Sex na paragon? Nebo bez? Legalizovat a zdanit prostituci?

Sex na paragon? Nebo bez? Legalizovat a zdanit prostituci?
Viděli jste někdy lochnesku? Těžko. Přesto dost lidí věří, že existuje. Prostitutky vidíme na každém druhém rohu. Zákonodárci se však tváří, že neexistují. Nebo aspoň neuznávají, že nejstarší řemeslo je řemeslo. S návrhem zdanit příjmy z řečeného řemesla přicházejí Věci veřejné.

Prostituce byla vždy a všude. Dnešní Česko však patří ke světové špičce. Stabilně se držíme mezi dvaceti nejoblíbenějšími destinacemi sexuální turistiky. Podobnými úspěchy se mohou chlubit leda naši hokejisti. Státní kase se tak dobře jako prostitutkám nedaří. Zeje prázdnotou a obliba vládních stran je pod bodem mrazu. Nejhůře z přestřelek v koalici vyšly Věci veřejné. A tak bylo třeba přijít s nějakým zaručeným tahákem. K tomu jim posloužila právě „naše“ prodejná děvčata. Před pár dny Vévéčka vyrukovala s tím, že by se měla prostituce zdanit. Jejich kolegové ve vládě – konzervativci – si ťukají na čelo. V koaliční smlouvě po tom není ani vidu, ani slechu. Ale u VV to žádná novinka není, „prostitutky na paragon“ patřily už k jejich předvolebním lákadlům. Tedy – ne přímo prostitutky, ale jejich zdanění. Ať už byla jejich motivace ke vzkříšení diskuse o „prostitutkách-živnostnicích“ jakákoli, otevřeli tím znovu problém, který naléhavě čeká na své řešení.

V Holandsku, Německu a Rakousku je prostituce legální a zdaněná. V Polsku a Irsku zakázaná. A my? Navzdory několika pokusům o změnu legislativy jsme prozatím jasný postoj zaujmout nedokázali. A tak máme jen dosud platný zákon z roku 1922, podle kterého jsou zakázané „veřejné domy“. Reálně se jim vede výborně, stačí drobná kamufláž a nikdo po nich nešlape.

Je lepší být pasák, nebo pokrytec?

Minulý čtvrtek jsme se ptali, kolik by podle vás byla rozumná cena za espézetku s nápisem na přání. Knížkou jsme se tentokrát rozhodli ocenit příspěvek, který do debaty přinesl závan reality – a de facto argument pro zavedení a zpoplatnění speciálních espézetek na přání. Za některé se totiž platí už teď, jenže v obálkách podstrkávaných pod stolem. Citujme:

Byl jsem na dopravním odboru magistrátu pro novou SPZ. Přede mnou chlápek dostal 1233, obrátí se a říká, že mám kliku. Jaké bylo moje překvapení, že jsem dostal 1235. Ptám se úřednice, že by to mělo být správně 1234, ona se jen usmála a palcem ukázala nahoru. Je opravdu zajímavé, že tato VIP čísla mají invalidé (podle označení oknem) v autech, začínajících na ceně jeden milion. Mají prostě kliku, stoupnou si do správné fronty, že?

Knihu od nás získává Honza, za výš citovaný komentář, publikovaný ve čtvrtek 28. 7. v 13.39. Výherci gratulujeme.

Sexuální byznys u nás zkrátka kvete. Že nás to hluboce morálně pohoršuje? To je zvláštní. Cizinci o naše kněžky lásky evidentně stojí, ale sami celý byznys „neutáhnou“. Kdyby o divy nabízející prodejnou rozkoš nebyl zájem přímo mezi českými muži, dávno by celý obchod zkrachoval.

O kolik je každoročně lehčí náš rozpočet kvůli neschopnosti politiků postavit se k prostituci čelem? Podle expertů Věcí veřejných na domy veřejné dělají roční nezdaněné příjmy z prostituce odhadem 10 miliard. Otázkou ovšem je, do které kategorie živností by prostituce připadla. Pokud by provozovatelky nejstaršího řemesla mohly uplatňovat osmdesátiprocentní výdajový paušál jako provozovatelé ostatních, mladších řemesel, na celém slavném zdanění bychom nevydělali nejspíš ani na papír, na který by si poslanci tiskli návrhy příslušných novel legislativy.

Zastánci ale tvrdí, že přínosy by byly nejen finanční. Zdanění by předpokládalo ukotvení prostituce v zákonech a regulích: tedy legalizaci a regulaci. A to by mělo vést ke zprůhlednění této oblasti sexuálního byznysu. Prostitutky by musely podstupovat pravidelné lékařské prohlídky a platit sociální a zdravotní pojištění.

