Účtenkovka vylučovala kvůli podvodu. Účast je nejslabší od startu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 1. 2020 11:35 | 19 komentářů

Ministerstvo financí vyřadilo při nejnovějším losování Účtenkovky 24 643 účtenek z případného nároku na výhru. „U nich jsme přesvědčeni, že vykazují znaky podvodných tržeb. Podali jsme také trestní oznámení,“ říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

„Jednalo se o desítky osob,“ upřesňuje Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení úřadu. „Znovu apelujeme na soutěžící, aby účtenky, které nezískali od standardního obchodníka za reálné plnění, vůbec neregistrovali,“ dodává.

Ministerstvo také „důrazně doporučuje“ využívat k registraci účtenek výhradně oficiální aplikaci Účtenkovka, nikoliv alternativní aplikace třetích stran. Účtenky, které nebyly zaregistrovány prostřednictvím oficiální aplikace či formuláře na webu uctenkovka.cz, mohou být pode ministerstva také vyřazeny ze slosování.

Ze zneužívání loterie podezírá ministerstvo dvě firmy. Přihlašují velké množství účtenek, přestože tak vysoké množství dokladů není v jejich oboru pravděpodobné. Do konce loňského roku prověřilo ministerstvo přes třicet firem, které vykazují znaky fiktivních tržeb, především kvůli velkému množství haléřových účtenek. Kromě dvou se ale ukázalo, že tyto společnosti mají „naprosto relevantní obchodní modely“.

Anketa

Hrajete Účtenkovku?

Jak už v květnu upozornil web Peníze.cz, nejaktivnější hráč zaregistroval během dubna víc než 12 tisíc účtenek. Každý den tak musel zadat do systému v průměru 416 účtenek. Od jednoho obchodníka lze přitom zadat jenom jednu účtenku denně, přičemž třeba jednotlivé prodejny velkých řetězců se pořád počítají jako jediný obchodník.

Podle ministerských statistik přinejmenším desítky hráčů registrovaly tolik účtenek, že by každý den musely udělat stovky nákupů, což je nereálné.

Od prosince proto může jeden hráč zaregistrovat maximálně 500 účtenek měsíčně. Teoreticky ale nic nebrání založit si víc anonymních účtů, protože uvést konkrétní údaje o jeho majiteli stačí až při případné výhře. „Jestliže zjistíme porušení pravidla, že každý hráč může mít jenom jeden účet, přistupujeme ke slučování nebo rušení hráčských účtů,“ varuje však ministerstvo.

O poslední losování byl zatím nejnižší zájem v historii soutěže. Počet hráčů klesl na 327 073, což je o 11 tisíc méně než v dosud nejslabším září. Za poslední rok a půl se počet účastníků pohybuje kolem 350 tisíc.

Rekordní zájem zaznamenala Účtenkovka ve druhém měsíci po startu – za listopad 2017 se přihlásilo skoro 478 tisíc hráčů. Od té doby jich ubývalo, loni se propad trochu zastavil (přesnou statistiku najdete tady).

Počet registrovaných účtenek zatím výrazněji neklesal. Kritéria pro zařazení do slosování až do prosincového zpřísnění pravidelně splňovalo kolem 14 milionů účtenek, což je srovnatelné s prvními měsíci po spuštění loterie.

V prosinci klesl počet účtenek na 13,3 milionu. Na každého účastníka dál připadá v průměru skoro 41 „platných“ účtenek. Dalších zhruba dva milionu účtenek pak každý měsíc nesplňuje základní podmínku, podle níž lze se stejným datem nákupu zaregistrovat jenom jeden doklad od stejného obchodníka.

Od prosince zavedlo ministerstvo i další změnu: Počet výher i šance uspět sice stouply, atraktivních cen je ale méně.

