Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vadí vám zrušení osvobození od daně z nemovitosti?

Vadí vám zrušení osvobození od daně z nemovitosti?
Poslanci udělali první krok ke zrušení osvobození novostaveb a zateplených domů od placení daně z nemovitosti. Je to správný krok, nebo by se tato daň měla raději zrušit? Napište, co si o tom myslíte a přečtěte si mínění ostatních.

Majitelé nových domů či bytů zatím nemusí platit daň z nemovitosti. Toto privilegium jim nejspíš za rok skončí. Poslanci schválili v prvním čtení novelu zákona o dani z nemovitosti, která osvobození od daněruší. Na konec výhod se pravděpodobně musí připravit i obyvatelé domů, kteří ho na své náklady zateplili. Ti neplatili daň pět let. Podle novely toto osvobození skončí v roce 2012.

Ministerstvo tvrdí, že nynější systém jen nespravedlivý, protože majitelé domů spotřebovávají veřejné služby, ale daně na ně neodvádějí. Obcím, které výnosy z daně z nemovitostí inkasují, by po schválení novely měly od roku 2010 vzrůst příjmy o 60 milionů korun ročně. „Dosavadní rozsáhlé osvobození nemá své opodstatnění a je brzdou pro další využití finančních nástrojů obcemi,“ uvedlo ministerstvo financí. Zase takové terno to ale pro obce nebude. Když se částka rozpočítá na 6300 existujících obcí, je zjevné, že si toho za přilepšení moc nepořídí.

Je zrušení osvobození správné? Má vůbec daň z nemovitosti opodstatnění? Nejde vlastně o dvojí zdanění?

NAPIŠTE SVŮJ NÁZOR A PŘEČTĚTE SI MÍNĚNÍ OSTATNÍCH ČTENÁŘŮ.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

18. 1. 2012 13:50 | jbg

Promiňte, ale nemohu souhlasit. Použít v jedné větě slova stát a odpovědnost by měla mluvnice zakázat.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (stenly 16. 10. 2008 12:16)

30. 9. 2010 9:50 | Eva Kulišová

V roce 2007 jsme kolaudovali byt. Kdy musíme zaplatit daň z nemovitosti.Kolik let trvá osvobození od daně z nemovitosti. Děkuji za odpověď.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

24. 3. 2009 15:35 | samadin

Nejedná se o dvojí ale trojí zdanění. Nejdříve mi zdaní veškeré příjmy, které si vydělám. Následně mi je zdaní znovu za veškeré nákupy a služby včetně materiálu nadům a jeho opravy a hned mi zdaní potřetí hodnotu, která z tohoto jednání vzejde. Jedny nicotné peníze si dovolí zdanit celkem třikrát!
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

24. 2. 2009 21:27 | Praktik

Jakej je rozdíl mezi tím, kdo si koupí byt v novostavbě za 2 miliony a tím, kdo si koupí byt ve 20 let starém paneláku také za 2 miliony? Žádný. Teda pokud pomineme estetiku bydlení. A ten první daň platit nemusí a ten druhý ano. Proč? Marně v tom hledám spravedlnost.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (stenly502 16. 10. 2008 12:06)

31. 10. 2008 8:17 | Zdenek

MIlý pane, otrok jste, pokud na nekoho vydelavate.. V kapitalismu mate sanci byt otrok mensi.. v komunismu jine cesty neni.. tak nepovidejte nesmyslis a zamyslete se.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (David Šmelko 05. 10. 2008 11:51)

16. 10. 2008 12:16 | stenly

Souhlasím s Vámi je to trest za to, že se človek snaží něco vybudovat a je po zbytek obývání odpovědný za stav nemovitosti a zbaví tak stát odpovědnosti.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jana 25. 09. 2008 20:02)

16. 10. 2008 12:06 | stenly502

Osvobození od placení daňe u novostaveb je potřebná věc protože po dobu osvobození majitel platí půjčky a hypotéky.Je to taková podpora, že si vybudoval na vlastní náklady bydlení a nepožadoval byt od státu. Ti co mají bydlení ve státním nemají žádné starosti na rozdíl od majitelů novostaveb. Taky jsem stavěl tak vím o čem je tato debata.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

5. 10. 2008 11:51 | David Šmelko

jděte s daní nemovitosti někam, už mě dost štve tenhle hroznej Kapitalisnmus, už toho máme všichni dost, zlatý socani a komunisti, smrt Kapitalismu, člověk je jak novodobý otrok, hrůůůůůůůůzaaaaaaaa...........
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