Zároveň by podle příznivců legalizované prostituce došlo k omezení organizovaného zločinu. Řada prodejných dívek totiž vykonává tuto činnost nedobrovolně a pod nátlakem, mnohdy dokonce v podmínkách, které je ohrožují na životě. Kdyby se vykřičené domy staly legálními, měla by do nich lepší přístup také policie. Dnes má přístup pouze do jejich barů, které jsou považovány za veřejné prostory. Pokoje, kde dívky nabízejí sexuální služby, jsou vedené jako soukromé s tím, že si je dívky dlouhodobě pronajímají k bydlení. Policie do nich tedy bez pádného důvodu vtrhnout nemůže.

Odpůrci legální a zdaněné prostituce v čele s premiérem Nečasem kontrují tím, že stát nemůže být pasákem. Ministr Drábek v této souvislosti poznamenal, že nehodlá toto povolání nabízet na úřadech práce a organizovat pro něj rekvalifikační kurzy. Faktem navíc zůstává, že abychom mohli nejstarší řemeslo legalizovat, museli bychom nejprve vypovědět mezinárodní Úmluvu o potlačování obchodu s lidmi, kterou jsme podepsali roku 1958. V té jsme se totiž zavázali, že nepřijmeme zákon, který by požadoval registraci prostitutek nebo dozor nad nimi.

A co si myslíte vy? Nebylo by načase si po tisícileté zkušenosti přiznat, že prostituci zkrátka nevymýtíme, a dát jí raději pravidla, která by ji účinně regulovala? Proč musí platit daně kadeřnice, právníci, prodavačky a tramvajáci, když prostitutky a prostituti ne?

Legalizace a zdanění prostituce

+20
+
-

Napište nám, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních. Autor nejzajímavějšího diskusního příspěvku zveřejněného do 15 hodin v pondělí 8. srpna získá knihu Krotitelé dluhů, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Lenky Králové. Pokud chcete o svazek s podtitulem Průvodce vaším rodinným rozpočtem soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci dozvědět se, kam výhru poslat.

Výsledky soutěže vyhlásíme za týden u dalšího článku z rubriky Co si o tom myslíte?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

16. 10. 2014 16:58 | taky si klepu na čelo

stát nemůže zdanit peníze, které byly už jednou zdaněné
dám příklad- majitel obchodního domu, který měsíčně odvádí daně ze zbylé částky své výplaty zaplatí prostitutce za sex. služby,
tudíž ona dostane peníze, které jsou již zdaněné, tak mi přijde jako nesmyl zdaňovat něco, co už zdaněné bylo!!!!
proberte se!!!
v podstatě klient daruje prostitutce peníze za to že mu dopřeje rozkoš, to je zcela stejné jako když muž daruje své ženě kytku za dobrý sex, nebo snad tu musí také potom zdanit? ne nezdaní protože ta už zdaněná je!!! tak stejně jako peníze, které dostala prostitutka
je to také asi stejné jako když vám babička k Vánocům daruje peníze, ty také potom ještě zdaníte?!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 8. 2011 22:03 | rakvička se š.

Je vidět, že toho o světě víte málo. Ten, kdo ve vztahu pasáka a prostitutky inkasuje, je pasák. To vaše přirovnání je ptákovina. Ten, kdo platí prostitutce, se v odborném vyjadřování nazývá kunčoft. Ten ovšem za svoje peníze očekává od prostitutky určitá plnění. Takže i tohle přirovnání by bylo pitomé. Nečas má pravdu.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 8. 2011 8:25 | rakvička se š.

Samozřejmě zdanit, ať má státní úředník za co chodit do bordelu. Ale nevím, kolik děvčat a chlapců by se dobrovolně, nebo dokonce hrdě šlo nahlásit na živnosťák: dobrej den, jdu si založit živnost, obor kurva.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 23:11 | caryf.uk

Proč ne? Většinou jsou tyto dámy na ÚP a dávkách, aspoň v Chebu, a ty jsou placeny z našich kapes. Takže díky tomu je náš stát pasák. Šlapky šlapou a stát jim platí.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 15:29 | j. fišer, třebíč

