Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?
Němci hodlají do roku 2022 uzavřít jaderné elektrárny a spolu s Rakušany naléhají na Českou republiku, aby udělala totéž. Ta zatím od svého jaderného programu a výstavby dalších bloků Temelína odstoupit nehodlá. Odolá ale Česko sílícímu tlaku ze zahraničí?

Dřívější tlaky aktivistů na odklon Česka od jaderné energie umocnila katastrofa japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou postihlo zemětřesení a tsunami. Koncem dubna navíc uplynulo 25 let od katastrofy jaderné elektrárny v Černobylu. Německo se proto nedávno rozhodlo uzavřít do roku 2022 všech sedmnáct jaderných elektráren. Nejde přitom o blesk z čistého nebe, o konci využívání jaderné energie v Německu se hovoří od přelomu století.

Česko volí jinou cestu a chce podle vyjádření premiéra Petra Nečase výrobu energie v jaderné elektrárně Temelín do roku 2025 naopak rozšířit. Martin Roman, šéf ČEZ, který provozuje Temelín, ale očekává rostoucí tlaky na odstavení jaderných elektráren právě ze strany Německa a tradičně protijaderného Rakouska. Dokáže jim Česká republika odolat?

České jádro ve středu zájmů

Na rozšíření Temelína nemá zájem jen český stát a jím vlastněná společnost ČEZ. Z oficiálních zpráv o návštěvách čelných představitelů i kuloárových informací je zřejmé, že za zachování jádra v Česku bojují Rusko, USA nebo Francie, tedy státy, jejichž firmy by se mohly na chystané dostavbě elektrárny podílet.

Na druhé straně stojí dobré sousedské vztahy s Rakouskem, ale zejména Německem. Je však třeba být k sousedům vstřícný za každou cenu? Energetické soustavy sousedících evropských států jsou totiž tak úzce propojené, že odstavením německých jaderných elektráren může být poškozeno i Česko, pro které by tento krok znamenal, že se skokově zvýší cena elektřiny. A to se nejspíš rovněž nedá hodnotit jako ohleduplné sousedské počínání.

Bude Němcům dobrá energie z českého jádra?

V Česku dnes z jaderných elektráren Temelín a Dukovany pochází zhruba třetina vyprodukované elektřiny, po vysazení těchto elektráren by byl energie doma nepochybně nedostatek. Zda by výpadek vykryly úspory a nasazení alternativních zdrojů, je více než sporné.

Dokud jaderné elektrárny fungují, má však Česko energie nadbytek, každoročně se vyveze zhruba 13 terawattů elektřiny – což zhruba odpovídá roční produkci jedné naší jaderné elektrárny. Vcelku přirozeně se tedy ozývají hlasy, že by bylo možné po odstavení německých jaderných elektráren na vývozu energie k západním sousedům dobře vydělávat.

Protiargument zní ovšem také pádně: Něměcko je ekonomicky silné, a pokud by mělo dobrý přístup například k ruskému plynu, mohlo by elektřinu získávat v dostatečném množství z něj. „Nečistou“ českou energii by pak mohlo z ekologických a/nebo ideologických důvodů zavrhnout zcela.

Odpůrcům jádra nahrávají emoce a strach. Evropská unie proto rozhodla, že jaderné elektrárny na jejím území projdou zátěžovými testy. I když však potvrdí, že jsou Temelín či Dukovany bezpečné, na postoji aktivistů, ale i vlád jednotlivých zemí to zřejmě změní jen málo, pravděpodobněji nic.

V čem je podle vás jádro pudla? Máme se vzdát jaderné energie? Kvůli sobě, nebo kvůli sousedům? Dokázali bychom výpadek v dodávkách energie krýt šetřením a alternativními zdroji?

Napište nám, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních. Autor nejzajímavějšího diskusního příspěvku zveřejněného do 15 hodin ve pondělí 4. července získá knihu Krotitelé dluhů, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Lenky Králové. Pokud chcete o svazek s podtitulem Průvodce vaším rodinným rozpočtem soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci dozvědět se, kam výhru poslat.

