Další veletoče! Znamená zkratka DPH daň pro hlupáky?

Další veletoče! Znamená zkratka DPH daň pro hlupáky?
Ministerstva dramaticky lomí rukama, jak za rok nevyjdou s penězi. Snaha ministra financí Miroslava Kalouska o zvýšení rozpočtových příjmů sjednocením DPH na 19 % ztroskotala na nesouhlasu Věcí veřejných. Neexistují ale jiná řešení než zvyšování DPH, které zvedne výdaje domácností a inflaci?

Odvolávám, co jsem odvolal, ale neslibuji, co jsem slíbil. Co jiného než parafráze slov krále z pohádky Pyšná princezna lépe charakterizuje přemety kolem sazeb daně z přidané hodnoty? Podle původního vládního návrhu měla v příštím roce základní sazba DPH zůstat na 20 procentech a její snížená (desetiprocentní) sazba vzrůst na 14 procent. V roce 2013 se pak měly obě sazby – kromě vybraných položek – sjednotit na 20 procentech. Nakonec byl schválen kompromis, podle něhož snížená DPH příští rok stoupne na 14 procent a o rok později se obě sazby (kromě výjimek) sjednotí na 17,5 procenta.

Nejprotivnější věta na světě

Nedá se nic dělat. Musíme to říct. Tu nejprotivnější větu na světě, která zní: My jsme vám to říkali!

Petr Šafránek: Sazby DPH: tažená čísla jsou platná do příštího slosování
Když přišla vláda s návrhem financování penzijní reformy sjednocením sazeb DPH na 20 %, předpokládal jsem, že to někdo pečlivě spočítal. Když během jednoho odpoledne došlo k radikálním změnám, začínám mít vážné pochybnosti. Počínání vlády při určování výše sazeb DPH připomíná losování – jen notář u toho chybí…

Tomáš Prouza: Zvýšení DPH a penzijní reforma: mnoho povyku pro nic
Propočty, které ministerstvu financí dodaly v rámci připomínek k novele zákona o DPH ostatní resorty, ukazují, že téměř polovinu z oněch 22 miliard stát utratí – na kompenzaci zvýšení DPH...

Michal Kašpárek: Jak jsem potkal vaši zdaněnou matku
Nikoho jsem ale před volbami neslyšel mluvit o tom, že bychom se měli dočkat nejvyšší DPH v Evropě hned po socialistickém Dánsku – kde ovšem zároveň platí řada úlev. Vlastně jsme se dočkali i dvou nových velkých levicových stran...

Tuto kompromisní dohodu se pokusil nabourat návrh ministra financí Miroslava Kalouska, podle něhož by byly obě sazby DPH, základní i snížená, sjednoceny na 19 procentech. A to již příští rok. Výjimku v podobě desetiprocentní daně měly dostat léky, knihy a noviny. Vyšší DPH měla financovat deficit důchodového účtu a státního rozpočtu.

S barvou ven: kdepak na důchody

Léčit rozpočet zvýšením DPH je díky snazšímu výběru pohodlnější než hýbat sazbou jiných daní nebo vůbec hledat jiné cesty, jak snížit schodek státního rozpočtu. Sjednocení obou sazeb DPH přitom – bez ohledu na to, zda zůstane zachováno na současné úrovni nebo se v rámci českého folkloru vládnutí ještě změní – zvedne ceny potravin, ale také třeba tepla, dalších služeb nebo stavebních prací. Jen za dražší potraviny by tak průměrná rodina za rok utratila o několik tisíc korun víc. I kdyby neměl pravdu šéf Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil, který před časem odhadl dopad zvýšené DPH na inflaci na čtyři procenta, není to v době, kdy se svět obává možného prudkého růstu cen, ideální zpráva.

Plánované zvýšení DPH tak vyvolává velkou nevoli, snahy znovu změnit (tentokrát již dohodnutou) sazbu této daně pak pocit, že vláda vlastně neví, co chce. V minulosti navíc argumentovala tím, že je vyšší DPH nutná kvůli důchodové reformě. Nyní je ovšem zřejmé, že má spíše pomoci látat díry ve státním rozpočtu. Zdá se tedy, že ministerstvo financí konečně přiznalo barvu.

