příkladů, které se v praxi reálně nedějí. Například točené nealkoholické pivo načepované do džbánu a odnesené z provozovny,“ říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

„Skutečnost je mnohem jednodušší. Co se týče prodeje piva, budou od 1. května 2020 uplatňovány dvě sazby DPH. Snížená 10% sazba DPH bude aplikována pro točené pivo konzumované v restauračním zařízení. Na balené pivo a točené pivo konzumované mimo restaurační zařízení bude nadále aplikována základní 21% sazba DPH. Nealkoholické nápoje včetně nealkoholického piva budou nadále zařazeny do snížené 15% sazby DPH s výjimkou nápojů podávaných ve stravovacích zařízeních, což od 1. května 2020 podléhá 10% sazbě DPH,“ popisuje mluvčí.

„Lze tedy říci, že jediná změna, kterou ministerstvo zavádí, je snížení DPH na poskytování stravovacích služeb, prodeje nealkoholických nápojů a točeného piva v restauracích, a to v souvislosti se zbývající vlnou EET,“ dodává Žurovec.

Ministerstvo vysvětluje, že u restauračních služeb dostane zákazník i „přidanou hodnotu“ – například obsluhu, posezení, klimatizaci, využití WC, úklid sklenice, její umytí a další služby nad rámec pouhého dodání zboží. Naopak prodej točeného piva do plastového kelímku u stánku v rámci sportovní či kulturní akce byl a i po novele dál bude považován za dodání zboží, protože je to srovnatelné s dodáním zmrzliny v kornoutu a nejde o restaurační služby.

Psali jsme podrobně

Od května klesne daň z přidané hodnoty na některé služby, na vodné a stočné, na e-knihy a audioknihy nebo třeba na čepované pivo. Projděte si podrobnosti.

Co zlevní díky nižší DPH? Přichází dárek za tři a půl miliardy

Také u piva tak začne platit obecné pravidlo: Čím víc variant, tím víc možností k účelovému obcházení zákona. Prodejci by si k nižší DPH mohli pomoct třeba tím, že aspoň symbolicky přidají „zázemí“, tedy židle či stolky.

Právě před rozšiřováním výjimek a spekulací varoval exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), když odmítal zavedení třetí (nejnižší) sazby DPH od roku 2015. Podle původních plánů tehdejší vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL mělo jít o výjimku, ta se ale podle očekávání postupně rozšířila o množství dalších položek.

Květnové snížení DPH zvýhodní třeba i pizzu zkonzumovanou v restauraci (od května s 10% sazbou) před pizzou objednanou domů (zůstává 15% DPH – obecně u potravin jako zboží). Do startu první fáze EET, tedy do konce listopadu 2016, to přitom bylo opačně: na jídlo v restauraci se vztahovala 21% sazba oproti 15% při jeho dodání jako zboží.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+91
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 84 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 2. 2020 13:20, Karel Holata

Proč dělat něco jednoduše, když to jde tak báječně složitě!!!!
Neměl by se někdo jít už konečně léčit??!!!

+454
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 2. 2020 13:34, jan

Jenom nevyskakujte! Člověk má rozum na to, aby přemýšlel! Nebo ho má někdo na něco jiného??

-142
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (84 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití... celý článek

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

26. 4. 2022 | David Kužela

Pomoc Ukrajině a uprchlíkům z pohledu DPH

Plátci DPH mnohdy řeší v souvislosti s válkou na Ukrajině nečekané daňové výzvy. Firmy, které obchodovaly s ruskými a běloruskými zákazníky, musí také pečlivě sledovat dopady mezinárodních... celý článek

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

23. 2. 2022 | Jevgenija Bajzíková | 2 komentáře

Kniha jízd je knihou důkazů. Vyvarujte se zbytečných chyb

Plátce DPH, který ke svému podnikání používá auta, potřebuje prokázat jejich použití pro ekonomickou činnost. Knihy jízd kontrolují správci daně velmi důkladně. Jejich průkazností se... celý článek

Nákupy v čínských e-shopech nově. Jak na DPH a clo

21. 12. 2021 | Jana Divinová | 23 komentářů

Nákupy v čínských e-shopech nově. Jak na DPH a clo

Daňové osvobození pro balíčky z Číny, USA nebo třeba Británie skončilo. Co se změnilo a na co si s novými pravidly dát pozor?

Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

18. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

Odcházející vláda ANO a ČSSD schválila první konkrétní pomoc domácnostem, která má částečně kompenzovat nečekaně prudké zdražení elektřiny a plynu.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.