26. 9. 2008 21:15 | Petr

Právo na výlučné užívání věci movité či nemovité snad vzniká koupí. Principiálně mi tudíž připadá poněkud zvláštní, že by se za toto právo měl platit ještě další pravidelný poplatek. Nebo snad vznikají příjemci tohoto poplatku (tj. obci) nějaké náklady související s užíváním této věci, které by bylo třeba kompenzovat? Jsem přesvědčen, že nikoliv - veškeré služby, které s užíváním nemovitosti a přítomností osob v ní souvisejí, jsou zpoplatněny samostatně. Proto daň z nemovitosti považuji za principiálně neopodstatněnou. Jediným důvodem pro její existenci je zřejmě to, že její existenci považují "nevlastníci" za "spravedlivé" zdanění "vlastníků".
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (HonzaH 25. 09. 2008 22:50)

26. 9. 2008 0:29 | P.C.

Tady nejde o to, kterou daň platit a kterou zrušit. Pokud nám bude stát tajit, jak s daněni nakládá, budou daně stále jen legalizovaná loupež. Neměli bychom náhodou mít právo vědět, jaké smlouvy a s kým stát uzavírá, za co a kolik platí? V situaci, jaká je teď by samotní občané rozhodovali o svých penězích daleko efektivněji, než to dělá stádo státních úředníků.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-2
Líbí
Nelíbí

25. 9. 2008 22:50 | HonzaH

Daň z nemovitosti je podle mě spravedlivá, měla by však postihovat pouze míru s jakou nemovitost využívá limitované přírodní zdroje (metry čtvereční) a s jakou brání ostatním je využívat. Je to daň z práva na výlučné užívání něčeho, co člověk nevyrobil a o co se nezasloužil. Daň z toho, že společnost uznává vlastnické právo, které vzniklo ještě dávno před vznikem moderních ekonomik a vlastnických vztahů dnešního typu. Druhá stránka je její výše. V souladu s tím, co jsem už napsal, by neměla záviset na počtu pater nebo jiných blbostech, které tam zákonodárce zavedl ze stejného důvodu, jako kdysi nějaký panovních zaváděl počty oken a komínů. A to z toho důvodu, že je zloděj a vůl současně. Mě osobně, a to nejsem úplný bezzemek, připadá směšně nízká. Rozhodně nestojí za to vést o tom diskusi. Na dani z nemovitosti zaplatím za rok cca 1500 Kč včetně nějakého pole na Vysočině. Na ostatních daních zaplatím cca 200.000 ročně (s rodinou, kterou živím). Nejvíc činí DPH a spotřební daně na paliva. Daň z příjmu je dnes už myslím docela přijatelná. Špatná je daň zvaná sociální pojištění. Tak neefektivní pojišťovnu, jako je náš stát, bych si pro zabezpečení důchodu rozhodně nevybral. Zkrátka daň z nemovitosti bych zrušil jedině z populistických důvodů a toho, že kvůli směšně malé výši se jí snad ani nevyplatí vybírat. Podle mě by měla být mnohem vyšší na úkor DPH.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

25. 9. 2008 20:02 | jana

Daň z nemovitosti nechápu u žádné nemovitosti. Každý si jí zaplatí ze zdaněných příjmů, materiál na stavbu či opravu kupuje s daní a platí rovněž ze zdaněných příjmů. Nevím, jaký je rozdíl, jestli někdo své vydělané peníze investuje do nemovitosti nebo procestuje celý svět či si kupuje každý rok nové auto. Je to často otázkou životních priorit Jinými slovy považuji daň z nemovitosti jako trest za to, že někdo své vydělané peníze investuje do bydlení.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

25. 9. 2008 19:22 | Muf

O spravedlnost tady nejde, jde o to vytahnout z lidi co nejvice penez. korporacim se dane musi snizovat, tak se to opet dozene na zvyseni dani obyc.lidem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

25. 9. 2008 19:06 | Jan

Kolikrát jsou Vaše peníze zdaněny? tak poprvé - když je vyděláte, podruhé - když si koupíte materiál na dům - nemovitost, potřetí - když zaplatíte řemeslníkovi práci + jeho daň, počtvrté - každý rok daň z nemovitosti, a když dům prodáte - zase někdo zaplatí daň z prodeje. Kdopak to asi bude?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+4
Líbí
Nelíbí

25. 9. 2008 18:40 | Daniel

Obecně nevadí. Ale vadí mně nekonzistence tvorby zákonů. Vadí mně, že to na několik let zavedli a teď to zase ruší. Proč? Jeden daňový poradce mně říkal, že díky častým změnám zákonů (velmi často neopodstatněným) se v tom již nikdo nevyzná.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit všech 25 komentářů

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK