Šílená byrokracie místo úlevy od EET. Tak vypadá nový formulář

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 5. 2. 2020 | 22 komentářů
Formulář má kolem 540 kolonek k vyplnění za každé čtvrtletí. Čeká na menší podnikatele, kteří se chtějí vyhnout elektronickému evidování tržeb.

Finanční správa zveřejnila formulář, na který budou zaznamenávat tržby drobní podnikatelé, jestliže se rozhodnou pro takzvaný zvláštní režim EET. První náhled na tiskopis, který je potřeba vyplňovat každé čtvrtletí, potvrzuje, že půjde o administrativně náročnou věc.

Růžové oznámení o tržbách připomíná klasické daňové přiznání. Kromě identifikačních údajů budou muset podnikatelé vyplnit počet a výši tržeb i storen. Za každý den v daném čtvrtletí mají vyplnit také číslo první a poslední vydané účtenky.

„Formulář má cca 540 kolonek k vyplnění za každé čtvrtletí. Kdo to má kontrolovat? Jestli něco motivuje nepřiznávat tržby, tak tahle šílená byrokracie,“ napsal na Twitteru pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Formulář ke zvláštnímu režimu EET.

Náhled na nový formulář. Kolonky má pro každý den.

O zvláštní režim EET mohou podnikatelé, na které se vztahuje elektronická evidence tržeb, žádat od začátku února. Používat ho pak bude možné od začátku května. Jde o novou možnost pro malé podnikatele, kteří nejsou plátci DPH, mají maximálně dva zaměstnance a souhrnný obrat za poslední čtyři čtvrtletí nepřevýšil 600 tisíc korun.

Díky zvláštnímu režimu zůstanou podnikatelé v off-line světě a mohou evidovat tržby v klasické papírové podobě na speciálních účtenkách, které si vyzvednou na finančním úřadě. Podnikatel ve zvláštním režimu nemusí žádat finanční úřad o autentizační údaje a generovat si certifikát pro evidenci tržeb. Po převzetí bloků účtenek tak rovnou začne tržby evidovat.

Při využití tohoto režimu podnikatel nemusí pořizovat pokladnu, tiskárnu ani stálé připojení k internetu. „Výhodou je, že si nejmenší podnikatelé sami rozhodnou, zda budou evidovat on-line nebo prostřednictvím tohoto modelu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Zvláštní režim je třetí variantou evidence tržeb k dosavadnímu běžnému (kód FIK) a zjednodušenému režimu (kód PKP, kdy se data z off-line terminálu odešlou se zpožděním nejpozději do pěti dnů). Ministerstvo financí ho prosadilo v balíku změn, se kterým se EET od května rozšíří na zbývající obory podnikání.

Vzorová účtenka zvláštního režimu a jak ji vyplnit.

Vzorová účtenka zvláštního režimu a jak ji vyplnit. Zdroj: etrzby.cz

O vysoké administrativní náročnosti mluvil už dřív třeba šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Už loni upozornil, že tahle varianta přinese ještě víc papírování a zdržování, takže živnostníci nakonec přejdou na běžnou formu EET nebo s podnikáním radši skončí.

Ferjenčík přitom při projednávání změn u EET navrhoval v Poslanecké sněmovně, aby pro zvláštní režim platila jednodušší pravidla. Chtěl, aby podnikatelé posílali jen souhrn tržeb, nevypisovali žádná čísla účtenek a aby si mohly účtenky tisknout doma. „To všechno jsem navrhoval ve sněmovně, nebyla vůle o tom ani přemýšlet,“ připomíná.

Novelu, která EET rozšiřuje, Ferjenčík odmítal. „Třetí a čtvrtou vlnu EET považuji věcně za naprostý nesmysl, elektronická kasa řemeslníka nedonutí účtenku vydat,“ vysvětluje.

A nic vám neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám zajímavé rozhovory, aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+88
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 2. 2020 16:45, eďa

hlupáci, co tuto zemi řídí a ještě větší, co se nechají šikanovat a přitom zdroje jsou, dá si někdo koblihu ?

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-To-je-smrtici-Ekonomka-odhalila-kolik-jde-z-Ceska-penez-Na-to-ani-Babis-nevydela-604188

+66
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Z restaurace byl klub. Jasné obcházení EET, potvrdil soud

28. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Z restaurace byl klub. Jasné obcházení EET, potvrdil soud

Když uděláte z restaurace klub, ale ve skutečnosti dál provozujete restauraci, říkáte si o pokutu. Nejvyšší správní soud dnes rozhodl spor mezi celním úřadem a manželi, kteří se přechodem... celý článek

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

27. 11. 2020 | Jiří Hovorka, Ondřej Tůma | 24 komentářů

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

Jak se za čtyři roky fungování osvědčila elektronická evidence tržeb? A má smysl ji za dva roky resuscitovat, nebo spíš zaslouží poslední ránu z milosti?

Progresivní daň se rozšíří na víc příjmů. Změny pohledem experta

25. 11. 2020 | Renata Lichtenegerová | 16 komentářů

Progresivní daň se rozšíří na víc příjmů. Změny pohledem experta

Zahodit a napsat celý znovu. Tak by podle Michala Jelínka z poradenské skupiny V4 Group bylo nejlepší naložit se zákonem o daních z příjmů. „Podnikatelské prostředí potřebuje stabilní... celý článek

EET se přeruší až do roku 2023. Potvrzeno

16. 10. 2020 | Petr Kučera | 9 komentářů

EET se přeruší až do roku 2023. Potvrzeno

Elektronická evidence tržeb (EET) se přeruší až do konce roku 2022. Pro všechny vlny tak má být znovu povinná od 1. ledna 2023 – pokud ji nová vláda po volbách nezruší.

EET se přeruší do konce roku, potvrdili poslanci

26. 5. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

EET se přeruší do konce roku, potvrdili poslanci

Poslanci definitivně schválili vládní návrh, aby se elektronická evidence tržeb (EET) pro všechny vlny přerušila až do konce letošního roku.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.