Výsledky soutěže vyhlásíme za týden u dalšího článku z rubriky Co si o tom myslíte? Redakce si vyhrazuje právo, pokud se sejde málo rozumných názorů, nevybrat žádný příspěvek a cenu schovat na další týden, jako se to stalo právě tentokrát.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

8. 10. 2012 17:42 | Jarkan

energetická budoucnost česka je geotermální. Vyhaslé sopky za Lovosicema jsou špunty nad kotlem plnýho horka. Myslím ,že sem přišel i praotec Čech právě proto že se tu tenkrát v zimě neudržel sníh a bylo teplíčko od spodu.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2012 19:10 | Jaroslav

Domnívám se, že to chce racionální energetický mix jaderné, tepelné, plynové, solární a vodní elektrárny + rozumná podpora zateplení budov. Bohužel se to u nás zatím moc nedaří - příkladem byl ohromný protekcionismus solárních investic. Zatím máme 6 reaktorů a měli bychom se zamyslet nikoli kvůli našim sousedům, ale především kvůli sobě, zda další výstavba reaktorů není pro naši malou zemičku příliš.
-5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 7. 2011 19:10 | zdeneknovy

Navrhuji, aby se veřejné diskuse na Peníze.cz mohl účastnit jen ten, kdo se předem seznámí se skutečnostmi a místo blábolů a nadávek bude používat fakta. Děkuji
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 7. 2011 18:56 | zdeneknovy

Reakce na "benzin":
Typicky česky vyc.caný názor. Ano to jsme My Češi!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 6. 2011 22:43 | Cert

Atomová elektřina je hazardní a nebezpečná. Je třeba se jí zbavit co nejdříve, než to tu vybuchne jako v Černobylu.
-19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 6. 2011 21:44 | Luboš

Je smutné, že do zdejších diskuzí píší lidé, kteří o výrobě , rozvodu a užití el.energie se nenaučili za celý život nic. Laické keci jsou k ničemu, oblečte si červené šaty a běžte fandit diletantské Merkelové.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 6. 2011 17:59 | benzin

Elektrina z JE je podle vseho ekologictejsi nez z uhli a je i ekonomicka. Nicmene je nejaky duvod mit tu elektrarnu u sebe? Proc ji taky nevytlacit z naseho uzemi? Stejne zni nijak extra vyhodne zisky nesjou. Kdyz ji CEZ postavi treba v madarsku, budou mit ekologickou zatez tam a pritom Ceska Republika bude z profitovat na dividendach uplne stejne. No a pro ceskeho kmana se cena elektriny nezmeni, pac ta je urcovana podle energeticke burzi.

Takze proc to neudelat jako nemci? Vypnout elektrarny, ktere nam coudi pod nos a nekupovat elektrarnu odkudkoli jinud, kdyz ty lidi tam preplatime, budou to oni kdo nebude mit dost elektriky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 6. 2011 11:56 | j. fišer, třebíč

Nevím proč si všichni vybrali pro emoce jadernou energetiku
Vždyť existuje dlouhá řada stejně, nebo dokonce vděčnějších technologií
No, co. Takhle to je. Asi někomu stojí zato investovat do určitých emocí.
Není nad to nahradit JE energií větru a slunce. To znamená vydláždit všechny hřebeny hor větrníky a úrodné roviny slunečními panely. A ještě to nebude stačit, budeme muset energii dovážet.
Rabování veškerých surovinových, energetických, lidských, a jiných zdrojů dosahuje saturace. Dokud bude rozvoj lidské společnosti řízen extenzivně, neexistuje reálná alternativa.
Možná, že předpokládaná katastrofální světová krize učiní lidské nezodpovědnosti konec. Vliv ekologistických hnutí je kontraproduktivní.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 6. 2011 11:40 | Vladimír Javora

