Dárcem se člověk stane příspěvkem do dobročinné sbírky na ulici. Také je možné zaslat dárcovskou SMS (takzvanou DMS) nebo věnovat staré šaty do sběrného boxu. Ani jedna z výše uvedených možností ale neumožňuje snížení daňového základu pro výpočet daně z příjmů. Aby si fyzická osoba mohla o dary snížit daň, musí za celý rok darovat minimálně 2 procenta z ročního daňového základu, nebo 1 000 Kč, podle toho, která částka je vyšší. Snížit základ pro výpočet daně z příjmu o dar lze ovšem pouze do výše 10 procent daňového základu. Další úskalí se skrývá v nutnosti získání potvrzení o zaplacení, nejčastěji v podobě příjmového pokladního dokladu.
Od základu daně lze odečíst hodnotu darů poskytnutých obcím či krajům. Zvýhodněné jsou i dary pro organizace, které pořádají veřejné sbírky na financování vědy a vzdělání, výzkumných a vývojových účelů, kultury či školství, na podporu a ochranu mládeže, na ochranu zvířat a jejich zdraví, na účely sociální, zdravotnické a ekologické. Z daní lze odečíst i příspěvky humanitárním a charitativním organizacím, církvím, sportovním organizacím či politickým stranám. Odečíst z daňového základu se dají i dary fyzickým osobám, které bydlí v Česku a pobírají částečný nebo plný invalidní důchod, na zdravotnické prostředky, a to do částky, kterou nehradí zdravotní pojišťovny.
Komu dát dar a ušetřit tak na daních |
- Obcím
- Krajům
- Organizačním složkám státu
- Pořadatelům veřejných sbírek na financování:
- vědy a vzdělávání
- výzkumných a vývojových účelů
- kultury
- školství
- policie
- požární ochrany
- podpory a ochrany mládeže
- ochrany zvířat
- sociálních, zdravotnických a ekologických účelů
- humanitárních a charitativních organizací
- registrovaných církví a náboženských společností
- tělovýchovných a sportovních organizací
- politických stran a hnutí
- Poživatelům částečného či plného invalidního důchodu a dlouhodobě těžce zdravotně postiženým dětem na úhradu zdravotnických prostředků nejvýše do částky, kterou nehradí zdravotní pojišťovny.
|
Zaměstnanci, kteří si chtějí finanční dary odečíst z daňového základu,
musí svému zaměstnavateli do 15. února příštího roku předložit doklad o poskytnutém daru. Nejčastěji se jedná o darovací smlouvu.
Pro osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) je postup podobný, ale místo darovací smlouvy postačí i běžný příjmový doklad při platbě v hotovosti. Je-li platba zaplacena převodem z účtu, dokládá se bankovním výpisem a darovací smlouvou mezi dárcem a příjemcem. Jak v dokladu o poskytnutém daru, tak i v pokladním dokladu musí být vždy uveden účel, na který se dar věnuje. Na rozdíl od zaměstnance, který vše předkládá zaměstnavateli, jenž za něj zpracovává daňové přiznání, musí OSVČ zohlednit doklad o daru sama při vyplňování daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Firmy, které si chtějí darované částky odečíst ze základu pro daň z příjmu právnických osob, musí v účetnictví použít odčitatelnou položku, která snižuje základ daně z příjmu. Aby bylo možné takto snižovat daně, musí hodnota darů poskytnutých právnickou osobou činit nejméně 2 000 korun.
Základ daně mohou firmy snížit nejvýše o 5 procent základu daně. Jinými slovy, pokud základ daně z příjmu činí u podniku milion korun, může si od něj odečíst dar až do výše 50 tisíc korun. Výjimku představují dary vysokým školám nebo veřejným výzkumným institucím, u kterých si může dárce snížit daňový základ až do 10 procent daňového základu.
Tím však výčet možností pro snížení daňového základu nekončí. Možností, jak si snížit daňový základ je třeba i darování krve a krevních derivátů jako bezpříspěvkový dárce. To se podle zákona o dani z příjmu považuje za dar na zdravotnické účely. Za jeden odběr se od daňového základu odečítá 2 000 korun. Za každý odběr obdrží dárce potvrzení o darování krve, který musí přiložit k daňovému přiznání, pokud odpočet uplatňuje.
"Motivů k dárcovství je hodně. Někdo dává, protože chce pomoci a má z toho dobrý pocit. jiný dává, protože má špatné svědomí. Někteří dárci zase podporují na základě zkušenosti nebo tradice v rodině. Někdy funguje soucit," shrnuje Marek Šedivý, ředitel Informačního centra neziskových organizací, důvody, které vedou lidi k finanční pomoci jiným. O snižování daní se ovšem nezmiňuje.
Jaké máte zkušenosti s uplatňováním darů při snižování daňového základu?
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
2. 11. 2007 0:20, jezevec
Snižování daní pomocí daru je asi stejná pitomost, jako oblíbený aforism že si nějaký podnikatel "odečte z daní" cosi co koupí.
Prostým výpočtem lze i na uvedeném případu rozpoznat, že pakliže firma má milion korun základ daně, a daruje někomu padesát tisíc - nesníží svoje daně, ale svůj vyměřovací základ. Ve skutečnosti tedy při "normálním" zdanění odevzdá státu 22% a tedy z milionu zbyde 780.000 - při daru padesát tisíc na charitu odevzdá státu 22% ze zbytku neboli 741.000. Takže dát něco na charitu je oproti bezduchému odevzdání zisku do státní žumpy prudce finančně nevýhodné. (má-li korporátní daň jinou sazbu, bude to jiné číslo, ale stejná metodika výpoičtu a stejný výsledek).
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
2. 11. 2007 10:35, VlK vladku@seznam.cz
Ano, máte pravdu, ale někdo raději dá 4Kč charitě než 1Kč státu... (Je to jeden z mých důvodů, proč něco málo daruji...) U charity má dost lidí pocit, že ví kam peníze jdou a něco svými penězi trošičku ovlivní.
Navíc darovta lze i "levně". Pokud tankujete u Shellu, tak za každý litr dostanete bod, který mžete si vybrat ve zboží, 1bod=cca 0,25Kč. Ale body vp oměru 1bod=1Kč můžete darovat nadaci a odečíst si je z daní (pokud Vám ta částka bude stát za to). Já to využívám?
Neznáte podobnou možnost u jiné firmy? (Ještě nějaké obchody dávají za každý nákup pár korun nadaci, ale to je už příliš jen marketing)
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.