Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Slabota. Výsledky penzijních fondů za rok 2018

| rubrika: Analýza | 4. 2. 2019 | 41 komentářů
Jak se v loňském roce vedlo fondům doplňkového penzijního spoření? Přinášíme velké srovnání celého trhu. Veselé čtení to nebude.

Doplňkové penzijní spoření má za sebou nejhorší rok ze své šestileté historie. Z celkového počtu osmadvaceti účastnických fondů „nového penzijka“ skončily v plusu pouze dva. Inflaci, která byla v loňském roce 2,1 procenta, nepřekonal dokonce ani jeden. Úspory zhruba milionu lidí, kteří si na stáří odkládají peníze do doplňkového penzijního spoření, tak ztratily na hodnotě.

Inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

„Světové trhy zažily jeden z nejhorších roků posledních dekád. Kritická nebyla míra poklesu, jako spíš jeho rozsah. Zasáhl skoro všechny třídy aktiv, nevyjímaje akciové a dluhopisové trhy, které mají klíčový vliv na zhodnocování prostředků účastníků penzijního spoření. Ani dobře diverzifikovaná portfolia tak v roce 2018 nedokázala zvrátit záporné výsledky většiny účastnických fondů,“ komentuje neutěšené výsledky prezident Asociace penzijních společností a šéf Česká spořitelna – penzijní společnosti Aleš Poklop.

Nicméně výkyvy patří k investování a podstatnější než výsledky jedné nebo dvou sezon je dlouhodobé zhodnocení.

Nejúspěšnější fondy doplňkového penzijního spoření

Za rok 2018

Od založení fondu

Allianz účastnický povinný konzervativní fond

0,3 procenta

Conseq globální akciový účastnický

48,18 procenta

ČS: Povinný konzervativní účastnický fond doplňkového spoření

0,2 procenta

ČS: Dynamický účastnický fond doplňkového spoření

15,8 procenta

NN: Povinný konzervativní fond

-0,07 procenta

ČSOB dynamický účastnický fond

11,89 procenta

Conseq dluhopisový účastnický fond

-0,09 procenta

ČS: Vyvážený účastnický fond doplňkového spoření

10,2 procenta

ČP: Povinný konzervativní fond

-0,34 procenta

ČP: Dynamický účastnický fond

9,94 procenta

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Anketa

Staré, nebo nové penzijko?

Paradoxní je, že čilé při přesvědčování klientů pro přesun ze starého do nového penzijka nejsou ani samotné penzijní společnosti. „Patrné to bylo zejména v prvních letech fungování doplňkového penzijního spoření. Většina penzijních společností byla spokojená, že má klienty zaháčkované v transformovaných fondech, a stále jim opakovala, jak je skvělé mít možnost výsluhové penze a jistotu každoročního nezáporného zhodnocení. I když je to pro dlouhodobý investiční horizont nesmyslné. Teď už klientům alespoň aktivně nebrání,“ upozorňuje ředitel prodeje společnosti Conseq Richard Siuda.

Komise a třetí pilíř

Na konci ledna představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová novou důchodovou komisi, která by měla v následujících letech přijít s návrhy na úpravu penzijního systému. Posílení role třetího pilíře (kam patří nové i staré penzijko) je jedním – i když očividně ne tím nejdůležitějším – z cílů, které si komise zatím vytyčila.

Jeden ze zmíněných produktů má přibližně 4,5 milionu lidí. Značná část ale především kvůli státnímu příspěvku, který je až 2760 korun ročně, nebo příspěvkům zaměstnavatele. Průměrné měsíční úložky klientů ale nejsou pro zajištění finančního polštáře na důchod dostatečné. Dnes se pohybují kolem osmi set korun. Navýšení státního příspěvku, ale nebude zřejmě ve hře.

