Ministerstvo dopravy letos znovu oprášilo starý nápad, jak přilepšit rozpočtu a zároveň jednou ranou zabít pár korupčních masařek. Jsou lidé, kteří touží po výjimečných espézetkách. A evidentně jsou i takoví, kteří za ně dobře platí, i když je to protizákonné. Legalizace tohoto byznysu by přinesla peníze. A ani s sebou nenese nepříjemné morální otázky jako třeba legalizace prostituce.
Nejdříve se měly luxusní poznávací značky dražit v aukci. Kdo dá víc, bere. Pak ale pánové na ministerstvu dopravy změnili názor a začali mluvit o tom, že by si každý mohl navrhnout značku vlastní. Proč ne. Právě tak to funguje třeba na Slovensku už víc než deset let. Za značku BA-BOSSS (volitelných je jen posledních pět znaků), ZA-VODOU nebo BA-VORAK zájemce zaplatí 331 euro, zhruba 8 000 korun. A zdá se, že zájemců se našla spousta. „Za rok je přiděleno zhruba 2 000 párů tabulek s volitelným číslem,“ sdělila mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová serveru iHNed.cz. Slovensko tak vybere ročně za VIP značky přes 16 milionů korun ročně. Dvakrát větší Česko by si mohlo přijít na dvojnásobek.
Přesto se na Slovensku kupovaly nelegálně standardní registrační značky s výjimečnými kombinacemi čísel. Tento týden nás však Slováci „vzali“ o další pořádnou porci antikorupčních kilometrů. Spustili totiž plně centralizovaný náhodný systém na přidělování klasických poznávacích značek, do kterého nemůže zasahovat nikdo. Ani policisté, ani úředníci. Vše je podřízeno náhodě. A světe div se, nebylo to ani příliš složité. Na skladě každého slovenského dopravního inspektorátu musí být nyní vždy k dispozici určitý minimální počet značek. Z nich pak, bez vnějšího zásahu (nepočítáme-li stisknutí tlačítka enter) počítač vylosuje tu, kterou si zájemce odnese.
Vykukové ze světa politiky i byznysu
A kde jsme my? O značkách šitých na míru si můžeme stále nechat jen zdát a standardní přidělování espézetek názorně ilustruje loňská infografika publikovaná serverem iDnes: první náměstek primátora Karlových Varů – 2K3 0000, primátor Brna – 6B9 0001, primátor Českých Budějovic – 4C3 1265 a tak dále. Že vám přijde poslední číslo zcela v pořádku? Pak si zkuste Googlem prohnat sousloví „datum založení Českých Budějovic“ a vše vám bude jasnější. Právně je sice všechno v pořádku, protože magistrát může, podobně jako prezident nebo policie, sám sobě udělit výjimku, zápach „kmotrovských praktik“ je však i tak cítit na sto honů.
Ve vozech s protekčními poznávacími značkami se ovšem samozřejmě nevozí jen zadnice politických papalášů. Vytuněná espézetka, často společně s označením, že vozidlo využívá osoba s tělesným postižením, neodmyslitelně patří i k českým podnikatelským vykukům. A na tom už není právního vůbec nic! Pořídit si ji prý můžete výměnou za obálku s pěti až třiceti tisíci korunami. Zaleží samozřejmě, na koho na dopravním odboru příslušného úřadu narazíte. A také na tom, jakou metodu si úřad pro přidělování značek vybere, univerzální pravidla totiž neexistují.
Zákon napřesrok, nebo zase sliby chyby?
Ministerstvo dopravy má prý už skoro hotový nový zákon, ve kterém bude vepsána i možnost připlatit si za výjimečnost. Proč to trvalo tak dlouho, to ministerstvo dopravy neříká, slibuje dokončení návrhu „v řádu týdnů či měsíců“, a snad aby odsunulo pozornost na někoho jiného, podotýká ústy svého mluvčího, že nový systém registrace vozidel by teď stejně nezvládly obstarožní počítače ministerstva vnitra. Investice do techniky by sice prodej espézetek zaplatil po pár měsících od spuštění, ale to bychom chtěli příliš věcí najednou. „Vzhledem k tomu, že se plánuje přesun registru z ministerstva vnitra, kde nyní je, pod křídla dopravy, bylo rozhodnuto, že další finance do jeho rozvoje nebudou vynakládány a modernizace se dočká až po tom přesunu,“ vysvětlil kolegům z iDnesu mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský s tím, že se nyní čeká na rozhodnutí vlády, jež by mělo přesun posvětit. Počkáme si tedy, jestli tyto plány dojdou realizace rychleji než dávný nápad na prodej espézetek.
A pokud všechno půjde podle aktuální verze slibů, třeba se příští rok skutečně dočkáme jak bezpečného systému přidělování standardních poznávacích značek, tak i možnosti koupit si SPZ na přání. Ministerstvo navrhuje, že by mohly stát okolo deseti tisíc korun.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
28. 7. 2011 23:58 | Glosglober.bloger
28. 7. 2011 21:46 | Ro
28. 7. 2011 20:52 | alesriha007
28. 7. 2011 13:39 | Honza
28. 7. 2011 12:16 | Guajiro
28. 7. 2011 7:43 | rumungr
28. 7. 2011 0:59 | jezevec
ale za to, aby příjmy za papalášské značky šly do státní a ne do korupční kapsy, bych byl ochoten zaplatit do státního rozpočtu třeba i dvoukorunu.
Zobrazeno všech 7 komentářů