Elektřina je fenomén, bez kterého se již lidstvo neobejde. Ani dnes a ani v budoucnu. Navíc je to univerzální nosič energie. V současné době je k disposici ještě relativní dostatek zdrojů, zejména fosilních paliv, ze kterých je možné elektřinu vyrábět. Takový dostatek, že tyto zdroje lze používat také jako nosičů energie do míst individuální spotřeby, kde slouží pro výrobu méně ušlechtilé energie, ponejvíc tepla. Jak bude těchto zdrojů ubývat, budou tato paliva vyčleňována jednak do strategických zásob, jednak budou jejich kapacity ve zvýšené míře orientovány právě na výrobu elektřiny. Hovoří-li se dnes, v souvislosti se zásobami těchto zdrojů, řádově o stovkách let, může se zdát, že je to vše ještě hodně daleko. Nikdo však nemůže dnes tušit jak dlouho dopředu budou vytvářeny strategické zásoby a jak dlouho dopředu se začne omezovat individuální spotřeba energetických fosilních zdrojů právě ve prospěch výroby elektřiny. Je pravda, že ekonomicky silné Německo si dnes může dovolit nákup zemního plynu i za vyšší ceny, rozhodne-li se takto. Znamená to ovšem také výstavbu nových elektráren s plynovými turbinami a patrně také s utilizací výstupního tepla, což není levná záležitost. Je to jen jejich věc a oni to dokážou. Ale znamená to také, že ekonomicky silné Německo bude potřebovat toho zemního plynu pro substituci jaderných zdrojů hodně. O alternativních zdrojích energie se totiž nejlépe mluví tehdy, když je spotřeba energie v zemi zajištěna něčím skutečně spolehlivým. V souvislosti s prudce narůstajícími spotřebami takových černých děr, jakými jsou ekonomiky Číny a Indie, může znamenat odchod od jaderných zdrojů v Německu ve svém důsledku urychlení popsaného procesu změny využití zemního plynu (a nejen zemního plynu) ve prospěch elektřiny, tím jeho zevzácnění a tudíž i zdražení.
Co se týče elektřiny samotné, ta tu bude muset být vždycky a dříve nebo později se na její výrobu začne používat vše co bude mít ruce a nohy. Nakonec to budou i t.zv. obnovitelné zdroje, tak jak je nazíráme dnes, odhaduji tak do jedné pětiny. Zbytek, těch 80 % potřeby, bude bezpochyby pokrývat jaderná energetika. A nikdo již dnes nemůže říci, že je to ještě daleko.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 6. 2011 9:10 | Michal Kára

Kterým konkrétním úsporným technologiím vláda brání, aby byly používány? Ano, velké vodní dílo se u nás už dlouho nepostavilo. Hlavním důvodem je to, že na místech vhodných pro velká vodní díla už tato stojí.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 6. 2011 8:39 | Výrobní jednotky, nucení odběratelé

Ještě jsem chtěl poznamenat, že například, za roční "dotace" které EU dává pro úsporu energie by šly nakoupit palivové články do všech Českých domásností. To byste teprve potom viděli tu úsporu energií.
Další věc která je nám značně zamlčována, že plyn lze distribuovat i v tekutém stavu což se podle mne již stalo výhodnějším než budování plynovodů. V budoucnu by to podle mne měl být běžný standard vzhledem ke zdrojům plynu. Tím neříkám že jsem pro těžbu z břidlice na území Česka, naopak.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 6. 2011 8:26 | Výrobní jednotky, nucení odběratelé

