Lidí, kteří spoří v penzijních fondech, po šesti letech přibylo

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 10. 2019 | 2 komentáře

Za první tři čtvrtletí letošního roku mírně stoupl počet lidí, kteří si s podporou státu spoří na stáří u penzijních společností. Letos zaznamenáváme první meziroční růst od roku 2013. Ukazují to statistiky Asociace penzijních společností ČR.

Na konci září využívalo takzvaný třetí pilíř – tedy penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření – přes 4,45 milionu lidí, zatímco na konci roku 2018 si v penzijních společnostech spořilo 4,44 milionu lidí.

Počet klientů nových fondů (takzvaných účastnických, které jsou otevřené od roku 2013) letos přesáhl milion. Ke konci září v nich spořilo přes 1,1 milionu lidí, zatímco na konci loňského roku 967 tisíc.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Celková naspořená částka stoupla od začátku letošního roku z 447 miliard na 476 miliard korun. Z toho v účastnických fondech bylo ke konci září 55 miliard a v transformovaných fondech (do nichž od konce roku 2013 nejde vstupovat) 421 miliard korun.

Všechny nové fondy zatím letos dokázaly zhodnotit úspory klientů. „Všem účastnickým fondům se daří velmi dobře zhodnocovat prostředky. V průměru od začátku roku zhodnotily konzervativní fondy o 1,3 %, vyvážené o 7,6 % a dynamické dokonce o 13,6 %,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Počet „dětských“ smluv, tedy spoření na důchod pro lidi do 18 let, dosáhl na konci září 55 815. Za prvních devět měsíců letošního roku sjednaly penzijní společnosti 12 622 těchto smluv. Průměrně na „dětské“ smlouvy lidé posílají 474 korun.

Z celkového počtu 4,45 milionu smluv přispívají zaměstnavatelé na 1,05 milionu z nich. I když jde celkově o necelou čtvrtinu, u ekonomicky aktivních lidí firmy přispívají ve 40 procentech případech. V účastnických fondech firmy průměrně měsíčně přispívají 887 korun, ve transformovaných to je 824 korun.


Víme víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Penzijko evropského formátu míří na český trh

25. 4. 2022 | Jana Táborská | 2 komentáře

Penzijko evropského formátu míří na český trh

Panevropský osobní penzijní produkt bude výhodný především pro občany EU, kteří pracují ve více členských státech.

Důchodová reforma musí být rychlá, říká Jurečka. Svolává nový tým

1. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 35 komentářů

Důchodová reforma musí být rychlá, říká Jurečka. Svolává nový tým

Na ministerstvu práce a sociálních věcí se za týden poprvé sejde nový „poradní tým, jehož úkolem je připravit dlouho odkládanou, a přitom velmi potřebnou důchodovou reformu“. Oznámil... celý článek

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

15. 2. 2022 | Petr Kučera | 8 komentářů

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2021 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Dřív do penze, ale ne předčasné. Jak využít předdůchod

9. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Dřív do penze, ale ne předčasné. Jak využít předdůchod

Předdůchod pomůže, když těsně před důchodem přijdete o práci nebo se vám na něj nechce čekat. Neobejde se ale bez dostatečných úspor a splnění několika podmínek.

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

8. 1. 2022 | Petr Kučera | 117 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá koalice ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsané programové prohlášení.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.