Minulý čtvrtek jsme trochu „odbočili od tématu“ a ptali se na váš názor na prezidentské milosti. Obecně i na jednu konkrétní, která právě budila rozruch. Zpět k finančním tématům. Ale ještě jednou se přece musíme ohlédnout a povědět, kdo nás v debatě nejvíc zaujal. Nejvíc se nám líbilo racionální a emocí prosté shrnutí, které 15. července minutku před osmou odeslal člověk podepsaný jako ak. Rádi bychom mu poslali knížku – ale nevíme jak...

Pokud mají výnosy z DPH sloužit hlavně k ucpání rozpočtových děr, je na místě položit si otázku, zda ministerstva či další státní orgány navzdory proklamacím o šetření nedělají pravý opak. Nebo jak je to s bojem proti korupci či vybíráním daní, kde stát přichází o desítky miliard. Média rozkryla řadu kauz sahajících i do horních pater politiky. Dočkáme se někdy konečně, že bude v těchto případech vyřčen ortel v duchu hesla padni, komu padni?

Jinak bude mít zřejmě česká populace dost dobrých důvodů, proč se domnívat, že zkratka DPH vlastně znamená dpro hlupáky.

Jaký je váš názor na veletoče kolem sazby DPH? Jaké jiné léky byste doporučovali na snižování rozpočtového schodku?

Napište nám, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních. Autor nejzajímavějšího diskusního příspěvku zveřejněného do 15 hodin v pondělí 25. července získá knihu Krotitelé dluhů, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Lenky Králové. Pokud chcete o svazek s podtitulem Průvodce vaším rodinným rozpočtem soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci dozvědět se, kam výhru poslat.

Výsledky soutěže vyhlásíme za týden u dalšího článku z rubriky Co si o tom myslíte?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

27. 7. 2011 12:50 | Orfeuss

Denně čteme ,jak stát na nic nemá.A tady vždy se najde řešení ve zvyšování DPH.Toto se ovšem dotkne především nízkopříjmové skupině obyvatel a tudíž následek je,že vznikají uvnitř lidí sociální nepokoje,které mohou špatně skončit neboť je známo,že pokud člověk nemá na základní potřeby dělá i nepředvídatelné věci.Stát už dávno nehospodaří,ale slušně řečeno okrádá koho může a kdo si to nechá líbit.Ve vládě nejsou odborníci,ale diletanti,kteří se zřejmě tímto vším baví dělá jim to radost.Ale známé pořekadlo :"tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu,až se ucho utrhne"a myslím si,že už to ucho je hodně natržené a je jen otázka času,kdy se utrhne úplně.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 7. 2011 21:32 | kuo

Já jsem nevzdělaný hlupák od narození a pak jsem také prošel bezplatným škoslstvím, které mě naučilo platít každému a všem o co si řeknou včetně daní, odvodů a poplatků. Vím, že je to špatně, ale dělají to tak všichni a já nechci, aby naší krásné a bohaté vlasti někdy došly peníze.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 7. 2011 20:48 | rejpal

Ano. zkratka DPH je skutečně daní pro hlupáky a nejen ta, ale daně obecně tedy přímé i nepřímé včetně poplatků, např. bankovních nebo právních.
Je tu mnoho povyků pro nic a žádný komentrář ve vztahu ke zkratce Daně pro hlupáky ( DPH) a finanční gramotnosti. Pokud si vedete denně svou finanční rozvahu a bilanci, tak víte, že největším nákladem, který vás dusí tak dlouho, až vás udusí jsou právě daně a poplatky. V případě, že je dokážete odbourat, resp. snížit na minimum, pak nejen pomáháte sobě, ale nesmírně pomáháte současnému rozežranému systému v léčení a dietě od roku 2008 a jste na správné cestě k finanční gramotnosti. Do které kategorie patříte právě vy ? Považujete se za fin. vzdělaného a přesto platíte daně anebo ke svému štěstí už nepoužíváte peníze vůbec? Podělte se o názor.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 7. 2011 9:44 | T. Hudeček

