Lidí, kteří spoří v penzijních fondech, po šesti letech přibylo

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 10. 2019 11:35 | 2 komentáře

Za první tři čtvrtletí letošního roku mírně stoupl počet lidí, kteří si s podporou státu spoří na stáří u penzijních společností. Letos zaznamenáváme první meziroční růst od roku 2013. Ukazují to statistiky Asociace penzijních společností ČR.

Na konci září využívalo takzvaný třetí pilíř – tedy penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření – přes 4,45 milionu lidí, zatímco na konci roku 2018 si v penzijních společnostech spořilo 4,44 milionu lidí.

Počet klientů nových fondů (takzvaných účastnických, které jsou otevřené od roku 2013) letos přesáhl milion. Ke konci září v nich spořilo přes 1,1 milionu lidí, zatímco na konci loňského roku 967 tisíc.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Celková naspořená částka stoupla od začátku letošního roku z 447 miliard na 476 miliard korun. Z toho v účastnických fondech bylo ke konci září 55 miliard a v transformovaných fondech (do nichž od konce roku 2013 nejde vstupovat) 421 miliard korun.

Všechny nové fondy zatím letos dokázaly zhodnotit úspory klientů. „Všem účastnickým fondům se daří velmi dobře zhodnocovat prostředky. V průměru od začátku roku zhodnotily konzervativní fondy o 1,3 %, vyvážené o 7,6 % a dynamické dokonce o 13,6 %,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Počet „dětských“ smluv, tedy spoření na důchod pro lidi do 18 let, dosáhl na konci září 55 815. Za prvních devět měsíců letošního roku sjednaly penzijní společnosti 12 622 těchto smluv. Průměrně na „dětské“ smlouvy lidé posílají 474 korun.

Z celkového počtu 4,45 milionu smluv přispívají zaměstnavatelé na 1,05 milionu z nich. I když jde celkově o necelou čtvrtinu, u ekonomicky aktivních lidí firmy přispívají ve 40 procentech případech. V účastnických fondech firmy průměrně měsíčně přispívají 887 korun, ve transformovaných to je 824 korun.


Víme víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

16. 6. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Partners startují penzijní společnost. Chystají banku a míří za hranice

Většina Čechů zůstává ve starých fondech penzijního připojištění, kde jim inflace požírá jejich úspory. Nová penzijní společnost to chce změnit a motivovat lidi k přechodu do fondů... celý článek

Od Tesly dávám ruce pryč, říká investiční stratég Mašát

2. 6. 2021 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Od Tesly dávám ruce pryč, říká investiční stratég Mašát

Jeden z nejúspěšnějších českých portfolio manažerů posledních let, Martin Mašát z Partners investiční společnosti, je hostem prvního podcastu našeho bratrského webu Finmag.

Důchod podle mladých: v 60 letech a aspoň 20 tisíc

26. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 48 komentářů

Důchod podle mladých: v 60 letech a aspoň 20 tisíc

Alespoň 20 tisíc korun v současné hodnotě. To je příjem, který by v důchodu chtělo dostávat 62 procent lidí, kteří jsou nyní ve věku 18 až 35 let. Ukazuje to průzkum agentury Ipsos... celý článek

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Tohle vás nepotěší

19. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Tohle vás nepotěší

Výnosy ve „starých“ fondech loni klesly, inflace naopak rostla. Kdo chce víc, nesmí se bát.

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

28. 3. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.