Jeden člověk, s nímž souhlasím, shrnul nedávno problém Fukušimy, německých změn a svítících očiček Českých politiků následovně. Budeme jen rádi pokud naši energii zbytek evropy odmítne.
**
Jednak se neúměrně vyšroubuje cena energie, cizina je bohatší. Jednak dojde k nadprodukci.
Nejprve z jiných, neatomových, zdrojů energie (pravděpodobně potřebujících uhlí), což nás zatíží jinak a ne málo (pravděpodobně značně ekologicky a sociálně).
V okamžiku výroby elektřiny pomocí štěpení budete ještě hůře. Veškerou výstavbu, likvidaci po 200 letch pokud se s ní vůbec počítá (jinak než jako s prostou položkou pro papírové navýšení nákladů), údržbu a provoz bude platit lid této země. Pokud by se nenašel odběratel bude lid platit i nadprodukci, která by pravděpodobně nebyla tlumena.
**
Prostě a jasně. Stát i tento monopol (majetkové vztahy mi nejsou příliš jasné) chtějí podnikat a češi budou jak dělníci, tak ručitelé a případní nucení odběratelé veškerého výkonu i o který nestojí a nepotřebují ho.
Zneužíváno je přitom lidských i přírodních zdrojů této země (vemte v úvahu i každý sloup a drát který vám hyzdí okolí a omezuje vás), bez adekvátní náhrady.
Riziko není bráno v úvahu vůbec, přestože je nezanedbatelné, a případné následky budou mnohagenerační. V případě úniku radiace nelze ani odhadnout kolik generací (mluvíme odesetiletích, možná i stoletích) by bylo postiženo a jakým způsobem. To že lidé umí nějaké fizikální veličiny změřit, navíc neznamená že znají dostatečně případná rizika.
**
Většina z vás nevěří politikum ani důchodovou reformu kde se jedná o pár procent vašich peněz. Proč jim dovolíte podobné megalomanské projekty. Ane se vás nezeptali na váš názor...
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 6. 2011 7:42 | balu

A to jenom papouškujete co jste někde slyšel nebo můžete své tvrzení podepřít argumenty?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 6. 2011 7:33 | Xagi

Tym ze date za vetu vykricnik sa nezmysel na pravdu nezmeni :D takze by som doporucil prestat revat do vzduchu nepodlozene hluposti a obratit sa na fakty :)

jadrova eneriga sa samozrejem predava najlacnejsie preto lebo ma najdrahsiu vyrobu to mi je logika :)
-2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 6. 2011 7:20

všechny ostatní výroby energie mimo jádra jsou ve své podstatě "čistčí" než výroba JE! Atomová energie je paradoxně nejdražší z výroby, protože konzervuje cenu elektriky proti tržnímu poklesu a při započítání celého procesu od těžby uranu až po úložiště a rizika , se jedná o totální ekonomický nesmysl
-5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Zobrazit všech 18 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Spasí nás břidlice?

22. 6. 2011 | Luboš Palata | 3 komentáře

Spasí nás břidlice?

Nedávná návštěva Baracka Obamy v Polsku měla důležitější téma, než je americká letecká základna nebo zrušení víz pro Poláky cestující do Spojených států. Těžba zemního plynu z břidlic... celý článek

Česká půda do cizích rukou?

21. 4. 2011 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Česká půda do cizích rukou?

Od prvního května si budou moci občané z jiných zemí EU volně kupovat českou zemědělskou půdu. Povede to k prudkému růstu její ceny? A hlavně – nevykoupí naši půdu cizinci? Názory odborníků... celý článek

Souhlasíte s tím, že soud zastavil trestní stíhání vymahačů dluhů z ČEZ?

6. 1. 2011 | redakce Peníze.CZ | 20 komentářů

Souhlasíte s tím, že soud zastavil trestní stíhání vymahačů dluhů z ČEZ?

Olomoucký okresní soud osvobodil 13 pracovníků ČEZ, obžalovaných z toho, že měli při vymáhání dluhů od odběratelů elektřiny porušovat zákon. Jeho rozsudek zatím není pravomocný, státní... celý článek

Potřebujeme druhý Temelín?

17. 7. 2008 | redakce Peníze.CZ | 21 komentářů

Potřebujeme druhý Temelín?

ČEZ hodlá postavit další bloky v jaderné elektrárně Temelín. Česko ale nedostatkem energie netrpí. Pro třetího největšího vývozce se jedná především o dobrý byznys. Pomůže Česku nová... celý článek

Partners Financial Services