Doplňkové penzijní spoření. Jak si letos vede nové penzijko

Ondřej Tůma | rubrika: Analýza | 27. 11. 2017 | 10 komentářů
Víme, jak se letos zhodnocují peníze, které jste poslali do fondů doplňkového penzijního spoření.
Doplňkové penzijní spoření. Jak si letos vede nové penzijko

Novému penzijku, tedy doplňkovému penzijnímu spoření, rychle přibývají klienti. Ovšem mnohem rychleji jich ubývá v penzijku starém, penzijním připojištění. Celkově tedy klientů penzijních společností ubývá.

Na konci září mělo ve fondech takzvaného třetího pilíře důchodového systému – patří sem konzervované penzijní připojištění a jeho nástupce doplňkové penzijní spoření – peníze 4 471 537 lidí. Dohromady u penzijních společností mají už 405,5 miliardy korun. Za prvních devět měsíců letošního roku přibylo 22,5 miliardy. „Situace v oblasti individuálního spoření na penzi se v poslední době výrazně stabilizovala a jak střadatelé, tak zprostředkovatelé mají v produkt čím dál vyšší důvěru,“ komentuje situaci na trhu prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

Nové vs. staré penzijko

Za prvních devět měsíců letošního roku vstoupilo do účastnických fondů doplňkového penzijního spoření takřka 170 tisíc nových klientů. Třetí čtvrtletí bylo, co se týče přírůstku účastníků, třetím nejúspěšnějším kvartálem od roku 2013, kdy nové penzijko startovalo. Doplňkové penzijní spoření má sjednané 711 tisíc lidí.

Z výsledků fondů doplňkového penzijního spoření

Drtivá většina (84 procent) účastníků třetího pilíře ale zůstává v transformovaných fondech penzijního připojištění (noví nepřibývají, fondy jsou od prosince 2012 uzamčené). Zatímco u doplňkového penzijního spoření si ale člověk může vybrat investiční strategii, která mu může přinést vyšší zisk (ale zároveň i větší ztrátu), fondy starého penzijka dávají jistotu každoroční „černé nuly“, celková hodnota úspor tedy nemůže jít nikdy směrem dolů. To ovšem znamená ultrakonzervativní investiční strategii, která nepřináší prakticky žádné zhodnocení.

Důchod pro děti

Od loňského roku je možné doplňkové penzijní spoření sjednat i dětem. Ty si budou moci v osmnácti letech vybrat třetinu naakumulovaných peněz, ke zbytku se pak dostanou až v šedesáti. Jedním z hlavních smyslů tohoto produktu by ale mělo být, že se mladí nad možností spořit na stáří zamyslí co nejdřív a v odkládání peněz na stáří budou pokračovat. Kritici ale soudí, že penzijko pro děti nebude příliš fungovat. „Pokud chcete maximalizovat částku naspořenou k osmnáctým narozeninám, dětské DPS při současných podmínkách ideální není. Nic potomkovi nebrání hned v devatenácti letech smlouvu zrušit a vrátit státní podporu, ale to potom dávalo smysl investovat do podílových fondů, které státní podporu nemají, a jsou likvidní kdykoliv,“ říká finanční analytik společnosti Partners Aleš Tůma. 

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

České konzervy

Zhodnocení penzijního připojištění stačí v posledních letech sotva na inflaci, někdy ani to ne.

K exodu klientů ze starého penzijka do nového ale přesto nedochází. Pro spoustu lidí je zkrátka hlavní motivací státní příspěvek, případně příspěvek zaměstnavatele.

Paradoxní je, že i lidé, kteří se rozhodnou investovat na stáří v doplňkovém penzijním spoření, nejčastěji posílají peníze do konzervativních fondů, které nabízejí jen nízké výnosy. Do dynamických strategií míří jen malá část investovaných peněz. „Záleží na věku klienta, ve třicet opravdu nedává smysl sušit sto procent úspor ve státních dluhopisech. Lidé o tom ale začnou uvažovat jinak asi až v době, kdy tu investování bude mít větší tradici,“ myslí si analytik Partners Aleš Tůma.

Kompletní výsledky fondů doplňkového penzijního spoření

Allianz penzijní společnost
AXA penzijní společnost
Conseq penzijní společnost
Česká spořitelna – penzijní společnost

Allianz penzijní společnost

počet klientů: 35 861

účastnický fond

zhodnocení v roce 2017 (k 30. 9.)

zhodnocení od založení fondu

Allianz účastnický povinný konzervativní fond

-0,99 %

2,95 %

Allianz vyvážený účastnický fond

-0,80 %

8,62 %

Allianz dynamický účastnický fond

3,03 %

14,84 %

Penzijní společnost České pojišťovny
NN Penzijní společnost
ČSOB penzijní společnost
KB Penzijní společnost

Penzijní společnost České pojišťovny. Počet klientů: 163 830

účastnický fond

zhodnocení v roce 2017 (k 30. 9.)

zhodnocení od založení fondu

Povinný konzervativní fond

-0,02 %

4,18 %

Spořicí účastnický fond

0,27 %

7,78 %

Vyvážený účastnický fond

4,53 %

14,95 %

Dynamický účastnický fond

9,05 %

20,83 %

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 11. 2017 12:07, josef

To je pak ale zvlastni. Ten dotaznik neni prece zas tak hloupe postaveny. A pokud Vam vyjde konzervativnejsi strategie, tak delate vpodstate neco, k cemu mate vnitrne odpor. A az prijde krize, tak na to doplatite.

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jak si studenti zvýší budoucí důchod? Praktické tipy

1. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Jak si studenti zvýší budoucí důchod? Praktické tipy

Mladí lidé dostanou od státu nižší důchod než současní penzisté, shodují se ekonomové, Navíc půjdou do důchodu později. Existuje ale řešení, jak si příjmy ve stáří o něco navýšit už... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

24. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

17. 11. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

Zrušení nároku na státní příspěvek se dotkne i dříve sjednaných smluv, potvrdili poslanci. Problém tak budou mít hlavně senioři, kteří si penzijní spoření založili teprve nedávno a... celý článek

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

Posune se věk odchodu do důchodu. Zpomalí růst penzí, ale zvýší se minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Co dalšího přináší dlouho očekávaná reforma... celý článek

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Partners Financial Services