VV by rády měly náměstky na ministerstvech zemědělství a financí
Praha - Věci veřejné uvažují o dosazení svých náměstků na ministerstva zemědělství, financí, spravedlnosti a průmyslu. Tedy do úřadů, které ovládají jejich koaliční partneři ODS a TOP 09. ČTK to řekl poslanec nejmenší vládní strany Josef Novotný. VV si od případného...
......
nabylo by lepší vytvořit ministerstvo prostituce?
tam by mohli dohlížet i na politickou prostituci celé politické scény
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 15:14 | j. fišer, třebíč

veverky mají s prostitucí dlouhodobé zkušenosti, proto si to můžou dovolit
a nejedná se o předvolební kalendáře
jejich politická prostituce je taky intenzivní a produktivní
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 12:27 | Jar. Bene

Přiznám se, že prostitutky jsou pro mne přijatelnější než řada politických prostitutů a několik málo politických prostitutek, kteří bez ostychu vystupují zcela veřejně a pobírají nezdaněné částky "podle vzdálenosti jejich bydliště od úadu", čímž v praxi dokazují "rovnost všech občanů" - ti ostatní dostanou za cestu mimo pracoviště pár desítek korun, oni pár desítek tisíc. Proto v současné situaci dávám hlas pro ponechání tohoto řemesla (prostituce) v oblasti bez možnosti zásahů pánů Kalouska, Drábka a dalších.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 12:12 | cio

tak se rozhodnete co chcete. Bud chcete dostat zivly z ulice, nebo chcete danit.
Jestli chcete dostat lidi z ulic, nemusite danit.
Problem vidim v daneni.
Dalsi problem vidim v tom, jak rozeznate dnesni moderni mladou skolacku od prostituky???
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 12:09 | cio

vic zakonu = vice korupce. vice korupce = vice mafie.
Tohle chcete?
Tak dobre, delejte vice dementnich zakonu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 10:57 | ivan

a jak chce nekdo overovat, zda mi ma milenka nebo manzelka vystavila danovy doklad za sex. sluzby???
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 8. 2011 11:52 | Robert

Pocházím z pohraničí, místa, kde prostituce kvete již od roku 1990. My, obyvatelé příhraničních měst, jsme si zvykli vídat na ulicích polonahé, sotva plnoleté dívky i ženy, které bychom očekávali spíše v cukrárnách se svými vnoučaty. Zvykli jsme si i na odhozené použité prezervativy, které jsme vídali při procházkách v parku. Zvykli jsme si na neonová srdíčka svítící kolem hlavních silnic. Na dotíravost německých občanů, kteří si myslí, že každá žena jdoucí po chodníku je připravena za pár euro splnit každé jejich nechutné přání, si však zvyknout nemůžeme.
A policie? Ta je nyní naprosto bezzubá.
Věřím, že legalizace prostituce pomůže alespoň část dívek dostat do veřejných prostor. Tam, kde budou pod kontrolou lékařů. Tam, kam bude mít přístup policie ČR i neziskové organizace.
Nemůžeme si slibovat, že legalizace prostituce přinese do státní poklady zmiňovaných 10 miliard Kč, ale bezpečnější prostředí pro prostitutky, snížení počtu pohlavně přenosných chorob, snížení počtu dívek donucených k prostituci pod záminkou výnosné práce v ČR legalizace přinese.
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 11:41

Vazeni, mate nekdo ale prakticke zkusenosti, kdyz tak pekne pisete? Ja jsem sporadickym zakaznikem jiz pres 10 let. Musim rict, ze diky vysoke konkurenci se ceny drzi na slusne urovni. Rozhodne nehodlam prispivat tomuhle korupci prolezlemu statu, kde rocne vyleti kominem desitky miliard ani korunu. Uz vidim ty studentky, co si prividelavaji, rozvedene ctyricatnice,padesatnice, nebo tvrde profesionalky jak bezi na financni urad. VV to jsou nejvetsi prasata, vic nez vsechny devky a jejich zakaznici dohromady!!
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 11:06 | Vladimíra Lokšová

Všechno je mnohem složitější, než to líčíte v článku. I kdyby byl zákon schválen, většina Čechů a Češek bude chtít nadále provozovat nelegální prostituci. Je zapotřebí podotknout, že kromě barů, hotelů se tyto věci odehrávají také v soukromých domech, bytech. Pokud Vás takoví lidé obtěžují a ruší, třeba v noci, nemáte možnost dokázat, že se zabývají činnostmi mimo zákon a člověk je vlastně bezmocný. Situace by se nezměnila ani po legalizaci prostituce, právě proto, že je téměř nemožné dokázat, že v nějakém soukromém prostoru se prostituce provozuje.