Některé z diskutovaných návrhů naopak hovoří o tom, že by se ze vstupu do třetího pilíře mohla stát povinnost. Alespoň pro nováčky na pracovním trhu, kterým by šla část výplaty automaticky do penzijních fondů. Kdo by nesouhlasil, mohl by se ze systému sám odhlásit. „Něco podobného by bylo žádoucí, ale od myšlenky k realizaci je mnoho kroků. Spoření na důchod je důležitý pilíř pro příjmy v penzi. Státní důchody budou totiž i dále v porovnání k průměrnému platu klesat až se z nich stane jen jakási sociální dávka. Je velká škoda, že tento nápad nebyl realizován u druhého pilíře, který následně kvůli konzervativnímu přístupu lidí a nepodpoře ze strany státu uhynul,“ dodává Martin Mašát

Odbory by zase rády prosadily, aby do třetího pilíře museli přispívat svým zaměstnancům všichni zaměstnavatelé. Příspěvky zaměstnavatele dnes dostává zhruba pětina účastníků. Jaké konkrétní záměry mají se třetím pilířem noví důchodoví reformátoři pod hlavičkou Komise pro spravedlivé důchody, se dozvíme až v následujících měsících.

Kompletní výsledky fondů doplňkového penzijního spoření

Alianz penzijní společnost
AXA penzijní společnost
Conseq penzijní společnost
Česká spořitelna – penzijní společnost

Allianz penzijní společnost

Počet klientů (k 31. 10.): 47 358

Účastnický fond

Zhodnocení za rok 2018

Zhodnocení od založení fondu do konce roku 2018

Allianz účastnický povinný konzervativní fond

0,3 %

2,59 %

Allianz vyvážený účastnický fond

-3,62 %

4,78 %

Allianz dynamický účastnický fond

-6,86 %

8,04 %

ČSOB penzijní společnost
KB Penzijní společnost
NN Penzijní společnost
Penzijní společnost České pojišťovny

ČSOB penzijní společnost 

Počet klientů (k 31. 10.): 149 491

Účastnický fond

Zhodnocení za rok 2018

Zhodnocení od založení fondu do konce roku 2018

ČSOB účastnický povinný konzervativní fond

-1,16 %

2,85 %

ČSOB garantovaný účastnický fond

-1,53 %

0,16 %

ČSOB vyvážený účastnický fond

-5,88 %

7,78 %

ČSOB dynamický účastnický fond

-10,09 %

11,89 %

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+33
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 2. 2019 7:44, malý had

To nemá cenu komentovat, jen předpokládám, že vedení své dostalo

Reagovat

 

+25
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 2. 2019 19:52, Lukáš

Už nějaký čas dělám ve financích, a věřte mi, že pokud budete spořit v bance, nikdy to nebude to nejlepší, banka si vždy nechá velké procenta, plus při výběru ještě daň, poplatky atd. Pokud chcete ukázat, ať už nějaké návrhy jak jít jinou cestou, mohu se vám pokusit poradit a ukážu vám jinou cestu než přes banku. V případě zájmu stačí dát "palec" popřípadě zanechat v komentáři email, a pošlu vám nějaký informace, je to nezávazný, jen pro představu vám ukážu, kde je vlastně pravda. Běžní lidé do tohoto nikdy neuvidí :) díky, a přeji příjemný zbytek dne.

Reagovat

 

-27
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (41 komentářů)

15. 2. 2019 | 17:22

Vojtulezchote@seznam.cz více

15. 2. 2019 | 17:21

Vojtulezchot@seznam.cz více

15. 2. 2019 | 10:32 | lukas-2004@volny.cz

Prosím o informace od Lukáše. více

11. 2. 2019 | 9:26 | josef

pisete tu lzi o nekolika ztratovych letech. Muzete to nejak dolozit? více

10. 2. 2019 | 19:22 | lubanek57

Už několik let je Penzijní spoření pro klienty ztrátové, minimální zhodnocení, je otázka k čemu slouží vložené peníze fondům, bankám ? Vymlouvat se věčně na slabé investování, na krizi na burze , na inflaci. Už několikrát...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK