Změny v Účtenkovce: Počet vyšších výher klesne, přibydou drobné

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 11. 2019 12:50 | 4 komentáře

Počet výher i šance uspět sice stoupne, atraktivních cen ale bude méně. Tak lze shrnout změny ve státní loterii Účtenkovka, které přichystalo ministerstvo financí.

Od prosince stoupne počet výher, které jsou každý měsíc rozdělovány, z dosavadních 21 025 na 30 215, tedy o třetinu. „Při průměrném počtu zaregistrovaných účtenek 45 měsíčně se šance na výhru v případě středně aktivního hráče zvýší z 1:15 na 1:10,“ říká mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Celková hodnota výher se nezmění – tedy v součtu pět milionů korun plus věcná cena v podobě automobilu v hodnotě kolem 400 000 Kč (pro dalších půl roku půjde o Ford Focus Trend EcoBoost v provedení kombi, doteď šlo o Toyota Auris Touring Sports).

Stejně jako doteď zůstávají jedna výhra v hodnotě milion korun, jedna za 300 000 Kč, jedna za 200 000 Kč a jedna za 100 000 Kč.

Na polovinu ale klesne počet výher v hodnotě 20 000 Kč. Doteď se jich losuje dvacet, od prosince jenom deset. Klesne i počet výher v hodnotě 1000 Kč – z dosavadního tisíce na dvě stě.

Kompenzací má být vyšší počet výher v nejnižší hodnotě 100 Kč – doteď jich bylo dvacet tisíc, nově to bude třicet tisíc.

Rozložení výher v Účtenkovce

výhrapočet výher doteďpočet výher nově (od prosince)
1 000 000 Kč11
auto11
300 000 Kč11
200 000 Kč11
100 000 Kč11
20 000 Kč20 10
1 000 Kč1000200
100 Kč20 00030 000

„Ministerstvo nově může uspořádat i mimořádné slosování o speciální výhry, pokud se rozhodne soutěžící překvapit dalším slosováním, a to například o ceny z prostředků za dosud nakumulované nevyzvednuté výhry,“ dodává Žurovec.

Anketa

Hrajete Účtenkovku?

Už před pád dny ministerstvo oznámilo, že omezí počet účtenek, který může každý hráč registrovat za jeden měsíc. Nově zavádí limit 500 účtenek, doteď omezení neexistovalo.

Jak už v květnu upozornil web Peníze.cz, nejaktivnější hráč zaregistroval během dubna víc než 12 tisíc účtenek. Každý den tak musel zadat do systému v průměru 416 účtenek. Od jednoho obchodníka lze přitom zadat jenom jednu účtenku denně, přičemž třeba jednotlivé prodejny velkých řetězců se pořád počítají jako jediný obchodník.

Limit ale půjde dál obcházet tím, že lidé můžou vkládat účtenky na víc účtů bez ověření totožnosti. Teprve když vyhrají některou z vyšších cen, musí totožnost ověřit.

„I nadále budeme důsledně dohlížet na to, aby každý hráč měl pouze jeden hráčský účet, a to například prostřednictvím ověřování totožnosti v případě významnějších výher,“ říká k tomu mluvčí ministerstva.

„Cílem inovací je udržet vysoký zájem o soutěž, přilákat nové soutěžící a vyvrátit veškeré pochybnosti o tom, že jsou pokusy o obcházení pravidel loterie tolerovány,“ dodává mluvčí.

Další možnost, jak snadno přijít k účtenkám, ministerstvo neomezí: Jde o možnost „vyrábět“ účtenky třeba jenom s haléřovou hodnotou. „Existují zcela legitimní obchodní modely, které mohou generovat účtenky v hodnotě nižší než jedna koruna,“ tvrdí ministryně financí Alena Schillerová.

Jako příklad uvádí „obchodní zastoupení neevidujícího poplatníka poplatníkem tržby již evidujícím (v souvislosti s tím, že dosud nenaběhla zbývající fáze elektronické evidence tržeb)“ nebo vracení lahví a podobně. „Vylučovat tyto tržby by nepředstavovalo systémové řešení, ale ústupek případným podvodníkům, na které však finanční správa má dostatečné nástroje již nyní,“ vysvětluje ministryně.

Účtenkovka má za cíl podpořit elektronickou evidenci tržeb. Ta se od května 2020 rozšíří na prakticky všechny zbývající podnikatele, kteří přijímají hotovost.

Loterie funguje od října 2017 a aspoň jednou od jejího startu se zapojil skoro milion lidí. Pravidelně se však účastní jenom kolem 350 tisíc lidí, zájem postupně klesal. Dnešního slosování se zúčastnilo 339 470 aktivních soutěžících, kteří zaregistrovali 14,5 milionu účtenek splňujících pravidla.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Obchody a služby otevřou ve čtvrtek, zmírní i další omezení

29. 11. 2020 | Petr Kučera | 8 komentářů

Obchody a služby otevřou ve čtvrtek, zmírní i další omezení

Do třetího stupně protiepidemického systému PES se Česko přesune od čtvrtka 3. prosince. Rozhodla o tom vláda na nedělním jednání. Otevřou se všechny obchody a služby včetně restaurací.... celý článek

Rohlik.cz spouští výdejní boxy i venku. Nákup doručí do hodiny

28. 11. 2020 | Petr Kučera | 3 komentáře

Rohlik.cz spouští výdejní boxy i venku. Nákup doručí do hodiny

Minimální hodnota nákupu jen stovka, doprava vždy zdarma a doručení do 60 minut. To nabízejí samoobslužné výdejní boxy Rohlík Point, které online supermarket Rohlik.cz postupně rozmístí... celý článek

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Twisto má nákup na třetiny. Úrok zaplatí e-shopy

Platební aplikace Twisto nově umožňuje platby za nákup nad 1500 korun rozložit na třetiny. Nová služba funguje ve vybraných e-shopech a je bez úroků. Ten uhradí e-shopy, přijde je na... celý článek

Triky se slevami skončí. Snadno zjistíte skutečnou

24. 11. 2020 | Petr Kučera | 45 komentářů

Triky se slevami skončí. Snadno zjistíte skutečnou

Některé e-shopy během Black Friday nabízejí na první pohled nižší slevy než v předchozích letech. Může za to služba Hlídač shopů, která ukazuje, o kolik je akční cena skutečně nižší... celý článek

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

23. 11. 2020 | Petr Kučera | 9 komentářů

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám,... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.