Počet výher, které jsou každý měsíc rozdělovány, stoupl z dosavadních 21 025 na 30 215, tedy o třetinu. „Při průměrném počtu zaregistrovaných účtenek 45 měsíčně se šance na výhru v případě středně aktivního hráče zvýší z 1:15 na 1:10,“ říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Celková hodnota výher se nezměnila – tedy v součtu pět milionů korun plus věcná cena v podobě automobilu v hodnotě kolem 400 000 Kč. Stejně jako doteď zůstávají jedna výhra v hodnotě milion korun, jedna za 300 000 Kč, jedna za 200 000 Kč a jedna za 100 000 Kč.

Na polovinu ale klesl počet výher v hodnotě 20 000 Kč. Dřív se jich losovalo dvacet, od prosince jenom deset. Snížil se i počet výher v hodnotě 1000 Kč – z dosavadního tisíce na dvě stě.

Kompenzací má být vyšší počet výher v nejnižší hodnotě 100 Kč – dřív jich bylo dvacet tisíc, od prosince to je třicet tisíc.

„Ministerstvo nově může uspořádat i mimořádné slosování o speciální výhry, pokud se rozhodne soutěžící překvapit dalším slosováním, a to například o ceny z prostředků za dosud nakumulované nevyzvednuté výhry,“ dodává Žurovec.

A nic vám neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám zajímavé rozhovory, aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+89
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 1. 2020 17:22, vl. macura

ministerstvo mělo už několik měsíců po zahájení této státní loterie podněty o těchto podvodech - dělalo ale stále, že je vše OK. teprve něco málo podniklo až na medializaci vloni. ty dnešní výhry už za moc nestojí, jen důchodci mají alespoň nějakou zábavu ...

+60
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 1. 2020 22:00, PepaJa

Citace - vodovod / 17.01.2020 14:41

... Je to prostě podvod na lidi. Ti, kteří poctivě registrují účtenky za nákupy nemají nikdy šanci vyhrát a podle mne jde o ztrátu času při jejich registraci. Prostě nápad se zvrhl.
Každá loterie je svým způsobem podvod. Vždy vyhrává jen provozovatel. Každá loterie má svá pravidla, která buď přijmete a hrajete, nebo nepřijmete a nehrajete. Já např. hraji Účtenkovku od začátku a vyhrávám každý měsíc, i když jen stovky a občas tisícovku. V anketě bych i hlasoval pro odmítání EET, ale to na věci nic nezmění, tak proč toho nevyužít a něco z EET nemít?

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zahrádky restaurací se otevřou. Podmínky budou mírnější

14. 5. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Zahrádky restaurací se otevřou. Podmínky budou mírnější

Personál restaurací nebude muset kontrolovat, zda hosté splňují podmínky pro vstup na zahrádku. Zodpovědnost za jejich splnění bude na zákaznících. Vyplývá to z konečných podmínek pro... celý článek

Hello bank dohání konkurenci s Google Pay

12. 5. 2021 | Petr Kučera

Hello bank dohání konkurenci s Google Pay

Mobilní platby prostřednictvím Google Pay už umí i Hello bank. Její debetní nebo kreditní kartu si lze nahrát do telefonů se systémem Android 5.0 či novějším, který podporuje technologii... celý článek

Zahrádky restaurací mohou otevřít od 17. května. Nesmí tam každý

10. 5. 2021 | Petr Kučera | 59 komentářů

Zahrádky restaurací mohou otevřít od 17. května. Nesmí tam každý

Od pondělí 17. května se mohou otevřít restaurační zahrádky. Rozhodla o tom dnes vláda. Provozovatelé i hosté by však měli dodržet několik podmínek.

Větší obchody musí v sobotu zavřít. Zákaz prodeje se vrací

7. 5. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Větší obchody musí v sobotu zavřít. Zákaz prodeje se vrací

Ve státní svátek 8. května, který připadá na sobotu, opět platí zákon o zákazu prodeje během vybraných svátků. Velké prodejny potravin (s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních)... celý článek

Kompenzační bonus pokračuje, obchody otevřou

6. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Kompenzační bonus pokračuje, obchody otevřou

Vláda dnes podle očekávání prodloužila kompenzační bonus i na květen. Podmínky se nemění, na podporu ve výši 1000 korun za den dosáhnou i dál osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ)... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.