Zlatá slova. Ještě bych rád připomenul, že pokud bude stát živit takovou hromadu státních zaměstnanců, k vyrovnaným rozpočtům se nikdy nedostane, i když bude DPH 50%. Nesmyslné a předražené státní zakázky rozhodně nejsou OK, ale většinu z ich je možné zrušit kdykoliv, armáda státních zaměstnanců je systematický problém (nejsou to jen zbyteční úředníci, ale taky učitelé, různé ústavy, inspekce, místa zřízená místními samosprávami atd, atd.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 7. 2011 15:23 | Mirek

Základní otázka je, kde vzít peníze na útratu státu.
Pokud se podíváme na jednotlivé rodiny,ty jsou nuceny žít z toho jaký mají příjem. Pokud mají příjem malý, musí vyjít s tím co mají. Nebo si najít ještě nějaký jiný příjem. A ještě by si z toho měli něco ušetřit na "horší časy". Dnešní společnost je však založena na konzumaci. A to konzumaci všeho. Lidi si říkají: "Chci to mít nyní a pokud možno ihned. Stále častěji proto slýcháme a čteme, nebo se osobně setkáváme s lidmi, kteří se díky této konzumační vidině dostávají do dluhové pasti. Pokud to potká souseda nebo někoho od vedle říkáme si, že je to jeho věc. Nás se to přece netýká.
Všem těmto lidem, závislým na konzumu dává naše vláda krásný příklad jak si pořídit něco, na co nemám. Příjem státu je daný a skládá se z několika složek. Tady se ale budeme bavit o daních. Jejich zvýšení je vlastně ten jiný příjem. Stát ale musí, stejně jako rodiny, vyjít s příjmem který má nyní. Zvyšovat daně jako "vedlejší příjem" je to poslední.
Otázka bokem je, zda toto zvýšení bude stačit za rok, dva nebo pět let. Znovu zvýšíme daň? Třeba na 25%?
Stát jako takový je povinen vést vyrovnaný rozpočet. A vláda musí umět prosadit změny v rozpočtu tak, aby se deficit nejen nezvyšoval, ale snižoval. Ne jen tím, že největší zatížení bude na straně lidí (ale v určité míře by se to mělo dotknout i jich), především pak kontrolou kam finance proudí a na co se použijí.
V jednotlivých rodinách by si to členové rodiny měli pohlídat sami(pokud neuhlídají dostanou se do bankrotu, ať již osobního nebo jako celá rodina).
Stát, potažmo vláda ale zatím není schopna tyto finanční toky pohlídat. Proto se vynakládají veliké finanční prostředky na jednotlivých ministerstvech na zbytečnosti. Je nutno podotknou, že se tento problém netýká jen nynější vlády, ale i těch předchozích, včetně vlády ČSSD. To v době, kdy byl vysoký HDP a přesto se všechno vesele promrhalo a neušetřilo se vůbec nic.
Jak jsem již napsal dříve. Pokud se zadluží náš soused tak se nás to až tak moc netýká. Zadluženost státu se ale dotýká nás všech. Tady bych chtěl vznést svoji kritiku na odbory. Jakmile se sáhne na zaměstnance, hned je mnoho křiku a vyhrožování stávkou. Proč. Chtějí snad žít tito lidé ve státním bankrotu. Ten nám zatím naštěstí nehrozí. Co ale není dnes, může být zítra.
Aby tedy mohla vláda schválit vyvážený rozpočet musela by mít silný (velice silný) mandát. Ten nyní jak se zdá nemá. Stejně jako předešlá vláda založená na přeběhlících, tak vláda ČSSD s buď populistickými nebo neschopnými premiéry.
Jsem tedy v podstatě pro zvýšení daní. Ale jen jako poslední možnost. Tedy až by byly vyčerpány všechny možnosti úspor, jak na administrativní náročnost jednotlivých resortů, krajů, okresů, financování veřejných
zakázek,zrušení mnoha daňových výjimek a osvobození od daně, zdanění
hazardu. A dalo by se ve výčtu jistě pokračovat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 11:17 | franta

Trochu Vás nechápu. Proč by se lidé nemohli ptát na to, kdo rozkrádá majetek a zda bude za to potrestán. Říci, že už je to za námi a teď to máme napravit, je přesně to s čím zloději počítají. Nejhorší na tom, že se krade pořád a pořád stejní lidé (jen ti chytřejší občas změní stranu - Kalousek). Náš stát hází peníze do kamen a každý kdo někdy sledoval zadávání veřejných zakázek ví, že pokud to se nezmění, tak pak jednou lidem dojde trpělivost. Dokud lidi mají co jíst a kde bydlet, tak pak se to dá oddálit.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

