Lidí, kteří spoří v penzijních fondech, po šesti letech přibylo

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 10. 2019 | 2 komentáře

Za první tři čtvrtletí letošního roku mírně stoupl počet lidí, kteří si s podporou státu spoří na stáří u penzijních společností. Letos zaznamenáváme první meziroční růst od roku 2013. Ukazují to statistiky Asociace penzijních společností ČR.

Na konci září využívalo takzvaný třetí pilíř – tedy penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření – přes 4,45 milionu lidí, zatímco na konci roku 2018 si v penzijních společnostech spořilo 4,44 milionu lidí.

Počet klientů nových fondů (takzvaných účastnických, které jsou otevřené od roku 2013) letos přesáhl milion. Ke konci září v nich spořilo přes 1,1 milionu lidí, zatímco na konci loňského roku 967 tisíc.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Celková naspořená částka stoupla od začátku letošního roku z 447 miliard na 476 miliard korun. Z toho v účastnických fondech bylo ke konci září 55 miliard a v transformovaných fondech (do nichž od konce roku 2013 nejde vstupovat) 421 miliard korun.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Všechny nové fondy zatím letos dokázaly zhodnotit úspory klientů. „Všem účastnickým fondům se daří velmi dobře zhodnocovat prostředky. V průměru od začátku roku zhodnotily konzervativní fondy o 1,3 %, vyvážené o 7,6 % a dynamické dokonce o 13,6 %,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Počet „dětských“ smluv, tedy spoření na důchod pro lidi do 18 let, dosáhl na konci září 55 815. Za prvních devět měsíců letošního roku sjednaly penzijní společnosti 12 622 těchto smluv. Průměrně na „dětské“ smlouvy lidé posílají 474 korun.

Z celkového počtu 4,45 milionu smluv přispívají zaměstnavatelé na 1,05 milionu z nich. I když jde celkově o necelou čtvrtinu, u ekonomicky aktivních lidí firmy přispívají ve 40 procentech případech. V účastnických fondech firmy průměrně měsíčně přispívají 887 korun, ve transformovaných to je 824 korun.


Víme víc:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak si studenti zvýší budoucí důchod? Praktické tipy

1. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Jak si studenti zvýší budoucí důchod? Praktické tipy

Mladí lidé dostanou od státu nižší důchod než současní penzisté, shodují se ekonomové, Navíc půjdou do důchodu později. Existuje ale řešení, jak si příjmy ve stáří o něco navýšit už... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

24. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

17. 11. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

Zrušení nároku na státní příspěvek se dotkne i dříve sjednaných smluv, potvrdili poslanci. Problém tak budou mít hlavně senioři, kteří si penzijní spoření založili teprve nedávno a... celý článek

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

Posune se věk odchodu do důchodu. Zpomalí růst penzí, ale zvýší se minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Co dalšího přináší dlouho očekávaná reforma... celý článek

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Partners Financial Services