Dál chci podotknout, že pornografie hlavně přes internet může být oblastí velkých daňových úniků. Ta se často vyrábí a vysílá také ze soukromých domů a bytů a znovu nikomu nic nedokážete. Jádro problému spočívá tedy v tom, že ve Vašem soukromém domě, bytě můžete dělat, co chcete, nejenom nelegální ale i morálně odporné věci, například dětskou pornografii, a protože je to Váš prostor, kam nesmí nikdo cizí, tyto skutky zůstávají a zůstanou skryté navždy. Prostituci na ulici vidíme a proto s tím lze něco dělat, jedná se o druhořadý problém.

Prvořadý problém je, jak dostat prostituci, výrobu a distribuci pornografie z privátního prostoru do veřejného prostoru, kde ji lze regulovat. Bohužel, zákon o legalizaci prostituce toto nezařídí. Jak znám lidi, jsem si tím jista, nebudou se chtít zviditelňovat provozováním takových činností jako prostituce, aby platili daně. Dokonce se domnívám, že zákon o legalizaci prostituce by mohl mít negativní dopad na společnost. Není řemeslo jako řemeslo. Práce by snad neměla spočívat ve vydělávání peněz jakýmkoli způsobem. Práce, to, čím si člověk vydělává na živobytí má zpětný dopad na člověka samotného a na celou společnost. Jestli píšete, že Česko patří v prostituci ke světové špičce, není se čím chlubit, právě naopak. Měli bychom se zamyslet hlavně nad úrovní našeho školství. Jestli děti v mnoha rodinách nedostanou kvalitní výchovu, kdo jiný by to měl napravovat, ne -li právě naše školy?

A nakonec, tam kde je prostituce, je často i další problém – drogy. Stát by měl dělat všechno pro to, aby se ekonomice dařilo lépe a lidé, kteří chtějí pracovat, našli důstojnou práci.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 8. 2011 10:59 | agent VV

co tady delas? nemam to prosazovat ja?
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 8. 2011 10:06 | Slávka

Zavírat oči před něčím,co nezávisle na naší vůli nebo představě existovalo,existuje a bude existovat je nehorázná hloupost a pokrytectví.V legalizaci vidím jedině klady.Nejde jen o příjem do státní kasy.Polonahé postávání u pangejtů by mohlo být trestně stíháno,prostitutky by nekontrolovatelně nešířily pohlavní nemoci.V době,kdy je sexualita a její potřebnost pro zdravý vývoj jedince rozebírána již na stránkách tisku pro mládež,rozhlase,televizi,je podporována medikamenty a hlavně je pojímána odděleně od citových vazeb,je legislativní pořádek v této oblasti více než žádoucí.Možná by stačilo oprášit jen zákony z naší "první republiky" a poučit se u sousedů.To bychom si ale naši politici nesměli myslet,že jsou moudřejší Šalamouna.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 16 komentářů

A tohle už jste četli?

Jaká by byla rozumná cena za pěknou espézetku?

28. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 7 komentářů

Jaká by byla rozumná cena za pěknou espézetku?

7A7 7777, 4B4 4004, 4H4 1234. Toužíte po zapamatovatelné české espézetce, nechcete uplácet a nemáte vykutálené kamarády? Smůla! Zatímco na Slovensku, v Rakousku, Polsku i Německu si... celý článek

Další veletoče! Znamená zkratka DPH daň pro hlupáky?

21. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 23 komentářů

Další veletoče! Znamená zkratka DPH daň pro hlupáky?

Ministerstva dramaticky lomí rukama, jak za rok nevyjdou s penězi. Snaha ministra financí Miroslava Kalouska o zvýšení rozpočtových příjmů sjednocením DPH na 19 % ztroskotala na nesouhlasu... celý článek

Je za Klausovým „milostným“ skandálem s doktorkou stará stranická známost?

14. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 14 komentářů

Je za Klausovým „milostným“ skandálem s doktorkou stará stranická známost?

Hladina se zase čeří od hradu. Tentokrát prezident nešije (do Unie), nevetuje (zákony), nevysvětluje (ekologům, že jsou opravdu, ale opravdu mimo mísu) ani nepřechází („na červenou“),... celý článek

Řecko: Zastavit půjčování bez záruk? Zastavit Krétu!

7. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Řecko: Zastavit půjčování bez záruk? Zastavit Krétu!

Jestli chce Řecko půjčku, ať se ráčí něčím zaručit. Nemovitostí – a ostrovů – má dost, v hodnotě tak akorát na pokrytí svých dluhů. Zhruba toto zaznělo tento týden konečně oficiálně... celý článek

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

30. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

Němci hodlají do roku 2022 uzavřít jaderné elektrárny a spolu s Rakušany naléhají na Českou republiku, aby udělala totéž. Ta zatím od svého jaderného programu a výstavby dalších bloků... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.