22. 7. 2011 12:38 | kimmax

Změny, které vláda dělá jsou buď z nekompetentnosti=diletantství nebo B/ vědomě= zločin. Normální člověk se musí vejít do svých příjmů a hradit své závazky podle priorit. Stát si upravuje příjmy podle své nekonečné spotřeby zvyšováním a prioritní závazky si snižuje (sociální, zdravotní). Vláda je jako správce a ne jako majitel tohoto státu. Má poskytovat služby občanům,které si platí a zajišťovat chod státu. Mám pocit, jako by si politici utrhovali od úst a dávali obyvatelům dary ze svého. Pokud se neroztočí spotřeba obyvatel, nebude fungovat nic. Vláda dělá opak. První co by se mělo snížit jsou náklady na administrativu státu, vymáhat ztráty, které způsobili politici svou "odborností". Poslanci by měli mít jednosložkový plat, který se odvíjí od minimální mzdy, neměli by mít cestovní náhrady, auta, služební byty a týmy asistentů, rovněž by něměli zastávat více funkcí. protože pak nedělají nic za více platů. Placeni by měli být za aktivní přítomnost ve sněmovně a nemocenskou podle zákona. Toto by byl přínos do rozpočtu s pozitivními následky.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 23:56 | Aki

Nesouhlasím se zvýšenou základní sazbou DPH. Zdá se, že ve vládě máme amatéry, kterí si nedokážou spočitat dopady. A zároveň nedávají žádnou perspektivu dalšího vývoje. Na začátku cesty je nutné hledat rezervy v úsporách na jednotlivých ministerstvech, dále dotáhnout do konce všechny kauzy, kde byl zjištěn únik peněz, důsledně potrestat viníky, zabavit jim majetek. Pokud se tak nestane, veškerá snaha o zalátání děr cestou zvyšování základní sazby DPH se ve státním rozpočtu mine účinkem.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 20:47 | Slávka

Docházím k názoru,že současná vláda je naprosto nekompetentní a bezradná.Nejen,že nedokáže nastavit promyšlený program reforem, vedoucích k rozvoji a prosperitě,ale nedbá ani varovných hlasů odborníků,že tato drastická opatření nepřinesou kýžený výsledek.Připadá mi,že je ve vleku lobistů,šedých eminencí a zákulisních machinací.O tom svědčí neustálé změny,opravy,úpravy,prohlášení při řešení jednotlivých problémů ze dne na den.Nemá absolutně představu,čeho chce dosáhnout.Řešení státního dluhu nemůže být jediným cílem budoucnosti,ale prostředkem,aby bylo lépe.Zatím se od počátku politické změny propadáme,chudneme a stáváme se nádeníky cizího kapitálu.Demokratizace se nepovedla a i v jednání vlády můžeme vysledovat snahy tolik odsuzované diktatury.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 15:02 | Roman

Souhlasím se všemi body, zvláštěpak to e) nemá chybu.
Pokud se zeptáte podnikatelů a živnostníků, co by měl stát dělat, tak vám spousta z nich odpoví "nezaclánět" :-D
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 7. 2011 14:42 | Stresor

Pracující lid prožral ústy svých volených prožiratelů výsledky své práce, vždyť jsou jedni z nás a vlastně nejlepší znás, které jsme my ve volbách vyzdvihli na piedestal. Proto omluvte prosím špatnou kvalitu našich politiků, poslanců a všech ostatních státních zaměstnanců, která je způsobena naší hloupostí, nezodpovědností, nedůsledností, neznalostí, nevědomostí, liknavostí atd. atd. :)
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 13:03 | Petra

Nechápu jak může vláda během jednoho programovacího období přínášet tolik různých změn bez jakéhokoli konceptu. Jakým způsobem vybrali tři oblasti - léky, knihy, tiskoviny do snížené sazby? Ať tam dají základní potraviny, ať se lidi mohou zdravě stravovat, vést k lepšímu životnímu stylu a pak nebudou potřebovat tolik léků brát.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 7. 2011 12:17 | xavier

cim dal tim vic se ucim skromnosti ... proste mene kupovat, mene odvadet dane, mene casu venovat praci, statu a podpore socek a naopak, ucim se vice si volneho casu uzivat....
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 10:35 | MoB

