Hodně štěstí novomanželům přeje finančák

Pavel Jégl | rubrika: Komentář | 15. 10. 2018 | 10 komentářů
Takové blahopřání by čerstvě sezdané sotva potěšilo. Patrně by znervózněli, co za ním vězí. A co teprve, když novomanžele místo přání obešle finanční správa pokynem, aby jí poslali účty za svatební hostinu.
Hodně štěstí novomanželům přeje finančák

Chystáte svatbu? Pak se připravte na to, že po vás pracovníci finanční správy mohou žádat účtenky za svatební hostinu nebo za ubytování hostů.

Web Podnikatel.cz popisuje pozoruhodný případ, který ukazuje, čeho jsou schopni přičinliví finanční úředníci: Mohou být otravnější než komáři před bouřkou a postupovat bez respektu k vašemu soukromí.

Jako Hercule Poirot

Olomoucký finanční úřad do konce letošního září rozeslal devíti desítkám novomanželských párů na Přerovsku výzvu, aby mu podaly informace a doložily potvrzení o platbách za svatební hostiny. Postup, nad kterým zůstává rozum stát.

Úředníci z berňáku kladli otázky jako Hercule Poirot. Zajímali se o to, kde měli novomanželé svatební hostinu, kde byli ubytováni hosté v den svatby a kolik lidí bylo na hostině. Požadovali doklady o vyúčtování hostiny – fakturu, daňový či příjmový doklad, stvrzenku o převzetí finanční hotovosti, případně zálohy… A pokud by snad novomanželé neměli k žádný z uvedených dokladů, žádal úřad, aby mu sdělili aspoň přibližnou částku, kterou hostina stála.

Na to, aby zaslali odpověď, jim finančák poskytl 15 pracovních dnů. Takže prošacujte kapsy, prohledejte zásuvky…

Čím svou detektivní činnosti finanční správa zdůvodnila? Z textu výzvy je patrné, že měla pochybnosti, zda byla tržba za svatební hostinu řádně zdaněna a nahlášena v systému elektronické evidence tržeb.

Všetci kradnú

Finanční správa vysvětluje, že její zaměstnanci vycházeli „z podnětů občanů“, kteří upozorňovali na možné krácení příjmů v desítkách tisíc korun za svatební hostiny v několika restauracích. (Dříve narození vědí, že kdysi se tomu říkalo „soudružské upozornění z místa bydliště“.)

Úředníci vycházeli ze zásady „všetci kradnú, a když ne, tak tomu aspoň pomáhají“. Nalezli pro ni oporu v § 57 odst. 1 daňového řádu písm. d). V něm se píše o osobách, které získávají „jiné údaje“ nezbytné pro správu daní a které je mají poskytovat daňové správě. Mezi ně zařadili novomanžele. Ostatně, když už máme EET, kontrolní hlášení, zajišťovací příkazy… tak proč by finančáci právě je nemohli obtěžovat?

Právníci, citovaní časopisem Podnikatel.cz tak široký výklad pochopitelně zpochybňují. Vždyť kdyby platil, tak by berní úředník mohl zpovídat všechny zákazníky – a zákazník přece není povinný dokládat, co si kde koupil.

Už to pochopila i ministryně financí Alena Schillerová, která se zprvu za olomoucký finanční úřad postavila. Nakonec ale uznala, že postup úřadu nebyl nejšťastnější, a připustila, že za ním je úřednická horlivost. Šéf finanční správy Martin Janeček k tomu slíbil, že postup olomouckého berňáku dá zkontrolovat.

Disciplína musí bejt

Představa, že budete obesláni finanční správou poté, co povečeříte v restauraci, je každopádně absurdní. No a co kdyby obdobně jako novomanžele finančáci obesílali sklíčené pozůstalé, kteří pořádali smuteční hostinu?

Z pohledu olomouckého berňáku by na tom patrně nebylo nic špatného. Tamní finančáci jsou ostří hoši, nehledí napravo, nalevo. Jejich přístup se popsat parafrází výroku obrlajtnanta Makovce z dobrého vojáka Švejka: „Disciplína, vy daňoví poplatníci pitomí, musí bejt, jinak byste lezli po stromech i se svýma nezdaněnýma příjmama jako vopice.“

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+45
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 10. 2018 8:18, Vladimír

Máte naprostou pravdu!
Přitvrdit by se mělo i jinde, protože svateb je málo (lidé žijí na psí knížku). Nabízejí se především pohřby (umře každý), narození potomků, abiturientní večírky, oslavy VŘSR (7.11.), výhry ve sportu, promoce, maturity, narozeniny V. I. Lenina (22.4.), založení KSČ (ani nevím kdy, ale prý v hospodě Pod kaštanem), při těchto příležitostech lidá chlastají a baští.
Navrhuji vytvořit formulář pro FÚ, kde budou lidi do osmi dnů oznamovat, kolik lidí pozvali, kolik se utratilo a kde nakupovali.

Zobrazit celé vlákno

+44
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

15. 10. 2018 8:02, Ramesse II.

Krást se nemá a postup FÚ je podle mě naprosto v pořádku, naopak by se mělo velmi výrazně přitvrdit a ne zavírat před zlodějinami oči a ještě je podporovat podobnými články. Klidně bych zavedl i povinnost zákazníka spolupracovat při odhalování zlodějin. Chápu že zloděj zloději ruku myje a že drží spolu, ale to je špatně a snad se to brzy změní.

-61
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

EET definitivně končí, rozhodla vláda

9. 3. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

EET definitivně končí, rozhodla vláda

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Koaliční vláda ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů... celý článek

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 117 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

21. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

Služba eKasa operátora O2 k 25. říjnu končí. Přes tři tisíce podnikatelů, kteří tento pokladní systém využívají, přebírá společnost Storyous.

Z restaurace byl klub. Jasné obcházení EET, potvrdil soud

28. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Z restaurace byl klub. Jasné obcházení EET, potvrdil soud

Když uděláte z restaurace klub, ale ve skutečnosti dál provozujete restauraci, říkáte si o pokutu. Nejvyšší správní soud dnes rozhodl spor mezi celním úřadem a manželi, kteří se přechodem... celý článek

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

27. 11. 2020 | Jiří Hovorka, Ondřej Tůma | 24 komentářů

Odklad, nebo definitivní konec? EET očima expertů

Jak se za čtyři roky fungování osvědčila elektronická evidence tržeb? A má smysl ji za dva roky resuscitovat, nebo spíš zaslouží poslední ránu z milosti?

Partners Financial Services