Na loňské daňové reformě měli vydělat všichni. Slibovala to vláda a většina Čechů to také na výplatních páskách pocítila. Jenže idyla může už brzy skončit. Pokud poslanci do konce roku nezmění původní znění zákona o dani z příjmu, může od příštího roku platit vyšší daň z příjmu až polovina Čechů.
Pro zvýšení daní pro občany není žádný ekonomický ani logický důvod. Po snížení daně z příjmu z počátku roku 2008 a současném zvýšení sazby DPH z 5 na 9 procent se inkaso daní nijak nesnížilo, spíše naopak.
Za problémy stojí nepozornost a špatná práce poslanců, kteří loni odhlasovali snížení sazby daně z příjmu 15 na 12,5 procent. Zároveň výrazně snížili slevy na dani. Proto se pro většinu občanů daně nesníží, ale zvýší.
Zaměstnanec s hrubou mzdou 15 000 Kč, pečující o jedno dítě tak příští rok vydělá místo letošních 13 040 Kč čistého pouze 12 817 Kč. Tento zaměstnanec tak státu zaplatí o 223 Kč měsíčně, tedy o 2 676 Kč ročně více.
Ještě při mzdě 20 000 Kč bezdětný zaměstnanec na změnách prodělává. Zatímco letos činí jeho čistá mzda 15 520 Kč v příštím roce se, čistá mzda sníží na 15 505 Kč. Na daních tedy zaplatí o 15 Kč měsíčně více.
Zaměstnanec s hrubou mzdou ve výši 25 000 Kč vydělá místo letošních 18 875 Kč čistého, 19 030 Kč v příštím roce, tedy o 155 Kč více než letos (o 1 860 Kč ročně)
U příjmu kolem 21 000 Kč měsíčně se tedy nevýhoda mění ve výhodu. S vyšším příjmem úměrně roste daňová úspora, zatímco při snižující se mzdě se částka zaplacená na daních zvyšuje.
Nižší než průměrnou mzdu (23 182 Kč) vydělává více než 60 procent zaměstnanců. Pro velkou většinu z nich tedy daňové změny od příštího roku budou znamenat ve srovnání s letoškem vyšší daně od stovek do tisíců korun ročně.
Na změnu má vláda už jen minimum času. V půli října se začne projednávat zákon o státním rozpočtu. Ten, počítá s tím, že projde vládní návrh na zachování nynější patnáctiprocentní sazby, i výše slev na dani a zároveň má snížit o 1,5 procenta sociální pojištění hrazené zaměstnancem. Touto změnou se mělo dosáhnout, aby se daňové zatížení snížilo skutečně všem.
Proti vládnímu záměru vystupuje poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Ten trvá na snížení sazby daně z příjmu na 12,5 procenta a zvýšení slev na dani. Alternativně pak navrhuje snížení sociálního pojištění, nikoliv o 1, ale o 2,5 procenta. Tato změna by pro státní rozpočet místo výpadku 10 miliard korun znamenala ztrátu více než 25 miliard. Nicméně by se výrazně snížila daňová zátěž u všech příjmových skupin.
Pokud ale ani jedna varianta neprojde úspěšně parlamentem, musí se Češi připravit, že většině z nich stát na daních ze mzdy sebere více než letos.
Autor je redaktorem serveru www.mojepoplatky.cz
Uvítali byste spíše snížení sazby daně z příjmu nebo odvodů na sociální pojištění? Podělte se o názor.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
29. 8. 2008 7:43, Tom
Citace - Rodič / 29.08.2008 06:51
Pokud ovládáš matematiku základní školy, porovnáš si superhrubou a čistou mzdu a dostaneš odvody, které jsou podle tebe tak zamlžené... :-)
Příkladem o rovné dani v absolutní částce jsem ukazoval, že daň je skutečně nerovná, jak tvrdíš. Akorát jsem ti ukázal, jakým směrem (opačným, než tvrdíš ty)
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
1. 9. 2008 9:26, comment
Citace - Sporic obrazovky / 28.08.2008 16:36
Takhle bohužel asi ne - obvykle to totiž bývá obráceném pořadí: nejprve musí pochopit, že stát tu není od toho, aby chudým něco dával a že se o sebe musí postarat sám, a až pak třeba bude mít nějaké peníze. Dokud zastává názory, které tu prezentuje, a pouze doufá v to, že stát víc obere ty zlé bohaté a dá víc jemu, tak nemá žádnou motivaci skutečně neco sám pro zlepšení své situace udělat. Zkrátka dokonale zformovaný volič ČSSD / KSČM.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (26 komentářů) příspěvků.