Nechápu, proč jsou knihy ve snížené sazbě DPH. Sorry, ale nevidím jediný důvod.
Nechápu, proč nejsou ve snížené sazbě potraviny. Klidně všechny, není problém.
Nechápu, proč vláda nemá žádnou koncepci - a to evidentně nemá, protože tyto šílené změny nikdo nijak konkrétně nezdůvodňuje, nepropočítává, nevysvětluje. Ovšem s výjimkou obecných bezobsažných frází.
Nechápu, proč vláda neřeší opravdové černé díry, nesmyslné utrácení státních orgánů - netvrdím, že by to odvrátilo nutnost úprav výše DPH a spol, ale správné je odstranit ve vaně díry, než tam budu napouštět další vodu.
Nechápu.
Nechápu.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 7. 2011 10:20 | JoP

a) zrušit sociální pojištění a platbu za sociální pojištění zahrnout do daně z příjmu, tím zrušit i strop sociálního pojištění (stejně je to daň), tím zvýšit příjem státního rozpočtu od skupin osob s nestandardně vysokými příjmy. Zrušit platby firem a platbu daně ze superhrubé mzdy ponechat na poplatníkovi
b) zrušit důchody (s výhledem za 25 let) a následně zavést pro lidi ve věku nad 65 let jednotnou sociální dávku ve výši x násobku životního minima. Stávajícím důchodcům důchody ponechat a valorizovat jako doposud, nově vzniklé důchody přiměřeně krátit podle věku odchodu do důchodu
c) podporovat stávající systém penzijního připojištění, jasně vysvětlit, že co si kdo nenaspoří, to nebude mít, a bude žít jen z výše uvedené jednotné sociální dávky
d) zrušit senát, snížit počet poslanců na 150
e) nevymýšlet ptákoviny
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 23 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

A tohle už jste četli?

Je za Klausovým „milostným“ skandálem s doktorkou stará stranická známost?

14. 7. 2011 | redakce Peníze.CZ | 14 komentářů

Je za Klausovým „milostným“ skandálem s doktorkou stará stranická známost?

Hladina se zase čeří od hradu. Tentokrát prezident nešije (do Unie), nevetuje (zákony), nevysvětluje (ekologům, že jsou opravdu, ale opravdu mimo mísu) ani nepřechází („na červenou“),... celý článek

S čerty nejsou žerty! Tak proč s nimi vládnout?

17. 5. 2011 | Tomáš Prouza | 5 komentářů

S čerty nejsou žerty! Tak proč s nimi vládnout?

Výsledky loňských voleb řada lidí oslavovala, protože Česká republika měla konečně silnou vládu s atraktivním programem úspor a boje proti korupci a dostatečná většina v parlamentu... celý článek

Zvýšení DPH a penzijní reforma: mnoho povyku pro nic

10. 5. 2011 | Tomáš Prouza | 6 komentářů

Zvýšení DPH a penzijní reforma: mnoho povyku pro nic

Když vláda oznamovala zvýšení daně z přidané hodnoty, ospravedlňovala ho důchodovou reformou. Navýšení DPH prý mělo financovat výpadek příjmů průběžného důchodového systému. Celkově... celý článek

Sazby DPH – tažená čísla jsou platná (do příštího losování)

11. 3. 2011 | Petr Šafránek | 12 komentářů

Sazby DPH – tažená čísla jsou platná (do příštího losování)

Osudí se točí, publikum tají dech, osudí se zastavuje. Jeden z koaličních kouzelníků si vysouká rukáv a šátrá v losovacím bubnu: Dámy a pánové, nová sazba DPH bude – chvilka napětí... celý článek

Michal Kašpárek: Jak jsem potkal vaši zdaněnou matku

25. 2. 2011 | Michal Kašpárek | 42 komentářů

Michal Kašpárek: Jak jsem potkal vaši zdaněnou matku

Pravicové strany osolí daně tak moc, že Česko úrovní některých z nich předežene socialistické severské země. A mnoha voličům donedávna opakujícím mantry Vlastimila Tlustého se to líbí.... celý článek

Partners Financial Services