Od začátku února mohou podnikatelé, na které se vztahuje elektronická evidence tržeb, začít žádat o zvláštní režim evidence. Jde o novou možnost pro malé podnikatele, kteří nejsou plátci DPH, mají maximálně dva zaměstnance a roční obrat do 600 tisíc korun. Díky zvláštnímu režimu zůstanou podnikatelé v off-line světě a mohou evidovat tržby v klasické papírové podobě na speciálních účtenkách.
„Pro určitou skupinu podnikatelů bude zvláštní režim evidence tržeb vítaná úleva, protože jim odpadnou starosti s nákupem pokladny, tiskárny nebo zajištěním stálého internetového připojení. Evidenční povinnost k daním budou plnit v konvenční papírové podobě,“ vysvětluje Petr Linx z poradenské společnosti BDO.
O zvláštní režim mohou podnikatelé žádat už od začátku února, evidovat v něm tržby však možné až od začátku května, kdy se EET rozšíří na zbývající obory. Zatím tedy není kam spěchat. Finanční úřady mají na schválení žádosti o zvláštní režim 30 dnů. Po schválení si podnikatel vyzvedne blok s účtenkami, které následně bude za tržby vystavovat zákazníkům. Každý blok má sto účtenek a k nim stejnopis, tedy kopii.
Stejnopisy si podnikatel musí archivovat a každé čtvrtletí pak správci daně podat oznámení o evidovaných tržbách. „Nejsem si jistý, zda zvláštní režim evidence tržeb je optimální varianta, protože je administrativně náročná. I přesto je pravděpodobné, že si ji mnoho podnikatelů zvolí,“ říká Linx.
Podnikatel ve zvláštním režimu nemusí žádat finanční úřad o autentizační údaje a generovat si certifikát pro evidenci tržeb. Po převzetí bloků účtenek tak rovnou začne tržby evidovat. Povolení se vydává bez časového omezení a zaniká buď zrušením povolení finančním úřadem na žádost poplatníka nebo z moci úřední. Zvláštní režim se vystornuje také v případě, že by podnikatel tržbu zaevidoval on-line.
Zvláštní režim je třetí variantou evidence tržeb k dosavadnímu běžnému (kód FIK) a zjednodušenému režimu (kód PKP, kdy se data z off-line terminálu odešlou se zpožděním nejpozději do pěti dnů).
Účtenku vystavenou ve zvláštním režimu, protože nespadá do on-line režimu, nebude možné ověřit prostřednictvím aplikace na Daňovém portálu Finanční správy, ani ji nepůjde přihlásit do účtenkové loterie.
Vzorová účtenka zvláštního režimu a jak ji vyplnit. Zdroj: etrzby.cz
Zvláštní režim je součástí balíku změn u EET, který poslanci definitivně schválili loni v září. Ten především zavádí (od začátku letošního května) povinnost elektronické evidence tržeb pro prakticky všechny zbývající podnikatele, kteří přijímají hotovost a dosud tržby neevidují.
Půjde o řemeslníky (třeba instalatéry, elektrikáře, obkladače nebo malíře), různé opraváře a servisy, svobodná povolání (lékaře, právníky, účetní, veterináře a další), taxikáře, ostatní provozovatele služeb (kadeřnictví, kosmetika...), zbývající prodejce občerstvení (prodávající jídlo a pití „do ruky“ jako párek v rohlíku, zmrzlinu do kornoutu a podobně), ale i některé výrobce (oděvy, papír, zpracování dřeva...), stejně jako podnikatele v zemědělství nebo dopravě (kromě prodeje jízdenek pro pravidelnou hromadnou dopravu).
Výjimku dostal předvánoční prodej sladkovodních ryb, tedy hlavně kaprů. Zapojit se nemusí ani provozovatelé sociálních služeb. EET nebude povinná ani pro nevidomé podnikatele. A dál platí, že do EET se nemusí zapojit ti, kdo přijímají peníze jenom bezhotovostním převodem na účet nebo platebními kartami.
EET se (už podle původně schváleného zákona) nevztahuje třeba ani na tržby státu, samospráv, příspěvkových organizací, bank, pojišťoven, investičních společností, držitele poštovní licence, penzijních společností, obchodníků s cennými papíry nebo podnikatelů v energetice. Výjimku z dřívějška mají také platby za jízdné při pravidelné hromadné přepravě osob, příjmy získané prostřednictvím prodejního automatu nebo třeba příjmy z provozování veřejných toalet.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
31. 1. 2020 18:02, Pink
Ta účtenka sama o sobě je idiotismus, ale prosím. Kdo má ale na minutu pořád hlídat čas? Když prodávám tak prodávám a něčumím na nějaké hodiny. Pokud někdo chtěl účtenku, tak ji samozřejmě dostal. Ale jak na tu účtenku napíši (příklad): 2 konve, 1 hrábě, 3 kolíky, 5 květináčů malých, 2 ubrusy, 1 hnojivo pro pelargonie, 3 sazenice jahod, 2 tašky igelitové, 1 montérky.
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.